Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Samsung 850 PRO 512GB je zakon, kad se cene budu malo približile onda možemo da pričamo o M.2
 
Ja i dalje nisam ubeđen da su M.2 SSD-ovi su baš sasvim OK po pitanju termalnih performansi kada se malo opterete.

Interesantan članak:

http://www.anandtech.com/show/9856/angelbird-wings-px1-m2-adapter-review-do-ssds-need-heatsinks

IMG_1387b_575px.jpg


Dodavanje heatsink-a koji je predstavljen u članku je baš napravilo ogromnu razliku po pitanju sekvencijalnih brzina:

79390.png


79392.png


Da nabavljam 950 Pro ili nešto slično, ipak bih gledao da mu obezbedim neko hlađenje.

Doduše, ne bih bacio 65€ na ovaj kuler, ali jedan thermal pad i neki aluminijumski hladnjak da prekrije M.2 karticu bi verovatno bili OK rešenje.
 
Poslednja izmena:
hvala druze ba ovim testovima,definitivno bez hladjenja ovog diska (obzirom kolika je razlika SA i BEZ) nije privlacno za kupiti :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Trebali su samo i da ga testiraju unutar nekog laptopa, da vidimo koliko bi tamo često morao da obara performanse da se ne bi pregrejao.
 
Zanimljiv klip u vezi sa grejanjem aktuelnih SSD-ova.
Bez obzira na to, u planu mi je da uzmem SM951 NVMe od 256Gb. Verovatno preko Madjara. Na quiet pc ih pratim vec mesecima i najniza cena mu je bila oko 145$ sa postarinom, mada imam neki osecaj da bi me nasi carinici osurili. Nisam jos proveravao za cenu od Madjara, pretpostavljam da ne bi bilo vise od 160 do 165e, sto je ok u poredjenju sa 850 evo i sl. ssd-ovima za 100e.
Ono sto sam saznao iz prve ruke sto se tice perfomansi je da instalacija windows-a traje oko 6 minuta, a podizanje windowsa oko 10s i da razlike izmedju AHCI i NVMe modela su gotovo iste.
Sto se tice cene 256gb 950PRO, ima ga na KP za 195e sa garancijom od 5 godina.
 
Za tu cenu moze 960GB Sandisk da se uzme SATA i jos 100e ostane.
 
Dakle biće apsolutni hit kad uskoro izađe kit za pasivno hlađenje (Alu hladnjak + Double-sided Thermal Conductive Adhesive)
 
Zanimljiv klip u vezi sa grejanjem aktuelnih SSD-ova.

FTW?

98C za 950 Pro i 110C za SM951? Jel na tome trebam da držim podatke ili da kuvam kafu?

Pritom je merenje rađeno da desktop ploči, koliko li često mora da obara performanse unutar nekog laptopa da se ve bi pregrejalo.

Većina klasičnih 2.5 SATA SSD-ova ima thermal pad-ove unutra koji toplotu sa kontrolera/čipova prenose na kućište SSD-a + imaju veću površinu od M.2 kartica pa se ne greju ovoliko.

Kad uporedim 950 PRO/SM951 i ostale M.2 SSD-ove sa Intel-ovim 750 PCIe rešenjem (bilo u PCIe card ili U.2) obliku, vidi se koliko je M.2 standard loše rešenje po pitanju termalnih karakteristika:

low.jpg
 
Na desktopu imaju mesta, samo neka stave pasivni hladnjak i rešen problem.

Nije ovde reč o velikoj snazi, 950 PRO disipira duplo više nego 850 PRO ali i dalje je to manje od 10W.
 
Slazem se "Paradigma" .

Ja vec opsednuto razmiljam o kupovini 950 Pro 512Gb M.2 (zbog read write) i sigurno cu ga kupiti preko madjara,ali...po kojoj ceni ce biti i PCIe thermal i koji najbolji odabrati?Da bih mogao da ga povezem na PCIe ,Mark S ploci jer nemam M.2 slot. . .
 
