Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Da li si probao da pogledas counter, namerno upises nekih 20GB i vidis razliku?

Hard Disk Sentinel radi OK, u disk performance pokazuje realan protok, i read i write.
Power On Time je 12 dana.
THW je skoro 40TB :d
Nema svrhe više ni da ga gledam...

Update: pomešao sam diskove, pa sam čitao podatke čas sa jednog, čas sa drugog :d

Disk je SAnDisk SD8SN8U-246g-1006
 
Poslednja izmena:
A sta prijavljuje Samsung Magician?
 
Ispravio sam gornju poruku, Neispravan je samo THW.
Nemam Samsung Magician na ovom računaru. Da li on uopšte vidi diskove koji nisu Samsung?
 
Ma zaglupeo mu se verovatno FW obzirom da disk već poduže radi normalno bez gubljenja podataka ili brzine, a tu jedino možda može flešovanje FW da pomogne. No važno je da mu samo registar (SMART) brljavi a ne sam SSD.
E sada zašto možda da pomogne, pa zbog uzroka: faličan FW, loš NAND ili čip gde se upisuju ti podaci... Ko zna.
 
OD kada sam uzeo notebook, izašao je jedan noviji FW, flashovao sam ga, ali se situacija nije pomenila. Nisam slao mail SanDisku, da vidim da li je poznat bug.
 
Nemam SSD. Nameran sam da kupim. Zapao mi je za oko ovaj http://www.corsair.com/en-gb/force-series-mp500-120gb-m-2-ssd .Ovako imam plocu https://www.msi.com/Motherboard/B85-G43.html#hero-overview ,dakle jedan PCI-EX 16X je zauzet grafickom. M2 slot nemam. Na ovaj SSD se pominje povezivanje NVMe PCI Express SSD
3.0 x4 interface????? Gledam na netu svi testovi u M2 slot,nige niko nije ga povezao na PCI-EX 4x. Moz sam glup al nekapiram??? Sta? Treba mi adapter M2 na PCI-EX 4x? Ovde u pakovanju vidim da to nema. Neverujem da se ovaj SSD samo ubode u PCI-EX 4x i radi ili je to to ustvari??? Nigde niko nepominje,unapred hvala...
 
M2 može da koristi SATA ili PCIe (do 4x) bus, ali ploča ti uopšte nema M2 slot zašto gledaš M2 SSD-ove?
 
Nemam SSD. Nameran sam da kupim. Zapao mi je za oko ovaj http://www.corsair.com/en-gb/force-series-mp500-120gb-m-2-ssd .Ovako imam plocu https://www.msi.com/Motherboard/B85-G43.html#hero-overview ,dakle jedan PCI-EX 16X je zauzet grafickom. M2 slot nemam. Na ovaj SSD se pominje povezivanje NVMe PCI Express SSD
3.0 x4 interface????? Gledam na netu svi testovi u M2 slot,nige niko nije ga povezao na PCI-EX 4x. Moz sam glup al nekapiram??? Sta? Treba mi adapter M2 na PCI-EX 4x? Ovde u pakovanju vidim da to nema. Neverujem da se ovaj SSD samo ubode u PCI-EX 4x i radi ili je to to ustvari??? Nigde niko nepominje,unapred hvala...

Sta ce ti M.2. ssd?
Lepo kupi sebi obicni ssd, neki provereno kvalitetan, recimo Samsung 850evo od barem 250GB i uzivaj.
Nista ali bas nista za obican rad neces dobiti nikakvim M.2. ssdom pogotovo kad vec nesams plocu sa M.2.
 
Ili zbog teskog novcanika, pa da ga olaksa malo vise ;)
 
Dobro, šalu na stranu, imaju ti diskovi svoju primenu, recimo, mogu 2 komada da spakujem u ovaj T440s + 2,5" standardni HDD, dakle, tamo gde je prostor bitan, odlična stvar. Za mini buildove, takođe, 2 kabla manje u već tesnom kućištu. Ali ako ni nemaš M.2 na ploči, pa dodatna kartica, pa u PCIex slot, pa dal' će da radi ili neće...
 
Pa bas zato mu i govorimo da ne uzima m.2. vec obicni...
 
pa realno mi ne treba pored nekog 850evo :)
vise sam za duplo veci kapacitet i super brzinu uz to nego da uzmem 960 ciju brzinu verovatno necu ni primetiti... najvise mi smeta to sto se greju a ne znam koliko bi ga ovaj hladnjak od ploce ohladio...
zato sam i hteo da cujem da li postoji neka osetna razlika u odnosu na sata ssd... ali izgleda da je nema :)

Ja neznam kako se ovdje navodi o velikom zagrijavanju NVME SSD Diska ja ga imam evo već drugu godinu model od Samsunga 951.
Imam i Intela mislim da je serija 535 i ovaj Samsung u kompiću i mala je razlika između jednog i drugog.
Samsung mi je primarni disk dok je Intel SSD više za backup slika poneki kratki video s moba i ništa važno.

Sada sam snimio temperaturu diskova za usporedbu.
Cpu je i3 sa vodeno hlađenje.

KZbr.jpg
 
Radi se o temperaturama pod opterećenjem koje traje neko vreme, a na slici su pretpostavljam temperature bez opterećenja? A čak i tu je razlika 8C što je nekih 20% i nije zanemarljivo.
 
hvala druze ali ipak sam se odlucio za 850evo od 500gb pa ga uskoro porucujem. ne bih ipak da se kockam a i kapacitet je pobedio brzinu u mom slucaju :)
 
Tek cena... koja je i omogucila taj kapacitet. ;)
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanjce...

Kupio sam ovaj SSD https://www.comtradeshop.com/intel-600p-128gb-ssd-m-2-pcie-ssdpekkw128g7x1.html

za Lenovo Yoga 2 13 , medjutim, cim ga postavim u slot, laptop krene da se pali i ugasi se..
Da li neko ima ideju zbog cega se ovo desava, znaci cak nema ni Lenovo loga, nista.. samo paf i ugasi se.. Nakon vadjenja iz slota, sve funcionise normalno...

Jel ovako povezano:

11.PNG

Back on pages 13, 14 and 15, there is some discussion that a PCIe type M.2 SSD drive won't work, based on a report from chemat that his machine didn't recognize a Plextor pcie m.2 2280 ssd (model: px-g128m6e).



However if you look back at other messages posted in this thread since then, you'll see that other people had trouble getting their machines to see even the recommended Crucial M550 SSD at first. Sometimes it takes a couple of reboots, and possibly disabling Secure Boot in the BIOS, before the newly installed SSD drive shows up, so I'm not so sure a PCIe type SSD is incompatible unless someone can point to a spec saying it's not.



My understanding is that the M.2 interface supports both PCIe and SATA type devices by design, but maybe I'm wrong. Until someone here reports a successful test with that new Samsung model, you might want to buy it from a vendor with a good return policy.



https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Yoga-Series-Notebooks/Yoga-2-13-Internals/td-p/1472366/page/19

Probaj i Secure boot u biosu da ugasis i onda da ubodes M.2 SSD.
 
Ne razumem na sta mislis konkretno dal je tako povezano? Kod mene u BIOS-u nema secure boot opcije, tako da i to otpada..
 
Da li je neko probao Kingston KC1000 250GB? Procitao sam na Bencovom testu da se ne greje puno ali da trotluje i da obara brzine kada se ugreje. Odustao sam od samsunga zbog pregrevanja, pa gledam koje su alternative, a ovo sam jedino video kod nas u radnjama.
 
Da li je neko probao Kingston KC1000 250GB? Procitao sam na Bencovom testu da se ne greje puno ali da trotluje i da obara brzine kada se ugreje. Odustao sam od samsunga zbog pregrevanja, pa gledam koje su alternative, a ovo sam jedino video kod nas u radnjama.

Koristim taj ssd već par dana i za sada je sve ok. Kod testiranja temperatura je išla do 60-tak stepeni, a ovako u realnom radu ide na 45-50. Napred na kućištu imam 14-ticu na 300 rpm-a, i pozadi 12-ticu na 600. Sobna temp. je oko 25C.
 
Poslednja izmena:
... danas sam pratio temperaturu za vreme igranja KC: D-a, ide do 65C na mestima sa puno NPC-ova. Moraće ipak pasivac neki da se namontira...
 
Odustao sam od Kingstona i uzeo sam 960 EVO, oko 40-55 stepeni se krece temperatura za nekih dva-tri sata sto sam drzao upaljen HWMonitor sa nekim pasivnim stitom sto sam dobio uz maticnu i duvaju dva ventilatora od po 14, ali gledao sam temperature samo prvih par dana, sada ne gledam i lakse mi je tako :D
 
Kupujem novu konfiguraciju. Koristiću je za izradu 3D modela, renderisanje i sl.
Imaću jedan HDD od 1TB (za podatke) i SSD od 256GB za startovanje os i programa.
Da li da se rešim za SATA3 ili PCI-Express? Koje bi bile prednosti i mane jednog i
drugog tipa SSD-a za moju primenu (pouzdanost, grejanje, trajnost), osim što su
SATA3 za 20-30% jeftiniji, a PCI-E su dosta brži?
 
Kupujem novu konfiguraciju. Koristiću je za izradu 3D modela, renderisanje i sl.
Imaću jedan HDD od 1TB (za podatke) i SSD od 256GB za startovanje os i programa.
Da li da se rešim za SATA3 ili PCI-Express? Koje bi bile prednosti i mane jednog i
drugog tipa SSD-a za moju primenu (pouzdanost, grejanje, trajnost), osim što su
SATA3 za 20-30% jeftiniji, a PCI-E su dosta brži u benchmarku?
Evo ti odgovor :)
 
Kupujem novu konfiguraciju. Koristiću je za izradu 3D modela, renderisanje i sl.
Imaću jedan HDD od 1TB (za podatke) i SSD od 256GB za startovanje os i programa.
Da li da se rešim za SATA3 ili PCI-Express? Koje bi bile prednosti i mane jednog i
drugog tipa SSD-a za moju primenu (pouzdanost, grejanje, trajnost), osim što su
SATA3 za 20-30% jeftiniji, a PCI-E su dosta brži?

Isplati se razlika u novcu. Ne pricamo o 30% razlike na 1000e nego na 100e u tvom slucaju od 256gb. Hladnjak te kosta 5$ mozda, mada bi ti svakako trebao da uzmes pro verziju (u slucaju da uzimas samsung 960)
 
Koja razlika se isplati? Sta ce on raditi, linearnu montazu na 256gb? Kopiranje sa diska na disk?
 
Da malo osvežimo temu, stigao Samsung 970 Pro 512GB pa rekoh da ga malo pomučim pre nego završi u laptopu na radnom mestu.

U prilogu kolaž slike sa testovima još 3 diska koja sam imao pri ruci.

Lenovo NVMe SSD koji je stigao uz T470s je potpuni fail, šteta što su uzeli očajan kontroler/nand (šta već), upis kada se izađe iz keša je ~230MB/s, loše čak i za budget SATA drajvove.
Samsung PM851 je OEM od Evo 840 verzije, solidno se drži i posle 4 godine, ali ništa posebno u poređenju sa današnjim diskovima.
Patrot Blast 120GB kao budget disk, čisto da se vidi kolika je razlika u odnosu na ove skuplje diskove.

Testovi izvedeni na sveže instaliranom Windows 10 1803 otkačenom sa interneta, dakle, ništa drajveri. Stavio kasnije i Intel RST, ali nije bilo neke razlike. Mašina iz potpisa.
Samsung Magician, a i NVMe drajver još ni ne prepoznaju 970 Pro, datum proizvodnje diska 01.05.2018. Mada su i sa Microsoft NVMe draverom rezultati u okviru navedenih specifikacija.

Sintetika kao sintetika, koristio default podešavanja i CrystalMark 6 koji nije kompatibilan s random read rezultatima sa 5.x.x verzijama, mogu i to da izvrtim pa da okačim.

Folder sa sitnim fajlovima na testu je imao 19.479 fajlova i foldera, 38,1GB, inače folder sa igrama, Skyrim, Civ5 i još poneka, kao real world test za kopiranje, dosta sitnih, poneki veći file...

Veliki fajl je 7z arhiva od 89,4GB, kopiranje na 970 Pro je vršeno sa Lenovo NVMe diska za konstatnih 1,38GB/s upisa. Jasno je da je potreban ekvivalentan disk da bi se dobile max performanse. :)

Zagrevanje je posebna tema - Lenovo je na svoj NVMe SSD postavio termalnu traku sa donje strane tako da njom naleže na poleđinu matične ploče u delu koji nije topao. Rešenje je sasvim OK pošto ni 970 Pro sa tom trakom nije prešao 66 stepeni. U ATTO benchu se vidi da je ipak posustao zbog temperature u slotu sa donje strane ploče.

S druge strane, u gornjem M.2 slotu na Asus Z270I nikako ne koristiti ovu traku jer disk onda nalegne na hladnjak od čipseta i još bude dogrevan. Otkriveno empirijski pošto je throttle kretao posle 2s bilo kakvog tress testa. :d Isključivo samo gornji hladnjak koristiti koji ima svoju termalnu traku koja naleže na čipove direktno.

Sa donje strane ploče, drugi M.2 nema hlađenje, ovde sam malo izdigao ploču na dodatne distancere jer je radila na stolu, u kućištu sa par mm do stranice, biće vruće, poželjno dodati neki hladnjak ako može da stane. Na žalost, taj zadnji slot je samo za NVMe diskove, dok gornji prima i SATA modele.

Toliko za sad, Patriot Blast sam morao da vratim vlasniku, 970 Pro je sada u laptopu, ali mogu i odatle da provrtim još koji test ako nekog zanima.

PS. alfaunits, možeš da kreneš sa hvalospevima&čestitkama :d :d :d
 

Prilozi

  • Samsung970Pro512GB.png
    Samsung970Pro512GB.png
    178.5 KB · Pregleda: 110
  • LenovoNVMe256GB.png
    LenovoNVMe256GB.png
    179.9 KB · Pregleda: 93
  • SamsungPM851256GB.png
    SamsungPM851256GB.png
    174.8 KB · Pregleda: 93
  • PatriotBurst120GB.png
    PatriotBurst120GB.png
    166.2 KB · Pregleda: 96
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno