Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Vec se prepolovila cijena ssd-ova i rama u zadnjih mjesec/dva.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Memorija G.Skill RipJaws V DDR4 3200 16 GB koju sam pre mesec dana platio 62 evra, danas je 55.

Crucial 1 TB sa 105 na 95 isto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Malo sam slabije pratio SSD-ove u poslednje vreme, a došlo vreme za upgrade, stigla nova ploča, CPU i memorija, pa sad bi bilo lepo da stavim i neki NVMe :)

Kakav je A-Data XPG SX8100 512GB? Ima nekih primedbi na isti? Treba mi za sistemski disk i par programa i igrica, a VM i ostalo ostaju na 860 Evo 1TB.
 
Nemoj njega.
Stavi 8200PRO (ili brata mu GAMMIXS11Pro) mnooogo je brži (IOPS)... ;)
 
Poslednja izmena:
Cekam da ADATA 1TB XPG Gammix S11 Pro M.2 PCIe M.2 2280 AGAMMIXS11P-1TT-C da padne na 100e pa uzimam i ja :)
 
Naćekaćeš se... :)

Ili sačekaj da izađe pun novi model PCIe 4x4, pa da ga ja uzmem, pa prodam ovaj moj... :p
 
Meni da ga prodas al po ceni polovnog a ne po kupovnoj... :d
 
Pa nisam ni mislio da budem bezobrazan!
Naravno odgovarajuća cena... ;)
 
Bas gledam sada ADATA 1TB XPG Gammix S11 Pro i kontam da li je to overkill za moje specs... pritom vec imam 860 EVO od 1Tb. Rado bih pridodao NVMe, kada vec Toma Max podrzava i 'pobacao' ove stare WD-ove kao backup u fioku, al' ne bih da se 'ubijem' od preterivanja. :rupa:
 
Ti radi cega kupujes (zelis da kupis) M.2. ssd?
Za sta bi ga koristio pored ovog 860evo?
Zelim da te pitam i navedem da razmisljas da li ti je uopste potreban?
Ako ti je tisina glavno merilo za kupovinu onda kupuj (cuce se i dalje napajanje i pogotovo hladenje).
Ako ti za neke specificne poslove potreban nvme onda kupuj.
Ako bi da izbacis hdd-ove i zamenis ih sa 860evo a njega sa nvme, onda se upitaj da li ti je to potrebno, za sta bi drugo mogao bolje iskoristiti te pare...
Ako ti je bas ćeif (gušt, volja, svrbe te pare u dzepu) onda idi i kupi (bolje nego da se napijes) i uzivaj u patkometriji... :d

U svakodnenvno uobicajenom nezahtevnom koristenju (90% vremena i korisnika) neces primetiti skoro pa nikakvu razliku ...
 
Jasno mi je to, zato i kažem da li je overkill. :) Kao što napisah gore, izbacio bi WD stare, na kojima mi stoje razne stvari koje su već back-upovane na eksterni HDD. Zauziumaju mi mesto u kućištu, trenutno stoje jedan na drugom u odeljku za vodeno (koje nemam očigledno). Mogao bih uzeti NVMe kao primarni (ne obavezno 1TB, pola od toga je dosta) i prebaciti na Evo šta imam sa oba WD-a. Eto, za to mi treba, poslovni laptop mi je za rad, PC za sve ostalo. :)

Što se buke tiče, napajanje ima smart mode za silent fan do tipa neke granice potrošnje i u idle-u je nečujno, bukvalno. HDDovi zaoru pri boot-u i posle retko. Taj faktor tišine nije presudan, samo je bonus.
 
Poslednja izmena:
Jasno mi je to, zato i kažem da li je overkill. :) Kao što napisah gore, izbacio bi WD stare, na kojima mi stoje razne stvari koje su već back-upovane na eksterni HDD. Zauziumaju mi mesto u kućištu, trenutno stoje jedan na drugom u odeljku za vodeno (koje nemam očigledno). Mogao bih uzeti NVMe kao primarni (ne obavezno 1TB, pola od toga je dosta) i prebaciti na Evo šta imam sa oba WD-a. Eto, za to mi treba, poslovni laptop mi je za rad, PC za sve ostalo. :)

Generalno, neisplativa ideja, osim ako baš hoćeš da se rešiš tih hard diskova, a 1 TB koliko imaš na sadašnjem SSD-u ti nije dovoljno za sve. Ja sam kupio model koji gledaš i najbolje što je proizašlo iz toga je što sam oslobodio stari SSD za drugu mašinu koja je prodisala i može još uvek da se koristi za rad. Dobici u performansama su mizerni, a 512 GB će verovatno brzo postati tesno, ja sam uzeo 1 TB model i igre su mi kao od šale pojele pola, današnje igre se šire po disku kao covid-19 po Srbiji.
 
Na stranu performanse, upravo zbog toga što prosečna igra ubije 100Gb+ lako postane tesno 1Tb. A ovi WD-ovi imaju sigurno 10 godina, tako da su isplatili sve što je u njih uloženo odavno. :)
Poručio sam svakako Adata navedeni, cena domaća (Gigatron) je prosto neverovatna, ali mađarska veoma korektna. 5 godina garancije je takođe lep bonus.
 
Pozdrav,



Kakva su vam iskustva i da li je nego ugradjivao heatsink za m2 nvme ssd?

Da li je to neophodno uopste?



