Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

^^ Heh, odličan tekst, konačno jedan valjan o EmDrive. Ne mistifikuje niti veliča EmDrive, ne ubeđuje čitaoca da "radi iako je u suprotonosti da zakonima fizike", ne obećava SF letelice za koju godinu, već govori koliko je zapravo teško dokazati ili opovrgnuti, odnosno izmeriti da li EmDrive pogon uopšte radi, makar u nano njutnima.

Ja b' rek'o da su to ćorava posla i da EM pogon ne može da radi, ali voleo bih da grešim.
 
Poslednja izmena:
Momci, treba mi info.
Koliko ima smisla upisati PMF u Novom Sadu i ici na astrofiziku?
Tj koliko je kvalitetna skola sada da se tako izrazim, kakva je situacija itd?
Unapred zahvalan

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Škola je solidna s obzirom na naše uslove. Pre svega mislim na nastavni kadar i gradivo donekle. Sa strane eksperimentalnih vežbi je nula. Aparatura s polovine prošlog veka (osim na digitalnoj elektronici, koju mislim da astro smer nema) koju vidis ovde i nikada više ako si dovoljno dobar da odeš preko na postdiplomske. Drugarica je nedavno diplomirala i koliko kontam zadovoljna je većinom stvari. Ona nije u fazonu da ide preko, ali to je jedina opcija za iole ozbiljniji rad u polju - što je i uradio dobar broj kolega iz moje generacije koji su se isticali, i to posle 2. godine u Švicu, Belgiju, Nemačku i Francusku.
E sad, par profesora se penzionisalo od kada sam ja otišao (Agneš Kapor i Darko Kapor, kao i Jaroslav Slivka, Đurđica Takači) pa ne znam kakva je situacija s njihovim predmetima (mehanika, termodinamika, osnovi matematičke fizike, optika matematičke metode. S obzirom da sam pre 8 godina prestao da studiram to je sve što mogu da prenesem. Ako hoćeš cimnuću drugaricu da mi prenese svoje utiske, kao što rekoh ona je nedavno masterirala.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Hvala za info i ako nije problem, pitaj drugaricu.
Zahvaljujuci letnjim sesijama na balkonu sa mojim skromnim znanjem, sin se bas zainteresovao za astrofiziku i upisao pmf u NS, cak i upao bez problema na budzet.
Usput ga polako "odmracujem" od medieval metoda ucenja iz srednje gde su profesori, koji ni p ne zasluzuju od prefiksa efikasno satrli u mladima razvoj logike i znatizelje uspesno im ogadivsi sve fundamentalne predmete.
To je i glavni razlog zasto pitam za stanje na faksu tj da li da se uopste cima ili da ne gubi vreme i krene drugim putem.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Nikakav problem. Prebacio sam razmenu na PP da ne duljimo ovde.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Zahvaljujem na opseznim informacijama, maksimalno postovanje od mene.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Molim, i drugi put ;)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Duke, ako možeš, školuj decu negde napolju. Visoke studije pogotovo.
 
Jesam u DE, sin je u Srb.
Gledali smo svasta ovde, problem je jezik tj sin ne zna ni rec nemackog.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ovde zavisi od članske karte. Vani će da radi u struci.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Da, sutra opet.

Ovo je bilo automatsko prekidanje od strane flight computer-a.

Valjda ce sutra imati vise srece :banana:
 
Nazad
Vrh Dno