Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Mi balkanci odma primetimo razliku u ceni... :d
Entuziaisti primete razliku u performansana... :)
Devojka/zena primeti odma razliku u izgledu (i pitaju sto si za "OVO" dao tolike novce a nisi za "ovo/ono-mene/kucu")... :D

Sve u svemu lepo je imati ali kosta pa ako ne zaradjujes 3000€ mesecno ili ti roditelji nemaju neku bas profitabilnu firmu kupi kvalitetan ssd i uzivaj... ;)

Znaci bolje da uzmem sljamsung od 480/500gb obican nego to?
 
Po mome misljenu imas 2 veoma dobra i 1 odlican ssd.
Transcend 370S (512GB), Samsusn 850EVO (500GB) i Samsung 850PRO (512GB).
Svi ostali su slabiji...
Naravno da ce se naci gomila njih koji ce da hvale one najjeftinije ali budi mudriji od njih i kupi pouzdanije za malko vise para...

Ako ti treba za laptop a nemas prostora za 2 hdd u njemu onda vredi uzeti i ove M.2 ssd-ove ako mozes i hoces sebi priustiti...
 
Ja sam primetio ponekad problem rad sa velikim fajlovima kod vmware, vecig igara, cak mi se desava da na nekom linux pod vmware u radu sa 1GB bazom nesto se desi da je utilizacija SSD-a 840evo 100% nekih pola sata...
 
Po mome misljenu imas 2 veoma dobra i 1 odlican ssd.
Transcend 370S (512GB), Samsusn 850EVO (500GB) i Samsung 850PRO (512GB).
Svi ostali su slabiji...
Naravno da ce se naci gomila njih koji ce da hvale one najjeftinije ali budi mudriji od njih i kupi pouzdanije za malko vise para...

Ako ti treba za laptop a nemas prostora za 2 hdd u njemu onda vredi uzeti i ove M.2 ssd-ove ako mozes i hoces sebi priustiti...

A Crucial MX200 500GB?;)
I to nek udje u zapisnik.
 
Da li bih mogao da ubacim ovaj nvme samsung od 256gb u maticnu plocu iz potpisa i da li bi radio na deklarisanim brzinama, jer mi je maticna sata 2. Kako ne podrzava M.2 standard ide li uz njega PCIe adapter i kako bih to mogao da namestim da nemenjam plocu. Jel bolji od kingston hyperX predatora PCIe 240GB.
 
^ Kupi obicni ssd. Svaka budzevina neminovno dovodi do nekih problema...
 
Kupi obican SSD. Sve preko toga ako ne znas da ti treba, ne treba ti :D
 
Jel probao neko NVMe disk u PCIe na matoroj ploci (generacija C2D procesora).

Imam HP radnu stanicu xw8600 koja mi se bas i ne menja (vredi kao malo jaci Pentium racunar) a zelim brzi disk.
Trenutno imam dva SAS 15k diskova u RAID1.

Ako je bitno, masina vozi Windows XP, mada bi uskoro trebao upgrade na Win7.

Gadjam HP Z Turbo G2, 256GB mi je sasvim dovoljno, a ~200e mi deluje kao prihvatljiva cena.

Usput, mogu li 2x NVMe u RAID, kad smo vec kod toga ? :)
 
Usput, mogu li 2x NVMe u RAID, kad smo vec kod toga ? :)

Mogu na novijim Intelovim pločama koje imaju više M.2 slotova (Z170 podržava do 3 NVMe SSD-a za RAID, ali je ograničen protokom na negde oko 3GB/s, pa nema previše smisla sem za RAID 1), ali ni tamo nije preporučljivo, ispalo je da IRST drajveri trenutno imaju neki bug kada se koristi RAID sa NVMe diskovima, mada je i tu koliko se sećam vezano za to koji se SSD koristi, tj. koji mu je kontroler, još je sve to relativno friško.

Probaću da nađem link o tome.
 
Poslednja izmena:
Sa XP NVMe mislim da neće ići, a tek bi radio kako je namenjeno sa Win 8-10, ali mislim da radi i sa 7...
 
Mislim da ti je sve vise od SATA bacanje para na toj masini (a generalno i dalje od nje), jer sa 256GB SSDom, ako ne radis video obradu, neces imati ni mesta da kopiras sa njega na njega, pa da se primeti razlika.

Imao sam RAID 4x X25-E, koji su i dan danas klasa za random IOPS - nista posebno ni u radu sa VMWare-om nisam video naspram jednog C300/m4.
 
Poslednja izmena:
:D
Koji bi uzeo?
 
Samo povecavanje cene, bez da se ponudi nesto trenutno bitno - kapacitet! Brzine su bile zadovoljavajuce za maltene svakoga (ove brzine ni serveri danas ne mogu da iskoriste u potpunosti), ali zato kapacitet nidje :)
Hocu 4TB za 500e :) Smorih se sa samo 1TB SSD, moram da nosim 4TB HDD za storage :)
 
I 960 Evo bi bilo bacanje para, ali volem latest/greatest :)

Pro mi nije nešto potreban.

Verovatno bi se raširio za neki 960 EVO od 500GB, mada sam više za varijantu od 250GB + neki jeftini 1TB TLC SSD za storage, da izbacim ovu mehaničku šklopociju iz računara :), ali videćemo, prvo da nađem neku MiniITX ploču sa Z170 čipsetom, a da me upgrade ne košta previše. Tek tada mogu da uopšte razmišljam o M.2.
 
Poslednja izmena:
Ja imam 4TB 2.5" u laptopu, i nikada ga ne cujem ;) Mada ventilator na mom laptopu nije skroz necujan:)

A gledao sam nesto, na novom laptopu mogu samo M.2. 2248 da ubacim :( A oni samo do 512GB idu, smrc!
 
Nije problem buka, vratio se s letovanja i pošto mi je SSD bio dobrim delom popunjen, prebacim 64GB sličica sa SD kartice na ovaj 1TB 2.5" HDD na 5400rpm, upalim Lightroom i ...

Zato i hoću da izbacim mehaniku iz PC-a, jedini HDD-ovi koji mi trebaju su oni u NAS-u, tu mi brzina nije toliko bitna.
 
Lijepo. I slažem se da bi 960 Evo mogao biti zanimljiv. Ali može li neko reći da li bih osjetio neku razliku u realnom radu ako bih sadašnji 850 Evo zamijenio sa 960 Evo? Znači rad u windowsu, aplikacijama, pokretanju i učitavanju igara?

Na papiru to lijepo djeluje ali ne znam da li su u realnom radu ovi M.2 zaista dosta bolji, i tu ne mislim na često sekvencijalno kopiranje ogromnih fajlovova, to malo ko radi, nego na obični svakodnevni rad.

Meni je 850 Evo dosta dobar, ali opet zaista ne znam kakav bi bio tako neki 950 Pro ili 960 Evo. Samo što ne bih imao ništa protiv da imam veći kapacitet nego sad što imam, tako da mi se čini da će se stvar najviše nekako svoditi na kapacitet, na to da se sve što sada držimo na HDD vremenom prebaci na SSD, dok razlike u brzinama SSD-a neće biti od ključnog značaja. Meni je zasad 250 GB SSD + 3 TB HDD sasvim zadovoljavajuće. Mada bi bilo lijepo imati sve na SSD, ali realno daleko najveći dobitak je ipak na sistemskoj particiji/disku, ostalo više-manje.
 
U realnom radu prosečan korisnik neće primećivati neku preveliku razlimu, možda neke operacije budu brže par sekundi i sl. ali ništa toliko primetno kao prelazak sa HDD-a na SSD.

Imao sam skoro prilike da se na kratko poigram sa laptopom koji ima PCIe M.2 SSD - ona OEM vezija Samsunga, mislim da je XP941 ili tako nešto, nije NVMe ali jeste išao sekvencijalno preko 1GB/s i nisam baš nešto stekao utisak da je vredno ulaganja, ali ipak je to prva generacija PCIe SSD-ova.

