Šta je novo?

Kako ste naučili i kada engleski jezik (ili bilo koji drugi)?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,944
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav drugari,

Već sam u jednoj temi napisao ali ponoviću i ovde pošto ne prate svi sve teme, par puta u detinjstvu sam menjao osnovnu i srednju školu tako da sam uvek nekako preskakao gradivo a i iskreno engleski mi je bio nezanimljiv i uvek mi je kvario prosek. Mislim da nikada nisam imao veću ocenu od trojke/četvorke i uvek je bilo čitanje i prevod za prolaznu, diktat i neka pesmica kratka napamet za veću ocenu i idem dalje. Drugi koji su znali već u osnovnoj da govore strani jezik ili su išli na privatne časove kod neke profesorke kući (ili je ona dolazila kod njih), ili su išli po privatnim školama (Božidarac i sl.), uglavnom mislim da niko nije (ili je mali broj njih) naučio iz redovne škole. Oni kojima je imao neko da pokaže vremena, izgovor itd. na časovima su za veću ocenu prepričavali tekst, odgovarali na pitanja i odgovore koji su se nalazili na kraju lekcija, davno beše.

I ja sam na kraju upisao školu stranih jezika i završio početni jedan, početni dva, kao i srednji jedan. Trebam da se nakanim da upišem i srednji dva ali sve kao danas ću - sutra ću i tako prolazi vreme.

Naučio sam dosta toga ali ipak ne govorim engleski.

Gledam serije i filmove (igrice sam prestao da igram) i uvek učitavam titlove, svi kažu kao gledaj bez titlova da upijem izgovor ali meni to brzo postaje dosadno. Tokom gledanja filma na primer kratke rečenice znam da prevedem ali kada je neka duža i pritom ne znam prevod neke reči, dok se ja skoncentrišem, razmislim šta bi moglo da bude ode film :p

Ima dosta preporuka na internetu kako da se najlakše nauči ali to nije poenta moje teme. Od priručnika koristim Engleski za tri meseca, Engleski korak napred (imam još neka PONS izdanja za nemački i još nešto što nije od PONS-a a to je ruski), zatim program Rosetta Stone, prevodilac Google, neki programi podržavaju dva titla u isto vreme tako da i to pomaže.

Zanima me pošto ogroman deo forumaša govori engleski jezik (sa mnogima komuniciram preko PP-a pa znam), kako ste naučili i kada strani jezik koji govorite?

Da li ste gledali non-stop TV kada ste bili klinci, crtaće na Cartoon Network-u pa ste upijali izgovor, da li ste išli u školu stranih jezika, da li ste imali privatnog profesora (negde u komšiluku pa platite tipa pet tadašnjih maraka dvočas), da li ste naučili u školi (osnovna/srednja/fakultet), da li ste naučili u inostranstvu (ako ste negde proveli duži vremenski period), da li ste učili preko kompjuterskih programa tipa Rosetta Stone, da li ste gledali filmove/serije bez titlova, da li ste našli nekog preko Skype-a iz SAD-a/Velike Britanije pa komunicirali?

Nije mi cilj da pomislite da želim da smaram sa time kako naučiti, ima na netu milion preporuka, već me zanima prevashodno kako ste lično Vi naučili?

Unapred hvala!

:wave:
 
Ja sam od treceg osnovne poceo da ucim engleski, svideo mi se od malena, isao mi je dobro. Najvise je uticao komp i americki filmovi, tj. vise sam kroz njih naucio engleski nego iz skole. Filmove uglavnom gledam sa engleskim prevodom, jer ne mogu da cujem uvek sve sta izgovore pa ume da mi pravi problem nekad. Jos od srednje sam bio opsednut da ga znam sto bolje, da sam poceo i na engleskom da razmisljam u jednom trenutku, verujem da nisam jedini :D
 
Kod mene slicna situacija igrice i filmovi.
 
Engleski sam ucio od V razreda ali tu sam samo osnove naucio. Sve ostalo sam naucio iz filmova. To sto ti sada malo sporije ide je ok, ubrzaces vremenom, postace ti prirodno skroz da razmisljas na engleskom.
 
Engleski onako ugrubo sam naucio jos kao klinja,preko filmova ,serija ,na cartoon network-u sam odrastao. Jednostavno lako je kad si mali,sve upijas. I posle sam ga u skoli samo nadogradio ,iz drugih predmeta 2-ka-3-ka a iz Inglisha uvek 5 :) Jedno vreme sam imao komsinicu koja je dosla iz USA,ja sam nju ucio srpski a ona mene engleski. Ali od tada nisam vezbao izgovor ko zna na sta bi to licilo sad :D
Najbitnije i najbolje je da vezbas sa nekim ko prica perfektno,nadji neku amerikanku na skypu pa dve muve jednim udarcem :D

Jedna samo stvar,znam ljude kojima uprkos svom trudu jednostavno neidu jezici,mogu da dube na glavi ali dzabe (kao meni matis recimo).
 
Poslednja izmena:
Ucio sam od predskolskog, negde od 6-te godine. Sve do kraja skolovanja u srednjoj. Uvek sam bio odlican (5), pored toga sto me je zanimao taj jezik, zanimaju me i drugi jezici- a i mogu lako da upamtim kako se sta kaze na stranim jezicima.
 
Institut za strane jezike - od 4. do 8. razreda, zavrsen Srednji II..mislim da su mi ostali jos Visi I i Visi II..planiram to kasnije, kao i Ruski..tako da ti je najbolja neka skola..tesko da ces nesto nauciti iz tih programa jer je uvek bolji ziv profesor..
 
Engleski sam ucio privatno (Radnicki u Nisu, skola je uvek zaostajala za time, ali mislim da je dosta njih u mojem odeljenju naucilo iz skole ipak). Trebao mi je engleski (i jos uvek treba), zato je i ostao, ali vidim, posto sam ogranicio komunikaciju sa Azijatima (uzas engleski, pa i ja moram da uprostim svoj) da je opao. Pre 10ak godina sam pisao i prepravljao zvanicne ugovore vecih firmi i drzao govore, danas ne bih smeo :)

Ruski sam ucio u skoli samo, italijanski sa TVa (crtani u to vreme). Prilicno sam dobro mogao ruski da govorim (isprobao u Rusiji), italijanski sasvim komotno sam mogao da nesto vise od najosnovnijem pricam sa ljudima. Ali nisam ih koristio, i bez obzira koliko mi je italijanski interesantan, jedva ga razumem sada.

Nemacki sam ucio ad-hoc bez skole, nesto nemacki TV nesto cesti putevi u Nemacku, i govorim ga bolje od italijanskog i ruskog ;)

Dok sam bio u Koreji, ucio sam korejski, i super mi je isao (nama ne smeta njihova gramatika, pa nije tesko), ali cim sam se vratio ovde... nula govor, nista se ne secam maltene ;)


Najbitnije koliko koristis jezik, i da li imas volje da ucis u tom trenutku.
 
Engleski sam učio u OŠ od trećeg razreda, nemački od petog. Oba jezika sam pre svega učio u školi, manje čitanjem engleskih/američkih i nemačkih/austrijskih časopisa (National Geographic, Geo, Readers Digest, sve i svašta vezano za IT, npr. nemački Computer Bild, Chip, PC Magazin...). Filmovi, serije i muzika su mi tu bili nekako u drugom planu, mada su svakako značajno uticali.
 
Ja od prvog do 8. razreda osnovne u privatnoj školi. Pričam odlično, pišem dobro mada sad ima spellcheck svuda pa ni ne vodim računa o tome.
 
Gledam serije i filmove (igrice sam prestao da igram) i uvek učitavam titlove, svi kažu kao gledaj bez titlova da upijem izgovor ali meni to brzo postaje dosadno. Tokom gledanja filma na primer kratke rečenice znam da prevedem ali kada je neka duža i pritom ne znam prevod neke reči, dok se ja skoncentrišem, razmislim šta bi moglo da bude ode film :p

Cinis gresku, sto prevodis u glavi, radis dupli posao, treniraj mozak da odmah razume sta je receno, kao da se govori na srpskom.Cak i kad ne znas neke reci, vremenom ces poceti da kapiras kontekst, pa ces vrlo brzo ukapirati i njihovo znacenje, u hodu, dok je lik izgovara.

Mozda je najbolje da uzmes neku knjigu, pa polako natenane, uz recnik, kad ti zatreba, pogledas...dok stignes do kraja knjige i dok budes presao na neke nove, recnik ce ti sve manje trebati, jer ces isto u hodu skapirati znacenje.
 