A 'oce se to oseti kad gi upregnem pa da gi turim ili nece pa da onda ne menjam ovog ata sto sad u ceze prezem ...
Meni se cini da je to (^) u ovom slucaju ipak glavno pitanje, pored onog standardnog "A koliko to kosta majstore?"...
:d
 
Poslednja izmena:
Kolega nedavno kupio Samsung 950 Pro 500 GB M.2 (350 €) i ovo ima na ASRock Z170 Extreme7+
 

Prilozi

  • 950 Pro.png
    950 Pro.png
    82.1 KB · Pregleda: 193
Ispade 850 Pro kao neki resho pored ovoga. :d
 
Samo da ponovim, za tu cenu maltene sam 2x1TB SATA3 SSD kupio :)
 
Da li moze da se oseti razlika u obicnom radu izmedju SSD Sata3 i M.2, PCIe ili NVMe?
 
Može, dovoljno je velika.
 
Dosta su pojeftinili 950 Pro na newegg-u, mozda opticki izleti napolje, 950 na ssd1, 850 na ssd2 i mehanicki umesto optickog.
Brzine su stvarno vrhunske. :)
 
Da li moze da se oseti razlika u obicnom radu izmedju SSD Sata3 i M.2, PCIe ili NVMe?
Može, dovoljno je velika.
Ne zezaj :) Postoji gornji limit citanja/pisanja posle koga je samo za kopiranje ili konkretne taskove koji traze sequential (linearni video editing, kopiranje recimo) neki pomak.
Presao sam sa Raptor RAID-a (jos 2008) na SSD RAID (Intel X25-E, koji su i dan danas odlicni diskovi). Bilo je primetno brze, doduse ne koliko je razlika u ceni naravno :)
Posle sam presao na Crucial C300 RAID (koji su opet bili nesto brzi od X25-E). Nikakva razlika. PResao na Crucial m4 RAID - isto nikakva razlika od X25-E. (osim cene i kapaciteta naravno).

Imam 2 X25-E (jedan je stariji ostao, jedan skroz nov neotvoren :D), ubacio sam ih u novi laptop (i7-3632qm), ubacio m4 (SATA3, po svemu brzi od X25-E). Nikakva razlika.

Za kopiranje i destinacija i source moraju da imaju velike brzije. Kopiranje sa SSD-a na isti SSD cete tesko raditi, a i kada radite, necete imati prostora da to budu veliki fajlovi :D


Platiti i nekoliko puta vise za M2 ili PCIe varijantu je bacanje para za prosecnog korisnika. Bolje uzmite veci SATA SSD.
 
I to je tačno. ALI...
Ja sam odgovorio na njegovo pitanje, i ima, jer sam lično probao NVMe. Iznenađujuće se oseti razlika i u običnom radu. Jer SSD koji god je "blokiran" SATA protokolom, NVMe nije i to je sasvim druga zverka. ;)
 
Na istoj masini kopiraj isti OS na PCIe/NVM/M2 i na SATA SSD.
Ako osetis razliku - placebo je.
Mnogo veca razlika bi se osetila izmedju WD Raptora (znaci mehanickog diska) i SSDa, nego SATA SSDa i PCIe resenja.
 
To upravo i probao, i nije placebo veruj mi, iznenadio sam se! :whip:
 
I sta radi brze konkretno i koliko je to u %?
 
Koje pitanje, izneti subjektivan osećaj u %?! :d

Ajd recimo 30-40%. Ali negde 10%, a negde i 80%. Uostalom probaj sam pa vidi.
Pa u svemu, ceo rad u winu, sam odziv, otvaranje zatvaranje, datoteke kao SQL da ne pominjem lete...
 
Platiti i nekoliko puta vise za M2 ili PCIe varijantu je bacanje para za prosecnog korisnika. Bolje uzmite veci SATA SSD.

Slažem se, za prosečnog korisnika razlika nije baš toliko primetna (mada zavisi i koju aplikaciju(e) koristi taj prosečni korisnik). Ja sam se ipak odlučio za m2 disk pošto mi je 512 sasvim dovoljno, veći disk bi ionako zvrjio prazan. :)
 
Da, ali ovo nije tema Best-Buy ;)
 
Naravno, ali svakako je korisno za potencijalnog kupca, ako npr. očekuje da će prelezak sa brzog sata3 ssd-a na nvm biti slično kao prelazak sa hdd-a na ssd, moguće da će se razočarati. :)
 
Nazad
Vrh Dno