Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

To na slici je B key.

VP cena je gore-dole evro-dva slična kao i HX Savage, SSD370s i gomila drugih modela, tako da u maloprodaji očekujem cenu od oko 13K din (sa PDV-om) -videćemo koje će cene biti na KP.

Za model od 256GB VP cena kod istog distributera je 10€ niža od 850 Evo.
 
Poslednja izmena:
Edit za cenu, 11952 din na eklik za 256GB, već su ga izbacili u MP.

Iskreno nisam očekivao da će cena pasti ispod 100€ za 256GB NVMe pre nove godine.

Naravno ovo je model nižih performansi, videćemo cene za 960 Evo i sl.
 
Poslednja izmena:
100e za 256gb? Pa za toliko ima 512GB m.2. cak skoro :) (118e Crucial ili Toshiba, mrzi me da opet idem na Geizhals)

Nemojte gledati cene kod "istog dobavljaca", vec cene koje se mogu dobiti. Jer 850 EVO od 512GB SATA je 89e.


Nemaju sta da rade sa m.2. diskovima, vrlo je slaba podrska, retko kome trebaju uopste.

W540 ima SATA m.2. inace, sad sam nasao po review-ovima.
 
Poslednja izmena:
U Srbiji ne, naravno možeš gledati KP i sl.

Online prodavnice na zapadu i MP cene u Srbiji nisu za poređenje.

A gde nađe 850 512GB za 89€???
 
Poslednja izmena:
Stigao:

Pogledajte prilog 213550

Nažalost, od testa ništa - sve mašine koje sada imam na raspolaganju imaju M.2 slot sa B key zarezom (samo SATA SSD-ovi), a i600p je M key (NVMe).

Računar u kome će da završi će stići tek sledeće nedelje :(

Ako neko ima PC sa Z170 pločom sa M.2 M-key slotom i voljan je da probamo testove, nek se javi pa da probamo da se uskladimo, ako ne, do sledeće nedelje lep ukras na mom stolu.

Konačno neko novo i konkretno zbivanje, jedva čekam "test"!! :D

Ajde mighty i mdm da se dogovrimo kod mene... :D
Obojica dodjite, samo da se uskladimo...
 
Ako hoćete i odgovara, može u sredu popodne/predveče da ga mučimo :D
 
Cuj predvece, pa sad je noću pre nego sto s posla se podje...
Idem da zovem mdm.
 
Hmm, izvini, 256GB je ipak :( Ne znam sta me je zbunilo.
 
To sam i video za 850 Evo 250GB, možeš i na KP da uzmeš za 80€.

Ali opet, 12K u lokalu mi deluje kao OK cena za i600p, pogotovu ako juriš diskove za firmu i sl, gde ne mogu da gledam cene po KP i sl.

Videćemo kako će se samo kretati cene za 960 EVO.
 
Poslednja izmena:
Cena za 960 EVO 500GB na amazon.de sa postarinom do nas, carinom i porezom je 286 eura. Ja sam ga preorderovao. Kad se pojavi treba mu 3 dana do mene, vec sam nesto porucivao.
 
Kakva je matematika?
Od 249€ se odbije 19% nemackog poreza pa se pridoda nasid 10% carine, te porez 20% na cenu, carinu i postarinu skupno?
Koliko je onda transport, samo 8-9€?
 
209e je SSD bez VAT a ostalo postarina i carina, porez. Postarina 28.5e a carina, porez 48.7e. Ukupno 286e. Nemci izracunali. :)

Ako cena SSDa bude manja do datuma prijema, dobijam ga po toj manjoj ceni, vracaju razliku. Ako carina, porez bude veci oni doplacaju, ako bude manji vracaju razliku. Posteno. :)
 
Poslednja izmena:
Kada bi trebalo da se 960 evo pojavi u HU ? Možda neko zna ?
 
Pike, da li ćeš testirati zagrevanje 960-ce bez i sa hladjenjem ?
 
Hocu. Sa hladnjakom ako nadjem neki dobar i ako mu bude trebao.
 
Ok, hvala.
Ja sam za 950 pro 256gb napravio ovako nešto
 

Prilozi

  • Vent.jpeg
    Vent.jpeg
    289.7 KB · Pregleda: 138
Hehe, kinezi prodaju PCIe kartice sa M.2 M-key slotom i hlađenjem:

ssd cooler.jpg

Ovaj 600p što je kod mene ima tanku bakarnu nalepnicu preko čipa.

Kako su krenuli, za par godina će high-end modeli SSD-ova biti ko i grafičke kartice - x16 slot, hladnjak sa heatpipe-ovima i ventilator :)
 
Ja ne podnosim te male zujalice. Moralo bi neko drugo resenje, pasivno po mogucstvu. Sta se dobija sa njima ?
 
Ako misliš na moju zujalicu radi na 620 - 630 obrtaja.
Akasa, ne čuje se uopšte
Namerno sam tražio i našao vent sa 4 pina od 8 cm kome se podešava broj obrtaja
 
Smanjio sam temperaturu Samsunga 950 sa 78C u ATTO testu tri puta zaredom na 52C. U idleu radi na 36 -37C (sa ventilatorom)
 
209e je SSD bez VAT a ostalo postarina i carina, porez. Postarina 28.5e a carina, porez 48.7e. Ukupno 286e. Nemci izracunali. :)

Ako cena SSDa bude manja do datuma prijema, dobijam ga po toj manjoj ceni, vracaju razliku. Ako carina, porez bude veci oni doplacaju, ako bude manji vracaju razliku. Posteno. :)
Lepo, ali kako kad nemacki Amazon ne salje u Srbiju?
 
Poslednja izmena:
Kolika je temp. u idlu bez ventilatora i hladnjaka tj. fabricko stanje?

Salje u Srbiju amazon.de ides samo do kraja kupovine i tu vidis konacnu cenu .
 
Poslednja izmena:
Koliko se sećam oko 43-44C, kad se optereti ide do 78-79C.
 
Čudno, piše da ne isporučuju u Srbiju, a kada se stigne do kraja tj. plaćanja, onda prolazi ?
 
Stigao da testiram malo Intel 600p, testovi u temi sa rezultatima.

Nisam merio temperature. tj. moram da vidim da čime uopšte mogu da se iščitaju, u Intel Toolbox-u nema ničega.

Ništa preterano impresivno, ali budući da mu je cena kod nas ista ili niža od običnih SATA SSD-ova, da ima 5 godina garancije i da se sasvim OK nosi sa recimo duplo skupljim KHX Predatorom deluje kao sasvim OK kupovina.

Zahtevni korisnici (ili oni koji misle da jesu :p ), benchmark zavisnici i ljudi kojima novac nije problem mogu da sačekaju 960 Pro/Evo.

Pritom ko ima odgovarajući M.2 slot (M-key, NVME, 2280) mnogo elegantnije rešenje nego 2.5" disk - nema kablova :)
 
Poslednja izmena:
Malo sam sada stigao i da se poigram velikim fajlovima, kako bih mogao da vidim kako mu ponaša Micron-ov 3D TLC nand kada upis pređe veličinu SLC cache-a.

600P 256GB ima SLC cache od 8.5GB.

Kopirao sa drugog SSD-a na 600p 39.8GB u jednom velikom fajlu, prvih 8.5GB išlo sasvim OK, ~410 MB/s.
Tada se SLC cache napunio, brzina kopiranja naglo krenula da osciluje od 20-180 MB/s.

Ukupno vreme kopiranja ~40GB je bilo 335s, sekvencijalni upis u SLC modu ~400MB/s, ali to je potrajalo samo 20-25s, posle toga prosek oko 100 MB/s.
Na identičnoj mašini, sa istim fajlovima (resetovan PC da bi se očistio cache u memoriji i sl.) pri kopiranju na Transcend SSD370S 256GB (MLC NAND) brzina se držala oko 350 MB/s i celo kopiranje bilo gotovo za 117s.

Čak je i 850 EVO tu bolje prošao, budući da je Samsungov 3D Nand očigledno ipak bolji od Micron-ove varijante.

Dakle - kome treba velik i konstantni sekvencijalni upis - dalje od TLC-a.
 
Poslednja izmena:
Sta sam propustio?
Ne kapiram sta si dobio kada ja takve brzine na obicnim SATA 3 SSDovima dobijam za kopiranje :) (u stvari vece, ako se ne kopira sa istog na isti SSD)

Random read nije primetno bolji od SATA SSDa, random write jedino jeste malo, ali ne ko zna koliko. Ako ne moze ici 1.5GB/s za pisanje, onda ispada prevara.
 
Ovo je budžet PCie NVMe model, TLC NAND.

Smatraj ga ekvivalentom Patriot Blasta u M.2 obliku.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno