Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Ko to ocekuje, taj ne shvata ni proste stvari, verovatno i ne zna da postoji SSD u stvari :D

mdm, pa i trebas moci da das % za neke barem stvari. Ne startovanje Chrome-a ili neke igrice samo, ali i druge stvari... recimo ja ni za VMWare masine ne vidim razliku na brzem SSD RAIDu. A koristim ga za file system testiranje, znaci udara na disk, i to bas na odziv.

Kad vec kazete da je bolji, a razlika u ceni je ogromna, drzite se ipak necega sto barem delimicno mozete staviti u brojke, a ne samo subjektivan osecaj.


Doduse, moguce je da je odziv bolji i zbog rasterecenja nekih magistrala u nekim slucajevima (konkretno, ako su SATA diskovi i kontroler na ploci na nekoj magistrali koja se deli sa USB kontrolerom ili slicno, pa se disk prebaci na zaseban PCIe lane(s), to moze dovesti do boljeg rada misa - nama izgleda glupo, ali za kompjuter to jeste razlika, koja se moze osetiti na kraju i u radu).
 
Alienware 15 Laptop, Samsung 850Evo M2 hdd + WD black od 1TB unutra.

Posle 3h igranja metro 2033 provrteo crystaldiskmark, pale performanse za 100mb read / write.

Nakon 1h 'ladjenja (tj. ajdlovanja), vratile se u normalu.
Uzimam danas od ortaka postolje sa ventom pa cu videti koliko mu znaci dodatno hladjenje.

BTW, ako bih uzeo 950Pro m2-PCIe i stavio ga na onu PCIe adapter karticu, da li bi bilo nekog gubitka u performansama? (Pricam sada o desktopu)
 
Koju PCI-e adapter karticu?
 
Dobar napredak, a za budžet uređaje brzina ima da poskoči!
 
Odlicno napreduju, ali cini mi se da ce u buducnosti morati poraditi na kontroli temparature.
 
Dobar napredak, ali nikako da spusti ozbiljno cene SSDova, kako je trebalo jos pre godinu i nesto :(
 
gledajuci sta bi se sve moglo ubaciti novo kad dodje vreme za osvezenje racunara...izmedjuostalog zapao mi je za oko M.2, misleci na performanse a i svidja mi se na oko, nema kablova...ali citajuci malo po forumu i po netu ispade da M.2 nije nista bolji (citaj za nijasnu bolji) od klasicnog ssd-a i da je dobitak performansi samo za PCIe verziju
pitanje za iskusne da li sam dobro shvatio
 
M.2 je odlican ako radis sa velikim fajlovima. Ako koristis racunar za obicne stvari (net, igrice, dokumenti), obicni SSD je za tebe.
 
A tek cena ako hoces ono najbolje...
 
Trenutno se 1TB moze naci za 250e, 2TB za ~500-550e, i 4TB (U SATA3 formatu!) za 1350e.

Ja sam za diskove placao vise nego za ostatak kompjutera dok nisu dosli MLC SSDOvi, i to nekoliko puta vise (imao sam po 4 Raptor diska, 12 SAS! i 2 SAS/SATA kontrolera, a PC je bio nesto tipa 500e ostatak ako i toliko :)).
TO sam radio jer su diskovi bili bottleneck. Danas mi ne pada na pamet da bacim novac na M2/PCIe/NVMe kada mogu kupiti barem 2x vise u SATA 3 formatu.
To su samo nacini da industrija forsira prelazak na celu novu platformu, uz nova lezista za CPU, ideju Intela da se prekine koriscenje 3.5mm jacka za audio, itd. :)
Ne nasedajte ;)
 
..... koja glupa izjava :)
 
Ma nek se j***.....
dajte 2-8TB SATA3 da mogu da budem miram sve dok se laptop bude koristio i milina :)

A oni samo smanjuju postojece "mrave" od 512GB :)
 
Mogli bi da naprave neku RAID karticu, mala PCIe x8 kartica, 4 ovakva SSD-a i raid kontroler. Jedino je pitanje koliko bi koštao raid kontroler koji gura 6GB/s ili 800K IOPS :)
 
Za stariji chipset kao što je Z77 kod mene da li je ovakva kartica dovoljna ? Da ne treba podrška u BIOS-u ploče zaNVMe ? Ili možda BIOS na toj kartici daje podršku za NVMe ?

Ako ga hoćeš butabilnog mora malo "hakovanja" FW (BIOS-a), tj. da se ubaci NVMe podrška za BOOT sa istog.
Za storage, ne treba ništa.
 
Ako ga hoćeš butabilnog mora malo "hakovanja" FW (BIOS-a), tj. da se ubaci NVMe podrška za BOOT sa istog.
Za storage, ne treba ništa.

Jel možeš da daš neki link za ovo ?
Naravno da hoću da se bootuje sa NVMe diska. Znači ako se ne moduje BIOS ploče, ne vidi se kao bootabilan disk ? Pa običan SSD je mogao podigne OS sa ili bez AHCI ?
 
Pa ovo je NVMe, nije ni AHCI niti IDE...
link gde taman imaš i pojašnjenje razlika itd.
 
Pa ovo je NVMe, nije ni AHCI niti IDE...
link gde taman imaš i pojašnjenje razlika itd.

Procedura nije baš jednostavna. Ali ako sam dobro razumeo za Samsung NVMe npr. 950 Pro nije ni potrebna ?

"Note: Some NVMe SSDs like Samsung's 950 Pro SSD are natively bootable in LEGACY mode (CSM and loading of Option ROMs has to be enabled within the BIOS), because their Controller chip contains its own NVMe supporting Option ROM module."
 
Da, za njega može i tako, ALI to nije optimalno i neće imati punu brzinu pri BOOT-u. Ima li razlike nakon ulaska u Win, nisam siguran, nisam istraživao.
 
Da, za njega može i tako, ALI to nije optimalno i neće imati punu brzinu pri BOOT-u. Ima li razlike nakon ulaska u Win, nisam siguran, nisam istraživao.

Pa ne bi trebalo da bude razlike kada se jednom uđe u Win. Onda je isto kao i storage drive. Tako mi izgleda ?
 
Trebalo bi, mada meni bi bilo šteta da moram ugasiti fast boot, ali to i nije baš katastrofalan problem.
 
Mi balkanci odma primetimo razliku u ceni... :d
Entuziaisti primete razliku u performansana... :)
Devojka/zena primeti odma razliku u izgledu (i pitaju sto si za "OVO" dao tolike novce a nisi za "ovo/ono-mene/kucu")... :D

Sve u svemu lepo je imati ali kosta pa ako ne zaradjujes 3000€ mesecno ili ti roditelji nemaju neku bas profitabilnu firmu kupi kvalitetan ssd i uzivaj... ;)
 
Nazad
Vrh Dno