Kompjuter koristim za video obradu i neki lagani surf netom. Ne igram igrice niti gledam filmove.
 
Veliki broj novijih ploča ima ugrađen heat sing za M.2 i to je dovoljno. I ako nema nije velikiproblem, greju se samo prilikom dugotrajnog upisa ali nije zgreg da ima bar neki hladnjak. Ako je M.2 ispod grafičke mora da se pripazi na visinu.
 
Hvala na odgovoru. imam ugradjen default heatsink sa ploce medjutim gledao sam neke klipove na YT gde se ugradjuje druga vrsta heatsinka, kontam sa ipak malo boljim performansama sto se tice temperature. mada opet i ja mislim da mi je nepotrebno jer kompjuter se jako retko greje s obzirom da ne igram igrice na njemu vec uglavnom ga koristim za surf, youtube, i obradu video materijala gde doduse renderovanje traje max 10 minuta... tako da je on 99% vremena u laganom nacinu rada :)
 
Onda ti nije potreban.
U svakom slučaju, možeš pratiti temperaturu pa ako često prelazi 65-70 stepeni, onda razmišljaj o nabavci hladnjaka...msda, neće jer već imaš one sa ploče.
 
Poslednja izmena:
Softver sa sajta proizvođača drajva, svaki ima svoj alat za to...odeš na stranicu proizvoda i negde mora da ima download za to.
 
Može i HWinfo64
Capture.JPG
 
Može, mada nisam siguran koliko je precizno u odnosu na fabrički alat koji verovatno može direktnije da mu pristupi, na nivou firmvera...ne znam.
 
@vladat1 Ceo odgovor već imaš u ovoj temi...
Moj post ovde
 
@vladat1 Ceo odgovor već imaš u ovoj temi...
Moj post ovde

Pročitao sam tvoj post, i zanimaju me neke stvari

- postavi mi link ka sajtu gde si kupio adapter
- da li je bolje da ubacim u drugi slot grafičke kartice ili u običan PCIe
- šta misliš, da li bi i ja isto morao da modujem FW (BIOS)

Meni bi taj disk služio samo za igrice. Ceo sisitem mi je na SSD u. ne bih menjao SSD zbog specifničnih podešavanja i šifri koje ne mogu tako lako da odradim.
 
Ako gledamo da kupimo neki računar koji će podržavati next-gen igre i parira konzolama, postoji jedna nedoumica koju ja imam a koja bi mogla zeznuti sve koji nisu upućeni.

Prvo. Da li postoji neki ekvivalent ssd-a na PC-u bar ovog u Xbox S/X-u jer su plejkin nabili samo tako? Da li može onaj obični kingstonov NVM-e od 500 GB čija je brzina 2200mb read i 2000mb write. Xbox-ov ima 2400mb read koliko sam upoznat a ima 4,8mb nečega što ne znam šta je
Ovih 200mb neće praviti neku razliku? Ili hoće?

Drugo. Da li je zeznuto kupiti danas ploču koja nema PCI-E 4 (opet kažem zbog ssd-a) jer next-gen konzole dolaze a i nove igre.
Nekako mi nije logično da neko kupi 9-tu ili najnoviju 10-tu generaciju najboljih Intel procesora i da za par godina bude degradirana zbog nedostatka PCI-E 4 (9 i 10 generacija podržava samo PCI-E 3).
 
Pročitao sam tvoj post, i zanimaju me neke stvari

- postavi mi link ka sajtu gde si kupio adapter
- da li je bolje da ubacim u drugi slot grafičke kartice ili u običan PCIe
- šta misliš, da li bi i ja isto morao da modujem FW (BIOS)

Meni bi taj disk služio samo za igrice. Ceo sisitem mi je na SSD u. ne bih menjao SSD zbog specifničnih podešavanja i šifri koje ne mogu tako lako da odradim.

Hmmm, vidim da ti treba pojašnjenje i pomoć oko par osnovnih stvari...
- KP - imaš sto prodavaca, beše oko 850 rsd.
- Pa NVMe je x4, a tvoja ploča je jeftina i osim 2 x16 (grafička slota) ima samo još dva x1 PCEe slota (sam računaj koliko bi ga ograničio! - 1 kanal je teoretskih max. 985 MB/s...). A pošto je jeftina ploča ograničen si i sa grafičkom - piše da ti sa 2 zauzetim slotom oba prelaze u x4 umesto u standardni x8 (ima da ograničiš grafičku, ali obzirom da je i ona sporija možda i ne primetiš).
- Skylake platforma podržava, ALI opet taj nižeg ranga čipset uobičajeno ne; ali to moraš sam probati šta je MSI ubacio kao mogućnost u tu ploču jer ti piše "NVMe / AHCI Driver Support" pa možda i imaš sreće. Ako neće, da moraš da moduješ UEFI ili nema boot-a sa NVMe...

Koji je problem klonirati SSD na NVMe?? Ima bezbroj alata koji to rade a mnogi su i besplatni, a ta operacija ima bukvalno da traje koji minut...
 
Meni bi taj disk služio samo za igrice. Ceo sisitem mi je na SSD u. ne bih menjao SSD zbog specifničnih podešavanja i šifri koje ne mogu tako lako da odradim.

Kupi veci SSD i na njega instalira/prebaci igre, nemas potrebe za m.2 nvme.
 
Nazad
Vrh Dno