Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Naravno da uvek treba juriti veći.
Inače, imam dobrog ortaka koji je šef ogranka jedne poznate firme u mom gradu i on mi je "u poverenju" kazao da će zbog nekih zakona koji od nove godine stupaju u Kini cene SSD-ova i uopšte svega što koristi NAND memoriju skočiti u nebesa u 2019. I da je to čuo od ovdašnjih predstavnika poznatih proizvođača. Koliko je to tačno, ne znam, jer me ne bi lagao, osim ako su i oni lagali njega. Zato će cene RAM memorije da padaju, jer Samsung, Hyunix i drugi imaju gde da zarade. Trač ili ne, videću. Ja sam se obezbedio, pa šta bude.
 
Sve je moguce, evo sa popustom u Gigatronu 860 EVO 500 GB m.2 sata izadje 15.100, mislim da nema ni na kp za toliko....klasika od 5 godina garancije i to, ja sam se nadao nekako da uklopim to do 100e max, a za te pare mogu samo WD Blue da uzmem, za njih ne znam kako su se pokazali, brzine verujem da su tu negde svakako....
 
Posto ne vadis taj njegov od 1TB onda ti ne treba 500GB M.2.
 
+1 za EVO. Ovaj WD Green imam i ja, od 120GB i nije ništa posebno.
 
Poslednja izmena:
Citajuci videh i ja da je evo u vrhu. Ali, jedva se odlucih da uzmem neki veci od 120 tako da cu najverovatnije uzeti
Crucial MX500 ima 5 godina garancije barem. Nadam se da nije toliko los.. A i u drugoj temi ,best buy ssd, videh da
@Caridze preporucuje od jeftinijih i crucial mx500...

nije vezano za ovu temu... da li ako sam stavim m2 ssd u laptop garancija nece vise da vazi, jer moram da skinem celu donju plastiku.?
radi se o laptopu Acer Aspire A315 sa Ryzen R5-2500 procesorom
 
Da li je mnogo 14.990 za 500 GB 860 EVO m.2 sataIII...? Novo , 5 godina garancije i to sve...
 
U kom smislu? Da li konkretan SSD ima kod nas jeftinije - ne znam.
80-90e ima Crucial 500GB m2 da se uzme vani, ja upravo gledam da nabavim 2TB SATA SSD za 250e... po pitanju da li se isplati dati 15000 za bilo koji SSD od 500GB za obicnog korisnika - jok.
 
Ne verujem da ima jeftinije....
E ovo drugo me je zanimalo, hvala :)
 
Da se kupi.. sta?
 
NVMe SSD je upravo PCIe.
Kada vec treba i PCIe karticu da kupi odmah kupi PCIe NVMe disk.
 
Poslednja izmena:
Naravno, pa pogledaj cenu gore ;) Za tu cifru ima 1TB SATA SSD, a ovaj je 250GB.

Postoje i adapteri za M.2. PCIe->PCIe slot, ali dok nije postavio pitanje ovde, nisam ni pomislio da tako nesto ima, a jos manje da ima logike ;)
 
Imam trenutno MBP sa onim njihovm NVMe resenjem (nije moj, ne bih bacio novac na to ni da moram ga potrositi kao Bruster :D), neki 950 NVMe valjda sam testirao (u Koreji, dobili od Samsunga), i imam kod sebe, na matorom laptopu obican SATA3 SSD na SATA2 portu :)

Osim da kopiram sa tog diska na taj disk, jedina primena brzine je ismejavanje vlasnika sto je bacio novac ;) Jer sta cu raditi sa 3.5GB/s? Procitati "ceo" disk od 240GB za 60-70sekundi?
Ako vam trebaju takve sekvencijalne brzine, bolje kupite RAID kontroler, i vise SATA SSDova. Imacete 2-4x veci kapacitet.
Moj SSD primerni ima 1TB. Vise mi znaci taj 1TB nego da imam ko zna kakve brzine, jer ne nailazim ni na kakav speed bottleneck.

IOPS vam sigurno ne treba, inace ne bi pitali za cenu :)

Za korisnike, cak i kao ja, dakle ozbiljniji workstation rad, nista dalje od matorih SATA SSDova nije potrebno.
 
Poslednja izmena:
To se slazem, danas ubacio Kingston A1000 od 240GB u Lenovo Legion Y520, nikakvu razliku pri instalaciji sistema i programa nisam video u odnosu na Kingston A400 na primer. Posto nisu hteli da vade 1TB hard disk, morao je M2 a na njega ne mogu SATA vec samo NVME pa je ovaj Kinston bio najbolje resenje za 8k.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto Acer nigde ne navodi da li je to PCI-E (NVMe) slot only ili podrzava i SATA modele. Mislim da je neko na forumu ubacivao SATA model i da radi, probacu da nadjem temu.
Ovde pisu da SATA modeli rade:
https://community.acer.com/en/discussion/547179/m-2-ssd-support-for-acer-aspire-3-a315-41-r9d3
Ali izgleda da NVMe modeli nisu podrzani. Obavezno update BIOS-a na zadnju verziju.
Edit:
Evo bas na Crucial sajtu navode da je SATA standard podrzan:
http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Acer/aspire-a315-41
 
Poslednja izmena:
Nije to toliko skup laptop da podrzava PCI-E (NVMe) M.2 ipak je to obican M.2 SATA slot.
 
Nazad
Vrh Dno