Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Za one što koriste nvme disk, koliko vremena vam treba da butujete Win (ili OS koji koristite)?
Čuo sam da mnoge ploče imaju problema da ga odma prepoznaju što odlaže učitavanje sistema. opet znam da su neki govorili da učitava 2sek posle Bios splash screen-a?
 
Da li za render (3dmax i slične programe) znači m.2 SSD ili nema neke razlike u odnosu na običan SATA 3 SSD?
I da li za tu namenu znači ako je isti PRO ili EVO (kod Samsunga) i za m.2 i za SATA verziju?
 
Samo ako su libraries bas ogromne. Nesto sumnjam da imas 500GB library za projekat :)
Ako nesto ozbiljno renderujes i na 1TB library je to zanemarljivo.

Npr. na Quadro K21000M projekat se oko 5h renderuje na SATA 3 SSDu. Na HDDu i m.2. SSDu bi se isto 5h renderovao +/- koji sekund ;)
 
Pa ako HDD vs. SSD ne pravi razliku, m.2. jos manje moze ;)
 
To mi je baš čudno, jer ako pri renderu ne pravi razliku gde je onda pravi?
 
Brzini prenosa podataka, butovanju sistema, brzini loadovanja aplikacija.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
I ja sam na isto to mislio.

Format ssd-a nema veze sa brzinom, imas ti m.2 diskove koji su jednostavno iste brzine kao sata3 diskovi.

Pro verzija kod samsunga, recimo 850 pro vs 850, koliko sam ja shvatio donosi 5g vecu garanciju i mozda neku minimalnu razliku u brzini, ne moze to biti ne znam koliko velika razlika.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zašto ih onda ljudi stavljaju u RAID i dostižu brzine od 2.000 (video ovde na forumu) kad nema značajih benefita?
 
Pa sta render cita sa diska? Samo kada pocinje. Ili ako ne moze da stane u memoriju.
A to je jako retko.
 
Od ona 2 gore sto si pomenuo neka uzme koji nadje a dal' ce od 250GB ili 500GB zavisi da li ce mu eventualno trebati veci u buducnosti li ce i manji biti vise nego dovoljan.
To je za posao ili za licnu svastarsku upotrebu?
Ako mu je knap 250 (-20%) neka uzme neka uzme veci.
 
Zašto ih onda ljudi stavljaju u RAID i dostižu brzine od 2.000 (video ovde na forumu) kad nema značajih benefita?
Da bi .... tri tackice ;) Bukvalno.

Mislim, imam i ja m.2. SSD, i stvrano lepo izgleda bench - ali u praksi na istoj masini bukvalno samo skuplje radi! I J****O je tezi za postavljanje od SATA diskvoa! I totalno je manje prenosiv od SATA diska.

Za sada ne verujem da sekvencijalne brzine SSDova IKOME znace (kome znace sekvencijalne, kao sto je linearna montaza, SSDovi su preskupi za kapacitet koji nude, pa im je bolje gomila HDDova u RAIDu).
 
Uzeo sam M.2 SSD, ali sata, nije pci-e.
Imam problem da mi ploca asus z170-a uopste ne vidi disk.
Nisam vise siguran da li nesto nisam podesio u biosu ili jednostavno ploca ne podrzava sata u m.2 slotu vec samo pci-e diskove ?
Ima li neko iskustva, da je naterao sata m.2 ssd da radi i sta je podesavao u biosu ?

Mozda mi je jedina opcija pci-e adapter u koji bih stavio m.2 disk, ali gde to da nadjem :)
 
Piše za tvoju ploču iz potpisa:

1 x M.2 x4 Socket 3, *2, with M Key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (both SATA & PCIE mode)

M.2 shares SATA mode with SATA Express. Change this item before installing M.2 SATA devices.

Proveri u BIOS-u, moguće da mora da se menja da li radi M.2 ili SATA Express port.
 
Nisam uspeo da nadjem to sinoc u biosu, moram da ceprkam jos.
Ne nalazim ni na netu gde se to tacno nalazi...
 
Poslednja izmena:
Eeeeee, al Srbi prvo bace uputstvo, pa viču upomoć!! :d ;)
I što lakše kad može teže! :p

Šala mala, ali morao sam :)
 
"Ćuti" covek je prvo kupio m.2. ssd sa "B & M" konekcijom, eno ga u oglasima na forumu.
Za one pare bi ga ja kupio (skoro) ali ako ne radi njemu nece ni meni... :(
 
Poslednja izmena:
Najgore je sto sam stvarno i cackao bios nocas, bas tu opciju sam gledao, ali bilo je pola 2, ja umoran, ko zna gde sam zeznuo :)
Nadam se da cu veceras da ga namestim lepo i skinem sa oglasa :D
 
Bolje ga skini odmah da ne završiš u temi ispale sa oglasa.

Biće buaaaaa oglasio ssd a neće da proda....[emoji2]
 
Pa što jednostavno nisi pogledao manual za svoju ploču nego jurcaš po netu?

Treba ti ova stavka iz menija na slici, ako stoji SATA Express promeni u M.2:

Pogledajte prilog 222050

Uputstvo:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb...WEB.pdf?_ga=1.218156889.1309161572.1443693855

Piše sve u poglavlju 2.6.8

Upravo pogledao, nocas sam ga i ostavio u M.2 modu.
Nista, ne pojavljuje se nigde, ni u biosu, ni u win10 kad odem na manage>disk management
 
Možda je jednostavno DOA. Ako je u garanciji, vrati ga u radnju da ga testiraju.
 
Resen problem konacno :)
Nije hteo da se vidi nikako, i onda mi padne na pamet da izvucem oba postojeca diska, ssd na kome mi je sistem i obican HDD, ostavim samo ovaj novi.
Resetujem komp, udjem u bios i tek tada mi prijavi da vidi m.2 disk.
Zatim vratim oba diska, ponovo reset pa u biosu namestim boot, zatim progleda disk i u win10, odradim alokaciju i to je to.

Hvala svima za pomoc !
 
Čudno se ponekad ponašaju m.2 diskovi, imao sam i ja sličnih problema ...
 
Dakle disk ima dva zareza tzv "B i M kljuc", radi kod tebe, sve u redu sada...?

Cim stignes daj nam ovde rezultate testa brzina sa CDM i AS-ssd ali i optereti ga neko vreme, nekim upisom barem 3-5 minuta pa nam javi i temperaturu...
 
Da, 2 zareza, sve je ok, radi lepo.
Temperatura dok je duze opterecen (10min intenzivno) ide i preko 65 stepeni. Jel to normalno za M.2 ?
Evo rezultata, sve je to isto kao i obicni SATA SSD
 

Prilozi

  • ssd.bmp
    432.7 KB · Pregleda: 83
  • as-ssd-bench Crucial_CT525MX3 15.2.2017. 11.07.33.png
    as-ssd-bench Crucial_CT525MX3 15.2.2017. 11.07.33.png
    30.8 KB · Pregleda: 83
Poslednja izmena:
Za tu cenu sto si platio i OK, ali inace isto kao obican SATA SSD :)
 
Nazad
Vrh Dno