Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

ja sa svojim 960evo ne vidim apsolutno nikakav benefit u odnosu na 850evo :)

skroz neplanirano sam iscupao novu z370 plocu iz sekundarne masine u kojoj je vec bio 960evo i ubacio sve zajedno sa novim cpu-om u glavnu masinu. prvo sam probao na 15min win 10 a potom instalirao hackintosh i sve apsolutno isto radi kao na 850evo disku :)

tako da sad opet kupujem disk, bio bi to 860evo zbog razlike u ceni.

inace mi se 960evo na z370-i strix ploci u mini itx masini zagreje do 50C u nekom ssd bench testu tako da je sa te strane odlican jer sam mislio da ce da se istopi...
 
Kod mene se primećuje razlika kada su oba SSDa so windows-ima. Sve brže radi na Samsungu mada nebih mogao da se zakunem da se isplati razlika u ceni. Razlika je zbog drugog i trećeg testa i to se vidi najviše u opracijima u samim windows-ima i programima.
s960 vs spcc1.JPG
 
Šta "???". Isti W 10 (klonirani) na oba diska, na Samsungu je sve primetno brže.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni pomislio da to to znaci :)
 
I MSRP uopste nije los, mozda stvarno prvi put u 3 godine cene stvarno odu nanize.
 
Ajde da i ja ubacim malo razlike između diskova - u pitanju je jeftini WD Green M2 SATA3 disk i Samsung 970EVO M2 NVME.

WD_Green.jpg Samsung_EVO_970.jpg

Sad, nisam baš najvičniji video montaži i ovo je nešto što sam sklepao u Vegasu uz pomoć čiste intuicije i par uputstava sa You Tube, ali u pitanju je podizanje sistema na oba diska sa svim mogućim servisima uključenim (Steam, GOG, UBIPlay, Rockstar Club, One Drive...) antivirusom i nekim vidžetima za Windows

[video]https://drive.google.com/file/d/1BgDYSszpO0HqWuSV3joOnB7w7F8J2Liy/view?usp=sharing[/video]

Naravno, kada sam isključio neke servise da se podižu sa sistemom, sve je išlo dosta brže. I iako ne izgleda mnogo upečatljivo, rad u Adobe programima i Vegasu je nebo i zemlja na NVME u odnosu na SATA3 diskove.
 
Koji NVMe u odnosu na koji SATA3?
 
šta mislite o ovoj novoj Toshibi RC100?
 
Pravim klincu PC za WoT od ostataka HW koje imam, da se ne guramo :)

Imam neku Asrock H61 ploču koja ne podržava NVMe boot i imam Intel 600p 256GB i neki kineski PCIe-M.2 adapter od par $.

Mrzelo me da se zezam s modifikacijom BIOS-a, a i ne bih da zeznem BIOS, našao neki stari 512MB usb flash, pratio ovo uputstvo za boot preko Clover-a.

Pošto je H61 čipset i ploča podržava, koristio sam UEFI za boot.

Za 5 minuta sve namešteno, sam install je vrlo lak.

Intel 600p je inače prilično spor za NVMe diskove, to je ipak budget x2 varijanta, još H61 čipset i Celeron G1620, al opet sasvim OK ispali rezultati:

600p-h61.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja sam istu platformu sa istim procesorom preneo klincu ali je Celeron slab za GTA V pa sam uzeo i3-2100 jer je najpovoljniji. Racunaj da ces morati i ti uskoro :D A SSD nije los ;)
 
Pozdrav ljudi,

Skoro sam pazario laptop koji poseduje m.2 slot za SSD, da li postoji odredjeni tip m.2 koji moram da trazim ili moze bilo koji, ali je bitno da bude m.2 prikljucak?

Laptop cu najvise koristiti za surfing, programiranje, obradu fotografija pa bi softver koji mi je neophodan za to bas i 'bacio' na SSD, a na standardnom hdd ce ici muzika, filmovi, eventualno neka igra i slicno....

Iskreno pre bih se malo vise 'otvorio' za veci kapacitet (500 GB), ali mislim da ce mi i 250 GB, zavrsiti posao, gledao sam Samsung 860 EVO i 970 EVo i za oba mi nije problem da izdvojim novac za verziju od 250 GB , da li postoji neki ekvivalent , a da dobijem veci kapacitet i sta izabrati izmedju ova 2 Samsunga? Ima li razlike u performansama?

Ono sto je sigurno novac za 970 EVO 500 GB nemam, ali ne znam ima li smisla kupiti npr. 850 EVO 500 GB ako uspem da ga nadjem? Znam da se 850 serija dobro pokazala, ali mislim da je 860 jos bolja...

Unapred vam hvala :)
 
Kapacitet>>brzina za normalno koriscenje.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Tako i ja razmisljam....860 od 500gb bi bio super, ali cena mu je ni tu ni tamo...sta znam....
 
Koji M.2 slot ima na tvom laptop-u? Jel B-key (SATA), M-key (PCIe) ili prihvata oba? To je prva stvar koju treba da proveriš pre nego što se odlučiš za tip.
Takođe vidi i koja je dužina SSD-a koji ide u laptop - 2242, 2260 ili 2280?
 
Problem je u tome sto nisam uspeo nigde da nadjem taj podatak.....

Ovaj laptop.je u pitanju... Acer Aspire A315-41G-R3S1
 
Koji M.2 slot ima na tvom laptop-u? Jel B-key (SATA), M-key (PCIe) ili prihvata oba?
Kako mislis da prihvata oba, moze na istom slotu ili da ima oba slota?

Uglavnom je to m.2. SATA 2280 SSD, jer je jeftinije izgleda, a bez 2280 duzine je ogranicen izbor SSDova (22110 su 0.01% sanse da laptop podrzava).
Najbolje da otvoris laptop i pogledas (ili slikas pa postavis). Ako vec nema u manual-u.
 
Sorry, malo bio umoran juče :)

Slot je ili B ili M, a SSD može da bude B, M ili oba (što većina jeste).

Za taj model laptopa nađoh ovo:

https://community.acer.com/en/discussion/532296/aspire-3-a315-51-has-m-2-or-msata-slot

Deluje kao B-key 2280 slot, što znači da M.2 SATA sigurno radi, a možda postoji podrška i za M.2 PCIe x2.

U svakom slućaju, rekao bih da nemaš problema da staviš 860 Evo.

Inače, dosta laptopova koji su nam stigli u firmu su imali 2260 ili 2242 slotove, što je kod nas nezgodno za nalaženje, sve morali da poručujemo posebno.
 
Poslednja izmena:
Hvala za link mighty, da li cu razresiti dilemu ukoliko skinem poklopac pa vidim? Da li se razlikuju fizicki B-key i M-key ? Pretpostavljam da se razlikuju....

Najjednotavnije je da bude 2280 pa cu to lako naci :) potrazicu u manualu ili cu ga otvoriti jednostavno...

Da bih proverio podrsku za PCI moram da imam neki OS instaliran?
 
Nema manual-a za laptop....moracu da ga otvaram....

U svakom slucaju da idem na 860 EVO? Bez obzira da li je m.2 sata ili m.2 pci-e.
 
Samo neka pazi kada otvara laptop ipak je plastikaner u pitanju da ne polomi nesto.
 
@zekovic , nije ni prvi ni poslednji koji cu otvoriti , bez brige....

@djalf, kapiram da je to, ali i dalje ne znam da li je sata ili pci-e....eventualno ako neko moze da prepozna po tipu ssd-a ili slota.....meni izgleda kao da je "B&M" , ali mozda gresim....
 
Iskreno pre bih se malo vise 'otvorio' za veci kapacitet (500 GB), ali mislim da ce mi i 250 GB, zavrsiti posao, gledao sam Samsung 860 EVO i 970 EVo i za oba mi nije problem da izdvojim novac za verziju od 250 GB , da li postoji neki ekvivalent , a da dobijem veci kapacitet i sta izabrati izmedju ova 2 Samsunga? Ima li razlike u performansama?

Samsung 860EVO i 970EVO su dva potpuno različita SSD-a. 860EVO radi u SATA 3 režimu, dok je 970EVO NVME SSD. Neke velike razlike u svakodnevnom korišćenju nema (pogledaj moj post malo iznad ovog tvog), ali zato je rad u Fotošopu, sa velikim fotografijama, mnoštvom lejera i filtera nebo i zemlja. Tu dolazi do izražaja NVME SSD kada je sve daleko brže. Jedino se u situacijama sa većim keširanjem primeti osetna razlika.
Ali, opet, ako tvoj laptop ima M2 slot koji nije PCI već SATA, onda je kupovina NVME SSD-a čisto bacanje para.
Da dodam - što je veći SSD to brže i radi, ne mnogo, ali brže. I, veruj mi, razlika u igrama na SSD-u i klasičnom disku je mizerna. Bar u mom slučaju. Da imam i7 8700K ili Ryzen 7 2700X onda bi se možda i osetila razlika, ali ovako...
 
Poslednja izmena:
Ma nije meni zbog igranja i to, generalno cu videti ono sto najcesce koristim da postavim na SSD i to je to, ali opet bih pre jurio nesto od 500 GB za svaki slucaj da tako kazem....jedino me cena mao koci...
 
Nazad
Vrh Dno