Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Ima li neko iskustva sa ovim ssd-om Adata ASX8200NP-240GT-C? Internet ga je pun hvale a i cena mu je odlicna ako se zaista pokazao u praksi dobro.
 
Imam par pitanja i interesuje me šta vi mislite. Naime, kupio sam SSD Western Digital 240GB WDS240G2G0B M.2 2280, SATA 3 i pogrešio ne vidiće da je nije Nvme.
1. Da li vredi kupiti neki Nvme PCIe M.2 na kome će biti OS i ostali aplikativni softwere a ovaj moj WD da ostavim kao storige disk?
2. Ako je odgovor pod pitanjem 1."Da vredi", koji je od sledih tri "Value for money" a) Patriod M.2 Nvme SSD disk 128GB PCIe Gen 3 x2 M.2 SSD 2280 b) A-Data 256Gb M.2 Pcie Gen 3 X4 Nvme Asx7000npc-256Gt-C Ssd i c) Kingston 240GB A1000 M.2 PCIe M.2 2280 SA1000M8/240G.
Napomenuo bih da se uklapam u budžet sa ovim izborom.
 
Terba. Daj meni taj WD Green (dzabe) a ti uzmi nevi WD Green - to ce ti vise koristiti nego to sto si planirao ;)
Zasto vise? Zato sto neces platiti preskupe NVMe diskove, nego samo jos jedan WDG, ovako bi vise platio :)

#nadamsedajejasnodajebacanjeparaupitanju
 
Poslednja izmena:
Ja bre mislio da ovde su sve ozbiljni članovi kad ono međutim :)
Edit: u svakom slučaju hvala na odgovoru.
 
Poslednja izmena:
Živojine K. Ako ti moze taj ssd da radi na ploci onda njega i koristi, ako ne radi ti ga vrati zameni za obicni ssd ili ako bas hoces za nvme m.2 ssd.

Alfa je inace izuzetno korektan i nadasve koristan clan ovog foruma, medjutim pocela su ga nervirati pitanja o nvme m.2 ssd-ovima i njihovo uzdizanje u visine u odnosu na obicne ssd-ove...
 
U ne, novi me ne nerviraju... jos nema toga u FAQ, nije to kao tema za carinu ili rezervaciju na karticama :)

Nego, eto, da se malo nasmeje covek kad neko pomisli da da novac, a mozda eto i dobijem SSD :D (koji je manji nego moj prvi non-SLC SSD, tako da nista od koriscenja :D)
 
E sad videh poruke, naravno ne radim foto editing ni video obradu. AutoCad 2D sa zahtevnim podlogama i na starom računara je bilo baš zamarajuće. Ploča je ASROCK B450M-Pro4, ima dva slota M.2, s'tim što je jedan M.2 Nvme. Sve radi kako treba, nema menjanja, hvala Vam što ste mi uštedeli vreme i novac :wave:
 
Nadam se da je ovim raspršena dilema da li uzimati nvme ili ne :)
 
Pozdrav, da li ima heko iskustva sa m.2 ssd-om Micron MTFDDAF256TBN-1ar15abha? Koliko im je zivotni vek u tb i kojim programom moze tacno da se proveri dosadasnji Tb?
 
Koja je oznaka za M.2Ultra?Jel PCle?
 
Poslednja izmena:
Do skoro je kod nad u prodavnicama moglo da se kupi ovo: lc-m2-c
Na sajtu proizvodjaca ne vidim da pise da li podrzava SATA ili pcie, ali moguce je da podrzava oba. Ne bi imalo smisla da podrzava SATA, a da kao interfejs ima USB 3.1 gen 2.

Baci pogled na itsvetu koje prodavnice reklamiraju da ga imaju pa ih zovi redom da proveris da li stvarno imaju na stanju.

edit: mada mozda ovaj enclosure podrzava pcie ahci, a ne podrzava nvme. Treba svakako pitati proizvodjaca.
 
Poslednja izmena:
Ko hoce da pazari dobar nvme za male pare :) , ima u jednoj radnji Ex***d XPG Adata x8200 pro sa 5g garancije za 6577din. Upravo stigao, javljam večeras rezultate kad ga ubacim u laptop i instaliram sistem.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Za 2.5" hard ove je dovoljno, 3.5" već ne bi radili zbog veće potrošnje.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Za SATA SSD sigurno radi. Naravno ako sam primerak/model nije skart.
Ja sam imao neki externi USB3.0 HDD, izvukao ga, ubacio u caddy u laptop za storage, a kuciste koristim bas tako - samo onaj adapter deo i kabl, bez kucista za SSDove, svi rade, cak i u obicnim USB2.0 portovima starog laptopa (oni su najproblematicniji, cesto i smanje struju, HDD od >2TB recimo uglavnom ne radi na njima, ali za SSD to uopste nije problem)>

EDIT: 2.5" HDDovi nece uvek raditi sa ovim! Nemaju USB portovi dovoljno struje za neke HDDove, ili nesto drugo (primer mog laptopa, 4TB HDD iz pomenutog kucista radi samo na eSATA/USBp portu, ne i na obicnim portovima, iako je i on samo 500mA)
 
Poslednja izmena:
EDIT: 2.5" HDDovi nece uvek raditi sa ovim! Nemaju USB portovi dovoljno struje za neke HDDove, ili nesto drugo (primer mog laptopa, 4TB HDD iz pomenutog kucista radi samo na eSATA/USBp portu, ne i na obicnim portovima, iako je i on samo 500mA)

Neka iskustva sa ovakvim prostim adapterima ssd > usb? da li rade ok? da li mu je dovoljno napajanje samo sa usb?

https://www.ebay.com/itm/USB-3-0-to...B3-0-Converter-/183181450177?oid=401445261261

Zato treba kupiti ovo za sta pita AlanFord ali stim da ima jos jedan usb kabl koji "vuce" struju sa drugog usb porta.
U mom slucaju je model od DeLock.
 
Do skoro je kod nad u prodavnicama moglo da se kupi ovo: lc-m2-c
Na sajtu proizvodjaca ne vidim da pise da li podrzava SATA ili pcie, ali moguce je da podrzava oba. Ne bi imalo smisla da podrzava SATA, a da kao interfejs ima USB 3.1 gen 2.

Baci pogled na itsvetu koje prodavnice reklamiraju da ga imaju pa ih zovi redom da proveris da li stvarno imaju na stanju.

edit: mada mozda ovaj enclosure podrzava pcie ahci, a ne podrzava nvme. Treba svakako pitati proizvodjaca.

Ovo je SATA, ne pise nigde ali vidi se na slici. NVMe ne radi sa ovim, a ni fizicki ne moze da udje. Konektor je skoro isti ali je okrenut naopako. NVMe ima prorez sa desne strane, a SATA sa leve. Vec sam kupio nesto slicno greskom, pa vracao posle.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Možda mogu oni nvme koji su b+m key, mislim da je takav Kingston a1000.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Možda mogu oni nvme koji su b+m key, mislim da je takav Kingston a1000.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

konkretno, za Samsung PM951 mi treba, a to je samo m key.(nije kao ovaj kingston). Napravili su tesku zbrku sa tim konektorima, ima 4 razlicita.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Lakse ti je da ga prodas i kupis neki nvme tipa Adata xpg x8200 pro ili Kingston a1000.
 
Ovo je SATA, ne pise nigde ali vidi se na slici. NVMe ne radi sa ovim, a ni fizicki ne moze da udje. Konektor je skoro isti ali je okrenut naopako. NVMe ima prorez sa desne strane, a SATA sa leve. Vec sam kupio nesto slicno greskom, pa vracao posle.

Kao sto rece MightyOutlaw, ne moze se samo na osnovu slike zakljuciti da li ovaj LC Power podrzava nvme :)
Slazem se da su zakomplikovali sa konektorima, ali je bar fleksibilno resenje za proizvodjace.
 
Moj savet je ako uzimate ta externa kućišta da uzimate ona koja imaju b-key tj prorez sa desne strane. Sada uglavnom nvme su ili sa b+m key prorezima ili sa b-key. Mislim da su samo u početku pravili nvme sa m-key standardom, ako grešim neka me neko ispravi.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ok, u svakom slučaju bolje je uzeti externo usb kućište sa b-key tipom jer moze da podrži i b-key i m+b-key. Što bi u ovom slučaju trebalo da znači da taj lc power bi trebalo da podrži i a1000 b+m I npr. evo970 b-key.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno