Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

https://www.win-raid.com/t871f50-Gu...rt-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

potrebno je ubaČiti nvme modul u uefi, da bi sistem butovao sa nvme ssd-a (windows boot manager opcija).
radi na intelu i na amd, potreban je samo AMI uefi.
(alternativna clover metoda za legacy sisteme je na https://www.win-raid.com/t2375f50-G...r-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html )

procedura je veoma laka, samo pratite yt upuCvo.... koje sledi.



ako je slobodan pci-ex slot v2.0 , bićete ograničeni na 2000 r/w. što je, opet, sasvim pristojna brzina.
 
Poslednja izmena:
Imas para, nije problem potrositi na najbolje (i najbrze iako ima i brzeg i boljeg ali ne ovde...), slobodno kupuj ali mu stavi hladnjak.

Ako bi da uzmes nesto sto ce ti zaista znaciti u svakodnenvnom obicnom koristenju racunara, e onda uzmi obicni ssd od 0,5-1TB.

Do sada barem 1000 puta receno, neces osetiti skoro ni u cemu razliku izmednju nvme m.2 i ssd.

Tamo gde ces je uociti (ocivma svojim) je zanemarljivo u radu a ono za sta bi u realnom ali profesionalnom radu mogao iskoristiti nvme m.2 ti neces upotrebljavati jer se tim poslom ne bavis...

Zato ako je patkometrija upitanju i IMAS PARA onda kupuj nvme u suprotnom za desktop masinu ssd.



Ma ja ne pratim forum . Samo znam da sam se preporodio sa hdd na ssd . I zato sam uzeo ovu plocu jer ima noviji tip m.2 . i usb 3.1 . To mi je bilo najbitnije . Nisam znao da nema razlike u obicnom radu izmedju M.2 i ssd . Mada ja dosta radim sa kopiranjem fajlova i winrar raspakivanjem.... tu ce se 100% osetiti . ssd se osetio mnogo .... Reci mi za hladnjak za M.2 na sta si mislio nisam video to u shopovima? . Moze neki link ?

Prodao sam neki nalog online igre pa sam rekao da cu uloziti u komp . Na prvom mestu mi je bio m.2 tako da par hiljada mi nista ne znaci . Igre vise ne igram ne treba mi bolja grafika , monitor bi uzeo od 32 inca va panel ,ali je puno novca a za ovaj ne bih mogao dobiti koliko vredi . tako da sam ostao da vidim sta je taj M.2
 
Brzinu M.2 kod kopiranja ćeš videti samo ako kopiraš sa ili na isti/drugi M.2, u svakom slučaju ćeš biti ograničen brzinom sporijeg diska.
 
Hladnjak :
https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-black
https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-nickel
...

Valjda procesor "raspakuje" ...?
Sto se kopiranja tice Soko ti lepo rece...

Prvo se raspitas pa onda kupujes...
Za 99% korisnika je nvme cista patkometrija, jedina prednost koju mogu iskoristiti je da ga trebaju radi manje kablova ili velicine, ostalo je u onih manje od 1% koji ga mogu iskoristiti u radu.

Mogao sam kupiti nvme od pojave prvih i nikad nisam jes su tada bili preskupi, sada su skuplji (uglavnom) od obicnih ssd i jednostavno mi se ne daje vise para za isto...
 
Poslednja izmena:
Nema sta , ja sam vec pitao koji je najbrzi . Pa taj kupujuem . Ploca poseduje 2 slota m.2 tako da ce u skorije vreme biti i drugi .

Dal procesor raspakuje , neam pojma , znam da ram sluzi da uzima podatke i prosledjuje procesoru . Sta se desava izmedju ssd i procesora nisam siguram . Samo kada sam ubacio ssd u stari komp puno brze je raspakivao winrar .

@Zeha hvala na linkovima , al koliko se to isplati uzimati 12 eu + postarina . Da mu treba hladnjak valda bi imao fabricki . A i lako je staviti ventilator od 90mm da duva u M.2 ako je bas potrebno

HVALA svima na odgovorima .
 
Ti brzi NVMe umeju lepo da se ugreju pri continualnom radu ali mnogo znači gde se nalaze na ploči i koliko je provetreno kućište. Mesto ispod jake i vruće grafičke je najgore. Kada se pregreju ondy trotluju ko ludi. Moj Samsung 960 se grejao preko 80c dok se prekopira 1 TB na njega i brzina je opadala na pola ili gore, 60c i već počne da trokira. Stavljao sam kulerm na njega pa se nije više grejao, Ova matična ima ugrađen kuler za M.2.
 
@duki777 Sada ima ploca koje imaju na sebi vec spreman hladnjak ili hladnjake za ssd. Ako imas takvu plocu, obavezno iskoristi.
 
@duki777 Sada ima ploca koje imaju na sebi vec spreman hladnjak ili hladnjake za ssd. Ako imas takvu plocu, obavezno iskoristi.

Kolko ja znam nema hladnjak . Stavicu M.2 iznad graficke pa nece grafika praviti problem . Od nedelje narucujem m.2 ,valda nece puno da se greje ....

p.s.
u win winu pre 4 dana narucio mis , flesh, i usb hub i nema kurira ni danas . Znaci nista do ponedeljka , ako bude tako sa m.2 neam reci.
 
Poslednja izmena:
Citam ovih nekoliko postova iznad i javlja mi se nedoumica sta ciniti.
Evo kakva je situacija. Sin u laptopu ima M.2 SSD od 256GB. Uskoro ce ga zameniti nekim od 500GB, jer na laptopu nema mesta za dva diska a treba mu vise prostora. Stoga ce se taj disk od 256GB pojaviti kao visak, pa sam mislio da ga ubacim u desktop racunar (masina iz potpisa) na kojoj imam plocu ASUS M5A97 EVO R2.0, koja nema M.2 prikljucak vec samo SATA. Tu vec imam i jedan Crucial MX100 od 256GB na kome mi je sistem i jedan HDD od 2TB sa podacima i jos slobodnih SATA prikljucaka naravno. To znaci da bi trebalo da uzmem jedan adapter M.2 na PCIe i tako povezem ovaj M.2 SSD. Na ploci, ispod graficke imam jedan slobodan PCIe slot gde bi se to moglo ubaciti. U specifikaciji za taj slot pise: 1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode, black)
U prethodnim postovima citam da to bas nije najsrecnije mesto za SSD i da bi tu, zbog graficke, mogao da se pregreva. Takodje me interesuje koliku ce ovakav SSD sa adapterom imati brzinu u odnosu na SATA SSD? Da li mi je pametnije da prodam taj disk i postojeci Crucial, dodam malo para i kupim SATA SSD od 500GB, recimo Samsung 860 EVO? Ili mozda neki drugi? Ili je mozda nesto trece najbolje resenje.
Unapred hvala na odgovorima.
 
Pošto na toj ploči nećeš moći da iskoristiš punu brzinu NVMe jer ne može da se butuje onda ti je bolje da ga zameniš za SATA SSD, bar će system moći na njega.
 
^^Najpametnije ti je da prodate sinov m.2, da dodas pare koje bi dao za adapter i da dodas razliku u ceni izmedju novog sata ssd od 500GB i tvog (polovnog) ssd-a, pa kupis sinu m.2 od 1TB.
Tebi ne treba drugi ssd, ako ne trpas gomilu igara na ssd.
Ako si bas odlucio da "iskoristis" priliku i "ponovis se" i ti, onda kupi obicni ssd sebi.
 
^^Najpametnije ti je da prodate sinov m.2, da dodas pare koje bi dao za adapter i da dodas razliku u ceni izmedju novog sata ssd od 500GB i tvog (polovnog) ssd-a, pa kupis sinu m.2 od 1TB.
Tebi ne treba drugi ssd, ako ne trpas gomilu igara na ssd.
Ako si bas odlucio da "iskoristis" priliku i "ponovis se" i ti, onda kupi obicni ssd sebi.

Vidis, ovo ti je super ideja sa SSD-om od 1TB. Preracunacu se malo da vidim koliko mi para treba za tu varijantu i koliko je to u ovom trenutku izvodljivo. Inace si potpuno u pravu, mnogo vise ce njemu znaciti veci SSD u laptopu nego meni u desktopu.
 
Poslednja izmena:
Srle na toj ploči bez problema možeš da ubodeš m.2 adapter, odradiš uefi mod odozgo, i butuješ sa nvme max brzinama 2000/2000.

Čisto da znaš.
 
Imas para, nije problem potrositi na najbolje (i najbrze iako ima i brzeg i boljeg ali ne ovde...), slobodno kupuj ali mu stavi hladnjak.

Ako bi da uzmes nesto sto ce ti zaista znaciti u svakodnenvnom obicnom koristenju racunara, e onda uzmi obicni ssd od 0,5-1TB.

Do sada barem 1000 puta receno, neces osetiti skoro ni u cemu razliku izmednju nvme m.2 i ssd.

Tamo gde ces je uociti (ocivma svojim) je zanemarljivo u radu a ono za sta bi u realnom ali profesionalnom radu mogao iskoristiti nvme m.2 ti neces upotrebljavati jer se tim poslom ne bavis...

Zato ako je patkometrija upitanju i IMAS PARA onda kupuj nvme u suprotnom za desktop masinu ssd.

Ajde reci mi da li sam pravilno shvatio:

Vezano za desktop, uopste nije bitno da li je klasican SSD ili M2, u smislu da zanemarljiva razlika (u real. radu) izmednju m.2 i SSD.
Sa druge strane m2 se vise greju od SSD-a, a i potreban je odgovarajuci hardwer (interfejs) i bios (zbog butovanja).
Cene su tu negde pa ne igraju ulogu.
Lozio sam se da uzmem m2 (sa novom plocom) ali ako je stanje ovako koj'ce mi djavo.
 
Koji program je najpouzdaniji za merenje temp. M2/NVMe SSD?

Aida64 i HWinfo za A2000 500GB prikazuju (bar za mene) neocekivano niske temperature, 32°C u surf/muzika rezimu rada, 40-ak stepeni pri vecem opterecenju (Vegas ili Dirt Rally 2.0, BF1) ali ne znam da li ti progami uopste mogu da prikazu tacnu temperaturu.
 
Srle na toj ploči bez problema možeš da ubodeš m.2 adapter, odradiš uefi mod odozgo, i butuješ sa nvme max brzinama 2000/2000.

Čisto da znaš.

Hvala na savetu. Najverovatnije cu uraditi ono sto mi je Zeha preporucio jer mi 500GB SSD nije neophodan (bez obzira da li jedan disk od 500 ili 2 od 250), a sinu ce mnogo vise znaciti veci disk jer mu je jedini.
U svakom slucaju hvala, interesovalo me je i da znam orijentaciono brzinu ovako instaliranog SSD-a.
Ako ti nije tesko samo mi pojasni onaj deo "odradis UEFI mod odozgo" da bi bootovao sa nvme. Ako moze malo preciznije kako se to izvodi, cisto da znam ako zatreba.
 
Poslednja izmena:
Ajde reci mi da li sam pravilno shvatio:

1. Vezano za desktop, uopste nije bitno da li je klasican SSD ili M2, u smislu da zanemarljiva razlika (u real. radu) izmednju m.2 i SSD.
2. Sa druge strane m2 se vise greju od SSD-a, a i potreban je odgovarajuci hardwer (interfejs) i bios (zbog butovanja).
3. Cene su tu negde pa ne igraju ulogu.
4. Lozio sam se da uzmem m2 (sa novom plocom) ali ako je stanje ovako koj'ce mi djavo.
4. Ložio sam se i ja al je u pocetku bilo baš skupo pa sam se suzdrzao, a onda se otkrilo da hoce i da se pregrevaju i nastavili su biti skupi, a sada su još uvek nešto skuplji od ssd-a (barem ovi najbrzi, koje mi srce zeljaše) i dalje su vrući (al se barem mogu ohladiti) i ne daju mi se pare za nesto sto mi i dalje ne treba...
3. Cene m.2 nvme su nesto vece (primetno u %) od cene klasicnih ssd-ova, a cene nekih modela m.2-ssd (sporija varijanta m.2 a u osnovi potpuno isti ssd kao i klasicni ssd, isti kontoroler i memorija, samo nacin spajanja je m.2.) su iste ili ponekad i manje nego klasicnog ssd-a. Prednost je sto se ne greju nista vise od klasicnog ssd-a i vrlo su dobri u laptopovima.
2. NVME M.2 se greju vise od klasicnih ssd-ova ali ima nvme modela koji se nesto manje greju i m.2-ssd koji se ne greje nista vise od klasicnog ssd-a. Na primer m.2 850evo.
1. Za obicnog korisnika je mala razlika u radu. Ponesto ce se primetiti da je malko brze na nvme m.2. nesto neces primetiti, problem nastaje ako se nvme pregreje jer onda opako usporava dok ne padne temperatura. Iskreno nisu ceste situacije kad ce se nvme m.2 pregrejati i moguce ga je hlatiti (sto se preporucuje). Verovatno manje od 1% korisnika ce sada imati realne koristi od nvme m.2.
Usko specijalizoivani poslovi i potreba za m.2. zbog prostora (laptopovi) ili potreba za izbacivanjem kablova mogu biti opravdanje za kupoivinu nekog m.2.