Ja sam preko crtaca. Mozda je sada kasno , ali Johny Bravo , Dexter`s laboratory , Cow and Chicken , Powerpuff girls , Wacky races... cu moci da pogledam i kada budem imao 60 :)

Filmovi isuvise dugo traju , tako da ako te ne umori engleski , smorice te sam film pa neces imati onaj osecaj postignuca.
Osim toga , u crtacima pricaju sa vecim promenama intonacija pa fraze i recenice zvuce melodicnije i kao takve lakse se pamte (kao pesmice).
 
Poslednja izmena:
Evo i mog slucaja! U srednjoj skoli nisam znao ni da beknem Engleski!!! I tako ja pretposlednji cas pobegnem kao i pola mog razreda na jednu poljanu koja je gledala direkt u prozor u kom smo imali cas Engleskog :) Naravno profesorica me videla i sledeci cas mi zakljuci jedinicu :-( Odem ja na popravni, srede mi da prodjem ( ne pomosim se time ali sta je tu je ). Posto sam u dusi veliki filmofil gledajuci filmove sam naucio Engleski, toliko da kada i skinem neki titl da ne spominjem adrese pocnem da se smejem kako ljudi prevode i kako lupaju gluposti :) Savet za drugara koji je otvorio temu samo sto vise filmova i ne opterecuj se da shvatis sta znaci samo ce ti to dodji veruj mi! ( voleo bih sada da sretnem profesoricu da joj ja kazem par stvari na Engleskom ;-) )
 
Ja sam ga ucio od 5og osnovne, imao istu profesorku i u osnovnoj i srednjoj.
Bila je pravi djavo, nonstop sam imao utisak da me mrzi zbog necega, mada joj ni ja nisam ostajao duzan...
U svakom slucaju, hvala joj, imala je maximalan kriterijum, recimo diskusija o nekoj temi je bila za trojku, a za 5 nisam nikad skapirao sta treba da uradim, mislim da sam jednom samo dobio 5 za tih 8 godina.
Iz te nase generacije su skoro svi izisli sa prilicnim znanjem engleskog jezika.
Kasnije sam dosta usavrsavao kroz koriscenje racunara i igranje igrica, WOW se puno igrao jedno vreme.
Danas volim da gledam razne dokumentarce sa youtuba sto bi i tebi preporucio za pocetak jer je mnogo lakse nego film.
U dokumentarcu najcesce imas samo jedan glas, uglavnom je cist engleski, bez akcenata i ostalih primesa.
Sve u svemu najbitnija ti je konverzacija, ja to kadkad sa burazerom praktikujem, on je sad u Svedskoj zavrsava neke kurseve, naravno na engleskom.
 
Sve što sam naučio, ne samo jezik, naučio sam u osnovnoj, kasnije preko gimnazije, faxa i više skoro ništa.
 
Najbolje se uči jezik preko dvojezičnih knjiga + audio knjiga, ali su vrlo retke i treba se pomučiti da se nađu, čak i preko znate već čega. Ja sam recimo za ruski našao samo jednu, Majstor i margarita.
 
Ako hoćeš da ga razumeš, gledaj filmove, serije sa engleskim titlovima, čitaj tekstove po netu, čitaj tekstove pesama da razumeš i sleng malo. Pričanje je već druga priča, za to ti treba vežba, i praksa da ga pričaš tečno.
 
Ja sam u osnovnoj i srednjoj imao samo ruski (8 godina ukupno). Danas bih imao poteškoća da se predstavim na ruskom... Tako da slaba vajda od škole ako ne koristiš stečeno znanje.
Kao manji pratio sam strane serije i filmove(nisam imao cartoon network pa sam gledao samo domaće ćrtace :)) i to sve sa srpskim titlovima. Sada i dalje volim da gledam filmove sa titlovima (jer ne volim da propustim ni delić dijaloga), ali obavezno skidam engleske titlove.

Takodje, mislim da nisam jedini koji je uz Kasandru naučio nešto španskog :).
 
Poslednja izmena:
Ja sam krenuo da učim engleski od prvog osnovne, išlo mi je dobro imao sam uvek 4. Posle 8, bio razreda bio sam mesec dana u Švajcarskoj gde sam govorio engleski i sporazumevao se sa ljudima i to me toliko zainteresovalo za strane jezike. Sad u srednjoj imam sve suve petice iz engleskog (kako kažu moji vršnjaci, kod najgore profesorke engleskog) i još kući učim nemački malo. :) Naravno, u školi uče ono osnovno, ja maltene svaki dan iz igrica i filmova učim, trenutno imam dosta prijatelja na LoLu sa kojim maltene svaki dan pričamo na engleskom i super mi ide. :)
 
Poslednja izmena:
Otputuj sam bilo gde van balkana na nedelju dana i progovorićeš ga bez problema...
 
