Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Zavisi koji i zavisi gde. U mom slucaju je Wraith kuler koji aktivno hladi i M.2 Kingston A1000, ide do 38c u klimatizovanoj prostoriji. Grafika iz potpisa je ispod i ne utice na zagrevanje i ako ima backplate i solidno odaje toplotu i gore.
 
Koliko pomažu oni hladnjaci što dolaze na pločama za m2? Ima li neko iskustva?
Meni je mnogo pomoglo- Na x370 ploči nije bilo ugrađenog kulera a NVMe M.2 je bio baš ispod grafičke i grejao se kao lud. Morao san da stavim hladnjak na njega i pomerim grafičku za jedan slot dole. Na ovoj x470 ima hladnjak i nikada se ne pregreva.
 
Gledam slike od ploce, vidim hladnjake na ploci gde su, vidim i natpis za hladnjak za m.2 vidim u spec da ima 1xM.2 slot i ne shvatam kako hladnjak postavljen negde sa strane, preko chipset-a ploce, moze da hladi nvme ssd koji je ispod svega tog i nicim nije u kontaktu sa samim ssd-om...
Mozes li mi objasniti kako to hladjenje funkcionise?
Da li ima neki ventilatorcic tu koji "izvlaci" odozdo vazduh i gura ga ka cpu?
Ja ozbilno pitam, ne zezam se.
 
Asus PRIME X470 PRO
 
Gledam slike od ploce, vidim hladnjake na ploci gde su, vidim i natpis za hladnjak za m.2 vidim u spec da ima 1xM.2 slot i ne shvatam kako hladnjak postavljen negde sa strane, preko chipset-a ploce, moze da hladi nvme ssd koji je ispod svega tog i nicim nije u kontaktu sa samim ssd-om...
Mozes li mi objasniti kako to hladjenje funkcionise?
Da li ima neki ventilatorcic tu koji "izvlaci" odozdo vazduh i gura ga ka cpu?
Ja ozbilno pitam, ne zezam se.

Funkcioniše sasvim dobro, iako izgleda da je jedan sa ostalim kulerima, nije, nego je odvojen, nema transfera toplote. Ima i heat transfer pad između SSDa i kulera.
 
I dalje ne kontam, pokazi, snimi ...
 
Evo kako izgleda kad skineš M.2 heatsink na toj ploči:

asus-x470-pro-19.jpg asus-x470-pro-21.jpg

Otšrafiš ga, na njemu je thermal pad koji sa M.2 drajva prenosi toplotu na "poklopac", koji služi kao hladnjak, dakle u kontaktu je sa drajvom...nema veze sa hladnjakom čipseta. Isto funkcionišu svi ti M.2 hladnjaci na modernim pločama...
Naravno, odlepiš foliju sa thermal pad-a :)
 
Poslednja izmena:
AHAAaaaa, ja nisam znao da ima na ploci dva M.2 slota, od kojij je gornji pokriven tim stitom (hladnjakom) a drugi je onaj dole kod sata konektora i otkriven je.
Ja ćuk gledam i nije mi jasno kako ono gore hladi ovo dole...
 
Donji M.2 slot nije NVMe pa mu ne treba hlađenje.
 
Zasto je noviji nvme 500GB Samsung 970 EVO Plus MZ-V7S500BW jeftiniji od 500GB Samsung 970 EVO MZ-V7E500BW ?
U cemu je razlika izmedju ova dva nvme?
Isto postoji razlika u ceni i izmedju "970 evo" i "970 evo plus" od 1TB, zasto?
Sta to cini evo plus jeftinijim i da li je nesto gori zbog toga?
 
Noviji, jeftiniji NAND. Iako je endurance isti, a brzine i vece.
 
Moze li neki savet u vezi ovog BioStar M500 Series NVME ?
Tj koji m2 preporucujete 500gb - 1tb kao best buy
 
Da li neko koristi NVMe adapter sto ide u PCIe x4 slot za starije maticne i da li je moguce da se butuje win sa takvih NVMe SSD.I da li moze na win 7 ili mora 10.
 
Moze li neki savet u vezi ovog BioStar M500 Series NVME ?
Tj koji m2 preporucujete 500gb - 1tb kao best buy

Za te pare je odlican, ja imam od 250 gb i radi ko raketa, ti veci su jos brzi, nema brzinu kao neki samsung nvme , ali je dosta brzi od mojih postojecih ssd-ova samsung 850evo i KINGSTON SUV400S37480G.
Da li je dugovecan to jos ne znam, imam ga tek 3 meseca, opet kazem za tu lovu sasvim dobra opcija!
 
Drugi M.2 NVMe postižu mnogo veće brzine, bez hladnjaka koji diže cenu...
 
Da li neko koristi NVMe adapter sto ide u PCIe x4 slot za starije maticne i da li je moguce da se butuje win sa takvih NVMe SSD.I da li moze na win 7 ili mora 10.

koristim ja, stavio sam adapter u jedan od PCIe slotova na ploci ploca mi je Asus Z97 Gene ima samo 2 PCIe 16x koji su PCIE 3 a NVMe slot je gen 2 oborio je te 16x slotove na 8x ali to ne utice na grafiku nesto da ja primecujem, a i grafika mi je malo overkill za CPU :)

Sve radi ok i brzine su po specifikaciji tako da samo napred !!!
 
koristim ja, stavio sam adapter u jedan od PCIe slotova na ploci ploca mi je Asus Z97 Gene ima samo 2 PCIe 16x koji su PCIE 3 a NVMe slot je gen 2 oborio je te 16x slotove na 8x ali to ne utice na grafiku nesto da ja primecujem, a i grafika mi je malo overkill za CPU :)

Sve radi ok i brzine su po specifikaciji tako da samo napred !!!

Da li butijes sa tog SSD ili koristis kao storage.|Negde sam citao da ga bios ne prepoznaje kao boot opciju.
 
da li može svaki m2 da se poveže na ovu ploču?
Gigabyte B450 Aorus M
 
Koji je najbrzi m.2 od 500gb za plocu asus prime b360m-a . Da li je to 500GB Samsung 970 EVO Plus MZ-V7S500BW ili neki drugi .?
 
Samsung jeste ali, realno, nećeš primetiti razliku u odnosu na nešto jeftinije.
 
Pa nije samsung toliko skup 13k nekad sam platio ssd 12 k , a ovo 6 puta brze.... Sada mi treba jos prostora a ploca moze m.2 pa sam mislio da uzmem najbrzi m.2...
 
Za te pare, bolje pojuri 1TB SSD ako ti je prostor bitan.
 
Da li butijes sa tog SSD ili koristis kao storage.|Negde sam citao da ga bios ne prepoznaje kao boot opciju.

da boot je sa tog diska.

I mene to zanima, razmišljam da ubodem jedan M.2 u moju matoru ploču preko adaptera.

Koliko koštaju, inače, koji su dobri (adapteri)?

ja sam uzeo nekog ASUSa ali drugaru sam dao neki od 5$ sa aliexpresa sto mi je stigao kaze radi sve ok :) mislim da je to prosta elektronika samo prevezuje konekcije na PCIe
 
Poslednja izmena:
Pa nije samsung toliko skup 13k nekad sam platio ssd 12 k , a ovo 6 puta brze.... Sada mi treba jos prostora a ploca moze m.2 pa sam mislio da uzmem najbrzi m.2...

Imas para, nije problem potrositi na najbolje (i najbrze iako ima i brzeg i boljeg ali ne ovde...), slobodno kupuj ali mu stavi hladnjak.

Ako bi da uzmes nesto sto ce ti zaista znaciti u svakodnenvnom obicnom koristenju racunara, e onda uzmi obicni ssd od 0,5-1TB.

Do sada barem 1000 puta receno, neces osetiti skoro ni u cemu razliku izmednju nvme m.2 i ssd.

Tamo gde ces je uociti (ocivma svojim) je zanemarljivo u radu a ono za sta bi u realnom ali profesionalnom radu mogao iskoristiti nvme m.2 ti neces upotrebljavati jer se tim poslom ne bavis...

Zato ako je patkometrija upitanju i IMAS PARA onda kupuj nvme u suprotnom za desktop masinu ssd.
 
Nazad
Vrh Dno