Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

[video]https://drive.google.com/file/d/1BgDYSszpO0HqWuSV3joOnB7w7F8J2Liy/view?usp=sharing[/video]
WD Green je izgovor za SSD, mislim da Alfa prica o iole "krstenim" diskovima.
Poredio si WD Green i 870 NVMe?
WD Green je provereno los SSD, od njega i VelociRaptor ume bolje da radi - bez sale.
Nazalost, ovde si sebe zeznuo :(

Cak mi se cini da si ti uzeo WD Green pre koji mesec, prijavio sporost, i da smo odatle i shvatili u temi da je los?


Rad u fotosopu ne treba da ima razlike na inace identicnoj masini, nimalo. Video obrada moze, medjutim sa 128GB nemas prostora za ozbiljan rad. Bolje je uzeti vise SATA SSDova, mnogo veci kapacitet, staviti u RAID0 za scratch/temp/obradni disk (dakle, ne tamo gde smestas finalni sadrzaj, mada moze i to, ako radis bekao kako treba), a transfer se dobije isti.
Tako radimo za media sadrzaj u Koreji, uzmu se najjeftiniji moguci MLC diskovi, sa proverenim kontrolerom (da nema bagova poznatih, brzine nisu problem, ako je cena po GB dobra), stave se 8-128 u RAID0, odnos brzine naspram NVMe je neprimetan (za video obradu dakle), a kapacitet izadje po minimum 4x veci.

Za DB servere, servere sitnih fajlova fajlova i slicno je vec skroz druga prica. Za media servere se koriste jos jeftiniji MLC diskovi, gde je samo bitno da kontroler nema data-loss ili nesto slicno, ali ov je bas bas bas lowest-end SSD :D RAID 6 obicno, posto su upisi na media servere bas retki, ali citanje ume da urnise :) Srecom svo citanje sa takvih servera je skroz sekvencijalno (posto je najmanji read 1MB, kao i upis fajla, sto je vece od bilo kog SSD page-a)



Ajmo malo prostije testove: i7-740QM, GT330 i 2TB Sandisk Ultra II vs. i7-7700HQ, Radeon 555 sa Samsung NVMe (3300/2500 seq. javlja u CDM-u). StarCraft 2 - sta mislite koliko brze treba da radi druga masina, i koliko od toga je zbog SSDa?
 
Poslednja izmena:
da li neko zna u cemu je razlika izmedju ova dva?

ADATA ASX8200NP-240GT-C
ADATA ASX8200PNP-256GT-C
 
Ja imam ovaj prvi od 240GB u laptopu. Pitaj ako te nešto interesuje.
 
Stigao mi je danas Kingston A100 od 240gb https://www.emmi.rs/ssd-ssd-m2-240gb-kingston-a1000-nvme-1500-800mb-s.11.html?productId=70951

Medjutim ne prepoznaje mi ga komp. Imam ovu maticnu https://www.emmi.rs/matične-ploče-(...-sata3-glan-71-usb-31.11.html?productId=61265

Pokrenem sa fleske windows, ali kad dodjem do dela da izaberem gde cu da uradim sistem, nema nista, prazno.

U biosu sam gledao i stoji da uopste nije detektovan, evo slika:
2lllx5g.jpg

1ha009.jpg



Mozda da ukljucim ovaj pcie??

2dihqmr.jpg


Takodje i ovo nvme ugaseno?
11sk0ma.jpg
 
Poslednja izmena:
Uh ja to ne znam da odradim.

Ali vidim na sajtu moje maticne da pise ko ima windows 10 da moze preko biosa da pokrene auto update. Ubacio sam sad neki hdd stari da uradim desetku kako bih to pokrenuo. Videcu posle sta i kako, pa cu pisati ako se ne snadjem.

Ovo pise na sajtu maticne:
"We don't recommend users to update the BIOS if their system is already running normally. ASRock assumes no responsibility for any damages caused by improper operations of downloading or updating the BIOS. Before you download or update the BIOS, please read " (How to Update)" below carefully. After updating BIOS, all the settings will be reset to the default.
Please update to the latest BIOS with Instant Flash or Internet Flash in the UEFI setup if you are using Windows® 10."

Izgleda da je vec poslednji bios...
ajnty8.jpg
 
Poslednja izmena:
Sad tek vidim da pise kod mene P4.50, a na sajtu maticne poslednja verzija je 5.10. Ne znam sto onda nije sam povukao?


Nebitno, Moracu da nabacim to na fles pa da azuriram... ima objasnjeno na sajtu kako se radi. Valjda necu sjebati.
 

Prilozi

  • 20181204_213440.jpg
    20181204_213440.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 78
  • Screenshot_20181204-213501_Chrome.jpg
    Screenshot_20181204-213501_Chrome.jpg
    571.6 KB · Pregleda: 74
Na 4.70 pise compatibility za M.2, ali ima novijih verzija...
Dal je bolje da stavim zadnju ipak ili bas ovu 4.70?

O jebati ovaj duduk level poznavanja... Izvinjavam se na ovom mini spamu al nemam nikog da mi pomogne.
 

Prilozi

  • 20181204_214832.jpg
    20181204_214832.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 91
Pa stavi onda taj 5.10 moguce da su stariji biosi imali problema sa M.2 nekih , bolje ubaciti najnoviji.
 
Apdejtovao sam na poslednju verziju i opet ga ne vidi... Ne znam sta da radim vise...
 
Ako ja dobro kontam njihov websajt onda taj NVMe treba da ubaciš u Ultra M.2 Socket (M2_1). Gde si ga ti ubacio?
 
U onaj drugi -_- tj. serviser mi rece nije ovo za ultra vec za obican ulaz.

Auu majku mu...
 
Pozdravi tog servisera i nemoj kod njega se vise raspitivati, njegov nivo znanja nije mnogo veci od tvog... drugaski savet.
 
Da :D

Malo smo mesto, a ja kao spejs satl da sam doneo, kaze mi covek nisam do sad imao takav SSD ... ali ajde...nisam imao gde drugde, a na kraju ga sam preebacih ma ultra ulaz.
 
Pozdravi tog servisera i nemoj kod njega se vise raspitivati, njegov nivo znanja nije mnogo veci od tvog... drugaski savet.

Tako je!
Nije poenta da li je video ili ne nešto, već da li ima neko znanje. A ovaj tvoj je priučeni dunđer, kao uostalom i dobar broj servisera i ostlih švajsera.
 
Pa ima internet i specifikaciju ploce pa procita sta i kako, bar je danas lako. Mada M.2 jeste i dalje retkost i ne vidja se cesto jos uvek, ja sam do sad samo jedan ugradio, posto vecini SATA standard i dalje vise odgovara zbog cene.
 
Nekada su standardi bili takvi da ni "dabula" ne moze da ubaci u pogresan slot nesto, a da ne slomi :)
Danas - sta sve mogu pogresno da ubacim ...
 
Nista cudno za amatere servisere da mesaju obican M.2 od NVMe M.2 PCIE.
 
Da li je neko probao 2x m.2 nvme u nekoj Z390 ploci cisto da znam sta ce stvarno da iskljuci na ploci upotreba ovoga?
Meni je na Z370 ugaseno 4 sata porta od 6 pa je nezgodno. A po manualu od asus-a trebalo je da bude 0 ugasenih i da se sata portovi gase samo ako se u m.2 slot stavi disk u sata modu.
 
Čitajući temu razumeo sam da SSD koji koristi M2 NVME PCIEx4 u standardnom radu nije mnogo brži od onoga koji ide preko M2 SATA. Meni treba za standardni rad, gledanje 4k filmova (na monitoru ili stream na TV) + ponekad gaming, pa pretpostavljam da za takvu upotrebu ne dobijam nešto mnogo više ako uzmem SSD M2 NVME PCIEx4?

Ako je M2 samo konektor, da li onda uopste postoji razlika između SSD M2 Sata i SSD Sata 3 (osim načina konektovanja na ploču)?
 
Ne dobijas nista sem lakseg dzepa, da.

Nisu isti konektori uopste.
 
Ne dobijas nista sem lakseg dzepa, da.

Nisu isti konektori uopste.

Ok, znači nema razlike u brzini izmedju SSD-a koji ide preko SATA 3 konektora i onoga koji ide preko M2 konektora (a nije PCIE)? Pitam, zato što ako kupujem SSD koji se kači preko M2, onda moram da kupim ploču koja ima taj M2 konektor.
 
Ok, znači nema razlike u brzini izmedju SSD-a koji ide preko SATA 3 konektora i onoga koji ide preko M2 konektora (a nije PCIE)? Pitam, zato što ako kupujem SSD koji se kači preko M2, onda moram da kupim ploču koja ima taj M2 konektor.

Gro modernih ploča ima M.2 konektor, većina ima i 2. Što se performansi tiče, nema neke razlike između SSD-a koji se standardno veže na SATA port na ploči i M.2 SSD-a koji nije NVME/PCIE. Time što ga ubodeš u M.2 slot eliminišeš SATA kabl, oslobađaš 1 konektor od napajanja i ne zauzimaš drajv slot u kućištu, to je prednost M.2. Kod standardnih kućišta možda i nije toliko bitno, mnogo više znači za SFF (malečka) kućišta gde je prostor dragocen...

Za standardnu upotrebu (dakle, ono šta ti radiš), uopšte ti ne treba NVME, ne bacaj pare, kupi SATA. Da li ćeš M.2 ili standarni SATA, zavisi od tebe. Cene M.2 drajvova su dovoljno pale da je razlika beznačajna...
 
Poslednja izmena:
Gro modernih ploča ima M.2 konektor, većina ima i 2. Što se performansi tiče, nema neke razlike između SSD-a koji se standardno veže na SATA port na ploči i M.2 SSD-a koji nije NVME/PCIE. Time što ga ubodeš u M.2 slot eliminišeš SATA kabl, oslobađaš 1 konektor od napajanja i ne zauzimaš drajv slot u kućištu, to je prednost M.2. Kod standardnih kućišta možda i nije toliko bitno, mnogo više znači za SFF (malečka) kućišta gde je prostor dragocen...

Za standardnu upotrebu (dakle, ono šta ti radiš), uopšte ti ne treba NVME, ne bacaj pare, kupi SATA. Da li ćeš M.2 ili standarni SATA, zavisi od tebe. Cene M.2 drajvova su dovoljno pale da je razlika beznačajna...

Cool, hvala ti :)
 
SSD sada moze biti "sata", M.2 sata i M2.0 nvme.
Kacio sam slike ranije u nekoj od tema u vezi ssd-ova, ssd sata3 (klasicni) svi znamo sta je (kutija) i kaci se u bilo koji sata konektor (sata3, sata2...), M2.0 sata(plocica) ima 2 zareza na konektoru, a M2.0 nvme imaju jedan zarez na konektoru.
Ssd i m2.0 ssd imaju iste brzine (ako su istog kontrolera kao sto je bilo 850evo ssd i m.2.0), jedan je kutija, drugi plocica, prvi kablove ima, drugi nema kablove, brzine iste, a sa cenom su cak jedno vreme 850 i 860 m2.0 bili malkice jeftiniji (mozda zbog zaliha klasicnih ssd-ova, a mozda zbog jeftinije izrade m.2.0). Prednost M2.0 je sto je manji, za laptopove pogodniji ako laptop podrzava m2.0 ssd. Jednako se greju, sve isto rade...

M2.0 nvme (ona plocica sa jednim zarezom na konektoru) je brza i retko se moze iskoristiti u obicnom radu ali jeste moguce primetiti da neke stvari radi malo brze, sad da li vam se isplati dati 50% vise para zarad otvaranja nekog programa za 3sec umesto do sata za 3,5sec ili 4sec zavisi od vas. Malo je poslova koji opravdavaju kupovinu (obicno) velikog m.2.0 nvme ssd-a da bi se iskoristile prave mogucnosti tog uredjaja.
Oni su skuplji i vise se greju, toliko da na nekoj temperaturi dolazi do njegovog namernog usporenja radi sprecavanja ostecenja...

Da bi mogao koristiti m.2.0 ssd (bilo koji) na ploci treba imati odgovarajuci konektor.

Sad birajte da li vam se vise svidja imati 250GB ili 500GB, m.2.0 (nvme) ili klasicnog ssd-a ... mada m.2.0 ssd je veoma dobar za laptop ako ima odgovarajuci konektor.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno