Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Paradigma

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
09.07.2000
Poruke
4,891
Poena
740
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i9-10850K | Corsair Hydro Series H80i v2
Matična ploča
ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI)
RAM
Trident Z RGB DDR4-4000 CL18-22-22-42 1.35V 32GB (4x8GB)
GPU
PNY GeForce RTX 3080 Ti 12GB XLR8 Gaming REVEL™ EPIC-X RGB™ Triple Fan
Storage
Samsung SSD 970 PRO 1TB | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB | WDC WD80EFAX | WDC WD80EFBX
Zvuk
Sound Blaster Z
PSU
Cooler Master V1000
Kućište
Thermaltake Level 10
Monitor
ROG SWIFT PG348Q
Miš & tastatura
Logitech G903 Lightspeed Wireless | Logitech PowerPlay | Corsair K70
Ostale periferije
BOSE Companion 50
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Istina stidljivo ali na scenu stupaju novi standardi kada je u pitanju korišćenje NAND memorije u svrhu skladištenja podataka na PC računarima.

Neka ova tema postane mesto gde ćemo iznositi iskustva i razmenjivati mišljenje na temu tehnologija iz naslova teme.

NVMe - The Non-Volatile Memory Express
 
Poslednja izmena:
Koliko je realno isplativ m.2 pcie ssd u odnosu na klasican 2.5"?
Treba mi opcija za laptop, ima m.2 prikljucak pa gledam da li da uzmem neki m.2 pcie ili neki 850 evo/pro od 500gb?
Koliko vidim m.2 su skuplji(?) ali po testovima imaju jako dobre brzine upisa i citanja (negde skoro i 1Tb/s).
Hvala. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Da m.2 dosta brži, ali zato i skuplji.
 
Koliko je realno isplativ m.2 pcie ssd u odnosu na klasican 2.5"?
Treba mi opcija za laptop, ima m.2 prikljucak pa gledam da li da uzmem neki m.2 pcie ili neki 850 evo/pro od 500gb?
Koliko vidim m.2 su skuplji(?) ali po testovima imaju jako dobre brzine upisa i citanja (negde skoro i 1Tb/s).
Hvala. :)

M.2 SATA diskovi su ti manje više ista stvar kao i obični 2.5"/mSATA SSDovi, samo u manjem pakovanju, a samim tim i ograničeni po pitanju kapaciteta/performansi koje su obično niže kod SSDova manjih veličina. PCIe su druga priča, ali je pitanje da li možeš da ga ubaciš u laptop pre svega što su trenutno samo dostupni u formatu 2280 a većina laptopova i ako prima M.2 je ograničena na 2242-2260, doduše zavisi i od modela do modela.

Konačno, ako i možeš da ubaciš neki 2280 M.2 disk, 99% su šanse da je port E keyed jer treba da primi i WWAN ili WiFi modul, a onda zaboravi na 1TB+ brzine koje ostvaruju native PCIe drajvovi, Samsung XP941 ili SM951.

U kojem laptopu nameravaš da koristiš SSD?

Pogledaj http://arstechnica.com/gadgets/2015...e-interface-that-will-speed-up-your-next-ssd/ za detalje.
 
M.2 SATA diskovi su ti manje više ista stvar kao i obični 2.5"/mSATA SSDovi, samo u manjem pakovanju, a samim tim i ograničeni po pitanju kapaciteta/performansi koje su obično niže kod SSDova manjih veličina. PCIe su druga priča, ali je pitanje da li možeš da ga ubaciš u laptop pre svega što su trenutno samo dostupni u formatu 2280 a većina laptopova i ako prima M.2 je ograničena na 2242-2260, doduše zavisi i od modela do modela.

Konačno, ako i možeš da ubaciš neki 2280 M.2 disk, 99% su šanse da je port E keyed jer treba da primi i WWAN ili WiFi modul, a onda zaboravi na 1TB+ brzine koje ostvaruju native PCIe drajvovi, Samsung XP941 ili SM951.

U kojem laptopu nameravaš da koristiš SSD?

Pogledaj http://arstechnica.com/gadgets/2015...e-interface-that-will-speed-up-your-next-ssd/ za detalje.

Asus G751JT.
Koliko sam ja procitao na njihovim forumima, da je kontektor na masini pravi M.2 PCIE 3.0 x4 te da cita pravi PCIE protokol a ne neki adapter PCIE u SataIII.
Takodje, podrzava 2280 (to su valjda do 80mm duzine?), tako da to nece biti problem.
Iz fabrike se isporucuju sa Samsungom XP941 od 256Gb i brzine su 1115/739 za r/w u proseku - kapiram da je to u skladu sa normom. :)

edit: Hvala btw. ^__^
 
Poslednja izmena:
Asus G751JT.
Koliko sam ja procitao na njihovim forumima, da je kontektor na masini pravi M.2 PCIE 3.0 x4 te da cita pravi PCIE protokol a ne neki adapter PCIE u SataIII.
Takodje, podrzava 2280 (to su valjda do 80mm duzine?), tako da to nece biti problem.
Iz fabrike se isporucuju sa Samsungom XP941 od 256Gb i brzine su 1115/739 za r/w u proseku - kapiram da je to u skladu sa normom. :)

edit: Hvala btw. ^__^

Nisam imao neposredno iskustvo ali mogu da iznesem ono što sam pročitao:

Smatra se da je Samsung koristio MEX kontroler kao osnovu, iz čega možeš da zaključiš, da je u pitanju PCIe 2.0 x4 u najboljem slučaju sa strane kontrolera. Druga bitna stvar je da XP941 koristi standardan AHCI protokol, a ne novi NVMe. Bez obzira na pomenuto XP941 je u stanju da ponudi duplo veće sekvencijalne brzine od SATA SSD varijante, random brzine su na nivou proseka za SATA SSD, odnosno nešto su niže od najboljih SATA SSD varijanti poput 850 PRO.

P.S. Ako hoćeš bleeding edge rešenje onda idi na SM951-NVMe. Obrati pažnju da postoje dve verzije: AHCI sa oznakom MZ-HPV2560 i NVMe sa oznakom MZ-VPV2560.
 
Poslednja izmena:
Asus G751JT.
Koliko sam ja procitao na njihovim forumima, da je kontektor na masini pravi M.2 PCIE 3.0 x4 te da cita pravi PCIE protokol a ne neki adapter PCIE u SataIII.
Takodje, podrzava 2280 (to su valjda do 80mm duzine?), tako da to nece biti problem.
Iz fabrike se isporucuju sa Samsungom XP941 od 256Gb i brzine su 1115/739 za r/w u proseku - kapiram da je to u skladu sa normom. :)

edit: Hvala btw. ^__^

A, pa to je druga priča ako znaš pouzdano da prima 2280 i da je PCIe x3, onda lepo juri neki SM951 i uživaj, tu će sve da legne kako treba. :d
 
Nisam imao neposredno iskustvo ali mogu da iznesem ono što sam pročitao:

Smatra se da je Samsung koristio MEX kontroler kao osnovu, iz čega možeš da zaključiš, da je u pitanju PCIe 2.0 x4 u najboljem slučaju sa strane kontrolera. Druga bitna stvar je da XP941 koristi standardan AHCI protokol, a ne novi NVMe. Bez obzira na pomenuto XP941 je u stanju da ponudi duplo veće sekvencijalne brzine od SATA SSD varijante, random brzine su na nivou proseka za SATA SSD, odnosno nešto su niže od najboljih SATA SSD varijanti poput 850 PRO.
Koliko znam (moze biti da gresim), novi NVMe kontroler koriste samo Intel 750 SSD diskovi?
Moja dilema je da li uzeti neki bolji 2.5" tipa 850 Pro ili ekvivalent ili preseci i probati naci neki M.2 poput navedenih?


A, pa to je druga priča ako znaš pouzdano da prima 2280 i da je PCIe x3, onda lepo juri neki SM951 i uživaj, tu će sve da legne kako treba. :d
Znao sam da podrzava (informacije iz iskustava ljudi na Asus forumima) ali nisam imao iskustava sa M.2 SSD diskovima pa sam hteo da proverim.
Doduse ne znam gde cu pronaci ili SM951 ili XP941 al' dobro. :)
 
Pa ovde nećeš sigurno. :d

Recimo http://geizhals.at/samsung-ssd-sm951-nvme-256gb-mzvpv256hdgl-00000-a1257077.html ili kod lokalnih dobavljača iz Subotice da se raspitaš, možda mogu da donesu i po kojoj ceni.

A možeš i lepo u bus pa do Beča. doduše, sad ovo s izbeglicama malo remeti idilu takvog puta, ali šta da se radi... :) Ja isto planiram jedan 951 kad izađe (stoji da će biti dostupan od 01.10.), tako da odmah možemo i za troškove da se organizujemo, ali za to bolje na PM. ;) I alfaunits beše juri neke storage varijante od 2.5", možemo shopping turu da napravimo. :d
 
Koliko znam (moze biti da gresim), novi NVMe kontroler koriste samo Intel 750 SSD diskovi?
Moja dilema je da li uzeti neki bolji 2.5" tipa 850 Pro ili ekvivalent ili preseci i probati naci neki M.2 poput navedenih?

Postoji NVMe verzija SM951, dodao sam to u P.S. u #7 postu.

Vredelo bi probati M.2 varijantu ali vidi kakve su ti šanse da se poruči, u retail formi ga neće biti još neko vreme jer su SM951 za sad OEM only. Naravno na odluku treba da utiče i cena.
 
Postoji NVMe verzija SM951, dodao sam to u P.S. u #7 postu.

Vredelo bi probati M.2 varijantu ali vidi kakve su ti šanse da se poruči, u retail formi ga neće biti još neko vreme jer su SM951 za sad OEM only. Naravno na odluku treba da utiče i cena.
Prevideh, hvala. :) Ovaj koji je mickeyrs okacio gore je MZ-VPV2560.
Cena je vazda determinisuci faktor - rezonujem da bi mi dosta lakse bilo da uzmem sada neki 850 Pro pa u nekom momentu kada SM951 postane dostupan / dostupniji, njega premestim za sitemski a 850 za storage.

U BG sam za sada nasao uglavnom Kingston HyperX izvedbe M.2 dok za ovo ostalo (Samsung, Plextor, Crucial i sl.) mora da se uzima preko alternativnih izvora.
Videcu jos, 'bem li ga.
U svakom slucaju hvala na informacijama. :wave:
@mickeyrs Ako dodje do tog puta, svakako bih se organizovao. :)
 
Inače, kad si već pomenuo Intel 750, oni su samo izbacili PCIe based diskove u standardnom 2.5" formatu i onda je nastao problem kako da takav disk povežeš pošto su pre njih svi NVMe diskovi bili u M.2 ili PCI-express kartica obliku. Tako je nastao U.2 standard kojim je definisan kabl i konektor za povezivanje 2.5" NVMe diskova kao što je Intel 750. Imaš već uz neke ploče i adaptere koje ubodeš u M.2 slot i dalje u njega kačiš Mini-SAS kabl do diska, npr. http://www.asrock.com/mb/spec/card.us.asp?Model=U.2 Kit. Verovatno će uskoro krenuti i ploče sa native U.2 konektorima umesto brzo prežaljenog SATA-Express.
 
Inače, kad si već pomenuo Intel 750, oni su samo izbacili PCIe based diskove u standardnom 2.5" formatu i onda je nastao problem kako da takav disk povežeš pošto su pre njih svi NVMe diskovi bili u M.2 ili PCI-express kartica obliku. Tako je nastao U.2 standard kojim je definisan kabl i konektor za povezivanje 2.5" NVMe diskova kao što je Intel 750. Imaš već uz neke ploče i adaptere koje ubodeš u M.2 slot i dalje u njega kačiš Mini-SAS kabl do diska, npr. http://www.asrock.com/mb/spec/card.us.asp?Model=U.2 Kit. Verovatno će uskoro krenuti i ploče sa native U.2 konektorima umesto brzo prežaljenog SATA-Express.
Da, video sam to da postoji neki poseban shell u 2.5" za povezivanje ali su ti diskovi papreno skupi.
Neki lik iz Asusa je pokazao bas taj disk koji si pomenuo kada je uporedjivao razlicite vrste SSD diskova.
Pogledacu koju su cene M.2 diskova kod nas i koliko bi kostalo narucivanje.

Ima li sta brze/kvalitetnije od 850 Pro u 2.5" formatu kod nas da se uzme ili je ovo dovoljno?
 
Sad mi je odgovorio čovek na KP, po meni odlične cene iako su AHCI modeli u pitanju (HPV):

SAMSUNG 512GB SM951 M.2 PCIe 2280 MZHPV512HDGL-00000 315e
SAMSUNG 256GB SM951 M.2 PCIe 2280 MZHPV256HDGL-00000 166e
 
Ako je za obican gaming laptop, ili obicniji workstation (znaci nije nesto gde znate da vam sekvencijalne brzine i uopste brzine diska konkretno znace u poslu), ne da je bacanje para ici na M2, vec je i posle tesko zameniti ga (prodati kome, kad nije zastupljen?) kada sledeca masina ne bude imala isti konektor.

Po pitanju performansi, zadnji put sam poboljsanje video prelaskom sa Raptora na SSD. Nesto se primetila razlika od X25-M na novije i na X25-E, dalje od toga - nikakvu razliku, ni subjektivnu, ni stopericom nisam video.
A mislim da pokretanje nekoliko VMova, suspendovanje i resume stalno, i uopste testiranje file system filtera, nisu nezahtevni po pitanju diskova (mada nisu ni linearni video editing :))
 
Zašto si siguran da će se format tako skoro menjati? Meni baš deluje da su konačno sredili sve te bubice oko standarizacije i M.2/U.2 sa PCIe 3.0 busom imaju prostora i za duplo veće brzine u narednom periodu. A i sigurno će moći preko nekog adaptera da se nakače na neki U.3 ili budući standard ako uopšte bude potrebe da ih i tada koristimo, kao što i danas za sve standarde praktično imaš neki adapter. :d
 
Naprotiv, ja sam uveren da jos uvek nije niti ce skoro biti prilicno dostupan :) Promenices laptop, a imace samo SATA3 ;) Tu lezi problem. A SATA3 SSD ce uvek moci da se iskoristi.
 
Pa i prethodni laptop mi je imao 1.8" koji je bio muka za pronaći, vukoh iz USA Intela od 80GB. Kad sam to popunio i hteo veći, uzeo sam mSATA + 1.8" adapter. Onda kad je došao novi laptop, mSATA prešao iz starog u desktop na ploču ili na 2.5" adapter, sad u novom laptopu sam i mSATA na M.2 preko adaptera ubacio, poenta je - moći će uvek da se iskoristi, nećeš morati da baciš disk jer je postao potpuno neupotrebljiv.

Ukoliko bismo U.2 posmatrali kao naslednika SATA u, da kažem, standardnom 2.5" formatu diskova + kablovi i konektori, biće tovar adaptera i U.2 kućišta za M.2 diskove u kojima će raditi isti i prilbližno isto kao i direktno na pločama. Barm ja to tako vidim.

A i uvek će nekome moći da koristi, prodaš, kupiš aktuelno ako ti je bitno, kao i za sve ostalo što koristimo. Jedva čekam vreme u kome ćemo da se smejemo ko još koristi SM951 sa jedva 2GB/s read-om u tamo nekom matorom M.2 PCIe slotu. :d
 
To za adaptere ima smisla, mnogo ces lakse MANJI disk adapterom ubaciti u neki drugi format, nego li 2.5" SSD u bilo koji drugi noviji format. Ali ces imati gomilu adaptera vremenom.

Znam, prosao sam kroz takve stvari :D Kroz razne rekove, adaptere, kablove... 2.5/3.5" SATA/SAS je jedini opstao.

Laptop/masinu ces po svemu ostalog, osim po formatu diska, birati prvobitno. A SATA ce opstati garantovano jos jednu deceniju, ma koliko Intel pokusava da povrati PC trziste busanjem novijih formata :)
 
To je sasvim dovoljno za bilo sta, samo sto ima i povoljnijih resenja, doduse sa kracom garancijom tipa EVO ili Crucial, tvoj je izbor...

Presekao sam i uzeo to za sada - kada dodje do prisvajanja M.2 ovo ce da predje u drugi slot i to je to. :)
 
Dakle uz jedan Addonics ADM2PX4 PCIe 3.0 x4 to M.2 adapter i može desktop da živne u sekvencijalnom prenosu.
 
To se čeka, to se čeka!! :D :happy:
:banana::banana::banana::banana::beer:
 
Nisu naročito impresivne 4K performanse, tako da u realnom radu ništa naročito. Jedino ko sa 10Gb mreže skida 4K video za obradu da ima prednosti...
 
4K random je samo worst-case scenario koji nije baš način na koji moderne aplikacije funkcionišu.

Većina programa učitava i/ili čita podatke u mnogo većim blokovima od 4K, tako da PCIe diskovi tu imaju značajnu prednost.

Možda nije najbolji primer, ali pogledajte ovde pod Consumer Real-World Benchmarks:

http://www.storagereview.com/samsung_sm951nvme_m2_ssd_review

Naravno, sve se okreće oko cene, ako budu mnogo skuplji od SATA modela većina će ih ignorisati, ali ako doplata bude razumna, tipa 20% za isti kapacitet, što da ne?
 
Poslednja izmena:
20% je previše trenutno po cenama.
20% više ako budu cene SATA SSD, kao za hard diskove, onda OK.
 
Mislio sam 20% u odnosu na cenu SATA SSD istog kapaciteta.

Npr. bilo bi mi OK da 950 Pro bude do 20% skuplji od 850 Pro.

Trenutne MSRP od 200$ za 256GB i čak 350$ za 512GB za 950 Pro su previše.

Ali pašće to vremenom, realno verovatno je manja cena proizvodnje za M.2 modele nego za SATA modele - manji je PCB, konektor je mnogo manji i jednostavniji, tj. deo samog PCB-a, nema metalnog kućišta, šrafova, adaptera, ambalaža je manja ...

Trenutno se šišaju oni koji žure da prvi kupe novu tehnologiju.
 
Poslednja izmena:
Trenutno se šišaju oni koji žure da prvi kupe novu tehnologiju.

Jesi cuo ovo profesore?!!!
Strpljenja da ne ogule s ledja sve sto ima... :D
 
Nazad
Vrh Dno