Naravno, videćemo ako ovi 960 EVO 250GB budu negde oko 100€, nije prevelika razlika pa što ne probati.

Inače interesatno da novi Polaris kontroler ima 5 jezgara od kojih je jedno dedicirano samo za komunikaciju ka host-u. Veći modeli imaju sekvencijalno čitanje od 3.5GB/s, a maksimum za PCIe x4 3.0 je oko 3.9GB/s, tako da će ako tako nastave uskoro i M.2 slot biti ograničenje, kao što je sada SATA, a nije još ni pošteno zaživeo :D

Koliko vidim integrisali su i neku bakarnu foliju kao heat spreder, kažu da je manji thermal throttling nego kod 950 serije, videćemo.
 
Poslednja izmena:
Razliku ce primetiti ljudi koji rade u video produkciji, obradi fotki i sl. Uglavnom svi koji rade sa ogromnim fajlovima.
 
Pojavio se Samsung PM961 na QuietPc-ju za oko 109e sa postarinom. Mada vredi sacekati jos malo do Oktobra, da vidimo koja ce biti cena za 960Evo.
 
Poslednja izmena:
PM961 je OEM varijanta, garancija je diskutabilna, ne radi Samsung Magician sa OEM diskovima pa kasnije može biti problem FW update i nemaš Samsungove NVMe drajvere za isti, moraš da koristiš generički MS.
 
Razliku ce primetiti ljudi koji rade u video produkciji, obradi fotki i sl. Uglavnom svi koji rade sa ogromnim fajlovima.
Ne znam sta ce uspeti sa svega 128/256GB za video... to je komarac za video obradu :( Isto vazi i za one koji imaju ogromne fajlove. Meni zato i treba veci SSD, samo VMovi su presli 512GB
 
Za slike je i to OK, RAW fajlovi mi oko 25MB svaki, kad pustiš neki batch processing, možda bi se i osetilo :D

Činjenica je M.2 drajvovima pada cena, ako ovako nastavi približiće se SATA varijantama.

Do sada je razlika uglavnom bila oko 2x, tj. bili su duplo skuplji za isti kapacitet, ako padne na nekih 20-25%, u tom slučaju što da ne?
 
Zato sto nemam korist od toga? I plus moram da menjam cak i novi laptop ;)

Mislio sam da imam "latest and greatest" fever, ali u stvari samo mi masine nisu ranije bile dovoljno brze prosto :D

Za RAW images vec ima smisla :)
 
Evo sad mi prijatelj reče da nije osjetio neku razliku između Samsung 830 kojeg je nekad imao i sadašnjeg Samsung 950 Pro.
 
Ja nisam primetio razliku izmedju jednog X25-E (koji je za random i dalje brzi od obicnih SATA SSDova, a za seq. moze max. SATA1 da iskoristi, znaci 250/250) i 4 x X25-E u RAID0. Prosto, kada se predje neki prag brzina, sve preko toga ne samo da se ne primeti, nego i nema koristi.
(ovo bi mozda znacilo nekome ko radi sa video obradom ili slikama - kada bi imalo vise prostora, ali ova 4 su imala po 32GB :D)
 
Evo sad mi prijatelj reče da nije osjetio neku razliku između Samsung 830 kojeg je nekad imao i sadašnjeg Samsung 950 Pro.

Sve zavisi, ja trenutno koristim 950 pro u jednoj konfiguraciji, 840 pro u drugoj, pre toga sam imao 830 itd. U običnom/svakodnevnom radu teško da bih primetio za kojom konfiguracijom sedim, ali kome je stvarno bitno/radi mnogo sa velikim fajlovima rekao bih da će primetiti bez problema. :)
 
Gledam neke notebook računare i vidim da ih sve više ima M.2 SSD. Da li i kod njih ima dobrih/loših/za izbegavanje?
Kako da znam koji je M.2 u recimo HP 250 G5 - W4N10EA?
 
Nazad
Vrh Dno