Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Jasno...zato je bolje pitati nego bacati pare u vetar :)
Hvala!
 
A tek razlika u ceni...
 
Pa sada već i nisu tolike razlike, kada se pogleda cena donjeg segmenta SSD-ova.
Ja bio u dilemi kod dodavanja još jednog drajva u laptop uz fabrički SSD, pa ispalo da mi je bolje da ugradim samo jedan veliki SSD umesto jednog SSD-a i jednog HDD-a.

Nego, niko da odgovori da li MVMe radi u svakom M.2 slotu? Fabrički disk je M.2 SATA3, dal' će tu da radi NVMe?
(Hm, dokle ćemo ih zvati diskovi?!? :p )
 
Poslednja izmena:
Zovi ih "drajvovi" :)

SATA drajv je SATA drajv, ne možeš da ga "prevariš" da radi kao NVMe ako nije tako napravljen.
 
Poslednja izmena:
Ja imam taj Kingston A2000 ali od 500GB. Uzet poslednji sa rafa.
 
SATA drajv je SATA drajv, ne možeš da ga "prevariš" da radi kao NVMe ako nije tako napravljen.

Pitanje je da li ploča sa M.2 konektorom (na kojoj je fabrički isporučen M.2 SATA3), podržava NVMe (izvadim M.2 SATA3 drajv, i stavim NMVe)?
Tj. da li svaki M.2 konektor na ploči podržava i M.2 SATA3, i NMVe drajvove?

...ali ajd, ono što sam izgooglao, izgleda da može.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Da, i ja sam pohvatao da bi trebalo da radi.

NMVe imaju jedan zarez. Sadašnji SSD ima 2 zareza. Ali vidim da u slotu ima kontakt pinova i na mestu gde sadašnji SSD ima taj drugi zarez.

But, svejedno. A2000 od 1tb nema nigde da se kupi. Ona jedna nađena ponuda, u stvari nema na stanju. :(
Treba sada izabrati/izgooglati nešto drugo. :(

Ima li ga negde, ili nešto slično za 120-130€?
 
Poslednja izmena:
Nije bilo pre dva dana...
 
Cim nema ni slike proizvoda znaci da su tek dodali u ponudu. Pozuri, ne bi me cudilo da vec za 2-3 dana nestane, tako je cesto i sa 500GB verzijom mada nju cesto nabavljaju a ovo je prvi put da vidim 1TB A2000 u njihovoj ponudi.
 
Danas uzao 1 od 500GB. Stigla 3komada i sve naruceno. Izgleda da nemaju lager.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Čitao, ali da budem potpuno siguran - ako u uputstvu za ploču piše da je M.2 slot M-key i Socket 3, pa još i "both SATA and PCIe x4 mode" to znači da definitivno podržava NVMe?
Pretpostavljam da "Boot from PCI-E/PCI Expansion Devices" opcija u BIOS-u garantuje da može i da se butuje sa NVMe?

Nisam još ni kupio ni definitivno odlučio, ali trenutno sam na SSD (Windows i programi) od 250 GB koji je postao neobično tesan, pa kad već moram da ga menjam možda bih išao na NVMe (mada me brine pregrevanje, tim pre što je slot sa donje strane ploče, a ploča stoji iznad napajanja). Ploča je ASUS Z170I Pro Gaming (ITX). Trenutno nemam grafičku, ali razmišljam da možda uskoro uzmem neku 570/580, da se možda opet povremeno poigram.
Kad smo kod pregrevanja 970 evo plus 500GB na Gigabyte x570 I Aorus pro wifi itx ploči (prednji slot ispod chipset-a) idle 50-55c. Bench ide i na 60+ u matx kućištu doduše.

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk
 
Ali ti Samsung modeli su poznati po tome (jer su i najbrzi u klasi), mada te temperature ne deluju kriticno. A2000 i slicni tesko da prelaze 50-ak stepeni C, cak i u zahtevnim test programima i u lose provetrenim kucistima..
 
Cim nema ni slike proizvoda znaci da su tek dodali u ponudu. Pozuri, ne bi me cudilo da vec za 2-3 dana nestane, tako je cesto i sa 500GB verzijom mada nju cesto nabavljaju a ovo je prvi put da vidim 1TB A2000 u njihovoj ponudi.

Poručio. Videću šta će mi sutra javiti.
 
A sto "mora" mvme, sto ne uzmes sata m.2 za taj HP?
Manje ce da se greje, zato pitam...
 
Ali ti Samsung modeli su poznati po tome (jer su i najbrzi u klasi), mada te temperature ne deluju kriticno. A2000 i slicni tesko da prelaze 50-ak stepeni C, cak i u zahtevnim test programima i u lose provetrenim kucistima..
Meni ne smeta samo kažem šta da se očekuje. Drugi slot je pozadi i mozda bi neki sa heatsinkom bolje pasao što se tiče temp.

Sent from my SHT-W09 using Tapatalk
 
A sto "mora" mvme, sto ne uzmes sata m.2 za taj HP?
Manje ce da se greje, zato pitam...

Ma bacio ja oko baš na ovaj A2000, jer je trenutno prst u pekmez po odnosu cena/karakteristike. Jedini 1tb za te pare, koji ima te brzine. I to nije mala razlika i u ceni, i u brzini.
Ako ga ne nađem, onda biram neki drugi.

A NMVe ima primetno bolje karakteristike, ako ploča zna da ih upotrebi. Kod mene će to biti jedini drajv u ultrabook-u.

BTW, moram malo gunđati na HP. Kupio fancy laptopčić sa 256 SSD, taman za sistem, i reko', dodaću HDD ili još jedan SSD da se lageruju podaci. Ali, u ovom 820 g3, jeste, napravili su i M.2 slot, i mesto za "običan" 2.5" drajv. Ali je tako sklopljeno da se ne mogu staviti i M.2 i 2.5" u isto vreme. Tj. može, probao ja, radi sa dva drajva, ali oni tada leže priljubljeni jedan uz drugi. Ono baš, elektronika na elektroniku, baš leže jedan na drugom. Stavio sam plastificirani papir između da ne naprave kuršlus. I rade oba. Ali greju se prilično. Vrlo lepo razmenjuju toplotu. :(

U servisnom manualu opisuju montažu i za M.2 i za 2.5", i ima napomena, ne stavljati SSD i HDD istovremeno (mada zapravo radi) bez ikakvih daljih komentara. Gunđ!
 
Poslednja izmena:
A sto ne kupis onda obicni ssd od 1TB ili od 2TB pa "guslas" hp mirne glave...?
 
Stigao mi je ADATA SX8200 pro ali bez srafa :wall:
Zvao sam ove radnje sto sam nasao u temi (mikro princ, helisa i silken) i nemaju. Ima li neko ideju gde ih mogu nabaviti u Srbiji?
 
Neko je na forumu, mozda i u ovoj temi kacio link sa alija gde ima jeftino da se kupi.
Sraf je deo ploce i dolazi uz nju.
Mali je to sraf, ja sam svoj bio jednom jedva nasao u mini kesici u kutiji od ploce... bas sam tada bio razmisljao da kupim nvme i dok sam uspeo naci sraf, odustanem... :d
 
Neko je na forumu, mozda i u ovoj temi kacio link sa alija gde ima jeftino da se kupi.
Sraf je deo ploce i dolazi uz nju.
Mali je to sraf, ja sam svoj bio jednom jedva nasao u mini kesici u kutiji od ploce... bas sam tada bio razmisljao da kupim nvme i dok sam uspeo naci sraf, odustanem... :d

Da sam odmah poslusao pametnije ljude i bolje pogledao u samom cosku dna kutije od MoBo, sad ne bih ispao glup u drustvu, jer se upravo tamo nalazio sraf :lupko:
 
1. Samsung 860 evo m.2 sata, neko srednje opterecenje - da li je potreban hladnjak i koliko kvalitetan?
2. Da li ima efekta lepiti haldnjak preko fabricke nalepnice ili ista mora da se skine? Ovo pitam zbog garancije, verovatno se ista gubi kad se nalepnica odlepi, a ne znam kakva joj je termalna provodnost.

Sutra preuzimam 2 komada za NAS. Kuciste NASa iako nije malo, nije nesto preterano provetreno za 4 bay (1x120mm na zadnjoj strani + 1x60mm na procesoru), stavio bih hladnjake na oba ssd-a. Ako se ne greju mnogo, razmisljam se da uzmem neki jeftini heatsink sa Ali-a, nisam siguran da mi je potreban EK koji se preporucivao par puta u temi: https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-black.
 
Koji si NAS uzeo, da je za M.2 drajvove?
 
1. ne mora
2. ne mmora da se skida, metalna je.
 
1. Samsung 860 evo m.2 sata, neko srednje opterecenje - da li je potreban hladnjak i koliko kvalitetan?
2. Da li ima efekta lepiti haldnjak preko fabricke nalepnice ili ista mora da se skine? Ovo pitam zbog garancije, verovatno se ista gubi kad se nalepnica odlepi, a ne znam kakva joj je termalna provodnost.

Sutra preuzimam 2 komada za NAS. Kuciste NASa iako nije malo, nije nesto preterano provetreno za 4 bay (1x120mm na zadnjoj strani + 1x60mm na procesoru), stavio bih hladnjake na oba ssd-a. Ako se ne greju mnogo, razmisljam se da uzmem neki jeftini heatsink sa Ali-a, nisam siguran da mi je potreban EK koji se preporucivao par puta u temi: https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-black.

Probaj par dana da ih koristiš bez hladnjaka, možeš da pratiš temperature kroz QTS. Ja sam uz TS-332X dobio 3 malecna hladnjaka namenjena kontroleru na M.2, veličine 15x15 mm ali ih nisam još zalepio, hoću prvo da ispratim temperature pod opterećenjem.

U idle, temperatura ova dva WD Blue M.2 je 40 stepeni, WD Red Pro diskovi su 45-47 stepeni :S:
 
Poslednja izmena:
@CountMike
Nisam znao da je metalna, onda mozda i nema potrebe za hladnjacima, ispraticu temperature pa cu videti. QNAP ih preporucuje zbog malog prostora i slabijeg provetravanja u malom prostoru (ne za 860evo, vec generalno). Svakako ako budem dodavao lepicu ih preko fabricke metalne, verujem da ce bar malo znaciti.

@NSHappy
Moj konkretan model je QNAP TS-473, ali imas raznih modela sa m.2 slotovima (kolega iznad ima TS-332X, takodje TS-351 podrzava...). Ovaj moj ima dva dodatna pci-e slota pa moze da se expanduje sa QM2 karticom/karticama ako zatreba jos m.2 storage-a. Imas vise u NAS temi, da ne off-ujemo ovde :)

@Falcon
Kod mene ce potencijalno biti jos vece temperature (isto cu staviti wd red) posto planiram da ceo NAS drzim na podu rack-a. Nisam bio raspolozen da placam rack-mount NAS resenje. Prednost je sto rack stoji u hladnijoj prostoriji vecinu godine. Eventualno da mu skinem oklop i dodam u rack jos ventilatora :)
Uz TS-473 isto idu hladnjaci, medjutim ne ulivaju mi neko poverenje sa velicinom, zato sam pitao. Ovi veci sto pokrivaju ceo ssd su jeftini na aliju, za par dolara vredi probati, pogotovo ako u load-u prelaze 70C npr.
 
Nazad
Vrh Dno