Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Pa ja sam rekao "čeka" a ne "kupuje" ;) :p
 
Mislim da je, nakon procesora, SSD (tj. disk), nesto sto je najzad za veeeliku vecinu korisnika preslo granice, kada brzina igra vidnu ulogu.

Ne ide prodaja non-SATA resenja consumerima uopste skoro, to je enthusiast segment, i nije uopste ni zamisjeno drugacije. Tek kada ne bude bilo SATA portova ce se to izmeniti, iskreno ni ja licno ne ocekujem da ce cene imati uticaja, cak i da je 5% razlike.

JA ne bi kupio PCI-e resenje da je tolika razlika, ako ima SATA resenje ;)
 
Nameravam da kupim, u skorije vreme ssd-om SM951. Da li se praktična razlika -NVMe ogleda samo u brzini, načinu rada ? Da li će ovaj m.2 ssd smetati (uslovno rečeno) grafičkoj karti GTX 980 ? Donekle mi je jasno, ali ne potpuno.
 
Hvala na pomoći, sve sam lagano prostudirao !
 
Pa to smo ti i hteli reći obzirom da ti je pitanje(a) bilo daleko preobimno za odgovoriti! :d ;)
 
:D

Živ bio !
 
Dobiješ samo veći kapacitet po istoj ceni. 3 HDD-a u RAID 0 neće stići ni običan SATA SSD, a kamoli neki NVMe disk.
 
A to da :D

Koliko vidim cena za 950 Pro 256GB bi trebala da bude oko 200$ u USA što je apsurdno, za te pare može da se kupi 850 PRO 512GB (ili 850 EVO, BX100 od 500GB i sl. i da ostane kusur).

Pritom je stvarno diskutabilno da li će M.2 standard preovladati za desktop ploče ili će sve više njih imati U.2 konektore.

Sama ideja M.2 diska koji se solidno greje da bude naguran negde ispod ploče mi nekako ne uliva previše sigurnost u trajanje istog.
 
Poslednja izmena:
e'o javljam kako ce ovaj moj liteon da se ponasa,ne skidam se sa njega,do sad 6-7 distroa linuksa a danas cu da pokusam hackintosh.
 
A to da :D

Koliko vidim cena za 950 Pro 256GB bi trebala da bude oko 200$ u USA što je apsurdno, za te pare može da se kupi 850 PRO 512GB (ili 850 EVO, BX100 od 500GB i sl. i da ostane kusur).

Cena jeste visoka ali nije apsurdna. Ne može se baš kupiti duplo veći kapacitet 850 PRO ali se slažem da nije daleko. Ipak manja je od Kingston HyperX Predatora koji je još skuplji, a nudi manji kapacitet.

Ali ako bismo tako deduktivno krenuli onda ni 850 PRO nije dobra kupovina jer je skup u odnosu na mainstream. Biće manje entuzijasta koji će ga kupiti ali će naći kupca kao što je i 850 PRO pronalazio svoje.

Pritom je stvarno diskutabilno da li će M.2 standard preovladati za desktop ploče ili će sve više njih imati U.2 konektore.

Sama ideja M.2 diska koji se solidno greje da bude naguran negde ispod ploče mi nekako ne uliva previše sigurnost u trajanje istog.

Tržište ti je već odgovorilo, većina novih ploča dolazi sa M.2 podrškom.
Ne delim zabrinutost sa tobom u pogledu zagrevanja. Konektor je pozicioniran na mestu gde ostale komponente ne doprinose zagrevanju, odnosno nalazi se na idealnoj poziciji u pogledu hlađenja. U većini kućišta to je mesto gde se vazduh ubacuje u kućište pa je efikasno hlađenje zagarantovano. Takođe konektor(i) su na gornjoj strani ploče, a ne na njenoj poleđini.
 
Poslednja izmena:
Evo (još) jedan test Samsunga 950 Pro M.2
Mene od M.2 odbija:
- Gola kartica kao da govori da ni sami proizvođači ovo ne smatraju gotovom tehnologijom, spremnom za potrošačko tržište, nego više neki eksperiment ili među-korak nekog noviteta.
- Previše standarda i konektora koji sadašnjost čine komplikovanom, a budućnost/kompatibilnost upitnom (da li će na kraju 2016. današnji disk raditi na novoj ploči i da li će moći da se uzme novi disk za današnje ploče sa npr 2280).
- Negde pročitah da će M-2 udariti u limite (napajanje/toplota) koje U.2 nema, iako trenutno možda nije naročito impresivan.
- Uvek je nova tehnologija pobeđivala samo ako stara nema prostora da se razvija. VLB vs ISA, PCI vs VLB. Čini mi se da SATA ima još prostora da napreduje, a tu su i drugi standardi.
- Često pipava/komplikovana instalacija, a na mITX pločama/kućištima noćna mora, jer je konektor često sa donje strane ploče, pa M.2 treba prvi da se poveže, a ako posle nešto ne valja, cela ploča mora da se skida, zajedno sa bezmalo svim komponentama.

Zato bih rekao da je M.2 više "naglas razmišljanje", nego pravi proizvod i da ima više smisla za ovako vrhunske proizvode kakav je 950 Pro, koji (trenutno) donose veliku razliku u brzini, nego za one koji bi uzeli disk od 120/250 GB. Možda grešim, ali ako bih uopšte dodavao neki ovakav disk u konfiguraciju, sada bih pre uzeo klasičan SSD. Inače, ASUS se na Maximus VIII Impact odlučio za U.2. Možda i zato što zauzima manje mesta na ploči, a možda i zbog toplote, ali sve to pokazuje da je ovo najgori trenutak za kupovinu nove tehnologije/generacije i da nije baš jasno koji standard(i) će opstati naredne godine.
 
Evo citata koji stvari vidi sasvim drugačije, a sa kojim sam saglasan:

"The M.2 form factor is incredibly elegant. Most modern motherboards include at least one M.2 connector, and some have as many as three. M.2 is also gaining popularity in the notebook market. NVMe interface support is still somewhat limited, but notebooks armed with that are coming too. I suspect that the platforms launching at CES will be dominated by M.2, leaving little attention for 2.5" SATA drives. When Intel released the U.2 connector with an M.2 adapter and a cable pieced together from enterprise connectors, we considered it a step backwards. The 950 Pro in its small M.2 2280 form factor eliminates that workaround, pretty much killing U.2. Who wants to route another long cable, anyway?"

Tom's Hardware
 
Ne mislim da ce M.2 igde da ode s obzirom da je mini u modi. Nije ovo uredjaj namenjem samo za desktop, a i sam desktop sa svojom velicinom danas poprilicno varira.
Performanse u realnom radu su poprilicno blede, samo neke specificne primene ce ovde videti veci napredak, tipa video editing, ostalo ne verujem. Pricam o nekoj klasicnoj eksploataciji u kucnim uslovima, ne o IOPS merenjima koja su bitna za sizing servera (a gde ga Intel nvme resenje poprilicno dere :d)
 
Moje iskustvo sa M.2:

Bio sam jako iznenađen kad sam našao slobodan M.2 port u laptopu, pošto laptop nema dvd drajv, to je značilo da mogu da imam sistemski SSD i stari za podatke.

Uzeo sam ovaj, 256gb za nekih 130 evra, (doneo drugar). Neverovatno je mali i u ruci deluje jako elegantno i kao poslednja reč tehnike :D. Instalacija na laptopu kao stavljanje RAM memorije.
Ja sam i dalje prezadovoljan, neočekivano imam dva harda u tankom laptopu (IdeaPad u430p)
 
Interesantno je koliko M2 konektora imaju Clevo laptopovi sada, moze i po 4 komada da se stave, pa neki laptopovi mogu i po 5-6 diskova da imaju :) (naravno, bez optickog :D)

Ali licno ne bih voleo nikako da ne postoje SATA alternative, i kao diskovi i kao konektori, jer inace se time forsira menjanje cele masine na kraju, bilo da nema vise SATA diskova kada stari crkne, bilo da ne moze da se iskoristi "stari" SSD pri promeni masine.
 
Treba znati i kako M.2 utiče na raspoložive portove i slotove, što direktno zavisi od čipseta. Čini mi se da je Haswell imao 16 PCI staza, a Skylake 20. Da bi se maksimalno koristio grafički deo, ostaje prostora samo za 1 M.2 (x4) "disk" na novoj platformi. Ako se stave 4 komada, ostaje se na integrisanoj grafici (ako se nisam zabrojao?). Ili su ta četiri porta za x2 (reklamne fore), pa ukupno 8 staza? Drugo rešenje jeste procesor sa bar 28 staza, ali je takav mnogo skuplji (procesor i platforma). No, ako standardna konfiguracija može da potera samo jedan M.2 uređaj, to je velika prepreka za novi standard. A ne bi me čudilo da uskoro stignu i x16 M.2 uređaji. Pritom, prosečnom korisniku neće biti jasno da priključivanjem više M.2 uređaja nešto gubi ili da oni ne mogu da rade punom brzinom, jer to mislim da nije bio slučaj ni sa jednim skladišnim uređajem do sada.

Meni je svejedno da li postoji SATA alternativa, sve dok se neka tehnologija dalje razvija (a ne kao šurovanje sa Holivudom koje je ukopalo razvoj optičke tehnologije). Koji god konektor, ali da se brzina i kapacitet i dalje povećavaju. Kao i pouzdanost, naravno. Ja se i dalje nadam "DDR" "diskovima". Nažalost, kako nas guraju na "cloud", zarad lakšeg špijuniranja, imam gadan utisak da će da smanjuju kapacitet i pouzdanost.
 
3D XPoint
Ovo ce biti prava stvar napred, doduse, ko zna po kojoj ceni za pocetak. Up to 1/2 the cost of ddr, uzmimo da je 16GB RAM-a 100e, dakle 16GB nove memorije bice 50e, sto implicira da se 128GB biti 400e :S:
 
Treba znati i kako M.2 utiče na raspoložive portove i slotove, što direktno zavisi od čipseta. Čini mi se da je Haswell imao 16 PCI staza, a Skylake 20. Da bi se maksimalno koristio grafički deo, ostaje prostora samo za 1 M.2 (x4) "disk" na novoj platformi. Ako se stave 4 komada, ostaje se na integrisanoj grafici (ako se nisam zabrojao?). Ili su ta četiri porta za x2 (reklamne fore), pa ukupno 8 staza? Drugo rešenje jeste procesor sa bar 28 staza, ali je takav mnogo skuplji (procesor i platforma). No, ako standardna konfiguracija može da potera samo jedan M.2 uređaj, to je velika prepreka za novi standard. A ne bi me čudilo da uskoro stignu i x16 M.2 uređaji. Pritom, prosečnom korisniku neće biti jasno da priključivanjem više M.2 uređaja nešto gubi ili da oni ne mogu da rade punom brzinom, jer to mislim da nije bio slučaj ni sa jednim skladišnim uređajem do sada.

Meni je svejedno da li postoji SATA alternativa, sve dok se neka tehnologija dalje razvija (a ne kao šurovanje sa Holivudom koje je ukopalo razvoj optičke tehnologije). Koji god konektor, ali da se brzina i kapacitet i dalje povećavaju. Kao i pouzdanost, naravno. Ja se i dalje nadam "DDR" "diskovima". Nažalost, kako nas guraju na "cloud", zarad lakšeg špijuniranja, imam gadan utisak da će da smanjuju kapacitet i pouzdanost.

Nisi dobro razumeo raspodelu PCIe linija.

Procesor ima 16 PCIe linija koje može po potrebi da koristi u sledećim rasporedima: 1x16x ili 8x/8x ili 8x/4x/4x.
Čipset takođe ima svoje PCIe linije (kod intela 16 do pojave skylake, sada 20) koje koristi preko 18 do pojave skylake sada 26 portova.
Pomenuti portovi se dalje raspoređuju za USB, SATA i PCIe upotrebu, a raspored zavisi od proizvođača.
Ukratko moguće je povezati i do tri M.2 PCIe x4 kartice i da ostane portova za USB, GbE i ostale namene.

Z170 Platform.jpg

PCH Allocation.png
 
Poslednja izmena:
Prijatelj sastavlja mašinu pa misli uzeti Samsung 950 Pro 256 GB a ja do sada nisam nešto ni gledao oko ovih M.2 SSD-ova pa sad kad sam bacio pogled dosta su brzi ali me zanima kolika je konkretna primjetna razlika u običnom svakodnevnom radu po Windowsu, u programima i igrama u odnosu na recimo 850 EVO SSD? Ovi M.2 imaju velike sekvencijalne brzine ali to se i ne koristi na sistemskom disku. Inače dotični SSD je kod nas 250 €, mada je ta firma inače skuplja od drugih.
 
Ne bacaj pare, za tu sumu mozes uzeti sada Sandisk SATA3 960GB SSD. (ne kod nas doduse, ali 500GB bez problema i kod nas imas trenutno, i za manje evo u Benchu)

Ja sam imao 1GByte/s SSD RAID jos 2008/9, ne vidim nikakvu razliku ni sa jednim SATA3 m4 512GB u laptopu danas za brzine. U stvari vidi se razlika tacno koliko je procesor brzi na laptopu u odnosu na procesor ranije ;)
Cist marketing je M.2. i guranje novog standarda, kako na kraju ne bi mogli na starim masinama da se koriste, pa se povuce i menjanje masina, itd.
 
Pa i 850 EVO 500 GB može da se uzme za tih 250 € koliko košta 950 Pro 256 GB. Doduše ne mogu se porediti po brzinama, bar na papiru, zato me i zanimalo osjeti li se ta tolika razlika u običnom svakodnevnom radu.
 
Uobicnom svakodnevnom radu neces osjetiti drasticnu razliku. Ukoliko se bavis poslom koji podrazumijeva konstantan rad sa velikim datotekama 950 PRO je izuzetno rjesenje!
 
Zapravo Samsung 850 EVO 250GB je sada ~170€ na ovoj bench akciji, u redovnoj prodaji 180-190€.

Sem za neku jako specifičnu primenu gde bi imao zahtev za velikim sekvencijalnim brzinama (neka obrada velikih video fajlova i sl.) mislim da davati 40% više za duplo manji kapacitet nije vredno.
 
Obrada velikih video fajlova na 256GB nece bas biti komotna :D
 
Mislio sam na 500GB :D
 
Nazad
Vrh Dno