Patim se isto ko i pokretač teme.
:-(
Osnovna nešto, srednja OK, faks ništa.
Jedino sto sam pročitao mnogo stvari o kompovima na netu (sve na engleskom).
Sad sam završio 2 ubrzana kursa (mesec dana svaki, radnim danom po 1,5h). Prvi je bio gramatika a drugi konverzacioni.
Nisam zadovoljan napretkom. Treba mi još 3 meseca da dodjem do B1/B2, tu negde gde i želim da bih mogao da polazem IELTS.
 
gledao strane filmove i strane crtace kao mali, sibam engleski ko nista :whip:
 
Kao i dosta ljudi ovde, naučio sam Engleski gledajući filmove i crtaće. Dok je engleski počeo u školi, ja sam bio već daleko ispred. Ipak, nije to znanje tek tako palo sa neba. Treba se truditi. Učenje jezika, iz mog iskustva, najviše zavisi od posvećenosti, da ne kažem zaluđenosti.

Iz prvog posta bi se reklo da je pokretač teme nestrpljiv i pomalo u panici jer misli da mu ne ide. Ali, učenje jezika se dešava u etapama. Nećeš nikako odmah progovoriti. Shvati da deca kada uče maternji jezik provedu godine slušajući jezik pre nego što počnu sastavljati proste rečenice. Moraš biti uporan i sebe potpuno okružiti jezikom koji želiš da naučiš. A bar je lako sebe okružiti engleskim jezikom.

Tako sam u jednom trenutku ja odlučio da naučim Nemački kako treba. Imao sam ga u školi ali malo šta je bilo ostalo. Malo po malo, posle nešto više od godinu dana sam negde između B1 i B2. Nije ni to palo sa neba. Tog trenutka kad sam odlučio, na TV je išao isključivo ProSieben. Gledali su se nemački filmovi ili američki filmovi sa nemačkim titlom. Čitale su se knjige/stripovi na nemačkom iako nisam ni reč znao. Lako je odustati, ali ako nastaviš, vrlo brzo shvatiš da ponešto i znaš. I tako posle milion "A ha!" momenata, naučiš jezik.

I naravno da je uvek mnogo bolje kada si na tom govornom područiju. Ja sam recimo posle 10 dana u nemačkoj progovorio. Do tada nisam bio siguran da mogu uopšte da sastavim rečenice, iako sam sve razumeo.

Samo polako.
 
Posedujem dobro razumevanje engleskog jezika ali ga slabo govorim. Razlog je nacin na koji sam ga savladao a to je kompjuter, filmovi, serije i igrice. Da je do skole bilo nijedan jezik ne bi naucio. Rekao bih da mi je razumevanje engleskog jezika i fond reci tu negde sa srpskim jezikom, jer nisam ni tu najsjajniji. Prvenstveno mislim na reci koje se retko upotrebljavaju u svakodnevnom govoru. Oba jezika (i maternji i engleski) sam naucio kroz fraze koje se koriste u svakodnevnom govoru, to sam prosirio frazama koje se koriste u filmovima, serijama, igrama i na kraju uz pomoc wikipedije i slicnih izvora gde se moze naci malo "naprednijeg" engleskog jezika.

Nemacki sam ucio u skoli, baceno vreme i to uglavnom zbog nastavnika koji ne mogu preneti znanje koje ne poseduju. Vise sam nemackog naucio dok sam boravio u zemljama u kojima se govori taj jezik. Nazalost to nikada nije bilo duze od deset dana. Da sam, recimo, imao priliku da provedem pola godine u Nemackoj ili Austriji sigurno bi savladao njihov jezik do nekog osnovnog, upotrebljivog nivoa. Jezik se jako brzo i lako savladava ukoliko se nalazis u okruzenju koje te podstice na koriscenje tog jezika (u Nemackama je sva televizija sihronizovana a meni nije bio problem da blenem po pola sata u program koji ne razumem, jer sam se odmarao u tom momentu).

Jezici koje razumem bolje od nemackog su spanski i italijanski. Nikada ih u skoli nisam ucio. Spanski sam pokupio iz spanskih serija koje sam gledao sa porodicom kao mali. Znanje tog jezika je na najosnovnijem nivou. Razumem vise manje sta govore ali nema sanse da ga i sam koristim u komunikaciji. Italijanski razumem malo slabije, slicni su jezici.

Ne smatram da posedujem izuzetno znanje engleskog jezika i to nema veze sa akcentom i mojim izgovorom istog (to je apsolutno nebitno). Vec sa cinjenicom da poznajem ljude kojima engleski jezik nije maternji koji poseduju znanje tog jezika koje prevazilazi vecinu onih kojima to jeste maternji jezik. Neki ljudi engleski jezik poznaju na nivou univerzitetskih profesora tog jezika ili knjizevnika kojima je to maternji jezik. Dok ne stignem do tog nivoa (sto se verovatno nikada nece desiti) ne mogu reci da posedujem odlicno znanje engleskog jezika.

Ispite iz engleskog jezika sam prolazio sa ocenama od najvece do one malo manje. Nikada se nisam spremao za bilo kakav kontrolni ili ispit iz engleskog jezika, bar ne od prvog gimnazije. Resavam testove po "zvucnosti" sto bi se reklo. Kod vecine je to losa taktika, jer ne poznaju jezik dovoljno da bi mogli tako.

Voleo bih da posedujem dobro znanje japanskog jezika.
 
Poslednja izmena:
Učenje jezika, iz mog iskustva, najviše zavisi od posvećenosti, da ne kažem zaluđenosti.

^^ +1

Od svih mojih učenja jezika, najbolje sam savladao engleski kada sam krenuo na kurs u privatnu školu, i uz to, izuzetno sam se trudio i "zalagao na času", posle svakog časa produžavao u čitaonicu gde sam (pre ostalih ispita u planu za taj dan), prvo preslišavao kompletan čas engleskog, radio te domaće... Pre nastave sam pregledao buduću lekciju, pokušavao da sam provalim što više. Svakih par dana sam sedao i po par sati ponavljao ceo kurs od početka do dela dokle smo stigli. Na samim časovima bio najaktivniji... Dakle, baš ono, bio sam štreber do (kr)yaya. Doduše, upao sam i u jako kvalitenu grupu gde su se stvarno svi veoma trudili da savladaju gradivo.

Onda dalje, jedan deo kursa sam odradio u letnjem semstru gde su časovi išli svaki dan cele nedelje.

Tada negde su se pojavile i kablovske televizije, koja tada uopšte nisu bile titlovane (da da, bilo je to davno...) i koje sam naravno upijao.

Dakle za one "obične", koji ne upijaju jezike sami od sebe, pa još kada se malo omatori, samo posvećenost može dovesti do rezultata.
 
Realno od škole nema leba :)
Da nije interneta i računara nikada ne bih naučio engleski...
Te sertifikate po školama može da izdaje i moja baba - toliko su validni.

Ko hoće može uz pomoć ovog softvera sam da uči - http://www.rosettastone.eu/

To je kompletno i najbolje rešenje ;)
Ubace se serije, filmovi, tv kanal neki i to je to...
 
Poslednja izmena:
Oki,ovako ,nabrojaću samo zemlje u Eu sa kojima NEMOGU komunicirat....Finska i Mađarska....u svim ostalim skupa sa Rusijom ne mogu me prodat za kilo leba :p
 
Mene su od predskolskog slali na casove engleskog. Sada govorim tecno engleski a u fazi sam ucenja nemackog i ruskog.
 
Ja sam poceo da ga ucim, kao i vecina, u osnovnoj skoli, uporedo sa ruskim. Medjutim, iz nekog glupog razloga sam u srednjoj morao da ucim ruski. Engleski sam naucio najvise citajuci literaturu i bazajuci po internetu od 1999. do 2005., nakon cega sam seo i ozbiljno ga usavrsio jer mi je trebao za potrebe zaposlenja. Danas ga svakodnevno koristim jer mi je dobar deo klijenata iz tog govornog podrucja i trudim se da obogatim svoj recnik sto vise mogu.

Od skole ima 'leba, ali od privatne - St Nicolas School je super, poslao sam caleta kod njih i za tri meseca je progovorio (naravno, radite domaci svaki dan i sve sta treba). Tako da ako neko zeli da nauci - preporuka za njih.
 
Nazad
Vrh Dno