Šta je novo?

Mreze i serveri savet

tambyra

Cenjen
Učlanjen(a)
19.11.2013
Poruke
5
Poena
151
Zdravo svima,
javljam se u vezi saveta za usavrsavanje ili neko drugo resenje :). Zavrsio sam automatiku na Elektronskom fakultetu u Nisu, a za vreme studija sam poceo da se bavim mrezama. Nasao sam posao, tako da sam napravio digresiju u odnosu na ono sto sam studirao. Zavrsio sam CCNA, sad idem na obuku za CCNP. Imam Microsoft MCSA sertifikat. Radim kao sysadmin, imam lokalnu mrezu sa Windows Server-om i remote Linux serverima.
Znam osnovne stvari oko Linux administracije, ali nemam puno znanja sto se tice PHP-a i mySQL-a.
Probleme koje sam imao na serverima su uglavnom zbog raznog preteranog broja otvorenih konekcija, nesto slicno slowloris napadima (naravno, to je bio i problem developera, a ja sam bio tu da im ukazem na problem zatvaranja konekcija).
Jednostavno mi nisu jasni neki koncepti sto se tice podesavanja i sprege httpd->mysql->php, kako bih znao kada je problem do mene, a kada je problem do developera.
Zanima me gde mogu da naucim ili koju sertifikaciju da pogledam sto se tice LAMP administracije. Nasao sam neke RHCSA i LPIC obuke, ali mi one ne daju direktan dodir sa mySQL-om i httpd-om, vec se uglavnom baziraju na pure sysadmin stvarima.
Na koji nacin bih mogao da se usavrsim u tom smislu, naravno da to ne bude development, jer ne zelim da budem developer, nego sysadmin. Treba mi onoliko koliko mi je dovoljno za administraciju tih sistema.

Ono sto mi nije strano je programiranje. Na fakultetu sam imao C, C++, cetiri-pet asemblera, razne SCADA-e, PLC, tako da su mi koncepti strukturnog programiranja, objektnog i asemblerskog dobro poznati. Takodje mi je matematika i apstrakcija ok varijanta, ali na fakultetu nisam imao baze podataka niti neko drugo programiranje sem ovog koje sam spomenuo.
Ono sto mene prvenstveno zanima (Linux radim na poslu) jeste administracija Microsoft Windows Server-a, jer mislim da sve ozbiljne kompanije ne zele da gube svoje vreme zbog svakakvog tweak-ovanja Linux-a.
Kao sto rekoh, programiranje mi nije strano, ali ne zelim da budem developer. Kad god sam pokusao da nadjem neku literaturu za sistem administraciju, to je uglavnom bilo vezano za development.
Ono sto je moj tip za buducnost je virtualizacija (VMWare, Hyper-V, AWS) i serverski sistemi, jer mislim da ce sve manje i manje da bude posla za ciste network administrator-e (moje misljenje).
Ako neko ima neki predlog ili razmisljanje, moze slobodno da odgovori :)
 
Neću da rasplamsavam ovu temu jer nema potrebe. Generalno razmišljanje ti je ispravno, ali je ovo krajnje pogrešan deo foruma da diskutujemo o tvom putu ka uspešnoj karijeri kao system administratora. Što veća firma to je manje Windows-a. Tako da veruj mi da največi računarski sistemi Windows nemaju ni u priči. Za ovo što si rekao da je budućnost u virtualizaciji je tačno i nije. Nije tačno jer je ta budućnost odavno stigla i već ima godina da upiše peti ili neki viši razred osnovne škole. Ova tema je zaokružena time da ti treba da teraš svoju rabotu i da skupiš dovoljno iskustva. Ti si u naletu i ekstremno bi voleo da ti neko kaže najbolji recept da budes dobar sistem admin. To nećeš nigde naći jer su ti recepti krajnje individualni. Poenta je da konstantno učiš i da se ne plašiš svega od tehnologija da testiraš.
 
Nazad
Vrh Dno