Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Ima jako različitih M.2, neki su SATA, neki NVMe, sa TLC, MLC, raznim kontrolerima. Ima svega!
Treba kopati, piša samo "128 GB M.2 SSD", a to samo po sebi nije mnogo informacija...
 
U principu - koliko para, toliko i muzike. :)

Npr, uzeo sam AData SP600 M.2 za sistem (zbog tupavog 2242 limita za M.2 u T440s) i iako je nešto stariji, ne vidim nikakvu razliku u radu u odnosu na to kada je sistem bio na default 840EVO OEM-u iako se u sintetici dosta razlikuju.

Pre neki dan sam stavio u C2D 8400 mašinu na Q45 čipset Samsung 650 od 120GB, OK, mučenik je zakucan na 140MB/s za write, ali i to nema nikakve veze u svakodnevnom radu, mašina živahna, sve se otvara brzo, tek kad se pusti neki malo veći fajl da se kopira primetiš - bar ja ne obraćam pažnju da li je nešto iskopirao za 1-2s ili 3-5s. Primetim tek kad mu treba 30s+ za nešto, ali i to ostavim u pozadini i radim nešto drugo.

Sad, zavisi za šta i kako se koristi računar, ali sem kome treba za neka česta i velika premeštanja fajlova, moj zaključak je da bilo koji SSD radi posao. Dobro, i ako zanemarimo failure rate koji je verovatno veći na ovim jeftinijim diskovima. :d
 
Gledam neke notebook računare i vidim da ih sve više ima M.2 SSD. Da li i kod njih ima dobrih/loših/za izbegavanje?
Kako da znam koji je M.2 u recimo HP 250 G5 - W4N10EA?

Piše u HP Quickspecs:

http://www8.hp.com/h20195/v2/GetPDF.aspx/c04934827.pdf

Solid State Drives1
(HP 250 G5 only)
M.2 SATA-3
128 GB SATA-3
256 GB SATA-3
1 TB 5400RPM SSHD w/8GB NAND (9.5mm)

U pitanju su SATA3 modeli u M.2 obliku, ništa od PCIe, NVMe i ostalih lepih skraćenica.

Iz mog iskustva sa ProBook 440/450 modelima koje smo uzimali za firmu i onog što nam je dolazilo, uglavnom su u pitanju su u pitanju bili neki Samsung ili SanDisk OEM modeli sa TLC NAND-om, ali HP ubaca šta mu je u tom trenutku dostupno - jedna serija dođe s jednim SSD-om, posle par nedelja s drugim tipom, a na oba ista SPS (spare part number). Sutra ako taj SSD crkne, niko ne garantuje da ćeš isti takav dobiti u zamenu, generalno će samo performanse biti tu negde.
 
Poslednja izmena:
Pošto znam, tj čitao sam na više mesta, da je Samsung 950 Pro imao velikih problema sa zagrevanjem, da li neko zna kakva situacija će biti sa upravo najavljenim naslednikom, Samsung 960 Pro ?

Jer je 950 Pro imao tj ima problem da drastično obori brzine čitanja i upisa podataka čim se zagreje malko više....
 
Kakva je fora sa ovim M.2 diskovima vidim da postoje skuplje varijante i jeftinije (koje imaju brzine kao standardni SATA3 SSD)?

Gledam šta da uzmeme treba mi veći disk i sa većom brzimo čitanja, znam da mi ploča podržava samo mSATA što je isto kao običan SATA, ali radiću upgrade u neko skorije vreme.

Još vidim da se spominje neki U.2 standard a i dosta novih ploča pored njega ima čak i 2 x M.2.
 
Po mome misljenu imas 2 veoma dobra i 1 odlican ssd.
Transcend 370S (512GB), Samsusn 850EVO (500GB) i Samsung 850PRO (512GB).
Svi ostali su slabiji...
Naravno da ce se naci gomila njih koji ce da hvale one najjeftinije ali budi mudriji od njih i kupi pouzdanije za malko vise para...

Ako ti treba za laptop a nemas prostora za 2 hdd u njemu onda vredi uzeti i ove M.2 ssd-ove ako mozes i hoces sebi priustiti...

850 Pro koristim vec.

Gledao sam k.p video sam ljudi prodaju ovaj ssd: Samsung SAS SSD 500GB

Model (MZ-6ER5000 0G3)

SM1625 Deluxe Enterprise serija

read do 925 MB/s
write do 595 MB/s
 
Samo ako imaš neki noviji SAS kontroler, budući da su u pitanju serverski diskovi i da ne rade sa SATA kontrolerima na desktop pločama.
 
Kakva je fora sa ovim M.2 diskovima vidim da postoje skuplje varijante i jeftinije (koje imaju brzine kao standardni SATA3 SSD)?

