Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

ed hunter poljubi gagiju dupe :)

Izvuko sam iz glave jos iz 3 razreda srednje skole jer ne verujem da se ideologija ista promenila, a gagi je taj koji je pogresio. Dakle mehuri od ulja i masti u vodi nisu NISTA nalik na organizovane simultano sa nastankom funkcionalnih samorazmonzavajucih molekula, celijskih MEMBRANA koje su takodje samorazmnozavajuce i selektivno propustljive i u saradnji sa ostalim molekulima uskladjene.

Da bi nastala funkcionalna celija ispunjena citoplazmom, mora da se formira celijska membrana sastavljena od masnih kiselina. Molekuli masne kiseline imaju polarizovane delove gde je jedan hidrofilican a drugi hidrofobican, te kada ih ubacimo u vodu oni automatski formiraju celijsku membranu kakvu poznajemo, gde je hidrofilican deo okrenut vodi a hidrofobicni jedni ka drugima, i dotle je gagi u pravu, jer je to bukvalno automatski proces. cak i formiranje zatvorenog sistema koji izrasta u "praznu celiju" je moguc automatizacijom, pod uslovom da posmatrani sistem ima dovoljno masnih kiselina

problem u abiogenezi upravo lezi u reciprocnosti odnosa formiranja membrana koje definisu celiju i celijskih funkcija prilikom sastavljanja aminokiselina u proteine. Da je tako "lako" kao sto predlazete, izvolte - Petrijeva posuda, objasnite ko je zavio brdo amino kiselina u masnu oblogu, dobijte nobelovu nagradu i milion evra.

Kapljica ulja u vodi je samo to, kapljica ulja, nepolarno jedinjenje u polarnom jedinjenju. Membrane celija su fosfolipidni dvosloj. Fosfatne "glave" (hidrofilne) okrenute ka vodenoj fazi (unutrasnjost i spoljasnjost celije) i nepolarni (hidrofobni) deo okrenut ka medjumembranskom prostoru. Fosfolipidi u vodenom rastvoru teze da se organizuju u micele i lipozome.
 
Poslednja izmena:
KIC 8462852, ~1500 ly udaljena, spektralni tip F.
Kepler-ovi podaci, Planet Hunters originalno opazanje.
Najverovatnije objasnjenje [ali veoma malo verovatno]: Gust oblak kometa u tesnoj formaciji koji odnedavno kruzi oko zvezde. Drugo objasnjenje po verovatnoci: Dajsonov prsten. Sva ostala objasnjenja, za sada, jos manje verovatna. Cekaju se dodatna osmatranja.

SETI astronomers plan to examine the star's radio frequencies to look for potential signs of unnatural activity indicative of intelligent extraterrestrial life.

,)
 
9TCn7Kp.jpg


http://news.sciencemag.org/physics/2015/10/feature-bizarre-reactor-might-save-nuclear-fusion
 
Nije mi jasno na koji nacin uspeju postici tako visoke temperature plazme.
VGagi, mozes li malo to pojasniti ?
 
Najveci deo energije dolazi od mikrotalasnog zagrevanja. U sustini, ovaj reaktor mozes da smatras za veliku mikrotalasnu rernu, ciji vlasnik ne mora da se brine za iznos na racunu za struju...

Naravno, sami emiteri su 'nesto' drukciji od onih u pravim mikrotalasnim rernama - 'malo' su veci, jedan ima output od nesto manje od 1MW, i ucestanost na kojoj rade je oko 140 GHz...

9eP6Q7I.jpg


Wendelstein 7-X trenutno ima 6 tih girotrona koji obezbeedjuju nesto vise od 5MW. Ultimativno ce ih biti 10 sa ukupnom snagom oko 8MW.
Osim mikrotalasa (strucni naziv je Electron Cyclotron Resonance Heating) W7-X koristi jos Neutral Beam Injection Heating, koji obezbedjuje trenutno 7MW i ultimativno dodatnih 10MW (ali rade u pulsnom rezimu) i jos nesto od Ion Cyclotron Resonance Heating.
 
'Oće li oni uspeti da iz fuzije dobiju koji watt više nego što ulože da je uopšte pokrenu?
 
JET je 1997 proizveo 16MW energije uz input od 24MW. ITER, koji je poceo da se gradi 2013, i koji ce prve reaktorske reakcije da ima oko 2020, da bi do pune snage dosao 2027, predvidjen je da proizvodi 500MW energije na 50MW inputa. U medjuvremenu, ima nekoliko 'manjih' projekata kao sto je W7-X, za koje postoje dobri izgledi da ce davati vise energije nego sto se ulaze. I za sve njih je kljucnu ulogu u konstrukciji imao (ili ce imati) supercomputing.
 
Hteo sam Dzeksonu da posaljem PM za ovo ali mu je pun inbox pa ne mogu, tako da cu da pitam ovde.
Gde on to prica u fine tuning-u, za razliku od vas meni se bas svidjaju njegovi postovi jer covek ne prica gluposti (osim ponekad), temu nisam mogao da nadjem, zato pitam, je l ima neko link? Je l to uopste postoji jos uvek? (bilo bi jako tuzno da je obrisana)
 
Mislim da je to bilo u Sci-Fi temi. Ne znam da li je obrisana.
 
Može li neko da objasni čemu toliko uzbuđenje oko vode na Marsu, ako ne postoji sistem kruženja te vode kao na Zemlji? Voda kao voda, ako ne može da se koristi ili ako nije stalna, nije baš vredna velikog uzbuđenja, pogotovo ako je nema u izobilju. Ako je zbog eventualnih tragova života, jasno je da bi na Marsu to mogle da budu samo bakterije. A one opet nisu vredne uzbuđivanja. Nismo ih ni na Zemlji još sve otkrili, a sumnjam da bi i marsovske imale rešenje za sve bolesti ili za putoivanje do najdaljih zvezda. U suštini, jedino čemu bi bakterije poslužile jesu besmislene rasprave sa crkvom (koja je preživela i daleko veća otkrića), a od toga nikakva korist. Dakle, puko postojanje vode meni je kao pojavljivanje BlueRay diskova od 25 GB u vreme kada su svi koristili diskove od preko 500 GB - simpatično, ali nebitno. Uostalom, i za kolonizaciju bi voda (i hrana) bila tek jedan od bitnih preduslova, a stvarni problemi počinju tek posle.

Neko je pomenuo film Marsovac i mogućnost da njegova premijera nije slučajna. Čovek je knjigu dugo pisao i objavljivao u delovima na svom blogu, menjajući prema komentarima čitalaca. Niko nije hteo da je objavi, pa ju je objavio sam preko Amazona. I tek kada je tako postala popularna, javili se izdavači, objavili knjigu, pa je došao i film. Dakle, sve je to trajalo prilično dugo. Zato bih pre rekao da je NASA želela da iskoristi film da dobije povećanje budžeta, što se nedavno i desilo. (film je vrlo dikretno rekao "ako želite jeftinije, rakete će da nam eksplodiraju")

Što se tiče infrastrukture za astronome, nije problem samo u parama. Pre nedelju dana je bila priča o tome kako u Čileu dolazi do ubrzanog razvoja gradova toliko blizu astronomskih centara da količina veštačkog svetla čini teleskope neupotrebljivim. Činjenica je da je istraživanje svemira suviše nisko na listi prioriteta čovečanstva, jer se gleda samo ekonomski interes. Ispod je verovatno samo izlečenje bolesti.
 
Bakterije na drugoj planeti nisu vredne uzbudjivanja? Pa pronalazak bilo kakvog oblika zivota u svemiru, pogotovo u slicnoj formi kao na Zemlji bi bio veca senzacija od povratka Kejtlin Dzener u Brusa Dzenera.
Tome se tezi otkad coveka zanima kosmos....a i sudbina Dzenera.
 
Neko je pomenuo film Marsovac i mogućnost da njegova premijera nije slučajna. Čovek je knjigu dugo pisao i objavljivao u delovima na svom blogu, menjajući prema komentarima čitalaca. Niko nije hteo da je objavi, pa ju je objavio sam preko Amazona. I tek kada je tako postala popularna, javili se izdavači, objavili knjigu, pa je došao i film. Dakle, sve je to trajalo prilično dugo. Zato bih pre rekao da je NASA želela da iskoristi film da dobije povećanje budžeta, što se nedavno i desilo. (film je vrlo dikretno rekao "ako želite jeftinije, rakete će da nam eksplodiraju")
Jeste, ja sam to spomenuo.
Nema konkretnih dokaza ali sve upućuje na to da nije niz slučajnosti u pitanju.
 
Bakterije na drugoj planeti nisu vredne uzbudjivanja? Pa pronalazak bilo kakvog oblika zivota u svemiru, pogotovo u slicnoj formi kao na Zemlji bi bio veca senzacija od povratka Kejtlin Dzener u Brusa Dzenera.
Tome se tezi otkad coveka zanima kosmos....a i sudbina Dzenera.

Evo još jednom - zbog čega? Možda ja nisam u toku (ne znam ni ko su ti Kejtlin i Brus), ali stvarno ne vidim čemu oduševljenje. Pogotovo od strane naučnika koji većinom smatraju da u svemiru svakako ima inteligentnog života. Razumem da se oduševimo otkrićem koje očekujemo ukoliko ono nešto bitno menja, tipa transporta kao u filmu Muva (ili u Zvezdanim stazama). Ali "ima bakterija na Marsu" ja ne vidim da bi išta promenilo.
 
Jedno je smatrati a drugo dokazati da nešto stvarno postoji... I naravno da bi promenilo jer bi se dokazalo postojanje života na drugoj planeti, zar je to mala stvar?
 
Evo još jednom - zbog čega? Možda ja nisam u toku (ne znam ni ko su ti Kejtlin i Brus), ali stvarno ne vidim čemu oduševljenje. Pogotovo od strane naučnika koji većinom smatraju da u svemiru svakako ima inteligentnog života. Razumem da se oduševimo otkrićem koje očekujemo ukoliko ono nešto bitno menja, tipa transporta kao u filmu Muva (ili u Zvezdanim stazama). Ali "ima bakterija na Marsu" ja ne vidim da bi išta promenilo.
Joca89 ti je upravo odgovorio.Jedno je kad smatras, drugo kad se to i dokaze.

Kapiram da je to tebi beznacajno, kao sto je i nekome fotka Plutona, snimak Vojadzera, otkrice mikrocestice, novog planetarnog sistema, ali nekome je to veliko.
Pogotovo onima koje zanima tematika vanzemaljskog zivota. Naci bilo kakvu bakteriju u svemiru ti je ravno svakom vanzemaljcu kojeg si ikada pogledao u nekom filmu.


Sad druga stvar je sto neko ocekuje Aliena, male zelene, Cubaku, Tora, Supermena i slicne.
 
Evo još jednom - zbog čega? Možda ja nisam u toku (ne znam ni ko su ti Kejtlin i Brus), ali stvarno ne vidim čemu oduševljenje. Pogotovo od strane naučnika koji većinom smatraju da u svemiru svakako ima inteligentnog života. Razumem da se oduševimo otkrićem koje očekujemo ukoliko ono nešto bitno menja, tipa transporta kao u filmu Muva (ili u Zvezdanim stazama). Ali "ima bakterija na Marsu" ja ne vidim da bi išta promenilo.

Za bilo koje istraživanje u istoriji čovečanstva, neko je mogao pametovati "zbog čega?!?"

Zbog čega je Volta mrdao batake pokojne žabe baterijom? Da bi oživljavao mrtve? (...a tada su ga baš tako posmatrali?!?)
Zbog čega ih zanima šta je u atomu? Zbog čega kvantna teorija (bez nje ne bi bilo poluprovodnika...)

