Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Samo da ne bude kao kad je bio problem sa poplavama. Digli cijene, a zalihe bile dovoljne za godinu dana.
Ne znam, u pitanju je ogromna količina a WD i Kioxia prave trećinu svetskih zaliha NAND čipova...neki kažu da će biti ugrožene isporuke za kompletan prvi kvartal 2022.
 
Koja bi bila 2.5" varijanta Kingstona A2000? Ne mora da bude Kingston, ali da ima dobar odnos uloženo dobijeno. Treba mi eksterni disk za Mac Air M1, imam već Samsung 850 evo ali od 500gb. Prodao bih njega i kupio neki od 1tb jer znam da će mi veoma brzo zafaliti memorije i ne želim da premešta kataloge i ostalo.
Mogao bih kupiti i A2000 i fioku za njega ali priča se dosta o grejanju, ne znam koliko je to dobra ideja?
 
Koja bi bila 2.5" varijanta Kingstona A2000? Ne mora da bude Kingston, ali da ima dobar odnos uloženo dobijeno. Treba mi eksterni disk za Mac Air M1, imam već Samsung 850 evo ali od 500gb. Prodao bih njega i kupio neki od 1tb jer znam da će mi veoma brzo zafaliti memorije i ne želim da premešta kataloge i ostalo.
Mogao bih kupiti i A2000 i fioku za njega ali priča se dosta o grejanju, ne znam koliko je to dobra ideja?
To ne postoji. Kvalitetniji SATA diskovi odavno nisu povoljni, a top SATA diskovi se vise ne prave. Preporucio bih Samsung 870 Evo, 860 Evo, Kingston KC600, moze i UV500 i ali ne i HyperX RGB (pregreva se u laptopu zbog RGB), Western Digital Blue 3D/Sandisk Ultra 3D, eventualno moze Crucial MX500, mozda moze MX300, moze BX300, ali ne i BX500, Adata SU800 i SU900.

Ako se ne varam vecina ovih diskova ti je skuplja od A2000, pa ti se vise isplati da uzmes njega i kuciste za njega ili da uzmes diskove koji su napravljeni da budu portable.

EDIT: Sad razmisljam, tebi u sustini ne treba kvalitetan disk, ne treba ti DRAM ili nzm ni ja sta kad je eksterni, tebi samo treba da ne crkne. Kapiram da bi ti onda Crucial BX500 ili Transcend 220s/230s zavrsili posao. Tehnicki i 860 QVO i 870 QVO bi mogli da dodju u obzir. Mozda i ADATA SU650 i SU750, ali ne znam koliko su oni pouzdani.
 
Poslednja izmena:
U suštini to, da ne crkne i da ima ipak neku brzinu da ne bude usko grlo.
Sad gledam, većina ovih što si naveo je skuplja od A2000, možda je onda bolje kupiti portable, za ove koji nisu portable mi treba i fioka, dođe mu na isto...
Ima Evo 850 1tb polovan za 80, poznajem prodavca, mada mi se ne kupuje ssd polovan...
 
U suštini to, da ne crkne i da ima ipak neku brzinu da ne bude usko grlo.
Sad gledam, većina ovih što si naveo je skuplja od A2000, možda je onda bolje kupiti portable, za ove koji nisu portable mi treba i fioka, dođe mu na isto...
Ima Evo 850 1tb polovan za 80, poznajem prodavca, mada mi se ne kupuje ssd polovan...
Samsung 850 Evo ima planar NAND koji je manje izdrzljiv od kasnijeg 3D(ili V) NAND-a. Ako poznajes coveka i verujes mu pitaj ga da li ga je koristio za Chia i ako nije onda ga uzmi. Ako ne, onda preskoci.
 
Kaže ne zna, nije prvi vlasnik. Otprilike A2000 bude najbolja kupovina, i da se kupi fioka za njega... ili neki portable, tipa Samsung T5, T7, Sandisk Extreme pro
 
To ne postoji. Kvalitetniji SATA diskovi odavno nisu povoljni, a top SATA diskovi se vise ne prave. Preporucio bih Samsung 870 Evo, 860 Evo, Kingston KC600, moze i UV500 i ali ne i HyperX RGB (pregreva se u laptopu zbog RGB), Western Digital Blue 3D/Sandisk Ultra 3D, eventualno moze Crucial MX500, mozda moze MX300, moze BX300, ali ne i BX500, Adata SU800 i SU900.

Ako se ne varam vecina ovih diskova ti je skuplja od A2000, pa ti se vise isplati da uzmes njega i kuciste za njega ili da uzmes diskove koji su napravljeni da budu portable.
Ima li A2000 problema sa pregrevanjem kada se stavi u kućište? Znam da za Samsung evo 970 kažu da hoće da se greje, ja ga imam ali u dobro provetrenom kompjuterskom kućištu tako da nemam problema sa tim. Ali ovde je u pitanju malo kućište koje je zatvoreno i sigurno sklonije grejanju. Uzmimo da je ista cena u opticaju, da li je za ovu moju nemenu bolja kupovina SATA disk, tipa Evo 870/860/Crucial MX500 ili NVME varijante: Kingston A2000/Evo 970? Plus kućište. Ili ići za istu cenu na Samsung T7 portable. Gledam oglase po Nemačkoj i otprilike su iste cene za sve ove varijante, 10 evra gore dole. 1tb su svi.
Izvinjavam se za off, ovo je više za temu Koji disk kupiti, nego krenusmo priču ovde...
 
Ima li A2000 problema sa pregrevanjem kada se stavi u kućište? Znam da za Samsung evo 970 kažu da hoće da se greje, ja ga imam ali u dobro provetrenom kompjuterskom kućištu tako da nemam problema sa tim. Ali ovde je u pitanju malo kućište koje je zatvoreno i sigurno sklonije grejanju. Uzmimo da je ista cena u opticaju, da li je za ovu moju nemenu bolja kupovina SATA disk, tipa Evo 870/860/Crucial MX500 ili NVME varijante: Kingston A2000/Evo 970? Plus kućište. Ili ići za istu cenu na Samsung T7 portable. Gledam oglase po Nemačkoj i otprilike su iste cene za sve ove varijante, 10 evra gore dole. 1tb su svi.
Izvinjavam se za off, ovo je više za temu Koji disk kupiti, nego krenusmo priču ovde...
To vec ne znam. Procesljaj u temu siguran sam da je neko podelio utiske. Samsung 970 Evo(Plus) nikako ne ubacuj u kuciste. Nije mit da se greju malo vise. Kingston A2000 ima cetvoro-kanalni dvojezgrani kontroler, dok Samsung 970 serija ima osmo-kanalni petojezgrani. Prosto su diskovi pravili za druge ciljne grupe i samim tim su neuporedivi kad je u pitanju grejanje i potrosnja.
 
U normalno provetrenom kućištu (pri sobnoj temperaturi) A2000 temperature su gotovo uvek ispod 35 °C, čak i u surf + muzika režimu rada (npr. dok kucam ovo, temperatura je 32 °C). Letnje vrućine i zahtevne igre mogu da povise temperature do 45 °C, ne sećam se da sam video temp. iznad 45 °C. U manjem i slabije provetrenom kućištu temperature su verovatno 5-10 °C više, što je i dalje ok, ne bi trebalo da bude problema.
 
Za Samsung 970 Evo Plus proizvođač navodi da su temperature do 70 stepeni Celzijusa normalne za operativnu upotrebu, naravno u provetrenom kućištu.
 
Ja uzeo na kraju 970 Evo Plus 1tb. Imam ih dva komada sada. Onaj koji ima hladnjak na sebi je hladniji za oko 15 stepeni. Naručio sam hladnjak i za ovaj novi. Nema potrebe da se greje tako golišav :D
 
Nisam nigde video žalbe da je A2000 vreo...
A kada bi se stavio u fioku, da se koristi kao eksterni? Ali ne kao eksterni u smislu stotage-a, već da se koristi aktivno, za obradu fotografija, da na njenu budu katalozi i folderi?
Prečitao sam dosta foruma danas, retko se gde pominju iskustva sa A2000 u tim uslovima, konkretno na 2-3 mesta samo. Izgleda da ih "preko" nisu kupovali toliko. Najviše ima iskustava (od ovih modela koji su dostupni i kod nas) sa Samsung T5 i T7, Sandisk Extreme (Pro)... Nekima se i Samsung T7 greje pri takvoj upotrebi ali ne toliko da bi uticalo na rad, dovelo do gašenja, kvarova..
Što se tiče fioka za M.2 NVME ssd-ove preporuke uglavnom idu za one sa Realtek i Asmedia chipset-om, dok za JMicron navode da dovodi do zagrevanja, pada performansi ssd-a prilikom transfera fajlova, da se dešava sa ih Mac-ovi ne prepoznaju...
Nekako sam sveo izbor ili na nvme + fioka sa usb-c 3.1 vezom ili portable disk (T7/Extreme Pro). Sata diskovi koštaju isto ili više te po meni bolje ići na nešto od ovo dvoje.
 
A kada bi se stavio u fioku, da se koristi kao eksterni? Ali ne kao eksterni u smislu stotage-a, već da se koristi aktivno, za obradu fotografija, da na njenu budu katalozi i folderi?
Prečitao sam dosta foruma danas, retko se gde pominju iskustva sa A2000 u tim uslovima, konkretno na 2-3 mesta samo. Izgleda da ih "preko" nisu kupovali toliko. Najviše ima iskustava (od ovih modela koji su dostupni i kod nas) sa Samsung T5 i T7, Sandisk Extreme (Pro)... Nekima se i Samsung T7 greje pri takvoj upotrebi ali ne toliko da bi uticalo na rad, dovelo do gašenja, kvarova..
Što se tiče fioka za M.2 NVME ssd-ove preporuke uglavnom idu za one sa Realtek i Asmedia chipset-om, dok za JMicron navode da dovodi do zagrevanja, pada performansi ssd-a prilikom transfera fajlova, da se dešava sa ih Mac-ovi ne prepoznaju...
Nekako sam sveo izbor ili na nvme + fioka sa usb-c 3.1 vezom ili portable disk (T7/Extreme Pro). Sata diskovi koštaju isto ili više te po meni bolje ići na nešto od ovo dvoje.
Koliko je tebi vazno da to bude portabilno? Mislim uvek mozes da kupis malo vecu fioku sa ventilatorom. Za takav usecase u svakom slucaju mislim da vredi dati malo vise novca, a ne ici na najjeftiniju varijantu i nadati se da ce sve biti OK.
 
Koliko je tebi vazno da to bude portabilno? Mislim uvek mozes da kupis malo vecu fioku sa ventilatorom. Za takav usecase u svakom slucaju mislim da vredi dati malo vise novca, a ne ici na najjeftiniju varijantu i nadati se da ce sve biti OK.

Pa sad, ne mora biti kao kutija šibica ali ne bih baš ni da teglim nešto veličine samog laptopa :)
Neki predlog za veću fioku?
 
Kako prepoznati na sajtovima domaćih firmi da li je SSD disk PCIe 3.0 ili PCIe 4.0?
Na sajtovima uglavnom piše brzina čitanja i upisa?
Kupio sam Asus PRIME B560M-K koja podržava oba standarda pa imam dilemu u izboru SSD diska od 500 GB...
 
Kako prepoznati na sajtovima domaćih firmi da li je SSD disk PCIe 3.0 ili PCIe 4.0?
Na sajtovima uglavnom piše brzina čitanja i upisa?
Kupio sam Asus PRIME B560M-K koja podržava oba standarda pa imam dilemu u izboru SSD diska od 500 GB...

Na osnovu modela, nađeš isti na sajtu proizvođača i pogledaš specifikaciju.
 
To mi je jasno :) međutim, tražim brži način ... na sajtu su desetine modela gde bi hteo da eliminišem one koje su PCle 3.0
 
Kako prepoznati na sajtovima domaćih firmi da li je SSD disk PCIe 3.0 ili PCIe 4.0?
Na sajtovima uglavnom piše brzina čitanja i upisa?
Kupio sam Asus PRIME B560M-K koja podržava oba standarda pa imam dilemu u izboru SSD diska od 500 GB...
Nema ih beskonacno. Na nasem trzistu se nudi manje od 50 modela. Uzmi izdvoji 10 minuta da ih sve izdvojis na papir u 2 kategorije i dok to zavrsis vec ces manje vise da zapamtis koji su kakvi. Koristi ovu listu ako nisi siguran.

 
Hvala za listu @Solesoslav ovo će mi baš pomoći! :giggle:
Mislio sam da je brzina čitanja i pisanja u nekom opsegu za svaki standard ponaosob. Da li navedene brzine čitanja i pisanja uz modele realno reprezentuju brzinu diska?
 