Gledam šta da uzmeme treba mi veći disk i sa većom brzimo čitanja, znam da mi ploča podržava samo mSATA što je isto kao običan SATA, ali radiću upgrade u neko skorije vreme.

Još vidim da se spominje neki U.2 standard a i dosta novih ploča pored njega ima čak i 2 x M.2.

Pogledaj prvih 10-15 poruka u temi, objašnjeno je manje više sve u vezi formata i diskova. M.2 je samo novi, manji format kartica na koje se smeštaju diskovi. Dok nisam uzeo u ruke M.2 2242 disk, mislio sam da je mSATA već dovoljno mali. :d

LM, M.2 posmatraj kao format konektora, pa tako M.2 port na ploči koji je namenjen diskovima može biti izveden ka SATA kontroleru u kom slučaju kupuješ taj, da ga nazovemo 'običan' M.2 disk sa SATA3 brzinama, a može biti izveden i tako da prima NVMe diskove, tj. direktno kačiš SSD na PCIexpress magistralu što su ovi sa 1TB+ brzinama, odnosno ti skuplji. Razlika je u tome kakve zareze ima port i na šta je sve povezan, uglavnom proveri koju ploču uzimaš i koje diskove podržava pa onda gađaj i konkretan disk u skladu s budžetom.

U.2 ti je samo standard za kabl+konektor kojim povezuješ NVMe disk u 2.5" obliku na ploču.
 
mSATA i M.2. jesu zgodno mali za male velicine, ali neopravdano skuplji. I takodje imaju bas malih limita u pogledu kapaciteta. 2242 konkretno, koji je jako cest u laptopovima koji nemaju explicitno M.2. slot (nego se koristi neki prazan slot kada nemaju WAN karticu), moze max. 512GB trenutno (sem ako nesto bas skorijih dana nije iskocilo).
Dok 2.5" moze i preko 4TB, nego nemaju potrebu trentuno. Meni vise znaci ovo drugo :)
 
Ima 2242 od 512 Transcend neki beše, za sistem i podatke sasvim OK. Ti ipak imaš malo drugačije/veće zahteve od diskova. :-D

Ali razumem problem, I ja sa 2x256GB pre neki dan angažovao usb hdd da raspakujem i zakačim na SQL server 3 baze od po 40GB... prostora nikad dosta, ali i ext storage je danas solidno brz.

Sent from my E6683 using Tapatalk
 
Samo VMs su mi trenutno preko 300gb :)
Imam oko 100gb slobodno od 1tb ssda :)
 
Hvala vam na odgovorima, posle sam čitao po netu i skontao šta je fora.

Generalno meni će trebati zbog brzine od 256 do 512 GB brži M.2 će biti dovoljan.
A baš ako bude trebalo i više prostoja onda će da posluži i običan SATA3 SSD od 1TB, a za arhiviranje se ne brinem :)
 
Ali u 2280 form factor, sto znaci samo za desktop racunare. Za laptopove beskorisno :(
2248 M.2. ide samo do 512GB.
 
Malo brusilice i... :d
 
Ali u 2280 form factor, sto znaci samo za desktop racunare. Za laptopove beskorisno :(
2248 M.2. ide samo do 512GB.

Što samo za desktopove? Svi HP Probook 440/450 G3 koje imamo na poslu koriste M.2 2280 SSD-ove.

S druge strane, u HP Elitebook 840 G2 koji sam skoro otvarao ide 2260.

Nisu svi laptopovi sa 2242.
 
Poslednja izmena:
Naveo si 2 od 100000 mogucih :)
Retko ce ko birati laptop po podrsci za m.2.cak ni ja nisam :)
Ima i poneki Clevo full length.
 
I T460s prima samo 2280, pored, naravno, 2242 u WWAN slotu. :d
 
Ma ima dosta njih koji primaju 2280, jedino ako ne juriš baš određeni model laptopa.
 
Ali to su laptopovi koji specificno imaju M.2. slot za SSD, vecina nije takva.

W540/W530 recimo nemaju, ali moze WWAN slot da se iskoristi (ovo moze u skoro svim laptopovima od Sandy Bridge generacije pa nadalje, a i poneki Nehalem laptopova)
 
To da, pričam za novije modele sa Broadwell/Skylake/Kaby Lake procesorima.

U starije modele smo ugrađivali uglavnom SATA SSD-ove.
 
Narucih sa ebay-a za 20$ adapter Asus hyper m.2 x4 mini https://www.asus.com/us/Motherboard-Accessory/HYPER_M2_X4_MINI_CARD/ Sad tek videh da ima i kod Fante za 25 eura.

Bocnuo bih u njega neki 950 pro ili 960 pro/evo od 500GB, a njega u najdonji PCIe crni slot na ploci asus max. hero VII koji je PCIe 2.0 x4.

Sta mislite koliki ce gubitak biti sto nije u PCIe 3.0 x4 slotu nego u PCIe 2.0 x4 ? Da li moze da bude butabilan ? I da li ce ta skalmerija da PCIe slot za graficku 3.0 x16 obori na x8 ili ne utice na taj slot ?
 
PCIe 2.0 x4 bandwidth je 2GB/s.

To nebi predstavljalo ograničenje pri sekvencijalnom pisanju ali bi pri sekvencijalnom čitanju bio ograničen neznatno na 950 PRO (2500MB/s) i ozbiljnije na 960 PRO (3500 MB/s)

Neće obarati PCIe 3.0 x16 ali će isključiti PCIe 2.0 x1 slotove i M.2 slot.
 
Poslednja izmena:
^ Hvala za odgovor,

Ako dobro razumem sekvencijalno citanje je prebacivanje vlikih fajlova, tipa 10GB mkv film, sa jednog ssd-a na drugi, prosto receno. I to bi kod mene bilo ograniceno na 2GB/s, ako je tako, to mi uopste nije bitno niti mi smeta.

Ako sam dobro razumeo neke tekstove, u svakodnevnom radu je bitnije citanje/pisanje sitnih fajlova, tipa podizanje win. ili ucitavanje neke igre, a brzina sa takvim fajlovima je daleko ispod 2GB/s. Tako da tu ne bih imao nikakav gubitak.

Butna je latency tu valda ne bih imao gubitak i bitan je IOPS. Da li bih imao gubitak za IOPS ?
 
Ali to su laptopovi koji specificno imaju M.2. slot za SSD, vecina nije takva.

W540/W530 recimo nemaju, ali moze WWAN slot da se iskoristi (ovo moze u skoro svim laptopovima od Sandy Bridge generacije pa nadalje, a i poneki Nehalem laptopova)

Koristim Dell Latitude i u modelima 7440 je mogao da se iskoristi WWAN ali noviji 7450 i 7470 nemaju tu mogućnost jer BIOS ne prepoznaje storage uređaj u tom slotu :( Za malo da se zeznem ali sam ipak testirao pre kupovine dodatnog M.2 uređaja...

Inače je šareno i kod Dell-a što se tiče veličina, jedan model je 2260, drugi 2280. Čak se razlikuju šasije i slotovi istog modela kada je konfiguracija drugačija (E7450 sa ili bez nVidia grafike na primer).
 
Ja sam cuo za slucajeve da m2 ne moze za boot sa se koristi ali nisam da uopste storage ne moze.
I ovo prvo znaci da nema neke primene za m2 ssd ako vec ne moze za boot.
 
Pojavili se kod nas Intel 600p PCIe NVMe diskovi u M.2 2280 formatu.

Cene su iste kao i za obične SATA SSD-ove, u nabavci ista VP cena kao za HyperX Savage / Transcend SSD370s.

To mi je sada već sasvim OK cena, nije high-end model, ali ipak pomak od SATA modela, a po istoj ceni.
Jeftiniji nego 850 EVO i 5 godina garancije.

Poručio jedan od 256GB za firmu, nadam se da ću danas/sutra moći da bacim neki test.

Moraću uskoro da menjam ploču za neku koja ima M.2 slot.
 
Poslednja izmena:
Stigao:

i600p.jpg

Nažalost, od testa ništa - sve mašine koje sada imam na raspolaganju imaju M.2 slot sa B key zarezom (samo SATA SSD-ovi), a i600p je M key (NVMe).

Računar u kome će da završi će stići tek sledeće nedelje :(

Ako neko ima PC sa Z170 pločom sa M.2 M-key slotom i voljan je da probamo testove, nek se javi pa da probamo da se uskladimo, ako ne, do sledeće nedelje lep ukras na mom stolu.
 
Poslednja izmena:
Koja je to konkretna cena da je jeftiniji od 850 EVO SATA diska?:)
Ja 512GB verziju najjeftinijeg m.2. diska nalazim za vise nego sto su 1TB SATA SSDovi.

Ne znam koji je key u Lenovo W540, a bas me kopka da probamo kako se ponasa :)

http://www.mydigitaldiscount.com/m.2-ngff-ssd-compatibility-list.html#Lenovo-laptop
Nije bas velika lista laptopova, ali generalno skoro nepostojeca podrska za PCIe m.2. u laptopovima, sem za SAGEN.

Po ovoj slici, koji je key na W540?
https://helgeklein.com/wp-content/u...-room-for-SSD.jpg.pagespeed.ic.40MM5W7che.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno