Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Poslednja izmena:
Jos kad bi znali da li je stvarno PCIe 5.0 :)


 
Poslednja izmena:
Interesantno kako se povećava DRAM. 1GB za 1TB, 2GB za 2TB, 4GB za 4TB. Eh, da, PCI-E 4.0.

 
I dalje TLC. Bas mi je zao.
 
U Nemačkoj cena za 1TB 175 evra, rok isporuke najranije 11. novembar, 2TB 325 evra.
 

Samsung 990 PRO Series SSDs Will Be Available for Pre-Order on November 1st​



Nadam se da će bar ažurirati Samsung Magician da se RGB osvjetljenje na verziji sa hladnjakom može trajno ugasiti. 🤬
 
znaci 1000 Pro ce biti 5.0 :)
 
Jel bi mogao neko da protumači poređenje ovog Nextorage SSD-a (1tb verzija) u odnosu na SN850?

Gledam da li uzeti njega (~100$ sa isporukom sa USA Amazona za Nemačku) ili SN850 za Playstation 5.
 
Imaš tu kod njih, testirali su gomilu SSD-a, takođe heatsink-ove.
Lično mislim da tu među top klasom nema neke velike razlike, u vrh glave 1-2s. Uzmi ono što ti je najpovoljnije sa ostvarivom garancijom.
 
@zvecka
Ne uspevam da nađem poređenje Nextorage sa SN850.

Link do Youtube snimka je SN850x (X verzija je sporija za PS5 u odnosu na onu bez X) sa Sabrent (a ne sa Nextorage).
 
Link je cela playlist za ps5 razliciti ssd, poredjenja, temp test, heatsink test....
Jeste nema direktno poredjenje nextorage sa drugim ssd-ovima zato sto tada nextorage nije ni bio toliko dostupan u Evropi.
@nemanja123
 
Nisam znao gde da smestim ovo, pa mi je storage podforum delovao kao bolje mesto pošto je u pitanju DirectStorage...

Dakle, DirectStorage 1.1 performance test - AMD vs. NVidia vs. Intel: https://www.tomshardware.com/news/directstorage-performance-amd-intel-nvidia

TL;DR
  • Daleko brže kada se koristi grafika za dekompresiju nego kada se koristi CPU
  • PCIe 3 SSD-ovi nisu mnogo sporiji od PCIe 4
  • Intel Arc karte imaju najbolje reziltate
 
Koliko se greju Samsung 990PRO 1TB i Samsung 980PRO 1TB?
Njih ima sa i bez hladnjaka (samo nalepnica)?

Da li je Samsung 990 Pro MZ-V9P1T0BW bez hladnjaka?
Samsung 980 PRO MZ-V8P1T0CW je SA hladnjakom a MZ-V8P1T0BW je BEZ hladnjaka?

Da li je za hlađenje 990PRO i/ili 980Pro dovoljan hladnjak sa matične ploče?
Da li skinuti nalepnicu (i sacuvati je) pre montiranja pa onda preko golih čipova stavljati termalnu podlogu i hladnjak od ploče?
 
Imam 980 Pro 500GB bez hladnjaka i hladi ga M.2 heatsink na matičnoj. Temperature se kreću 45-53°C. Imaj na umu da je između procesora i grafičke.
 
Nisam znao gde da smestim ovo, pa mi je storage podforum delovao kao bolje mesto pošto je u pitanju DirectStorage...

Dakle, DirectStorage 1.1 performance test - AMD vs. NVidia vs. Intel:
22 sata do izlaska Forspoken igre, sa druge strane, verovatno malo duze za neki koristan test za DirectStorage, pogotovo sto je GamerNexus na "odmoru"
 
Evo jednog interesantnog primerka. Lexar NM620 512GB. Nije bas dobro prosao po nekim review na netu.
U sustini su u pravu. Uporedjivali su ga sa TOP klasom, gde je generalno zavrsavo medju zadnjim kao najsporiji.
I dalje je tako ako ga uporedjujemo sa TOP modelima, ali barem kod nas on sa cenom sada spada u srednju klasu, priblizava se nizoj.
Onda je druga prica. Tu brije sve za iste pare, ako ne i za prilicno vece.
Vidimo i da TOP modeli sada i GEN 4 "razvaljuju" sekvencijalno, ali random ne napreduje nista narucito.
AMD B550 i Ryzen 3400G
 

Prilozi

  • Screenshot-2023-01-26-190002.png
    Screenshot-2023-01-26-190002.png
    89.4 KB · Pregleda: 31
Kakva su iskustva iz prve ruke za taj Lexar 620?
Vidim da je kod nas oko 4500 din+isporuka. Ima li za taj novac nešto bolje od 512 Gb?
 
Kakva su iskustva iz prve ruke za taj Lexar 620?
Vidim da je kod nas oko 4500 din+isporuka. Ima li za taj novac nešto bolje od 512 Gb?
Nemam ga dugo, uzeh 2 kom po 4k. Definitivno mnogo bolja kupovina od recimo Patriot P300 kojeg sam takodje koristio. Lexar daje fabricku garanciju 5 godina za ovaj model.
 

Sabrent sto je izbacio novi disk je jedno, sad je pitanje oce update-ovati stari, Western Digital SN850 dobija update, a po linku gore, ima jos par vanila diskova koji ce moci da iskoriste firmware update kao Kingston KC3000

Cek cek, znaci treba da se radi firmware update za SSD-ove? Iskreno nije mi ni palo na pamet da vidim ima li novih verzija dok nisam ovo procitao.
Narucio sam KC3000 2TB pa cu videti kad stigne.
 
Pitanje za termalne trake koje dođu zaljepljene za heatsink na pločama, a ja sam dobio jednu takvu za NVMe adapter (gdje se ona postavlja između adaptera i NVMe): da li ih je problem kasnije skinuti, odlijepiti? Da li se zbog upotrebe i temperatura one vremenom pretvore u neku "žvaku", ili nije problem da se skinu?

Radije sam stavio adapter jer je na starijoj ploči taj jedini M.2 samo Gen2 x2, sad bi trebala stići ploča sa dva M.2, u brži (PCIe 4.0 x4) će ići Samsung 980 Pro, a u drugi (PCIe 3.0 x4) sam mislio prebaciti 970 Evo koji je sad u tom adapteru, pa čisto da pitam šta da očekujem sa njegovim skidanjem sa adaptera, zbog te termalne trake (nakon par godina upotrebe). Ili možda da ga ostavim tako u adapteru i njega ugradim u PCI slot na novoj ploči, pa da taj drugi M.2 ostane možda za nekad kasnije.
 
Nazad
Vrh Dno