Šta je novo?

Wifi pitanje za strucnjake ;-)

nikolaxxx

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
29.12.2014
Poruke
224
Poena
69
Pozdrav,
Interesuje me sledece: imam 3 wifi signala u zgradi (nas trojica delimo net po potrebi), postoji li neka antena (sa ruterom) ili sam ruter koji moze da sabere ta 3 signala u 1 tj. da sabere protok. 3x10MB/s i da isporuci 30MB/s na lan ili wifi, svejedno...

Hvala vam unapred na odgovorima
 
Ne postoji koliko ja znam. Mozda neko drugi sa foruma zna drugacije.
I nije MB/s nego Mb/s. Jedino ako nemate 3 × 100 Mb/s konekcije pa da to bude tih tvojih 3 x 10 MB/s.
 
Неки Микротик или рутер са више wan портова?
 
To pšto tražiš se zove "Network load balancing" ili "Link aggregation". Možda neki alternativni firmver za ruter koji koristite ima tu mogućnost (DD-WRT, OpenWRT, Tomato,...).
 
Hvala na brzom odgovoru, ruter trenutno imam samo telekomov hg5... nesto, tako da u svakom slucaju bih uzeo neki. Ako imate neku preporuku za nov ili polovan, svejedno je, samo da ima mogucnost da bude zakacen na 3 mreze i da jednu odasilje, bio bih vam veoma zahvalan.. ;-)
(U nekom cenovnom rangu do 50-60-70€)
 
Malo sam zadocnija, ali mislim da ovo što ti hoćeš ne može za te novce. Potrebna su ti dva access pointa koji rade u klijent modu (da se kače na komsijske mreže). LAN kablove iz njih i LAN kabl tvoje mreže treba da dovedeš na WiFi ruter koji ima pomenuti load balancing na tri ulaza, odnosno da ima tri WAN porta. Ovi klijenti mogu da bude neki jeftiniji od oko 20. To znači da za treći uređaj ostaje budžet od 10-30 evra. Tako nešto možda može uz pomenute DD-WRT i slične, ali treba da nađeš ruter koji ima podršku za te alternativne firmvere i da na njima bez problema radi taj load balancing. Ovaj treći sigurno može da bude neki mikrotik, ali to košta znatno više.
Kako god, mislim da jedan uređaj ne može da radi sve ovo što si zamislio. Odnosno, možda može ako bi taj uređaj bio PC sa instaliranim RouterOS-om, u koji bi zabockao tri LAN kartice i tri WiFi kartice i umeo da sve to podesiš :)
 
Kao sto Gadafi kaze treba ti dva AP, mogu i jeftini, a za load balancing, mikro tik.
 
Nazad
Vrh Dno