Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Nisam stigao danas da ga ubacim, sutra ću da kloniram stari SSD.

Samo mi kaži šta da instaliram za testiranje, koji program?! :)
 
Isprobaću i to popodne :)
 
@Sasa012 evo testa, instalirao i pokrenuo po defaultu, nisam ništa menjao:

CrystalDiskMark_20201105181347.png


@Zeha AIDA64 pokazuje da je ENG kontroler...?

aida.png
 
Jel može neko da me uputi na post za razlike između SSD, M.2, NVME i PCIe uređaje? Prednosti i mane...

Ako bi se koristio za igre, multimediju, surf, office, a možda i za virtualnu mašinu. Šta je bolje, preporučivo, sa opravdanim odnosom cena/performanse za kapacitet 500-1.000 GB?
 
Ja sam moj uzeo jos 17.10.2019. Rade oni to odavno, samo je odnedavno procurelo.

CZAsm5.jpg
 
Brkate:
SM2262EN = SM2262ENG
SM2262G je drugačiji kontroler!
 
Prvo ta ploca IMA podrsku za NVME ssd, ovaj M.2 je konektor za nvme ssd-ove.
da.jpg

E sad da li ces osetiti razliku, pa verovatno (skoro sigurno) i neces znatno i bitno osetiti razliku.

NVME ti stedi prostor, oslobadja jedan stata3 (6Gbps) konektor.

Ne ubadas ti nvme ssd u pci konektor (slot) vec u M.2 konktor.
m2.jpg

Ko nema M.2 konektor na ploci a hoce nvme da montira kupuje adapter koji bode u pci slot (AKO ih ima dovoljno) pa u adapter nvme pa malo prepravke biosa...
Ti imas M.2 i moze u tvoju plocu nvme.

E da li ti treba nvme, da li znas sta je i sta ces sa nvme je neka treca stvar...
 
LOL ploča je toliko mini da mu je slot na leđima (znači treba vaditi ploču napolje zarad montaže), a i slot je na H97 chipset-u a ne na CPU...
 
To je ITX ploča, M.2 na poleđini je praktično standardno, pogotovo na modernim pločama sa M.2 slota.

Može slobodno da uzme NVMe, Kingston A2000 je praktično iste cene kao SATA drajvovi. Radiće manjom brzinom od deklarisane, nije strašno, svejedno će biti daleko brže od HDD...

Takođe, čovek će pre ili kasnije da apgrejduje sistem, imaće ploču na koju će samo da ubode šta već bude uzeo sad i radiće punom brzinom...

Ne znam jedino da li chpset podržava bootovanje sa M.2 ili će morati da služi kao storage a sistemski drajv negde drugde...
 
Poslednja izmena:
Nije chipset u pitanju, već da li postoji NVME boot u samom image-u UEFI-ja.

Kako postoji posebno slot M.2, postoji i NVME boot u samom image-u UEFI-ja.

Za ploče koje nemaju posebno M.2, može se dodati NVME boot u samom image-u UEFI-ja i potom flešovati isti image.
 
Ček, pa kako sad to, dovodi se u pitanje da li može da butuje sa NVME?

Ja već imam ssd, neki EVO, ne znam tačno koji, kupljem pre jedno 5-6 godina...i radi vrh.
Nego bi ga prebacio u lap, a uzeo drugi, pa reko da metnem NVME.

Ali ako se dovodi u pitanje butovanje???

Nego na specifikaciji ploče piše da može, jest marketing, al ne verujem da lažu.


Untitled.png
 
Ček, pa kako sad to, dovodi se u pitanje da li može da butuje sa NVME?

Ja već imam ssd, neki EVO, ne znam tačno koji, kupljem pre jedno 5-6 godina...i radi vrh.
Nego bi ga prebacio u lap, a uzeo drugi, pa reko da metnem NVME.

SATA je jedna stvar, NVME je druga stvar.

Ali ako se dovodi u pitanje butovanje???

Nego na specifikaciji ploče piše da može, jest marketing, al ne verujem da lažu.

Imaš već M.2 slot, bilo bi glupo od proizvođača ploče da ne ubaci šta je potrebno u UEFI.

Da otklonimo dilemu, evo šta piše u poslednjem BIOS/UEFI image-u za tvoju ploču:

QwAeAX1.png
 
Jasno, hvala svima.


Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Ubacio Kingston A2000 u Jonsbo M2 heatsink. Investicija od nekih 3-4$.

Pri stres testu (kratkom) je sada dosao do 39c, bilo oko 50.
 

Prilozi

  • Jonsbo_M2.jpg
    Jonsbo_M2.jpg
    834.3 KB · Pregleda: 201
Aj da javim šta sam uradio, a i da ostane trag, možda nekom zatreba... i hvala još jednom na pomoći.

Dakle umesto 2,5 SSD-a, Samsung 840, 120GB, sam stavio NVME Kingston A2000, 240GB, u M2 port na ploči, mITX, H97 chipset, dakle matoro....
Ovaj 2,5 SSD sam menjao jer mi je trebao za laptop, ne zbog neispravnosti, niti da bi poleteo, i evo šta sam +dobio:
 

Prilozi

  • as-ssd-bench Samsung SSD 840  6.11.2020. 22-12-38.png
    as-ssd-bench Samsung SSD 840 6.11.2020. 22-12-38.png
    30.8 KB · Pregleda: 183
  • as-ssd-bench KINGSTON SA2000M 22.11.2020. 14-42-52.png
    as-ssd-bench KINGSTON SA2000M 22.11.2020. 14-42-52.png
    31.6 KB · Pregleda: 174
Može li neko da kaže da li je 840 stvarno toliko spor ili je čipset/procesor bio problem?
Meni je (tada) nov 850 EVO na CrystalDiskMark testu dao 552 MB čitanje i 512 MB upisivanje.
Ono 485 za 840 još i ajde, ali 126 za upis mi je neverovatno. Da nije do starosti/istrošenosti diska?
 
Ne, vec nije bio uradjen GC, trim "kasnio" pa kad je testirao bilo usporenje, jos ako je popunjen puno ssd bio...
 
Moze se jos uvijek ubosti “stari” bolji kontroler na 8200 pro. Doslo danas iz DE, radnja Computeruniverse

1a5cff2bce444a66462cc06efd61a135.jpg
 
Na DE amazonu trenutno akcija za Black friday, moze li mi neko reci jel valja ovo ili neku drugu preporuku za 500gb ili 1Tb Nvme. Planirano je da se stavi na neku x570 plocu
nvme.jpg
 
Za 500gb cena je odlicna, mozes da uzmes. Pogledaj koliko kosta samsung isto od 500gb, ako je slicna cena mozes i njega.

Послато са SM-G955F помоћу Тапатока
 
Sta mu dodje kao najbolja gaming opcija od 1tb? WD 1TB Black SN750?
 
Sve ti je jedno, čovek. SSD ubrzava samo učitavanje nivoa a i tu su razlike od par sekundi...
Uzmi neki dobro ocenjeni koji ne košta mnogo i sa što dužom garancijom...
 
Nazad
Vrh Dno