Hvala na savetu. Najverovatnije cu uraditi ono sto mi je Zeha preporucio jer mi 500GB SSD nije neophodan (bez obzira da li jedan disk od 500 ili 2 od 250), a sinu ce mnogo vise znaciti veci disk jer mu je jedini.
U svakom slucaju hvala, interesovalo me je i da znam orijentaciono brzinu ovako instaliranog SSD-a.
Ako ti nije tesko samo mi pojasni onaj deo "odradis UEFI mod odozgo" da bi bootovao sa nvme. Ako moze malo preciznije kako se to izvodi, cisto da znam ako zatreba.

Na ovo je mislio https://forum.benchmark.rs/showthre...a-generacija&p=5944160&viewfull=1#post5944160
 
Poslednja izmena:
4. Ložio sam se i ja al je u pocetku bilo baš skupo pa sam se suzdrzao, a onda se otkrilo da hoce i da se pregrevaju i nastavili su biti skupi, a sada su još uvek nešto skuplji od ssd-a (barem ovi najbrzi, koje mi srce zeljaše) i dalje su vrući (al se barem mogu ohladiti) i ne daju mi se pare za nesto sto mi i dalje ne treba...
3. Cene m.2 nvme su nesto vece (primetno u %) od cene klasicnih ssd-ova, a cene nekih modela m.2-ssd (sporija varijanta m.2 a u osnovi potpuno isti ssd kao i klasicni ssd, isti kontoroler i memorija, samo nacin spajanja je m.2.) su iste ili ponekad i manje nego klasicnog ssd-a. Prednost je sto se ne greju nista vise od klasicnog ssd-a i vrlo su dobri u laptopovima.
2. NVME M.2 se greju vise od klasicnih ssd-ova ali ima nvme modela koji se nesto manje greju i m.2-ssd koji se ne greje nista vise od klasicnog ssd-a. Na primer m.2 850evo.
1. Za obicnog korisnika je mala razlika u radu. Ponesto ce se primetiti da je malko brze na nvme m.2. nesto neces primetiti, problem nastaje ako se nvme pregreje jer onda opako usporava dok ne padne temperatura. Iskreno nisu ceste situacije kad ce se nvme m.2 pregrejati i moguce ga je hlatiti (sto se preporucuje). Verovatno manje od 1% korisnika ce sada imati realne koristi od nvme m.2.
Usko specijalizoivani poslovi i potreba za m.2. zbog prostora (laptopovi) ili potreba za izbacivanjem kablova mogu biti opravdanje za kupoivinu nekog m.2.

Hvala na odgovoru, znaci da nisam mnogo pogresio.
Nesto bolje od ovog 850 evo SSD-a mi nije potrebno jer nisam zahtevan korisnik.
Ovih 500 gb su sasvim dovoljni za OS i po koju igru.
 
Vise nego dovoljno, samo sad ces moci naci 860evo jer je 850evo stari model i jos je skuplji, mada ako ga nadjes po ceni 860evo slobodno uzmi.
 
Vise nego dovoljno, samo sad ces moci naci 860evo jer je 850evo stari model i jos je skuplji, mada ako ga nadjes po ceni 860evo slobodno uzmi.

Vec imam 850 EVO, hteo sam da ga menjam sa 1tb m.2 (jer sam mislio da je bolje, brze), zato i kazem da mi je 500 gb za OS i igre sasvim dovoljno.
Ostalo sve moze na HDD. :wave:

U principu mozda jeste i bolje i brze, ali za mene nepotrebna gimnastika.:p
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam Adata M.2 ali nije uz njega dosao sraf za montiranje na plocu,
da li negde ima da se uzmu takvi srafovi?
Imam gomilu onih srafova za montiranje ploce ali ne i takav skroz sitni sraf za M.2...
 
Taj sraf obicno dodje uz samu plocu, potrazi opet veoma pazljivo da nije negde pometnut (u kutiji od ploce), stave obicno u malecnu kesicu, tek toliko da se ne izgubi lako...
 
Definitivno nemam takav sraf. Pretrazio i KP ali nisam nasao da neko prodaje...
 
RSD 109.93 48%OFF | Hand Tool Screwdriver Stand Off Screwdriver Screw Hex Nut Mounting For ASUS 13020 M.2SSD Motherboard 1pcs 2pcs 3pcs 2019 New
https://s.click.aliexpress.com/e/NYEcNQsC

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Čitao, ali da budem potpuno siguran - ako u uputstvu za ploču piše da je M.2 slot M-key i Socket 3, pa još i "both SATA and PCIe x4 mode" to znači da definitivno podržava NVMe?
Pretpostavljam da "Boot from PCI-E/PCI Expansion Devices" opcija u BIOS-u garantuje da može i da se butuje sa NVMe?

Nisam još ni kupio ni definitivno odlučio, ali trenutno sam na SSD (Windows i programi) od 250 GB koji je postao neobično tesan, pa kad već moram da ga menjam možda bih išao na NVMe (mada me brine pregrevanje, tim pre što je slot sa donje strane ploče, a ploča stoji iznad napajanja). Ploča je ASUS Z170I Pro Gaming (ITX). Trenutno nemam grafičku, ali razmišljam da možda uskoro uzmem neku 570/580, da se možda opet povremeno poigram.
 
A2000 https://www.benchmark.rs/artikal/test_kingston_a2000_nvme_m.2_1tb_ssd_video-4910



Canicu, ne greju se M.2 NVMe do ''kriticnih'' vrednosti tako lako, vise se greju uglavnom oni najbrzi (koji su i najskuplji) i to verovatno samo u specificnim test programima.
Jeste da polozaj M.2 slota ispod graficke ili iznad napajanja nije bas idealan ali ne bi trebalo da bude problema sa ovim najpopularnijim, pristupacnim M.2 NVMe (50-100 evra).

Pisao sam vec za A2000, temperature u idle su svega 30-ak °C, u surf/YT/muzika rezimu 32-33 °C (za 2 °C vise od storage hardova), pri igranju 38-40 °C (CS:GO, Dirt Rally 2.0), u test programima oko 45 °C (mada ovo svakako zavisi i od temperature u prostoriji). Ali je slot iznad graficke pa nista ne duva i ne siri toplotu ka SSD-u. U slotu na tvojoj ploci temperature bi verovatno bile vise (zbog polozaja iznad napajanja), koliko ne znam ali ne verujem da bi se grejao za vise od 10-ak . Sto je i dalje daleko od kriticnih vrednosti (na 75 °C je upozorenje, iznad 80 °C kriticno, prema specifikaciji i hwinfo64 programu).
 
Poslednja izmena:
Ok, imaću u vidu to za temperature, kao i kvalitet, garanciju i performanse. No, za tačan izbor ima vremena, sada me najviše zanima da li ploča definitivno podržava i da li može da butuje sa NVMe.
 
Hej drugari, dilema...

Nabavio HP 820 g3, a sa njime stigao i nov (1 radni dan) Lite-On CV-1 od 256gb.

Sada bih ja a kupim bar 1tb SSD. Zagledah se u Kingston A2000 NVMe M.2 (ovaj što ga Bench nahvali).

Malo googlam, i saznam koliko ne znam (ovo kako se razlikuju sam valjda dobro pohvatao).
Lite-On je SATAIII (ima konektor sa dva zareza).
Kingston je PCIe (ima jedan zarez).

Pitanje koje me muči jeste da li će Kingston A2000 raditi kako treba u HP 820 g3? Tj. dal' će sve normalno da se butuje?

Kada sam Googlao o računaru, izguglao sledeće moguće opcije:

M.2 (NGFF) 2280 solid state drive
128 GB SATA-3 TLC solid state drive
180 GB SATA-3 MLC solid state drive
180 GB SATA-3 self-encrypting (Opal 2) MLC solid state drive
240 GB SATA-3 MLC solid state drive
256 GB SATA-3 TLC solid state drive
256 GB SATA-3 self-encrypting (Opal 2) MLC solid state drive

256 GB PCIe-3x4 NVMe solid state drive
512 GB SATA-3 TLC solid state drive

...ali to je valjda ono što se fabrički može dobiti. Da li ovo boldovano znači da će u mom (koji sam dobio sa SATA-s Lite-On-om), raditi i M.2 PCI-e
 
Aj sad pitanje (onako nubovsko :) )

Isplati li se M.2 kao dodatni HDD za storažu? Ono...izbacim klasičan HDD od 1TB i ubacim ovaj M.2 (recimo isto od 1TB)
Čisto informativno...
 
Poslednja izmena:
Menjati samo zbog zamene se ne isplati. Možda ako hoćeš tišinu rada. Ovako, ispravan storage HDD menjati za SSD iste veličine koji će opet biti storage, ne vidim svrhu.
 
Nazad
Vrh Dno