Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Trebalo bi da radi ok brz je taj Kingdian. Neka potvrde ovi koji poseduju ja ovo iz čitanja po netu.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Jesi li pokusao da mu ocitas smart?

Ako nisi, ajd uradi i javi sta daje od informacija?


Lepi Kokan, djalf takodje?

Izvini nisam mogao u proteklih 10 dana da se javim i postujem...
Od jutros trazim pomalo po forumu ko me je i sta pitao za King Dijan, pa evo sad slucajno videh da si ti i sta si hteo.

1.JPG

2.JPG
 
Nema frke Zeka, thumbs up !
 
Vrhunski test!
 
Slažem se. Opisali su različite vrste keširanja i kontrolera, pokazali kako utiču na performanse...vrlo edukativan test.
 
I dali jednu ocitu smernicu, pa sad svi vide da ako hoces dobar ssd ides i kupis Samsung evo, evo plus ili pro, sto neki ovde govore dugo vremena... :D
 
Ej Men Zeha, ali ajde mozemo i bez toga uz Bubble i Amneziju. :)
 
Ne mesaj servere i consumere, imarkovic. Pusti na istom PCu SATA vs. NVMe.

Drafer, odakle ces pisati 2GB/s na 128GB SSDu? Iz generisane memorije samo. Koliko dugo? 60sec. Koliko ces uatedeti naspram 500MBps? 180 sek. Koliko puta? Jednom. I posle toga nema mesta na ssdu :) Sekv nvme brzine su jedina bitnija razlika, ali nema gde da se koristi, realno.

Marketing je uradio da verujete hypeu, ali proivodjaci sami nikada nisu pustili real world demo, sve je u grafikonu sintetike. Think about it.

@alfaunits, evo citat da te podseti, mislim da sam ostao duzan komentar na kontu SSD vs NVMe varijante.

Ovo pisem jer mi je trebalo vremena da budem siguran, izmenjao sam neke SSD-ove, sto je i bolje. Dakle, sistem koji sam koristio i koji jos uvek koristim (iz licnih razloga) je W7 x64 Pro. HW je Ryzen 1700, 32Gb 2400. Takodje, na poslu imam W10 sa SSD-om Patriot neki stariji, starili hw, 4xxx platforma Haswell 16Gb DDR3, ali lepo radi. Takodje, radio sam na hp-ovim platformama sa 7xxx procesorima i laptopovima sa tim procesorima, obe platforma sa NVMe i definitivno rade brze od mog sistema na poslu (DDR3 haswell platforma sa SSD-om i kod kuce (Ryzen 1700 sa SSD-om).

Na kucnom PC-u sam imao prvo Intel SSD 120Gb 350 model, zatim ADATA od 500Gb. Izmedju ta 2 naravno nisam osetio nikakvu razliku, mada su iste brzine. Dolazi NVMe Samsung 970EVO kao opcija i instalirah Win7 x64 PRO potpuno isti sistem, apsolutno nisam osetio nikakvu razliku u brzini u odnosu na SSD-ove. Ali, kada sam instalirao W10 x64 Pro, razlika nije bila enormna, ali se osetila. Osetio sam tu brzinu koju sam video na pomenutim hp platformama sa 7xxx procesorima, 32G itd. Dakle, fora je u 10-ki i NVMe drive-u (neka Toshiba, sporija od Samsung-a, ali neprimetno na oko).
Nikakve brojke nisam gledao, niti pravio neke zapise, vec sam se licno u ovo uverio iz znatizelje, pa ko misli drugacije, slobodno neka napise sta god zeli.

Zakljucak iz mog licnog iskustva, da NVMe nema smisla sa 7-com, koja se sada vec i izbacuje, ali 10-ka itekako ima, s tim da ne treba preterano gledati brojke, nije preterano bitno da bude veca za kucnu upotrebu, da li je 2000 ili 3500 read, tesko ce da se primeti razlika.
 
Poslednja izmena:
Zato sto se Win zasniva na gomili sitnih fajlova a tu nema punih brzina kao sa velikim fajlovima. Generalno sam Win ne iskoriscava brzine nvme diska, pisali smo ranije o tome.
 
Pa evo naveo sam primer da iskoriscava 10-ka, ali ne i 7-mica, nema veze sto ste pisali, i ja sam citao :). E sad, naravno ne iskoriscava onoliko koliko bi trebalo, ali boze moj, oseti se razlika.
 
Ima i večih poslova koji zavise od brzine diska, Page i Swap file, Compression, Optimize/Defrag, Antivirus, itd.
 
Neminovnost je postepeni prelazak na NVMe. Koliko se trenutno isplati doplatiti za NVMe u odnosu na SATA možda jeste diskutabilno ali sad kupljeni SSD se zadržava neko vreme u sistemu. Što je sad daleko postaće vremenom blizu. Kako vreme bude prolazilo uz porast količine podataka, uz brže IMC i DDR5 RAM i same optimizacije OS -a i aplikacija, sve će više aplikacija koristiti tu brzinu, tj. korisniku predočavati korist od nje. Dani blagodeti i radosti prelaska sa HDD na SSD access time su davna prošlost, NVMe SSD takvu razliku (u odnosu na SATA SSD) ne može da donese, no vremenom će preovladati kao izbor, na kraju i istisnuti SATA interfejs. Premda ne primarno iz razloga brzine, laptop tržište već samo po sebi je izvrstan katalizator, tj. ima potencijal da doprinese što bržem tom generalnom prelasku.
 
Poslednja izmena:
Ima li proverenih adaptera kod nas na KP da stavim na moju plocu i koristim ove nove diskove? Kad vec treba da kupim, bolje da kupim novi format nego ponovo sata ssd, menjacu plocu pre ili kasnije.
 
Proveri prvo da li ti ploča podržava bootovanje sa PCIe drajva ili će morati da se modifikuje BIOS, situacija je šarena, pogotovo za ovako stare ploče poput Z87. I ja imam Z87 i ne gine mi BIOS mod ako hoću da butujem sistem sa NVMe drajva...

Ne znam samo šta biva ako neću da ga koristim za sistem, da li onda ne mora da se petlja s BIOS-om i da li onda taj drajv vidi normalno, kao externi storage ili šta već...
 
Poslednja izmena:
uefi mod je dva minuta posla. (ako imaš AMI uefi)

ako ga koristiš kao storage (što je po meni besmisleno, al ajde) ne treba ti nikakvo prčkanje. ubodeš adapter u pci express slot, i ćao.
sistem ga vidi kao još jednu particiju, najnormalnije.
 
Poslednja izmena:
Ima li proverenih adaptera kod nas na KP da stavim na moju plocu i koristim ove nove diskove? Kad vec treba da kupim, bolje da kupim novi format nego ponovo sata ssd, menjacu plocu pre ili kasnije.

Cena, saberes cenu nvme plus adapter i cenu sata ssd i sve ce ti se kazati.
AKO bi ti ssd bio za OS i AKO nemas nvme konektor na ploci, ne vidim razlog zasto ne bi uzeo sata ssd.
Zasto, pa mislim da pokusavas gledati previse u buducnost, pogledaj koliko sada ima max nvme konektora na najsavremenijim plocama a koliko ima sata konektora...
Ja se licno ne bih uopste zezao sa modom bios-a vec koristio najbolje ono cime ploca raspolaze.
Bolje veci ili kvalitetniji ssd nego prerano "razmisljati" o buducnosti, o necemu sta ce za 3-4 godine biti aktuelno jer to se tek projektuje...
 
Poslednja izmena:
zeko, ne savetuj ono u šta se ne razumeš.
 
uefi mod je dva minuta posla. (ako imaš AMI uefi)

ako ga koristiš kao storage (što je po meni besmisleno, al ajde) ne treba ti nikakvo prčkanje. ubodeš adapter u pci express slot, i ćao.
sistem ga vidi kao još jednu particiju, najnormalnije.

Već imam jedan mali SSD za sistem, hteo bih veći za igre, dojadilo mi je mrčenje pri učitavanju stvari.

Ako se pitaš što ne stavim sistem na taj NVMe, ne dobijam mnogo sa tim i volim da mi je sistemski drajv odvojen od ostalih.

Ako pitaš što onda ne uzmem SATA SSD za igre i uštedim pare: ako nađem dobar
NVMe gde je razlika u ceni mala, uzeću NVMe čisto radi "budućnosti" (na primer, SATA MX500 je oko 16000 a na Iponu je AData SX8200 Pro trenutno 18000, što je dovoljno mala razlika). Osim toga, kod raspakivanja i transfera većih fajlova, što je praktično instaliranje igara, NVMe je primetno brži (ne i drastično). A uvek mogu da stavim sistem na njega, ako treba nekad (da izbacim 2.5" SATA drajv), za sad mi nije neophodno.

Što se modovanja BIOSa tiče, podeljen sam. S jedne strane, jeste zgodno, s druge ne petlja mi se ako nije neophodno. A nije, SATA SSD mi radi posao za boot.
 
Poslednja izmena:
f16t870p14810n2_IbJeZWFd.png


Sledi tutorijal iz video klipa, pedantniji je mnogo. Donji link je samo za download potrebnog uefi modula,
i ako neko želi da ubaci NVME boot na legacy bios preko Clovera.

https://www.win-raid.com/t871f50-Gu...rt-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html


 
Poslednja izmena:
Evo ja modovao FW (BIOS) i preko adapter kartice ubacio u moju mašinu. Sve radi, boot-uje normalno, i brzine su pristojne obzirom da mi je ipak mašina malo starija.
Da napomenem da je sa Samsung NVMe drajverima brži, a i ADATA ToolBox ispravno prepoznaje drajv (serijski br, verzija FM, temp...) samo sa Samsung drajverima ali ne i sa MS-ovim? Komedija! :d
Naravno bacilo mi grafičku sa x16 na x8, ali za moj Fury to je cca 1% razlike u brzini.
Da ne kačim duplo rezovi Ovde

Malo je "potesno" znam, šta ću kad je Micro ATX ploča :D
WP_20200324_15_31_05_Rich.jpgWP_20200324_15_38_32_Rich.jpgWP_20200325_03_11_27_Rich.jpg
 
Bravo mdma, hrabrost se isplati !

*postavi samsung nvme drajver ovde, zatrebaće narodu
 
Poslednja izmena:
Bravo mdma, hrabrost se isplati !

*postavi samsung nvme drajver ovde, zatrebaće narodu

Naravno, odavno sam planirao ovo, a tako sam i ranije već ubacivao razne module i apdejtovao druge; i to je pre bio prilično ručni metod u HEX tekstu itd...

Uvek zadnje i "sređene" mogu naći ovde, za Samsung 2 post pod "L":
https://www.win-raid.com/t29f25-Recommended-AHCI-RAID-and-NVMe-Drivers.html

A evo ga i najnoviji u prilogu, instalaciju samo forsirati preko "Browse my..." pa "Let me pick..." i to za drajver u "storage controllers" sekciji.
 

Prilozi

  • 64bit Samsung NVMe driver v3.3.0.2003 WHQL for Win10 x64.7z
    61.6 KB · Pregleda: 23
Ako neko koristi 970 Pro, i to 512 GB neka napise u proseku od-do temperature? Nesto mi u HW Info prikazuje vise temperature pri igranju recimo. Temp2 ide i do 75 stepeni pri opterecenju.
 
Da li je preporucljivo raditi defragmentaciju? Cuo sam da se ne preporucuje.
 
Ne defragmentuj SSD.


Malo vesti...Crucial najavio P2 i P5 SSD-ove: https://www.computerbase.de/2020-04/nvme-ssd-crucial-p5-p2/

P2:
  • TLC NAND
  • Phison E13T
  • no DRAM
  • PCIe 3.0 x4
  • 250GB, 500GB, 1TB
  • up to 2.300 MB/s Read
  • up to 1.150 MB/s Write

P5:
  • TLC NAND
  • Unknown controller (inhouse?)
  • DRAM
  • PCIe 3.0 x4
  • 250GB, 500GB, 1TB, 2TB
  • up to 3.400 MB/s Read
  • up to 3.000 MB/s Write

Čini mi se da su ranije najave za P2 pominjale QLC kao i kod P1, ali izgleda da su ipak prešli na TLC, ali bez DRAM keša...
 
Poslednja izmena:
Može mala pomoć, imam u laptopu EVO 860 SSD, primetio sam da u Device Menageru 10-ke stoji običan AMD Sata contoler, dok kad pokrenem Samsung Magician piše da je AHCI mod aktiviran.
Jel treba ja neke posebne drivere da instaliram? Pošto vidim da na netu kažu da u Device Menageru treba da stoji AHCI...
U Biosu nemam uopšte uvid u izbor AHCI/IDE
Buni me da se nije nešto prilikom apdejta Windowsa pobrljavilo...

EDIT: Sad sam video da mi u Device Menageru kada idem na Browse Drivers za controller nudi ove AMD i Standard AHCI Driver, da instaliram ovaj drugi?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Disk proprties pokazuje da je prepoznat kao SSD ?
Otvori Command prompt(admin) pa kucaj
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Mogući odgovori:
DisableDeleteNotify = 0 : TRIM is already enabled and working in Windows
DisableDeleteNotify = 1 : TRIM is not enabled

Ako je trim enabled, to je sve što ti treba.
 
Nazad
Vrh Dno