»RSS Benchmark sajt

Strana 43 od 45 PrvaPrva ... 3339404142434445 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 631 do 645 od ukupno 671

Tema: Svemir i sve vezano za svemir

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.400
      2. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      3. Citat Citiram korisnika: Kurttrasel Pogledaj poruku
        Obzirom da sam na netu procitao da su star link sateliti velicine stola (table) kako ih je moguce videti golim okom?
        Obzirom da je ISS mnogo veci objekat da li je i njega moguce videti golim okom?
        StarLink su za sada na manjoj visini od ISS. Kako će se videti, dosta zavisi i od toga kako su osvetljeni, pod kojim uglom. Kasnije verzije će biti farbane u mat crno da bi se minimalizovala refleksija Sunca, i da se manje vide. To je zahtev od astronomske zajednice. A postoji i bojazan da može doći do velikih problema sa migracijama ptica koje se orjentišu prema zvezdama. Kada se mreža kompletira, kretaće se u pravilnom patternu, prilično gusto na nebu. Zato su i omrznuti kod astronoma prvenstveno.

ISS naravno može veoma dobro da se vidi, kada preleće naše područje. Proveri sajtove koji to prate, ima ih nekoliko.

Što se tiče praćenja NASA i SpaceX stream-a na YT, koliko sam ukapirao, direct download videa ide u nekom ne baš sjajnom kvalitetu. Ne znam za rezoluciju, ali bitrate je veoma nizak. Telemetrija navođenje i bla.bla. te bitne stvari imaju prioritet, plus što se za to koristi ta neka NASA space network koja em je zauzeta i drugim poslovima, em nije baš da je rađena za Netflix u 4k.
        Tek kasnije, kada ima lufta u mreži, snimak može da se skine dole u nekom high kvalitetu.

šta će pridošlice da rade gore, imaš na NASA sajtovima gotovo sve šta rade astronauti, plus space freak sajtovi koji to onda još i prežvaću, ali ti mogu reći da je rutina gore pomalo dosadna nama sa Zemlje, sem kada se izdvoje najzanimljiviji momenti.
        Vidiš da su samo vrata otvarali 2-3 sata. Reko b' čovek da im je brava zaribala.
        Menjao NShappy : 31.05.2020. u 21:42

Newcomers
        Na forumu od
        Jan 2018
        Poruka
        565
      5. Moja mašina
        • CPU: FX 8320 3.80 Ghz
        • MoBo: 970 g43a
        • RAM: 3x4gb DDR3
        • VGA: GIGABYTE R390x 4GB
      6. Hvala na ovom opseznom objasnjenju. Ovo za ptice je pogotovo interesantno. Kada budu mat crna verovatno ce se po danu videti sto je mozda i jezivije od svetlucave mreze nocu.
        Inace, ne znam kakva istrazivanja mogu da obavljaju u onoj kapsuli i da li su ta istrazivanja okrenuta ka zemlji ili ka svemiru...ali verujem da ih nema da bi astronauti poludeli gore

Member Avatar korisnika nightshadow
        Na forumu od
        Nov 2014
        Poruka
        6.235
        Ta kapsula je inače ogromna, nemoj da misliš da je to 30 kvadrata

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.400
      9. Moja mašina
      10. Citat Citiram korisnika: Kurttrasel Pogledaj poruku
        Hvala na ovom opseznom objasnjenju. Ovo za ptice je pogotovo interesantno. Kada budu mat crna verovatno ce se po danu videti sto je mozda i jezivije od svetlucave mreze nocu.
        Inace, ne znam kakva istrazivanja mogu da obavljaju u onoj kapsuli i da li su ta istrazivanja okrenuta ka zemlji ili ka svemiru...ali verujem da ih nema da bi astronauti poludeli gore
        Uf bre...

Crna tela u Svemiru se ne mogu videti danju. Danju vidiš difuziju sunčeve svetlosti u atmosferi, tj. ono što zovemo plavo nebo. Sateliti su van atmosfere, i ništa van nje se ne može videti, osim ako nije drastično svetlije od nje (Mesec, ponekad Venera...)

Što se kapsule tiče, Crew Dragon SpaceX-a je daleko najveća kapsula ikada korišćena. Veća je od Apola kojim su leteli na Mesec, a daleeeeko veća od npr. ruskog Soyuz-a koji je nekada korišćen i za višednevne misije.
        Mislim da je samo Šatl imao veću kabinu za posadu. I to ne mnogo veću od Dragon-a.

Ideja kapsula je da se samo ode gore, do neke veće letelice koja je ranije postavljena i sastavljena gore. Mogu poslužiti za kraće samostalne letove. Crew Dragon je kao najveća kapsula do sada, previđena i za duže letove.
        Uskoro poleće i Boing-ov StarLiner, koji je sličan Dragon-u. Evo ti neko osnovno poređenje: https://www.space.com/41367-commerci...er-dragon.html

Što se istraživanja tiče, pa, uvek imaju nešto da rade. Niko ih ne šalje gore da bleje, ili da im bude dosadno. Čak štaviše, ponekad se žale da su preopterećeni.
        Uglavnom su u pitanju eksperimetni koje osmišljavaju univerziteti po svetu, a za koje je potrebna nulta gravitacija. Koliko znam, pored istraživanja NASA, ESA, Roskosmos-a i sličnih, zapravo svako ko osmisli eksperiment, može da aplicira da bude obavljen gore. Ako je dovoljno zanimljiv i obezbedite finansiranje, biće odobren. Ako je ekstremno zanimljiv, može čak da se odobri i da bude finansiran od strane neke svemirske agencije.
        Menjao NShappy : 01.06.2020. u 10:23

Member Avatar korisnika djalf
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        6.792
      12. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 2600
        • MoBo: MSI B450M Gaming Plus
        • RAM: G.Skill TridentZ RGB 2X8GB DDR4 3200MHz
        • VGA: Gigabyte RX570 4GB Aorus
        • MON: Dell 23" IPS Full HD
        • HDD: Kingston A1000 480GB M.2 NVMe
        • OPT: Šta to beše?
        • Case: Acer Predator G7200 Blue, Delta 600W
        • LAP: Lenovo Thinkpad T440p
        • TV: Samsung 40" Full HD
      13. Pitanje, raketa koja se prva odvoji da li se vraca na platformu kao Falcon ili pada u more? Gledao launch ali taj deo mi je bio nejasan, bio je prekid linka ali su prikazali platformu sa raketom cini mi se.

Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.400
      15. Moja mašina
      16. Da, prvi stepen se vratio na ploveću platformu.

Na forumu od
        Nov 2014
        Poruka
        6.235
        A šta se dešava sa drugim stepenom, ostaje da orbitira oko zemlje?

Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.400
      19. Moja mašina
      20. Ulazi u atmosferu, i uglavnom se raspada pre pada većih ostataka negde u okean. Kao uglavnom i svi drugi stepeni dosadašnjih raketa.

Kada će se vratiti i sagoreti, zavisi jako od putanje pod kojom mora da se postavi glavni teret. Sa niskih orbita, II stepen se vraća relativno brzo. Sa geostac orbite, mesecima kasnije, a ako ide dalje od orbite Zemlje, II stepen može i da ode dalje u Sunčev sistem i ostane zauvek u nekoj svojoj orbiti oko Sunca. Ako je predviđeno da se relativno brzo vrati na Zemlju i sagori, uglavnom se prati do sagorevanja. Ako se neće vraćati, ostavlja se napušten.

Radi SpaceX i na idejama spašavanja drugog stepena sa određenih orbita pogodnih za to, ali to je već komplikovanija rabota.

edit: Hm! Izgleda da su odustali od ideje spašavanja drugog stepena Falcon 9 rakete. Njihove nove generacije raketa će biti planirane za full refuse, ali Falcon 9, izgleda jok.
        Menjao NShappy : 01.06.2020. u 11:53

Na forumu od
        Nov 2014
        Poruka
        6.235
        Znači ne ostaje nikakav svemirski otpad iza?

Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        3.400
      23. Moja mašina
      24. Uglavnom ne. Verujem da u određenim tipovima orbita, nemaju drugi izbor nego da junk dugo ostane gore. Ali to je veoma retko. Viši stepeni ili padaju nazad ako je teret išao u orbitu, ili odlaze van orbite Zemlje ako je i glavni teret krenuo dalje.

Otpad se sada uglavnom sastoji od napuštenih satelita, od ranijih potisnih stepena s' početka svemirske ere, ili od poluuspešnih lansiranja.

Sada većina satelita ima ugrađenu opciju deorbitiranja na kraju životnog veka.

Member Avatar korisnika VGagi
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        377
        U orbiti oko Zemlje trenutno ima preko 128 miliona komada debrisa manjeg od 1cm, oko 900000 komada debrisa velicine od 1 do 10 cm, i oko 34000 komada debrisa veceg od 10 cm.

Sudar Kosmos-2251 and Iridium 33 satelita 2009. godine proizveo je 1668 odn. 628 komada debrisa od svakog od njih, i u orbiti oko Zemlje je jos uvek preostalo 1141 odn 364 komada debrisa.

Ako se nesto veoma brzo ne uradi, na putu smo da fasujemo Kessler Syndrom, koji ce uciniti svemir nedostupnim ljudskoj civilizaciji.
        Jedan od stotinak problema koje ljudska civilizacija mora da resi u narednih 2-3 decenije ako zeli da prezivi.

You know, time flies / And the rebels, one day / They all go quiet
        Ain't no money, ain't nobody / That can buy you peace of mind

Member
        Na forumu od
        Mar 2009
        Poruka
        559
        http://stuffin.space/

This chart displays a summary of all objects in Earth orbit officially cataloged by the U.S. SSN (Space Surveillance Network). "Fragmentation debris" includes satellite breakup debris and anomalous event debris, while "mission-related debris" includes all objects dispensed, separated, or released as part of the planned mission (image credit: U.S. SSN) 3)

Top worst satellite breakups in the past cataloged by U.S. space surveillance network

Spatial density from objects > 1 cm over altitude for the low Earth orbit, computed using MASTER-2009.

Spoiler:

Spoiler:

Menjao zzzz : 01.06.2020. u 20:03

Newcomers
        Na forumu od
        Jan 2018
        Poruka
        565
      28. Moja mašina
        • CPU: FX 8320 3.80 Ghz
        • MoBo: 970 g43a
        • RAM: 3x4gb DDR3
        • VGA: GIGABYTE R390x 4GB
      29. @NShappy bruka, hvala jos jednom.
        Zanima me ako sam u svemiru i bacim kamen, da li ce se taj kamen kretati beskonacno dugo?
        Pitam jer mi je palo na pamet nesto vezano za ovaj drugi stepen rakete. Koliko sam shvatio on je osudjen na propast, ili ce se vratiti u atmosferu i sagoreti ili ce ostati da lebdi koje kude. Mozda bi naucnici mogli da od drugog stepena naprave neki vid poruke u boci, sa dovoljno goriva da se zaleti u nekom smeru svemira noseci podatke o nama?
        @nightshadow ima li neki dokumentarac o ISSu? Nesto svezije, o izgradnji i tome slicno?
        Menjao Kurttrasel : 01.06.2020. u 22:30

Moderator Avatar korisnika DukeLander
        Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        9.508
        Citat Citiram korisnika: Kurttrasel Pogledaj poruku
        @NShappy bruka, hvala jos jednom.
        Zanima me ako sam u svemiru i bacim kamen, da li ce se taj kamen kretati beskonacno dugo?
        Pitam jer mi je palo na pamet nesto vezano za ovaj drugi stepen rakete. Koliko sam shvatio on je osudjen na propast, ili ce se vratiti u atmosferu i sagoreti ili ce ostati da lebdi koje kude. Mozda bi naucnici mogli da od drugog stepena naprave neki vid poruke u boci, sa dovoljno goriva da se zaleti u nekom smeru svemira noseci podatke o nama?
        @nightshadow ima li neki dokumentarac o ISSu? Nesto svezije, o izgradnji i tome slicno?
        Poruka odradjena tj 2 poruke, jos 1977 sa Voyager programom gde oba imaju po jednu zlatnu plocu sa relevantnim podacima o zemlji, poziciji, ljudima itd...
        Telo u svemiru ce se kretati dokle god neka sila ne utice na njega bilo to gravitacija ili kolizija sa drugim telom.
        Svi objekti u nasoj orbiti bez pomocnog korigovanja putanje ce pre ili kasnije ili pasti na zemlju ili se udaljiti od zemlje.

...Helios rising...
        “Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.” - Marcus Aurelius, Meditations

Strana 43 od 45 PrvaPrva ... 3339404142434445 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •