Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Meh došao sam u tu fazu da samo istestiram stvari i onda me mrzi da se zezam i menjam HW.

Prvi put od kada sam počeo da se bavim računarima pre skoro 25 godina da imam isti PC duže od dve godine. Pritom će sledeći verovatno biti neki Intel NUC ili tako nešto.
 
Od skoro koristim PM951 512GB i evo iskustva iz prve ruke.
Matična je GA-H110N, a SSD je u AHCI izdanju, uboden u M.2 slot koji se nalazi sa zadnje strane matične, naravno odmah ispod 2 SATA3 konektora, sa kojima deli magistralu i koji su suštinski onesposobljeni kada se bocne SSD.
Brzina rada diska je izuzetna, bije 1,5GB read/write kao od šale, ali jedna stvar mi se ne sviđa - mnogo se greje. Verovatno je uzrok i to što je praktično neposredno ispod ležišta za CPU, pa i od njega dobija dodatnu toplotu, ali i sam SSD se dosta greje u radu.
U leru trenutno temperatura dostiže skoro 50 stepeni (doduše, jako je vruće i napolju, pa je i to uzrok), iako radi ventilator kućišta non stop. Ipak, moje mišljenje je da je položaj nesrećno rešen i da je to glavni uzrok (pored svega ostalog) relativno visoke temperature. Možda bi bolje bilo da se stavi u neki PCI-E adapter, pa u slot, ali kod mene nema gde, pošto je u slotu grafika. Ili da vent direktno duva u njega, opet, kod mene nije baš izvodljivo.
Inače, konkretno ovaj model je poznat da se pri intenzivnom radu dosta greje, temperature idu i do 80 stepeni, ali to samo kad se optereti i posle solidnog vremena.

Sve u svemu, ovo je ultra brz SSD, tu nema zbora, samo kad bi se nešto manje grejao.

Inače, radi u hackintosh mašini, macOS Sierra nativno ga je prepoznala bez problema.
 
Poslednja izmena:
Nikako mi nije jasno zasto ne dolaze sa heatsinkovima?
 
Ni meni, ovaj model bi morao po defaultu da bude u oklopu.
Videću po net-u da li ima da se kupe namenski heatsinkovi pravljeni za ovu dužinu, pa da ga oklopim.
Sad videh na net-u, ide temperatura ovog modela i do 110 stepeni pri punom opterećenju, kad počne da trotluje. Mnogo je ovo, baš mnogo. Našao sam hladnjake, ima, ali nije neki izbor, što me čudi, očekivao sam veću ponudu.
 
Poslednja izmena:
Koliki ti je prostor između SSD-a i kućišta? Verujem da nema više od par mm. Možeš da probaš da staviš termalnu traku odgovarajuće debljine na kućište tako da SSD nalegne na nju kad staviš matičnu i da praktično koristiš celo kućište kao hladnjak.
 
Prostor je nešto manji nego što su odstojnici na kojima leži matična ploča.
Ovo sa termalnom trakom ti je super ideja, nadam se da ću uspeti da je odradim, pošto mi se čini kao najpametnije i najelegantnije rešenje.
Hvala za predlog.
 
I .... sta dobijas tim brzinama u Hackintoshu naspram obicnog SSDa osim grejanja zimi? :p

Pitam zasto ljudi uzimaju skuplji SSD, mozda neko stvarno ima primenu van linearnog video editinga.
 
Ništa.
Ali bio je relativno povoljan sa cenom + zbog gužve u kućištu bilo mi zgodno da uzmem M.2, jedan SATA kabl manje :)

Probaću ovo što mi je mighty savetovao, mislim da će da pije vodu.
 
PM951 512GB povoljan? Najbolje cene su bil drozine, a za te cene postoje 1TB SATA SSDovi plus fensi rucan i sufle :)

Zazelim ponekad da imam PCI-E SSD, ali to je kada kopiram/kloniran VMove samo :)
 
@RingeRaja: Sličnu foru koriste u mnogim mini računarima i thin clientima gde se stvari pasivno hlade, stave termalnu traku između komponenti koje se greju i kućišta.

Isto i u SATA SSD-ovim, između NAND čipova i kontrolera i kućišta SSD-a stavi unutra termalnu traku da bi se bolje hladile komponente.
 
I .... sta dobijas tim brzinama u Hackintoshu naspram obicnog SSDa osim grejanja zimi? :p

Pitam zasto ljudi uzimaju skuplji SSD, mozda neko stvarno ima primenu van linearnog video editinga.

Ništa.
Ali bio je relativno povoljan sa cenom + zbog gužve u kućištu bilo mi zgodno da uzmem M.2, jedan SATA kabl manje :)

Probaću ovo što mi je mighty savetovao, mislim da će da pije vodu.

PM951 512GB povoljan? Najbolje cene su bil drozine, a za te cene postoje 1TB SATA SSDovi plus fensi rucak i sufle :)

Zazelim ponekad da imam PCI-E SSD, ali to je kada kopiram/kloniran VMove samo :)

Osim izuzetno male primene za retke korisnike korisni su za laptopove, ostaje prostor za obicni hdd umesto klasicnog ssd-a.
Kako god da okrenem vise bi voleo imati 1TB ssd klasicni u laptopu nego m.2. ssd i hdd...

Odavnoi sam mogao uzeti bilo koji od m.2. ssd-ova ali osim cene izuztetno me odbija moguce pregrevanje...
Da bi se stavili neki pasivni hladnjaci potrebno je skidati nalepnicu (koja "kao" sluzi navodno i za hladjenje :d) a onda lako moguce da se trajno ostane bez garancije...


Alfa sta ti znaci "bill drozine"?

p.s. glasam za rucak i sufle na kraju. :D
 
Poslednja izmena:
U laptopovima retko ima mogucnost za vise SSDova. Fizicki moze ali ga softverski zeznu :(
Tako da mogu 2x m2 umesto SATA ali ne daju :(

Bil drozine. Bile od Dr.Oge tj.Drozine :)
 
Poslednja izmena:
@RingeRaja

Mislis da se SSD greje zbog toplote koju disipira cpu hladnjak?

Taj procesor zajedno sa njegovim iGpu trosi 35W, bez iGpu verovatno 15-20(mozda i manje). Mislim da nema sanse da to utice na temperaturu SSD-a.
 
8-11C manje nije lose.
Steta sto se samo "naslanja" odnosno kopcama samo pritiska uz nepripremljen m.2.
Da se skida nalepnica sa m.2. i lepi telo hladnjaka termo pastom na komponente rezultati bi bili verujem jos mnogo bolji...


Sta smo ono rekli zasto su m.2. skuplji od obicnog ssd-a, je'l samo zbog novijeg kontrolera ili postoji neki "materijalni" razlog?
 
Da im treba hladnjak, treba im, e sad, šta raditi sa onim M.2 slotovima na poleđini ploča... termalna traka pa zalepiti za kućište? :d

U komentarima ostavljen i link na test sličnih hladnjaka, kad se bolje porazmisli, treba im samo za max brzine u radu sa velikim fajlovima a i to tek ko uzme par komada od po bar 512GB+ da kopira s jednog na drugi tim brzinama. Inače i bez hlađenja izguraju skoro 200GB max brzinom, dakle 256GB modelima ni ne treba dodatno hlađenje za max performanse, jedino život da im se produži. :)

Što će dalje reći da nema potrebe kupovati ove diskove za sistem, obični AHCI sa 'samo' ~500-550MB/s i sličnim 4K performansama su skroz OK, ali dobro, ko voli, nek' izvoli. :)

https://translate.google.de/transla...e.de/2017-04/m.2-ssd-kuehler-test/&edit-text=
 
Nedavno uzeh 960 Evo (1000GB) i primetio sam da throttluje kada koristim ATTO. U svakodnevnoj upotrebi, to se ne desava. Bez obzira, ne svidja mi se ideja da nesto sto je skupo placeno nije napravljeno kako treba. Neko iz Samsunga je zamislio da hladi memorijske cipove nalepnicom koja ima u sebi malo bakra i koja je zalepljena sa donje strane. Hajde i to nekako mogu da razumem ali veci problem predstavlja kontroler koji se kod mene, ako je verovati HWInfo64, greje na preko 110 stepeni kada koristim ATTO. Sa gornje strane je samo zalepljen papir na kome pise S/N i ostale gluposti a napravljen je tako da ce skoro sigurno da se pocepa kada se odlepljuje (posto je zasecen po ivicama). Stavio sam vec pomenuti EK M.2 hladnjak i max temperatura u ATTO koju sam video je 73 stepena. SSD sada ne throttluje a ja ostadoh bez garancije zahvaljujuci r3tardima iz Samsunga koji nisu mogli da montiraju na SSD krsteno hladjenje. Interesantno je da 960 Pro 512GB nema taj problem.

atto_no_cooling.pngatto_cooling.png

Edit: "bez hladjenja" vs "sa hladjenjem"
 
Poslednja izmena:
Gde si ga montirao, iznad grafičke ?
 
Sumnjam da ide na 110C. Počela bi da se topi plastika.
Moj SSD M.2 i dalje insistira da dnevno ima nekoliko stotina GB upisa.
 
gde uzeti m.2 heatsink?
 
Sumnjam da ide na 110C. Počela bi da se topi plastika.
Moj SSD M.2 i dalje insistira da dnevno ima nekoliko stotina GB upisa.
Da li si probao da pogledas counter, namerno upises nekih 20GB i vidis razliku?
 
Sumnjam da ide na 110C. Počela bi da se topi plastika.
Moj SSD M.2 i dalje insistira da dnevno ima nekoliko stotina GB upisa.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Product-Review-Samsung-950-Pro-512GB-M-2-Drive-725/
http://alienbabeltech.com/forum/showthread.php?tid=760

Ovo je za 950 Pro, na 960 Pro je situacija bolja.


Gde si ga montirao, iznad grafičke ?

Pomerio sam ga u treci slot. Prvi je izmedju graficke i CPU-a i tamo je 960 Pro. Drugi je odmah ispod graficke (mora da se izvadi graficka da bi se monitorao). Pomislio sam da je zbog toga pa sam ga prebacio u treci ali su temperature iste. Problem je u tome sto je kontroler opste nema hladnja na sebi a u pitanju je ARM procesor sa pet jezgara.

gde uzeti m.2 heatsink?
https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-nickel

Salju postom.
 
Poslednja izmena:
Naručio sam 250GB 960 Evo i imam jedini M2 slot iznad grafičke gde je i dobro provetren. Morao sam još jedan SSD da nabavim da zameni V300 od 120GB pa ko' rekoh da iskoristim M2 slot. To mi je poslednji upgrade za ovu godinu. 125E i nije tako loše. Ako baš zatreba pod "mora", skidam nalepnice i lepim veliki hladnjak ako ne budem mogao da nađem taj clip-on ovde.
Koliko sam pročitao, nije problem u kontroleru nego u samim čipovima. 500GB ima druge memorijske čipove i nema problema sa temperaturom.
 
Poslednja izmena:
kakva su vam generalno iskustva sa 960 evo?
sastavljam opet neku mini itx masinu pa mi je ideja bila da imam sto manje kablova ali koliko vidim ovo cudo ume bas da se zagreje...
ploca ce biti z270i strix koja ima svoj hladnjak za m.2 disk.
takodje me zanima da li ima nekih primetnih razlika izmedju m.2 i sata ssd-a sto opravdava kupovinu jer sam jos uvek pre za varijantu jednog 850evo od 500gb nego 960 od 250gb...
 
Postoji odlicno opravdanje kupovine M.2. diskova - punjenje dzepova kompanijama, posto korisnicima isti ne treba izgleda :)
 
pa realno mi ne treba pored nekog 850evo :)
vise sam za duplo veci kapacitet i super brzinu uz to nego da uzmem 960 ciju brzinu verovatno necu ni primetiti... najvise mi smeta to sto se greju a ne znam koliko bi ga ovaj hladnjak od ploce ohladio...
zato sam i hteo da cujem da li postoji neka osetna razlika u odnosu na sata ssd... ali izgleda da je nema :)
 
kakva su vam generalno iskustva sa 960 evo?
sastavljam opet neku mini itx masinu pa mi je ideja bila da imam sto manje kablova ali koliko vidim ovo cudo ume bas da se zagreje...
ploca ce biti z270i strix koja ima svoj hladnjak za m.2 disk.
takodje me zanima da li ima nekih primetnih razlika izmedju m.2 i sata ssd-a sto opravdava kupovinu jer sam jos uvek pre za varijantu jednog 850evo od 500gb nego 960 od 250gb...

https://forum.benchmark.rs/showthre...-ili-AS-SSD)&p=5087937&viewfull=1#post5087937
https://forum.benchmark.rs/showthre...-ili-AS-SSD)&p=5193018&viewfull=1#post5193018

To je sintetika. U realnom radu, tesko da ces primetiti razliku. Ja sam ih uzeo jer sam resai da se ratosiljam postojeca 3 SSD-a i samim tim 6 kablova. Mnogo urednije izgleda. Sto se tice pregrevanja, imas resenje. Ne znam koliko su ti hladnjaci koje imas na ploci efikasni, posto postoji mogucnost da podignu temperature, kao sto je bio slucaj sa MSI:

https://www.youtube.com/watch?v=LIkWnnDjhkk
https://www.youtube.com/watch?v=kohRqfcL5l4
 
hvala na odgovoru, ipak cu ici na proverenu varijantu sa 850evo 500gb. bice samo on u masini tako da nece biti guzve sa kablovima.
 
Nazad
Vrh Dno