Takvih "zbog čega" možemo postaviti milione. Ali koga briga. Radoznalost da se objasni, potvrdi (ili opovrgne) i vidi sve nas je izvadilo iz pećine i dovelo do današnjeg nivoa na kome smo. Možda ovo danas nije savršensvo, ali baš zato treba da idemo dalje.

Potvrda makar i bakterije van Zemlje neće ništa značajno promeniti sadašnjost, preživeće to i religija, ali ne možemo nikako znati čemu će to doprineti. K'o što ni Volti nije na pamet pao internet, OLED TV, ili transfromator, ali on i slični, dali su Tesli, Faradeju, Maxwell-u, ili Bardeenu, Shockley i Brattainu (napravili tranzistor)... ...temelje da rade dalje.
 
Poslednja izmena:
Može li neko da objasni čemu toliko uzbuđenje oko vode na Marsu, ako ne postoji sistem kruženja te vode kao na Zemlji? Voda kao voda, ako ne može da se koristi ili ako nije stalna, nije baš vredna velikog uzbuđenja, pogotovo ako je nema u izobilju.
Mars je unutrasnja planeta sa najvise povrsinske vode, posle Zemlje (nije da je i Zemlja ima nesto mnogo, uprkos tome sto voda pokriva najveci deo povrsine Zemlje [*]) Vecina vode na Marsu nalazi se smrznuta na njegovim polovima, i da se ta voda u potpunosti istopi, bilo bi je dovoljno da pokrije ravan Mars vodenim slojem debljine 5.6m [i ta voda je samo 13% vode koje je nekada Mars imao u svojoj davnoj proslosti). Treba takodje znati da se Mars trenutno nalazi u ledenom dobu, ili tacnije receno, postoje jasne indicije da se Mars nalazi blizu tacke izlaska iz veoma dugog ledenog doba. Konsekventno, otkrice postojanja 'tecne vode' ('tecno' shvatiti u ranije objasnjenim okvirima), makar samo tokom najtoplijih 'letnjih' dana na Marsu, implicira kakvo ce potencijalno biti povrsinski uslovi kada Mars bude izisao iz ledenog doba.

* Naravno, to je nista u odnosu na Jupiterovu Evropu (2x vise vode nego na Zemlji, ili Saturnov Titan, koji ima 12x vise tecne vode nego Zemlja. (S tim sto je Mars daleko pristupacniji za istrazivanje, kako danas tako i narednih par decenija).

mzV2hxv.jpg



Ovo gledati u kontekstu velicine potencijalnih eirenesphere-a planeta i mesaca u nasem Solarnom sistemu:

7zVRqsD.png




Ako je zbog eventualnih tragova života, jasno je da bi na Marsu to mogle da budu samo bakterije. A one opet nisu vredne uzbuđivanja. Nismo ih ni na Zemlji još sve otkrili, a sumnjam da bi i marsovske imale rešenje za sve bolesti ili za putoivanje do najdaljih zvezda. U suštini, jedino čemu bi bakterije poslužile jesu besmislene rasprave sa crkvom (koja je preživela i daleko veća otkrića), a od toga nikakva korist.
Ne, ne radi sa samo o potencijalnom otkricu zivota jos negde osim na Zemlji, makar to bile i 'samo bakterije', gledano cak i samo sa te saznajne tacke. Radi se pre svega o dodatnim kockicama slike porekla zivota na Zemlji, sto bi se i te kako reflektovalo na dalje opadanje uticaja religija. Ali tu bi mnogo vise kumovao dalji tehnoloski progres potreban da se otkrice zivota negde van Zemlje i napravi, kao i generalno. (mislim da je ocigledno da je i vecini religijskih institucija jasno da nece da budu bitan socijalni faktor jos dugo; onima kojima to nije, tim gore po njih...).


Zato bih pre rekao da je NASA želela da iskoristi film da dobije povećanje budžeta, što se nedavno i desilo. (film je vrlo dikretno rekao "ako želite jeftinije, rakete će da nam eksplodiraju")
NASA nema direktne veze s tim filmom, iako je film odradio relativno pozitivan PR ad u korist NASA. NASA budzet odredjuju US president & Congress. NASA je trazila odredjeni minumum sredstava za koliko-toliko normalno funkcionisanje; Obama joj daje jos nesto vise, a US Congress zeli da joj da jos vise (po prvi put posle mnogo vremena). Treba pogledati sta ide sitno pisanim slovima uz te dodatne pare...


Činjenica je da je istraživanje svemira suviše nisko na listi prioriteta čovečanstva, jer se gleda samo ekonomski interes.
Srecom po nauku, stvari nisu tako proste...
 
Naci bilo kakvu bakteriju u svemiru ti je ravno svakom vanzemaljcu kojeg si ikada pogledao u nekom filmu.

Ne znam baš da li se može staviti u istu ravan bakterija nad kojom imaš potpunu kontrolu i moć, pa da je i uništiš ako hoćeš, sa nečim što bi takvu kontrolu i moć imalo nad tobom.
 
A ti si 100% siguran da tvoje bakterije nemaju apsolutno nikakvu kontrolu nad tobom ? :d
 
Te bakterije su trenutno pod kontrolm, jer da nisu pitanje da li bi nas još uvek bilo. Ali nisam na to mislio.
 
Poslednja izmena:
Ne znam baš da li se može staviti u istu ravan bakterija nad kojom imaš potpunu kontrolu i moć, pa da je i uništiš ako hoćeš, sa nečim što bi takvu kontrolu i moć imalo nad tobom.

Kako ne, pa bakterija ti je oblik postojanja, jeste osnovni, ali zivi kao i ti , a sa stanovista zivota, nebitno je da li je jedncelijski organizam, covek, slon ili plavi kit.
A tako nesto jos nije pronadjeno van planete zemlje, za sada.
 
@NShappy Nisi ni pročitao moje pitanje, a ulaziš u besmisleno banalizovanje. Nisam pitao zbog čega se istražuje, nego zbog čega su naizgled svi neverovatno uzbuđeni. Evo, zašto je za tebe to velika stvar (ako jeste)?

@Joca Nema svako dokazivanje isti značaj, pa time ni razlog za opčinjenost koja naizgled postoji oko otkrića barem i bakterija. S tog aspekta - da, mislim da je eventualno postojanje bakterija na Marsu mala stvar. Ne potpuno beznačajna, ali prosto jedan mali korak u upoznavanju i istraživanju svemira. Nešto od čega se teško može očekivati da nam pomogne u daljem istraživanju (direktno, ne mislim na indirektno povećanje budžeta). Razumem da pojedinci koji su decenijama posvećeni pronalaženju bilo kakvog traga života van Zemlje budu uzbuđeni i zbog bakterija. Ali, to bih očekivao najviše od biologa, u kontekstu "jedva čekam da ih analiziram!". Ali, astrofizičari i astronomi? Samo indirektno, a ne vidim da je to dovoljno za toliko oduševljenje.

@VGagi Zanimljivo, hvala. No, pod izobiljem sam mislio na ono što može lako da se koristi. Kada bismo prekrili Mars vodom, rekao bih da je ubrzo ne bismo više imali? I kako bi bakterije sa Marsa uticale na sliku porekla života na Zemlji?
U pravu si, nije baš strogo ekonomski interes, previše sam pojednostavio, ali svakako istraživanje svemira nije veliki prioritet.
 
Kako ne, pa bakterija ti je oblik postojanja, jeste osnovni, ali zivi kao i ti , a sa stanovista zivota, nebitno je da li je jedncelijski organizam, covek, slon ili plavi kit.
A tako nesto jos nije pronadjeno van planete zemlje, za sada.
Moj komentar se odnosio na stavljanje u istu ravan te bakterije sa vanzemaljcima iz SF priča.
Naš kontakt sa nečim iz npr. Stvora ili Kraj detinjstva teško bi se mogao porediti sa ovim pronalaskom bakterije na Marsu.
Naravno velika je to stvar, ali i ravnodušnost mnogih prema tom otkriću ne treba da čudi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno