Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

@-bahamud- to je nekako očekivano kad je nekome način saobraćanja sa drugima taj da odgovara sa suvoparnim "wrong" ili "shut up and calculate" :) Za neke postoji samo njihova istina, bila ona Kuran, Biblija, jednačine, ateizam, veganizam ili nešto peto. A svi drugi su tu da se uvedu u istinu (ili budu neprijatelji iste ako prvo ne ide).
@VGagi ne znam šta da ti još napišem što već nisam, pokušaj da razmotriš mogućnost da je jednostavno realnost da neće u skorije vreme doći do medjuzvezdanog istraživanja. U svakom slučaju ova naša diskusija je sa moje strane okončana, vrtimo se u krug dovoljno dugo.
 
Slažem da je Vgagi prilično upropastio temu. Ja sam u principu odustao od konstruktivne diskusije.

Na "shut up and calculate" sam računao, pa je prošlo nezapaženo i izignorisano. :(

Uglavnom, sve pomalo liči na priče o slobodnoj energiji, motorima na vodu, Teslinim poljima... Ne tema, nego Vgagijev način komunikacije.

Srećom, ima o astronautici i realnih tema, misija, programa i istraživanja, tu i tamo spomenemo i njih.

Ja bih npr. voleo za svog života da vidim podmornicu na Evropi. Pre nego ljude na Marsu npr.

:)
 
Vidis da ne mozemo ni kantu od meter da spustimo na Mesec, kakva podmornica na Evropi...
 
^^ He he, pa ne mogu Izraelci. Ali evo, Kinezi npr. mogu. :p

Podmornica na Evropi je zanimljiv projekat, tehnički verovatno ostvariv u dogledno vreme, trenutno još uvek ne tačno proračunato i bar idejno projektovano. Najveći problem, bez nekog trenutno realnog idejnog rešenja, jeste kako se probiti kroz verovatne kilomete leda.
Ali, Evropa orbiter, a možda i lender, možda i dočeka neko od nas. Ne možemo poreći da JPL ono što nameri, to i uradi, uz tu i tamo poneki kiks na početku.
(Ne znam da li je ikada i jedan i lender u istoriji astronautike, uspeo iz prve?!? Tek druga-treća generacija radi kako je predviđeno :( )

.
.
.

Od svih poslednih neuspelih programa, najžalije mi je Philae lendera na kometi. Trebalo je da leži na kometi sve vreme dok kometa prolazi najbliže Suncu, tj. da izbliza prati isparavanje sa površine. Ali nije se pravilno spustila, te je završila izvrnuta u nekom rovu bez mogućnosti da se rotira i šalje detaljne slike, i bez mogućnosti da puni baterije. Zato je živela samo par dana, bez slanja panorama fotografija sa površine komete. Šmrc! :(

Ali zato ne sumnjam da će (relativno) uskoro neki novi lender da pokuša da sleti na komentu koja prolazi blizu Sunca.
 
Svašta,evo meni oma na pamet pada,šta je nisu napravili ko loptu sa žiroskopom za kameru,pa nek se spušta đe oće,kamera će uvek stajati tamo di je postavljena
 
Strava, prva dva bustera uspesno sletela.ceka se sada treci.



Sleteo u treci.
Svaka cast.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
 
Jedna loša vest iz SpaceX, jeste da je Dragon pao vrlo važan test sistema za spasavanje (u slučaju otkaza rakete nosača).

Ako se ispostavi da je problem samo greška u proizvodnji, onda se može desiti da ih problem ne uspori previše.

Mada se rumori da je uopšte ideja korišćenja komplikovanih motora na tečno gorivo, u sistemu za spašavanje, totalni promašaj (dosadašnji su koristili jednostavne motore na čvrsto gorivo, i uvek su radili besprekorno, bilo na testu, bilo u stvarnosti (a poJenta sistema za spasavanje jeste da bude što jednostavniji)). Rusi takve zahteve zovu безотказно, ali bezotkazni sistem ne može nikada biti i komplikovan.

Ako se ispostavi da je u pitanju sistemski problem celog tog sistema za spašavanje posade, i da je potreban redizajn koji može potrajati godinama, kreće glavna muka. Amerikanci se opet "resetuju", i opet moraju, još neko vreme, da lete isključivo Ruskim brodovima.
(Na opštu radost rusofila, jel :p )

Boing-ov Starliner se neprestano odlaže, NASA-in Orion ni NASA zna kada će, SpaceX-ov je bio najbliži ostvarenju (ove godine planiran prvi let sa Astronautima), ali ako se ispostavi da je i on sada pred dužim odlaganjem, Trump će morati i dalje da plaća Rusima da im voze Astronaute, što verujem da ga veoma žulja. :D
 
Poslednja izmena:
Na Dragon kapsuli je izgleda ekplodirao rezervoar za gorivo a ne motor. Od 4:38 prica o kapsuli.

 
Ko želi, može da pošalje svoj ime ne Mars: https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/

Dobijete (da sami odštampate) boarding pass sa vašim imenom, koje upisano u neki čip, ide na Mars sa sledećim roverom.
Ako ovo redovno radite i skupljete poene, postajete frequent flyer, ko zna, možda jednog dana dobijemo neki pravi let, besplatno. :p

NASA-i bar možemo priznati da zna da se samopopularizuje.
 
Idemoooo...vidimo se sa druge strane [emoji847][emoji56]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Jedna iz donje perspektive.

d882f575b9dfaf0d0e4658111ace5acb.jpg
 
Muskov vozic na nebu :)

 
Uf! Jedva čeka da vidim da li će ovo raditi u praksi, dron na Marsu. :happy:
 
Kometa izbliza: https://vimeo.com/347565673#at=120

Ostaje samo da i dalje žalimo što je Philae onako nesretno sleteo, te nemamo slike neposredno sa površine, pa još tokom aktivnosti komete na prolasku pored Sunca.
To bi sigurno bile među najspektakularnijim slikama iz istorije kosmonautike.
 
 
Atmosfera na Evropi je toliko retka, da dron može da leti samo uz pomoć antigravitaciong pogona, koji još nismo izumeli. :p

Titan je izuzetno povljan za let dronova. Ima malu gravitaciju (0.138 Zemljine), a značajno gušću atmosferu. Let drona na Titanu je višestruko lakši nego na Zemlji, bar što se tiče potrebne količine energije za let.
Na Evropi, bilo kakav let korišćenjem gotovo nepostojeće atmosfere je nemoguć. Može se leteti samo raketnim motorom.

Ovaj dron na Titanu, za sada je plan da praktično bude stacionarna laboratorija, koja će tek s vremena na vreme da se preseli letenjem. Procenjeno je da je za Titan, to bolja varijanta od rovera.
 
Poslednja izmena:
Pa prica o razlozima misije na pocetku. Inace fali mu jedna nula u razdaljini do Titana.
 
Znam da je bila priča kako veruju da ima života u vodi ispod leda na Evropi, pa mi bilo čudno zašto se nisu odlučili da za tamo organizuju misiju.
 
Poslednja izmena:
Znam da je bila priča kako veruju da ima života u vodi ispod leda na Evropi, pa mi bilo čudno zašto se nisu odlučili da za tamo organizuju misiju.
Malo si požurio, nije baš da veruju da ima života nego pretpostavljaju da ispod leda postoji okean, što bi mogla biti osnova za postojanje života.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno