Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Večeras u 21.04h 45 komada preleće, trebalo bi da bude vedro :)
 
Konkurencija je majka, da nije Kineza, mobilne bi placali 2000-3000€. Malo mi zao astronome, ali ovaj net, ako bude iole dostupan po nekoj smesnoj ceni za flat pakete bi mogao da konacno urazumi ove mobilne operatere koji nam prodaju smece od interneta po paprenim cenama. Mana jw samo sto mora da postoji opticka vidljivost, ali ako bude moguce da se to hvata antenom, onda bi mogli da dobijemo kvalitetan home net sa malim pingom. Recimo za online igrace to bi bilo fantasticno.

Zna li neko neke okvirne cene i da li ce fizicka lica to moci da koriste?
 
Ali i rakete koje sleću vertikalno nakon što su poslale teret u svemir, ja ih se sećam samo iz crtaća sa Pera Detlićem, Šimom Košmošom iž dubokog švemira, i Tom i Jerryjem.
Inače su bile nemoguće...
:trust:

RAW VIDEO: 1993 DC-X Re-Usable Rocket Test Flight

[YOUTUBE]0IWIv2MKcyg[/YOUTUBE]
 
Kao sto rece NShappy, postovi vezani za UFO ekspresno derailuju temu tako da se sve to brise.
 
Šta će biti sa prijemom ako je npr oblačno? Ćao ćao, lag, gubljenje paketa?
 
...ali ovaj net, ako bude iole dostupan po nekoj smesnoj ceni za flat pakete bi mogao da konacno urazumi ove mobilne operatere koji nam prodaju smece od interneta po paprenim cenama. Mana jw samo sto mora da postoji opticka vidljivost, ali ako bude moguce da se to hvata antenom, onda bi mogli da dobijemo kvalitetan home net sa malim pingom. Recimo za online igrace to bi bilo fantasticno.

Zna li neko neke okvirne cene i da li ce fizicka lica to moci da koriste?

Da ponovim još jednom, ovo neće moći da se koristi sa handheld uređaja.
Po dosadašnjim tvrdnjama, mreža će biti prvenstveno namenjena za mainframe komunikacije. Dakle, za makro i mikročvorišta, kao i za relativno razuđene individualne korisnike. Ali ne "iz ruke".

Obzirom da se moraju koristiti precizno usmereni radio linkovi i phase array antene, nije jasno koliko mikrolokacija po km[SUP]2[/SUP] će sateliti uopšte moći da hendluju u jednom momentu, a da ne dođe do usporavanja.
Sigurno neće moći više hiljada receivera da radi na jednom malom području. Bar ne u prvim fazama mreže.
Ali 100-200-300 prijemnika u reonu jednog satelita, trebalo bi da radi dobro.

Za brojna pitanja, problem je što je SpaceX jako jako štur što se tiče informacija, zapravo, najveći deo su samo špekulacije, zasnovane na dosadašnjim jako skromnim zvaničnim informacijama, i tehničkoj i zdravoj logici.
Musk, kol'ko je lajav kada priča o Tesli i SpaceX-u, toliko je ćutljiv što se tiče StarLink-a.
Čak je i broj satelita nejasan. SpaceX-u je već izdata dozvola za nešto manje od 12000 satelita, a spominje se do 17000, pa i do 55000 u konačnim verzijama. To verovatno na više orbita, tj na više nivoa.
Ako sam dobro pohvatao (ok, zaboravio sam tačne podatke), ali mreža će moći postati operativna kada napabirče nekih 5000 satelita.

Podsećam da je veoma sličan projekat upravo sada nedavno bankrotirao: https://www.astronomija.org.rs/misije/13901-oneweb-bankrotirao
 
Šta će biti sa prijemom ako je npr oblačno? Ćao ćao, lag, gubljenje paketa?

Oblačnost, potpuno je transparentna za odabrani frekventi raspon, i korišćene modulacije.
Prolazne probleme mogu praviti jaka kiša i grad ili snežna vejavica.

Po ovome su slični satelitskoj televiziji.
 
Poslednja izmena:
:trust:

RAW VIDEO: 1993 DC-X Re-Usable Rocket Test Flight

[YOUTUBE]0IWIv2MKcyg[/YOUTUBE]

He he, pa to je bilo '93, kada sam ja već bio mator, i kada su spomenuti crtaći bili još matoriji.

A ovo je probno lansiranje i testiranje motora i stabilizacionih sistema, a ne raketa koja je odnela teret u svemir, i onda se vratila.
 
Da ponovim još jednom, ovo neće moći da se koristi sa handheld uređaja.
Po dosadašnjim tvrdnjama, mreža će biti prvenstveno namenjena za mainframe komunikacije. Dakle, za makro i mikročvorišta, kao i za relativno razuđene individualne korisnike. Ali ne "iz ruke".

Obzirom da se moraju koristiti precizno usmereni radio linkovi i phase array antene, nije jasno koliko mikrolokacija po km[SUP]2[/SUP] će sateliti uopšte moći da hendluju u jednom momentu, a da ne dođe do usporavanja.
Sigurno neće moći više hiljada receivera da radi na jednom malom području. Bar ne u prvim fazama mreže.
Ali 100-200-300 prijemnika u reonu jednog satelita, trebalo bi da radi dobro.

Za brojna pitanja, problem je što je SpaceX jako jako štur što se tiče informacija, zapravo, najveći deo su samo špekulacije, zasnovane na dosadašnjim jako skromnim zvaničnim informacijama, i tehničkoj i zdravoj logici.
Musk, kol'ko je lajav kada priča o Tesli i SpaceX-u, toliko je ćutljiv što se tiče StarLink-a.
Čak je i broj satelita nejasan. SpaceX-u je već izdata dozvola za nešto manje od 12000 satelita, a spominje se do 17000, pa i do 55000 u konačnim verzijama. To verovatno na više orbita, tj na više nivoa.
Ako sam dobro pohvatao (ok, zaboravio sam tačne podatke), ali mreža će moći postati operativna kada napabirče nekih 5000 satelita.

Podsećam da je veoma sličan projekat upravo sada nedavno bankrotirao: https://www.astronomija.org.rs/misije/13901-oneweb-bankrotirao
Onda je to jos jedan izum koji narodu nece dooneti mnogo toga. Cak mi se cini da ce ovo biti i izgovor za poskupljenja npr tv usluga i sl. Kao moramo da zakupimo star link da bi emitovali program bez smetnji i sl...
Ja sam mislio da ce ova mreza biti konkurent postojecim telekomunikacionim mrezama. Ali ocito da ce sluziti aviokompanijama, kruzerim i sl...
 
Ja koliko se secam price od pre 5-10 godina, ti kao fizicko lice i ne smes da koristis te "dvosmerne satelitske antene". Za te stvari je trebala posebna dozvola. Jedino ako nesto nisu menjali u medjuvremenu.
 
@arcibalde:
LoL nije, ja sam:D
Nista licno, ova tema je mnogo prosla u proslosti od teorija zavera. Klip koji si okacio nije automatski to, ali je magnet za dalje... Pa zarad teme se moguc off sece u korenu jer je ipak zanimljiva i steta da se zakljucava
 
Poslednja izmena:
[emoji14] Ma ok, ne posećujem ja često ovu temu pa ne znam šta se sve dešava(lo) nego videh da je zvanično potvrđeno, ostadoh prilično iznenađen pošto Ameri obično sve živo negiraju, pa rek'o da okačim.
 
Moglo se pronaći u Januaru na nekim malo mračnijim sajjtovima info da su ukradni novi snimci od USA vlade. Tako da je ovo priznanje možda uvertira u neka nova priznanja, kad nešto novo procuri.

Elem, šta od senzora imaju sateliti? Imaju lasere, ok, imaju li kamere za optičko snimanje? Hoće li biti "svesni" svoje okoline? Kako se napajaju, solarni ili nuklearno? Kakav je life expectancy jednog satelita? Koliko klijenata jedan satelit može da opslužuje?
 
Elem, šta od senzora imaju sateliti? Imaju lasere, ok, imaju li kamere za optičko snimanje? Hoće li biti "svesni" svoje okoline? Kako se napajaju, solarni ili nuklearno? Kakav je life expectancy jednog satelita? Koliko klijenata jedan satelit može da opslužuje?

Vid' 'vako. Treba videti da li na nekom torrentu ima izvorni kod kontolnog softvera, pa možemo onda ovde na Bench-u detaljno da ga analiziramo. Onda će nam sve biti jasnije. :p

Od pitanja što si postavio, jedino što je sigurno je da se napajaju solarno. Kao uostalom svi sateliti na unutrašnjim planetama, tj. dovoljno blizu Sunca da se mogu koristiti solarni kolektori.

Lasere imaju za međusobnu komunikaciju. Laser za komunikaciju u vakuumu radi, pa skoro k'o optički kabel. Mada ipak dosta sporije...
Zapravo, trenutno nije jasno kolike su zaista moguće brzine komunikacije laserom u vakuumu, i kolike će koristiti StarLink.
Ne zna se ni da li će biti multispektralni laseri (ono, više lasera različite talasne dužine u jednom snopu), sa koliko obližnih satelita će jedan moći da komunicira, da li će sateliti komunicirati samo sa obližnijm, ili će moći i sa udaljenijim sa kojima još ima optičku vidljivost, bla.bla.bla....

Kamere, nije poznato. Raketni nosač ima kamere kojima se kontroliše ispravno odvajanje satelita. Sami sateliti, bilo bi logično da ima neku kameru, da se omogući i neki google maps like servis. Ali ipak su sateliti mali i lagani, a iole ozbiljna kamera je teška i glomazna.
Kamera tipa ovih iz mobilnih i consumer digitalac ne može davati neke fotogafije upotrebljivije od do sada dostupnih.
Ja da se pitam, stavio bih neke mini kamere, pa koliko rade rade. Bar ćemo uvek imati spektakularne fotke Zemlje.

Life time? Ne izjašnjavaju se. Ograničenje će biti gorivo za ksenonske motore koji koriguju putanju. Posledni grami ksenona će biti korišćeni za deorbitiranje.
Ako i dođe do crkavanja satelita pre nego se uspe deorbitirati, orbita na 350km je relativno niska, i posle par godina, mrtav satelit svakako pada sam od sebe.

Ostalo što pitaš, za sada se čuva u tajnosti, a verujem da ni sam SpaceX nije u potpunosti zaokružio projektne zadatke.
Prvi sateliti su tek tehnološki demonstratori. Razvoj je je još u toku.

Obzirom na rumorenje o konkurentim projektima i da se Starlink tek razvija, obzirom da je konkuretni OneWeb bankrotirao, obzirom da je bilo transfera tehnologija iz OneWeb u SpaceX, obzirom da projekat (iako trenutno civilni) ima ogroman strateški i vojni značaj u slučaju globalnog sukoba, obzirom da će i Rusi i Kinezi i ESA sigurno krenuti u svoje slične projekte...

...sasvim je logično da se detalji čuvaju u velikoj tajnosti.
 
A ovo je probno lansiranje i testiranje motora i stabilizacionih sistema, a ne raketa koja je odnela teret u svemir, i onda se vratila.
Pa rekao si da su "inace bile nemoguce..."
I imas dokaz crno na belo da su itekako bile moguce 30 god pre SPACE-X (a i ranije).

Konkretno, DC-X koji je na snimku je mogao da iznese 9t u LEO prema proracunima. Ali eksperimentalna letilica napravljena sa off-shelf komponentama za ondasnjih 60 mil $ (danasnjih 100 mil $), uz minimalno potrebno osoblje za odrzavanje, lansiranje i sve ostalo vezano uz to, jednostavno nije bila ni malo interesantna 90-tih nikom, ni vojno-industrijskom kompleksu, ni NASA, ni tadasnjim superbogatasima. Bila je samo kuriozitet, ciji je dalji razvoj usled nedostatka novca prekinut.

Da su se stvari razvijale drugacije, npr da SSSR nije kolapsirao, on bi mozda imao svoju raketu sa vertikalnim sletanjem, Zarya (koja je bila projektovana tako da sa orbite moze da spusti na Zemlju Buran, za slucaj da s njim nesto nije u redu).
Da je nastavljena trka u svemiru, npr veliki habitati u orbiti, i/ili osvajanje Marsa, tada bi vise puta upotrebljive rakete sa vertikalnim sletanjem bile mandatorne.

Japanci su imali svoj Kankoh Maru projekt (LEO payload od 50t, u vezi s njihovim projektom orbitalne stanice, Boeing je je imao svoj SPS SSTO jos 1977 (LEO payload 227t), Phoenix dizajniran od strane Gary Hudson-a i Maxwell Hunter-a pocetkom 80-tih, za koji nisu mogli da nadju nikog zainteresovanog za finansiranje, na dizajnerskim stolovima NASA-e se izredjao ceo niz raznih projekata koji nisu stigli dalje od toga, npr projekt Nexus iz 1962, vezan za uspostavljanje baza/kolonija na Mesecu i Marsu.

Phoenix C i E

phoenixc.jpg


Nexus

nexus.jpg


Ono sto je takve stvari ucinilo neostvarim, nije neki tehnoloski problem koji nije mogao biti resen, vec to sto oni koji su imali para da takvo nesto izfinansiraju, nisu za to bili zainteresovani u tadasnjoj politicko-ekonomskoj klimi.

To sto je SPACE-X uspeo da spusti raketu vertikalno posle lansiranja u orbitu, nije zahvaljujuci nekoj bitnoj tehnoloskoj inovaciji koju je on uradio.


Istorija je lako mogla da bude sasvim drugacija.

Npr, da je prevagnuo elektricni motor za pogon putnickih automobila a ne motor sa unutrasnjim sagorevanjem, istorija XX-og veka bi bila skroz drugacija.

Ili da nije bilo toliko supervulkanskih erupcija za vreme Rimskog carstva, pocevsi od vulkanske supererupcije u Hudson Mountains na Antarktiku pre 2200 god, a zatim erupcije Vezuva 79 AD koja je unistila 4 velika Rimska grada, supererupcije Mount Churchill u Severnoj Americi pre 1900 god, supererupcije Hatepe vulkana Taupo, pre 1800 god, ... , sa finalnim udarcem koji su predstavljale vulkanske megaerupcije 536 AD na Islandu, a zatim 540 i 547 sa jos neidentifikovanim vulkanima, sa nekoliko izuzetno jakih solarnih oluja izmedju i sve filovano sa velikim pandemijama, mozda bi Rimsko Carstvo uspelo da prezivi i da se dalje razvija. Bez Dark Ages i hriscanstva, mogli smo odavno da budemo spacefaring. I istorija celog proslog milenijuma bi bila drugacija.
 
Večeras je Starlink bio krajnje zanimljiv. 25 komada, u razmacima od oko pola minuta, ali sa različitim putanjama (i po 90° odstupanja)... Mesečina je pravila problem, kao i oblačnost od nekih 20%.

Sent from my moto g(7) using Tapatalk
 
^^ Odličan video! Govori mnogo toga, iako je i dalje zasnovano na veoma malom broju zvaničnih informacija iz SpaceX.

Ispravio bih sebe u onom ranijem tekstu...
...jonski motori nisu xenonski, već kriptonski.
Konačna orbita nije 350, već 550km.
Za prvu funcionalnost mreže, biće dovoljno oko 1500 satelita.
Lasera će biti 5 po satelitu.

Ostalo, to je to.

Meni nešto baš nije da je jasno zbog čega je berzama baš toliko bitno da latencija ne bude 80ms, već im je eto jako super što će sada biti ispod 50ms?!? :trust:
Mada, ja da razumem berzu, verovatno bih ovaj forum pratio sa Kariba... :p

I dalje nije jasno koliko stanica na Zemlji će moći uspešno da pokriva jedan satelit, a da komunikacija bude brza i stabilna. Površina planete je 510 100 000km[SUP]2[/SUP]. Sateliti moraju biti ravnomerno raspoređeni. Dakle, ista gusina i nad pustim Pacifikom, i nad Evropom. 12000 satelita, računamo da će jednom da pripadne 42000km[SUP]2[/SUP] što uopšte nije malo. Phase array antene mogu trenutno da menjaju smer, ali ne mogu da pokrivaju hiljade malih tačaka. Neki brojevi u stotinama su mogući, ali tada već kreće gubitak vremena na skakanje sa jedne ne drugu tačku. To samo potvrđuje da ovo neće biti masovna mreža za hiljade pojedinačnih korisnika, već brzi link za manji broj čvorišta, koji će se dalje distribuirati standardnim prenosom podataka.
 
To je i meni bilo čudno, mada opet i sat.tv opslužuje gomilu klijenata sa nekoliko satelita. Valjda će tih 12.000 biti dovoljno za ceo zapadni svet. 5 lasera znači da su 4 na x/y osama i jedan na z usmeren dole ka prijemnicima/korisnicima ( a možda i jedan u drugom pravcu za kontrolu iz svemira?). U principu, laseri su one directional tj treba da imaju barem toliko i prijemnika za povratni signal. Nevezano od utopijske priče o gladnim afrikancima koji googlaju na ipadovima pomoću muskovih satelita, ovo deluje jako na prvu globalnu špijunsku mrežu. I tu nema terorija zavere, to je fakat, tj čovek bi trebao da bude teška vuna da misli da neko pumpa milijarde dolara radi pristupa netu na celom svetu ili 40ms razlike u lagu. Šta če biti ako neka zemlja sportski krene da skida muskove satelite iznad svog vazdušnog prostora? Ok 500km nije baš vazdušni prostor pravno gledano, ali opet...?

Ne bi čudilo da kinezi i ruje krenu da prave svoje mreže satelita. Onda pa pa amaterska astronomijo
 
Pa naravno sa će Kinezi da krenu svoje da guraju kao i uvek, čak mislim da sam i čitao da preko Kine Elonovi neći da orbitiraju.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Pobrkali ste nekoliko lončića... :p

Satelitska televizija opslužuje milione korisnika, ali šalje jedan isti signal svima. I ne prima signale od svih. Dakle, radi kao obična TV radio difuzija. Jedan predajnik, milioni prijemnika, svi primaju isti signal, a ne emituju ništa.

StarLink mreža će svakom klijentu slati različite, njemu namenjene pakete podataka, i od njega primati određene njegove pakete podataka. Tu na delo stupa phase array antena, koja može (bez da se fizički pomera), da usmerava snop radio talasa na mali prostor, samo jednom klijentu, i takođe, da prima signal iz samo jednog pravca, tj. od samo jednog klijenta. Takođe, snop sve vreme drži fokusiranog klijenta sa kojim priča, dok se satelit pomera. I može u milisekundi da skače sa jednog na drugog klijenta.

Laseri će se koristiti isključivo za komunikaciju između satelita. Prema Zemlji se ne koriste, jer će i najblaža oblačnost da ih onemogući. Ali za komunikaciju u vakuumu su savršeni. Već se koriste između ISS i obližnjih comm. satelita. Laseri nisu X, Y, Z, već se usmeravaju ka susednom satelitu, i prate susedne satelite, najverovatnije sistemima pokretnih prizmi. Ima 5 lasera, da se omogući da više satelita komunicira međusobno.

Internet za kolibe u Africi najvše potenciraju protivnici projekta. Ono, argument paradoksa. Međutim, Afrika je samo sporedni primer upotrebe StarLink-a. Već sam dao primer. Da svaki komercijalni avion dobije StarLink vezu, i da im Musk naplaćuje samo 100$ po letu za telemetriju avio kompaniji i za internet putnicima, to bi bilo 4 milijarde USD godišnje samo od avio kompanija, po broju letova 2019. Telemetrija za teretne brodove, internet za kruzere, backUP link za bazne stanice mobilne telefonije... 10[SUP]9[/SUP]USD godišnje će imati očas posla, a onda kreće i profit.

Što se tiče skidanja satelita, od Sputnjika pa na dalje, postoji dogovor među svima. Obaranje satelita se smatra činom objave rata. Tu nema pardona. Decenijama Američki, Ruski, Evropski, Kineski, Indijski sateliti, lete jedni nad drugima, sa jasnom registarskom oznakom ŠPIJUNSKI. I niko nikog ne dira. Neće ni StarLink niko dirati, do nekog velikog s'anja. A onda, mene za'ole za satelite. :(

StarLink sateliti ne mogu da zaobiđu Kinu i ne lete iznad nje. Takvi su zakoni nebeske mehanike i kretanja po orbiti. Mreža će biti ravnomerno raspoređena preko cele planete. Može da budu deaktivirani na teritoriji Kine, da ignorišu to područje. I verujem da će tako biti na početku, jer spada u međunarodne dogovore. U svakoj državi, StarLink sistem će morati da poštuje lokalne zakone da bi prodavao prijemnike, i bio operater. Bar dok je mira u svetu. Kinu će možda da zaobiđu sa uslugom, ali ne bih se začudio ako se oprema, kada krene mass production, pravi u Kini. :p

Ali opet, zašto bi Kineski operater interneta odbio novi i povoljan link ka udaljenim serverima po svetu?!?

...

Dakle, nije potrebno da se motiv za mrežu traži u nekim sumnjvim idejama. USA će se truditi da mreža postane funkcionalna. Musk će imati podršku, finansijsku i tehničku, da svi to koriste i da bude važno i korisno svima. Kao i GPS.
I... ...USA is great again. I važan igrač u telekomunikacijama. A ako dođe do konflikta u svetu, pa još bolje za USA da imaju nešto kao što je StarLink, koji će tada da radi samo za njih.

K'o što rekoh, lako je smišljati još zavera oko mreže. Ali nema potrebe. I ovako malo koliko znamo, dovoljno da bude jasno zašto se to pravi, i čemu će da služi.

Inače, ako ovo uspe, da biće još mreža. Ne sumnjam da i Rusi i Kinezi već uveliko rade projektne zadatke.
I StarLink u konačici priča o preko 50000 satelita.

...

Čuj, amaterska astronomija?!? Pa ode u peršun i profesionalna. A tek radio astronomija?!? Oni mogu ključ u bravu... :(
 
Poslednja izmena:
Odličan, klinac i ja ga koristimo odavno [emoji56]
 
Najave budućih svemirskih teleskopa.

Većina su tek idejni projekti, koji tek treba da se izbore za odobrenje i budžet. :(

Posebno je zanimljiv model starshade "kišobrana", 70-ak metara vekog senila, koji će se nalaziti 100-tinak hiljada km ispred teleskopa, i zaklanjati svetlost udaljene zvezde, da bi se omogućilo direktno posmatranje eventualnih planeta oko nje, i spaktroanaliza atmosfere. Metan i kiseonik, bili bi izvestan dokaz nekog života tamo, zasnovanog na biohemiji koja je slična našoj.
 
Poslednja izmena:
Večeras, posle 22:30 po našem vremenu, SpaceX će lansirati Dragon kapsulu, sa ljudima u njoj.

Prvi put posle skoro 10 godina, Amerikanci će sami lansirati astronaute.
 
Nazad
Vrh Dno