Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Obzirom da sam na netu procitao da su star link sateliti velicine stola (table) kako ih je moguce videti golim okom?
Obzirom da je ISS mnogo veci objekat da li je i njega moguce videti golim okom?

StarLink su za sada na manjoj visini od ISS. Kako će se videti, dosta zavisi i od toga kako su osvetljeni, pod kojim uglom. Kasnije verzije će biti farbane u mat crno da bi se minimalizovala refleksija Sunca, i da se manje vide. To je zahtev od astronomske zajednice. A postoji i bojazan da može doći do velikih problema sa migracijama ptica koje se orjentišu prema zvezdama. Kada se mreža kompletira, kretaće se u pravilnom patternu, prilično gusto na nebu. Zato su i omrznuti kod astronoma prvenstveno.

ISS naravno može veoma dobro da se vidi, kada preleće naše područje. Proveri sajtove koji to prate, ima ih nekoliko.

Što se tiče praćenja NASA i SpaceX stream-a na YT, koliko sam ukapirao, direct download videa ide u nekom ne baš sjajnom kvalitetu. Ne znam za rezoluciju, ali bitrate je veoma nizak. Telemetrija navođenje i bla.bla. te bitne stvari imaju prioritet, plus što se za to koristi ta neka NASA space network koja em je zauzeta i drugim poslovima, em nije baš da je rađena za Netflix u 4k. :p
Tek kasnije, kada ima lufta u mreži, snimak može da se skine dole u nekom high kvalitetu.

šta će pridošlice da rade gore, imaš na NASA sajtovima gotovo sve šta rade astronauti, plus space freak sajtovi koji to onda još i prežvaću, ali ti mogu reći da je rutina gore pomalo dosadna nama sa Zemlje, sem kada se izdvoje najzanimljiviji momenti.
Vidiš da su samo vrata otvarali 2-3 sata. Reko b' čovek da im je brava zaribala. :p
 
Poslednja izmena:
Hvala na ovom opseznom objasnjenju. Ovo za ptice je pogotovo interesantno. Kada budu mat crna verovatno ce se po danu videti sto je mozda i jezivije od svetlucave mreze nocu.
Inace, ne znam kakva istrazivanja mogu da obavljaju u onoj kapsuli i da li su ta istrazivanja okrenuta ka zemlji ili ka svemiru...ali verujem da ih nema da bi astronauti poludeli gore :D
 
Ta kapsula je inače ogromna, nemoj da misliš da je to 30 kvadrata ;)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Hvala na ovom opseznom objasnjenju. Ovo za ptice je pogotovo interesantno. Kada budu mat crna verovatno ce se po danu videti sto je mozda i jezivije od svetlucave mreze nocu.
Inace, ne znam kakva istrazivanja mogu da obavljaju u onoj kapsuli i da li su ta istrazivanja okrenuta ka zemlji ili ka svemiru...ali verujem da ih nema da bi astronauti poludeli gore :D

Uf bre...

Crna tela u Svemiru se ne mogu videti danju. Danju vidiš difuziju sunčeve svetlosti u atmosferi, tj. ono što zovemo plavo nebo. Sateliti su van atmosfere, i ništa van nje se ne može videti, osim ako nije drastično svetlije od nje (Mesec, ponekad Venera...)

Što se kapsule tiče, Crew Dragon SpaceX-a je daleko najveća kapsula ikada korišćena. Veća je od Apola kojim su leteli na Mesec, a daleeeeko veća od npr. ruskog Soyuz-a koji je nekada korišćen i za višednevne misije.
Mislim da je samo Šatl imao veću kabinu za posadu. I to ne mnogo veću od Dragon-a.

Ideja kapsula je da se samo ode gore, do neke veće letelice koja je ranije postavljena i sastavljena gore. Mogu poslužiti za kraće samostalne letove. Crew Dragon je kao najveća kapsula do sada, previđena i za duže letove.
Uskoro poleće i Boing-ov StarLiner, koji je sličan Dragon-u. Evo ti neko osnovno poređenje: https://www.space.com/41367-commercial-crew-spacecraft-starliner-dragon.html

Što se istraživanja tiče, pa, uvek imaju nešto da rade. Niko ih ne šalje gore da bleje, ili da im bude dosadno. Čak štaviše, ponekad se žale da su preopterećeni.
Uglavnom su u pitanju eksperimetni koje osmišljavaju univerziteti po svetu, a za koje je potrebna nulta gravitacija. Koliko znam, pored istraživanja NASA, ESA, Roskosmos-a i sličnih, zapravo svako ko osmisli eksperiment, može da aplicira da bude obavljen gore. Ako je dovoljno zanimljiv i obezbedite finansiranje, biće odobren. Ako je ekstremno zanimljiv, može čak da se odobri i da bude finansiran od strane neke svemirske agencije.
 
Poslednja izmena:
Pitanje, raketa koja se prva odvoji da li se vraca na platformu kao Falcon ili pada u more? Gledao launch ali taj deo mi je bio nejasan, bio je prekid linka ali su prikazali platformu sa raketom cini mi se.
 
Da, prvi stepen se vratio na ploveću platformu.
 
A šta se dešava sa drugim stepenom, ostaje da orbitira oko zemlje?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ulazi u atmosferu, i uglavnom se raspada pre pada većih ostataka negde u okean. Kao uglavnom i svi drugi stepeni dosadašnjih raketa.

Kada će se vratiti i sagoreti, zavisi jako od putanje pod kojom mora da se postavi glavni teret. Sa niskih orbita, II stepen se vraća relativno brzo. Sa geostac orbite, mesecima kasnije, a ako ide dalje od orbite Zemlje, II stepen može i da ode dalje u Sunčev sistem i ostane zauvek u nekoj svojoj orbiti oko Sunca. Ako je predviđeno da se relativno brzo vrati na Zemlju i sagori, uglavnom se prati do sagorevanja. Ako se neće vraćati, ostavlja se napušten.

Radi SpaceX i na idejama spašavanja drugog stepena sa određenih orbita pogodnih za to, ali to je već komplikovanija rabota.

edit: Hm! Izgleda da su odustali od ideje spašavanja drugog stepena Falcon 9 rakete. Njihove nove generacije raketa će biti planirane za full refuse, ali Falcon 9, izgleda jok.
 
Poslednja izmena:
Znači ne ostaje nikakav svemirski otpad iza?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Uglavnom ne. Verujem da u određenim tipovima orbita, nemaju drugi izbor nego da junk dugo ostane gore. Ali to je veoma retko. Viši stepeni ili padaju nazad ako je teret išao u orbitu, ili odlaze van orbite Zemlje ako je i glavni teret krenuo dalje.

Otpad se sada uglavnom sastoji od napuštenih satelita, od ranijih potisnih stepena s' početka svemirske ere, ili od poluuspešnih lansiranja.

Sada većina satelita ima ugrađenu opciju deorbitiranja na kraju životnog veka.
 
U orbiti oko Zemlje trenutno ima preko 128 miliona komada debrisa manjeg od 1cm, oko 900000 komada debrisa velicine od 1 do 10 cm, i oko 34000 komada debrisa veceg od 10 cm.

Sudar Kosmos-2251 and Iridium 33 satelita 2009. godine proizveo je 1668 odn. 628 komada debrisa od svakog od njih, i u orbiti oko Zemlje je jos uvek preostalo 1141 odn 364 komada debrisa.

Ako se nesto veoma brzo ne uradi, na putu smo da fasujemo Kessler Syndrom, koji ce uciniti svemir nedostupnim ljudskoj civilizaciji.
Jedan od stotinak problema koje ljudska civilizacija mora da resi u narednih 2-3 decenije ako zeli da prezivi.
 
http://stuffin.space/

Monthly-Number-of-Objects-in-Earth-Orbit-Cataloged-by-the-US-Space-Surveillance-Network.png

This chart displays a summary of all objects in Earth orbit officially cataloged by the U.S. SSN (Space Surveillance Network). "Fragmentation debris" includes satellite breakup debris and anomalous event debris, while "mission-related debris" includes all objects dispensed, separated, or released as part of the planned mission (image credit: U.S. SSN) 3)

Top-worst-satellite-breakups-in-the-past-cataloged-by-US-space-surveillance-network.png

Top worst satellite breakups in the past cataloged by U.S. space surveillance network

master_environment-1024x647.png

Spatial density from objects > 1 cm over altitude for the low Earth orbit, computed using MASTER-2009.

iPDF-v44n4-eNGSpce.jpg

s5LwEZguhi8EaTv8uzNm--XwCM2uNvjzbIqCoQaPzNk.png


:)

space-debris-visualizing-the-risk-and-informing-stakeholders-a190.jpg
 
Poslednja izmena:
@NShappy bruka, hvala jos jednom.
Zanima me ako sam u svemiru i bacim kamen, da li ce se taj kamen kretati beskonacno dugo?
Pitam jer mi je palo na pamet nesto vezano za ovaj drugi stepen rakete. Koliko sam shvatio on je osudjen na propast, ili ce se vratiti u atmosferu i sagoreti ili ce ostati da lebdi koje kude. Mozda bi naucnici mogli da od drugog stepena naprave neki vid poruke u boci, sa dovoljno goriva da se zaleti u nekom smeru svemira noseci podatke o nama?
@nightshadow ima li neki dokumentarac o ISSu? Nesto svezije, o izgradnji i tome slicno?
 
Poslednja izmena:
@NShappy bruka, hvala jos jednom.
Zanima me ako sam u svemiru i bacim kamen, da li ce se taj kamen kretati beskonacno dugo?
Pitam jer mi je palo na pamet nesto vezano za ovaj drugi stepen rakete. Koliko sam shvatio on je osudjen na propast, ili ce se vratiti u atmosferu i sagoreti ili ce ostati da lebdi koje kude. Mozda bi naucnici mogli da od drugog stepena naprave neki vid poruke u boci, sa dovoljno goriva da se zaleti u nekom smeru svemira noseci podatke o nama?
@nightshadow ima li neki dokumentarac o ISSu? Nesto svezije, o izgradnji i tome slicno?
Poruka odradjena tj 2 poruke, jos 1977 sa Voyager programom gde oba imaju po jednu zlatnu plocu sa relevantnim podacima o zemlji, poziciji, ljudima itd...
Telo u svemiru ce se kretati dokle god neka sila ne utice na njega bilo to gravitacija ili kolizija sa drugim telom.
Svi objekti u nasoj orbiti bez pomocnog korigovanja putanje ce pre ili kasnije ili pasti na zemlju ili se udaljiti od zemlje.

...Helios rising...
 
@NShappy bruka, hvala jos jednom.
Zanima me ako sam u svemiru i bacim kamen, da li ce se taj kamen kretati beskonacno dugo?
Pitam jer mi je palo na pamet nesto vezano za ovaj drugi stepen rakete. Koliko sam shvatio on je osudjen na propast, ili ce se vratiti u atmosferu i sagoreti ili ce ostati da lebdi koje kude. Mozda bi naucnici mogli da od drugog stepena naprave neki vid poruke u boci, sa dovoljno goriva da se zaleti u nekom smeru svemira noseci podatke o nama?
@nightshadow ima li neki dokumentarac o ISSu? Nesto svezije, o izgradnji i tome slicno?

He he, kao što reče DukeLander, poruke su već zalepljene na sonde koje su poslate da napuste Sunčev sistem. Najopširnije su one na Vojadžerima
Ali i Pioniri imaju svoje pločice sa porukama.

Drugi stepen rakete, da se uputi van solarnog sistema nije moguće bez ogromne količine goriva. Da uđe u svoju putanju oko Sunca, nije problem, ali tu će ostati zauvek (bar dok ne tresne u nešto čvrsto u našem sistemu).
Napuštanje Sunčevog sistema je vrlo komplikovano, iz ugla nebeske mehanike (sem ako nemamo motore, mnogo goriva, plus korišćenje usputnih paneta za (do)davanje brzine).

Kamen koji baciš, pa, mnogo zavisi kako ga baciš, pod kojim uglom, u kom pravcu, kojom brzinom... Opet, nebeska mehanika, gravitacioni uticaji, Keplerovi zakoni, bla bla bla... Potrebni su ozbiljni računari da se izračuna putanja.

Za dokumentarce o ISS, odeš na YT, kucaj ISS u pretragu, možeš da gledaš danima.
Pogledaj npr, kako radi WC na mestu bez gravitacije. :p
Imaš i šta i kako jedu i piju, kako se kupaju...
A ima i kako su pravili ISS.
 
Poslednja izmena:
U orbiti oko Zemlje trenutno ima preko 128 miliona komada debrisa manjeg od 1cm, oko 900000 komada debrisa velicine od 1 do 10 cm, i oko 34000 komada debrisa veceg od 10 cm.

Sudar Kosmos-2251 and Iridium 33 satelita 2009. godine proizveo je 1668 odn. 628 komada debrisa od svakog od njih, i u orbiti oko Zemlje je jos uvek preostalo 1141 odn 364 komada debrisa.

Ako se nesto veoma brzo ne uradi, na putu smo da fasujemo Kessler Syndrom, koji ce uciniti svemir nedostupnim ljudskoj civilizaciji.
Jedan od stotinak problema koje ljudska civilizacija mora da resi u narednih 2-3 decenije ako zeli da prezivi.

Da, space junk je ozbiljan problem.

Ali u svakom slučaju, danas se sve misije planiraju tako da ne ostaje đubreta, sem pojedinih vojnih projekata. Svaki novi satelit ima sistem sa deorbitiranje (mada, nisam nešto siguran kakva je situacija na geostacionarnoj orbiti :trust: ).
Ali đubre je uglavnom posledica neplaniranih događaja, incidenata, ili ostataka davnašnjih misija, kada su važili drugi standardi.

Problem je što samo jedan incident može da napravi hiljade opasnih komadića neplanirane putanje, kao spomenuti sudari, i vojni eksperimetni sa uništavanjem satelita.
 
Poslednja izmena:
Poruka odradjena tj 2 poruke, jos 1977 sa Voyager programom gde oba imaju po jednu zlatnu plocu sa relevantnim podacima o zemlji, poziciji, ljudima itd...
Telo u svemiru ce se kretati dokle god neka sila ne utice na njega bilo to gravitacija ili kolizija sa drugim telom.
Svi objekti u nasoj orbiti bez pomocnog korigovanja putanje ce pre ili kasnije ili pasti na zemlju ili se udaljiti od zemlje.

...Helios rising...
Skoro sam naleteo na tu informaciju. Ali obzirom da je to mali broj poruka u ogromnom univerzumu mislio sam da pomenuti nacin moze vise prostora da pokrije. Sad razumem da to ne moze bas tako lako da se izvede.
@NShappy
Pregledacu i procitati ove linkove. U poslednje vreme me dosta interesuje svemir. I pre mi je bio fascinantan ali se nisam bavio time sta sve mi kao civilizacija uspevamo da izvedemo gore...verovatno me je od toga odbilo saznanje da je sletanje na mesec mozda isceniran na zemlji. I sada celu pricu o jednoj velikoj i lepoj stvari kao sto je istrazivanje svemira, posmatram iz te prizme...vidim da je prenos 720p i odmah se budi sumnja i pokusavam da izvalim green screen.
Nov sam u svetu astronomije pa ne znam da li je to sletanje na mesec mozda tabu tema, te da naglasim da mi nije namera da zapocnem neku raspravu oko te teme...samo pisem moj dozivljaj cele price oko svemira.
 
Bili su na Mesecu, i batali pokretanje priče na tu temu. Ne vodi nigde. A šteta je da ljudi gube interes za istraživanje svemira, zbog teorija zavera.
 
Zavere su šum koji treba filtrirati, mada su svakako zanimljive [emoji16] kao aktuelna o dajsonovoj mrezi...e da je to istina gde bi nam bio kraj
 
^Misliš na dajsonovu sferu?


Послато са SM-N970F уз помоћ Тапатока
 
Gledam one zlatne ploce koje su poslate u svemir i mislim kako 90% ljudi na zemlji ne bi imalo predstavu sta gleda a kamoli neko tamo :D
 
Pa ne treba da gledas vec da slusas :)
Slike su uglavnom uputstvo kako i kojom brzinom pustiti ploce i kontrolne slike ako si pravilno odradio i dekodirao.

...Helios rising...
 
Poslednja izmena:
Gledam one zlatne ploce koje su poslate u svemir i mislim kako 90% ljudi na zemlji ne bi imalo predstavu sta gleda a kamoli neko tamo :D

Pa nadamo se da ako ih neko nađe, da će ih gledati i dešifrovati neki njihovi najpametniji, a ne neka "obična raja". :p
 
Ma verujem da ce biti tako, salio sam se malo.
Citam i gledam ove linkove, koliko je cela stvar komplikovana i slozena dosta smo mi i uradili po pitanju svemira...stvarno svaka cast ljudima koji su ucestvovali u dosadasnjim poduhvatima. Kad pogledam kompleksnost odlaska na mars(mada pola stvari sa onog linka nisam povatao) mislim se i koj cemo mi moj tamo.
 
Crew Dragon se vratio na Zemlju? Jel znate zasto?
 
Nazad
Vrh Dno