Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

A sta imas sada? Uzeti M.2. SSD umesto nekog jeftinijeg po meni nema smisla. Imao sam i PCI-e SSDove, to se oseti tek za extra extra heavy workload. Cist marketing je u pitanju.
Uzmete proverene a najjeftinije SATA SSDove. Nista vise se ne greju, nista bitno ne trose (ne znam da li i trose vise od M.2./PCI-e, toliko je sitno da je nebitno), a sigurno rade u svim masinama danas, i radice u dogledno vreme (otprilike dokle vama bude trebao kucni racunar uopste, sigurno.

A cena - mnogo niza za SATA SSD.

A ove "DRAM Tajland poplava" ideje za cene - vec su skuplji nego prosle godine, malo morgen ce moci da prodaju po vecim cenama :)
 
Imam Crucial od 120gb , postao je premali josh davno + polako mu pada health, sada je na 96% ... takodje planiram da prelazim sa i5 na i7 ... pa kada vec to menjam mogu i maticnu ... a izabracu neku normlanu sa novim portovima ... pa rekoh kada i onako hocu ssd novi, a skocila cena 850 evo ... nije neka preterana razlika barem za sistemski ...

inace se slazem sa svim gore naravno ...
 
Ako ploca moze i m.2. slot da ima, sto da ne. Nikako po tome ne birajte ipak, za sada :)

Ali sam SSD, ima velike razlike u ceni ipak. Mozda ne za 128GB :)
 
Kupio sam Acer laptop u koji moze da se stavi m.2. Review na Amazonu kaze ovako: "You can buy an M.2 SATA III SSD (Not NVMe compatible). I recommend the Crucial MX300 www.amazon.com/gp/product/B01IAGSDJ0"
Koliko vidim to je 2280 duzina. Sta mi preporucujete od kompatibilnih ssd-ova? Mislim da mi je 120GB sasvim dovoljno.
 
Ako možeš bolje idi na 256GB npr. Transcend TS256GMTS800 ili ako želiš da uštediš sa 128GB - Transcend TS128GMTS800.

To su Transcend SSD370s (Silicon Motion SM2246EN kontroler, MLC nand) u M.2 SATA obliku. Dužina je 80mm, tj. 2280 kartica.
 
Veća brzina upisa i teorijski može da izdrži duplo više upisa (mada dok dođeš do toga da potrošiš nand, do tada ćeš već da zameniš/baciš i laptop i ssd).

A i mnogo je lepše kad imaš više prostora na raspolaganju.

Ovako od 128GB, to je po SI sistemu deklarisano, realno to ti 119GB kako Windows prikazuje (GiB), trebalo bi ostaviti minimum 10-15% slobodnog prostora za trim, wear leveling i sl, realno ostaneš na ~100GB, što i nije puno.
 
Ti si onda xp koristio:)
 
Za ssd je pozeljno da se koristi w7 i noviji OS jer na njima radi trim funkcija koja je potrebna za bolji rad ssd-a...
Ako imas para ne uzimaj manje od 250GB.
 
I koja ti je svrha SSDa onda?:) Benchmark? :D
 
trenutno se Samsung SSD 500GB 850 EVO M.2 SATA 2280 moze naci za 160e.
da li je ok cena ili ima modela sa boljim odnosom kapacitet/cena/performanse.
 
Bolja cena nego klasicni 850evo ALI (uvek taj ali) 950 su brzi od njega (850evo/pro) a tek sto ce brzi biti 960 modeli ...

Iskreno ja ne bih njega (M.2 850) stavljao u desk masinu, za laptop vredi, svaki ssd pogotovo tako veliki je bolji od hdd za OS.
 
Imam SSD za sistem i HDD 2TB za storage.
Mislio sam da uzmem ovaj m.2 za igre.

PCI brzine su lepe na papiru, ali kao sto ste u temi dosta puta komentarisali, osete se samo pri nekom zahtevnijem radu, ovako nemam koristi od toga, a skupo je.
Sata3 M.2 ce posluziti sasvim fino za moje potrebe, i to iskljucivo ako je cena pristupacna.

Nisam nasao 950 M.2 modele u ponudi.
Kazes da su brzi, ali koje su im cene.

I da, uzeo bih M.2 radije nego obican SSD jer gledam da imam sto manje kablica :)
Ako su im cene izjednacene pre cu se odluciti za tu varijantu.
 
Poslednja izmena:
Bolja cena nego klasicni 850evo ALI (uvek taj ali) 950 su brzi od njega (850evo/pro) a tek sto ce brzi biti 960 modeli ...
Brzi za sta? Kopiranje sa njega na njega?:)
Random 4K je i na X25-M matorim dovoljan za kucne korisnike. Ni za VM se ne primeti razlika cak i sa X25-E i sa novijim SSDovima.

Cemu to "brzi"? Dok ne dodjemo do servera.
 
Pa brzi je, zar nije, "barem" na testovima i bas zato 850-ku za M.2 ne bi ni stavljao u desk masinu.

Imas pravo, nema trenutno 950evo vec su uvezli 951EVO.
Treba paziti i na oblik (kljuc) konektora...
 
Da, ali 950 kosta preko 300e, a 850 evo 160 :(
Znaci razlika je 150e za isti kapacitet, a prednost je samo PCI brzina umesto SATA 3.
 
I sta sa tim? Mislim, ozbiljno kada cete to iskoristiti?
Imamo broadcasting SERVER u Koreji, i koristimo najobicnije SSDove (i to samo za OS i baze, sam materijal, iako imamo mogucnost da kupimo SSDove, ne pada nam na pamet, nego su HDDovi).
Imam VM racunar, koji pokrene i po 10 VMova, sve sa raznim file system testovima za drivere (WHQL testovi). Nikakva razlika se ne vidi ako je brzi SSD.

Treba BAS ozbiljan multitasking rad, da se to oseti.
A seq. samo kopiranje sa SSDa na SSD.

Imam mogucnost da kupim koji hocu SSD, kupovao sam SSDove (X25-E) godinu i vise pre nego iko u Srbiji (barem na Benchu :D, posto su preko mene uzimali X25-M posle :)).. ali kad vidim da je doslo do toga da nema potrebe za skupljim.. dajte nesto sto nije benchmark da se vidi da je brzi :) Nemojte cimati ljude da trose vise novca :D
 
Ja sam samo kazao :d
Nego koje su temperature m.2 850evo ?
Da li se i on grije kao 950 i 960?
 
Ne jer ne postize tolike brzine.
 
Nesto sam i ja koapo i potrosnja mu je mnooogo manja, samim time je i grijanje manje.
 
Nabavio neko 960 seriju Samsunga?...ima li velike razlike u odnosu na 950. Pricam o evo verziji? U teoriji je to kao primetan skok ali da li se zaista to i vidi? Odustao sam od 850, jedino jos figurise 950 evo ako nije velika razlika u performansama a velika u ceni sa 950. Pricam o 500gb verziji....
 
Poslednja izmena:
Bilo koji iole kvalitetan ssd, da se ne uspori do smrti kada se malo napuni, je dovoljan za bilo kakvu vrstu kucne upotrebe.

Koristim Patriot Ignite na pc-ju i sandisk x400 na laptopu i oba odlicno rade, oba placena oko 9000 u razlicitim trenucima i oba rade kako treba.

Gaming, programiranje u c,c++,surf,itd.. Sve radi kako treba i gotovo instant ucitava bilo sta sto pokusam da otvorim.

Ove brze jedino vidim u upotrebi za neku ozbiljniju biznis varijantu gde se bas zahteva da se ogromni podaci ucitavaju instant.

I za vise od prosecnog korisnika mislim da se ne isplati ici na ove skupe ssd-ove, osim ako je merak u pitanju ili se uzima neka bas skupa konfa pa se sve uzima top ili se kupuje iz meraka :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Narucio sam 960 evo od 500GB sa nemackog amazona. Konfiguracija nije kucna i za igrice nego za rad (rendering, video produkcija...) a onda mi bilo zao da ne uzmem. Kod nas ih jos nema a cene za 950 evo su takve da me je ovo resenje maltene jeftinije izaslo. Videcu kako ce se pokazati u radu pa cemo videti da li pci znaci toliko ili ne.
 
Sa slanjem u drugu eu drzavu (imam ko da mi donese u Srb) je izaslo 250 e + 17 slanje. Imas na amazon.de
 
Kakve veze ima jel M2, SATA, PCIe ili koja god konekcija? Pa kao i svaki drugi preko SMART-a...
 
Nazad
Vrh Dno