Hvala za listu @Solesoslav ovo će mi baš pomoći! :giggle:
Mislio sam da je brzina čitanja i pisanja u nekom opsegu za svaki standard ponaosob. Da li navedene brzine čitanja i pisanja uz modele realno reprezentuju brzinu diska?
Lista je popunjena brzinama sekvencijalnog citanja i pisanja koje proizvodjaci navode u specifikacijama. Tako da tehnicki ne moraju da butu 100% tacne, a takodje, sekvencijalne brzine nisu ono sto je najvaznije, odnosno kako si ti rekao, ne reprezentuju realnu brzinu diska. Takodje, lista ima kolonu za DRAM kes(Yes/No) i vrstu NAND-a(TLC/QLC). Ne preporucujem da se diskovi bez DRAM kes-a uzimaju za sistemske diskove. Kao storage mogu da posluze.
 
Koliko je tebi vazno da to bude portabilno? Mislim uvek mozes da kupis malo vecu fioku sa ventilatorom. Za takav usecase u svakom slucaju mislim da vredi dati malo vise novca, a ne ici na najjeftiniju varijantu i nadati se da ce sve biti OK.
Na kraju sam naručio Samsung T7 1TB, kao eksterni disk za Macbook Air M1, za foto editing. Kad stigne javljam utiske. Opet je on namenski pravljen da bude eksterni, deklarisan je na ~1000Mbs, lomio sam se između njega i A2000 koji je brži po deklaraciji ali za njega treba da kupim i kućište/fioku i ispao bi mi skuplji na kraju. Plus što pitanje kako će se upariti on i kućište i koju bih brzinu dobio, mislim da ne bi bilo neke razlike jer je bi i usb 3.1 predstavljao ograničenje...
 
Malo sam istrazivao stanje na m.2 trzistu i ne mogu da verujem da se o ovom malom cudu skoro nikako ne prica. Naime, rec je o Lexar NM800 M.2 PCI-E 4 x4 drajvu koji dolazi u kapacitetima od 512GB i 1TB. Ono sto ih odlikuje vise nego tih par stotina MB brzine u odnosu na konkureciju je znacajno unapredjenje izdrzljivosti. Elem, TBW za 512GB je 1500TB a za 1TB 3000TB, dok je konkurencija obicno na 600TB za 1TB modele. Cak su vise od dva puta izdrzljiviji i od FireCuda modela istih kapaciteta i jedno je 1TB model za 200MB/s brzi u zapisu od Lexara ali je cena daleko na strani Lexar modela. Zapravo,

Ako neko ima potrebe za ovako brzim i izdrzljivim modelima moze da uzme u obzir i Lexar NM800 1TB (manji model ima i nizu brzinu zapisa). Za sad je ovaj model moj izbor za build ove godine.
 
Malo sam istrazivao stanje na m.2 trzistu i ne mogu da verujem da se o ovom malom cudu skoro nikako ne prica. Naime, rec je o Lexar NM800 M.2 PCI-E 4 x4 drajvu koji dolazi u kapacitetima od 512GB i 1TB. Ono sto ih odlikuje vise nego tih par stotina MB brzine u odnosu na konkureciju je znacajno unapredjenje izdrzljivosti. Elem, TBW za 512GB je 1500TB a za 1TB 3000TB, dok je konkurencija obicno na 600TB za 1TB modele. Cak su vise od dva puta izdrzljiviji i od FireCuda modela istih kapaciteta i jedno je 1TB model za 200MB/s brzi u zapisu od Lexara ali je cena daleko na strani Lexar modela. Zapravo,

Ako neko ima potrebe za ovako brzim i izdrzljivim modelima moze da uzme u obzir i Lexar NM800 1TB (manji model ima i nizu brzinu zapisa). Za sad je ovaj model moj izbor za build ove godine.
Cini mi se da ti brojke za izdrzljivost nisu tacne.

 
Jel može preporuka za neki m.2 ssd od 500 GB ili 1 TB koji je u klasi Kingstona A2000. Htela sam da uzmem taj Kingston od 1 TB na kp, međutim nema ga.
 
KC2500
 
Jel KC2500 trenutno best buy? Potreban mi je neki od 250 ili 500GB za lenovo x1 yoga laptop. Koristi se za programiranje i surf, tako da mi brzina nije toliko bitna (bar ne trenutno). Bitnija mi je dužina garancije.
 
Nazad
Vrh Dno