Šta je novo?

Emmi/Alti reklamacija (FAQ u II postu)

Meni crkao je krajem 2016 crkao 840 evo ssd 250gb kupljen u e., posle reklamacije sam dobio 850 evo 250gb(birao radnju - gde da mi dostave) i višak para oko 1500 za šta sam kupio sluške od 2200-2500 (ne secam se tacno, doplatio oko 700-1000din) i NOVI fiskalni račun, samim tim i novu garanicju. Sve zavisi, moje iskustvo je pozitivno, još je ssd bio u trećoj poslednjoj godini garacije, mogli su da zakeraju oko toga, al nisu. :)
 
Uzmes pare pa kupis to drugo sto si hteo, i dobijes novu garanciju. Ako sam ja dobro shvatio sta uopste pitas :)

Uzmes pare samo u toku prvih 6 meseci, posle si osudjen na njihovu (ne)milost, ili te pogleda neko odozgo kao Stopketa pa dobijes evropsku uslugu.
 
Meni crkao je krajem 2016 crkao 840 evo ssd 250gb kupljen u e., posle reklamacije sam dobio 850 evo 250gb(birao radnju - gde da mi dostave) i višak para oko 1500 za šta sam kupio sluške od 2200-2500 (ne secam se tacno, doplatio oko 700-1000din) i NOVI fiskalni račun, samim tim i novu garanicju. Sve zavisi, moje iskustvo je pozitivno, još je ssd bio u trećoj poslednjoj godini garacije, mogli su da zakeraju oko toga, al nisu. :)

i ja imam slicnu situaciju
 
Pozdrav.

Pre nekoliko dana je uredjaj (Oukitel C3 DS) iznenada prestao sa optimaljim radom - doslo je do zatamnjenja ekrana. Sadrzaj je tesko vidljiv u mracnoj prostoriji, dok ga na dnevnom svetlu nije moguce videti.

Isti je uredno reklamiran, sa punjacem i originalnom ambalazom. Oklevali su tri dana sa preuzimanjem.
Nakon (ni sam ne znam koje) molbe uredjaj je preuzet.

Narednog dana su me pozvali zamolivsi da im opisem okolnosti pod kojima je telefon prestao sa radom. Dodao sam da je opis poslat putem imejla, na sta su rekli da nista nisu dobili.
Opisao sam jos jednom. Zahvalili su se i prekinuli vezu.

Juce oko 18 casova dobijam poruku u kojoj pise da je moja reklamacija odbijena, a kao razlog navode neadekvatno rukovanje uredjajem, sto je suludo jer se koristio samo za slanje i primanje SMS-ova odnosno pozive. Neadekvatno koriscenje je univerzalno resenje, ocigledno, jer je telefon koriscen u skladu sa specifikacijom.

Zamolicu za savete koji bi mi pomogli u daljim koracima.
Telefon, ponavljam, nikada nije koriscen na neadekvatam nacin. Hvala.

Danas su odgovorili kazavsi da se telefon nalazi na popravci iako sam rekao drugacije.
Nadam se da ce se javiti neko sa vise iskustva i uputiti me u pravom smeru.
Hvala.
 
Druze moras da ih zoves svakog dana i da se svadjas. I reci da jednostavno ne prihvatas to. I meni su to rekli pa ja nisam prihvatio odgovor. Moras biti uporan.
 
Dobio sam upravo odgovor koji je sledeci:

"Proverili smo Vaš dopis.



Obzirom da je ovo prvi kvar u saobraznom roku imajući u vidu da je reklamacija prijavljena nakon isteka šest meseci od kupovine , trgovac ima pravo da odbije zahtev za zamenom ili povrat novca I ponudi popravku korisniku.

U koliko ne prihvata servisiran urdjaj, biće vraćen u istom stanju.



Obavestite nas o vašoj odluci."

Zar je moguce da ne postoji mogucnost za zamenu? Neki drugi koraci.....
 
Zasto bi ti dali zamenu ako se moze popraviti?
 
Zasto bi ti dali zamenu ako se moze popraviti?

Nije to esencija mog pitanja, vec da li, nakon sest meseci, potrosac ima uz predlozenu popravku uredjaja pravo na zamenu kao drugu opciju. Odnosno, da li ima pravo da odbije popravku uredjaja i insistira na zameni?
U trenutku drugog kvara, da, ali ovo je prvi. Odatle i pitanje.
Zamolicu upucenije za odgovor.
Hvala.
 
Zato što je zakonom tako regulisano:
Pročitajte ceo član 52. ZZP, možda ga ja ne tumačim na odgovarajući način.
Piše

Potrošač ima pravo da bira da nesaobraznost robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom.

Nigde se ne spominje vremeski rok u kojem možeš tražiti zamenu.
Svakako bi kontaktirao udruženje za zaštitu potrošača
 
"...robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom"

Isto tako nigde ne pise tj nije precizirano da moze zamena nego prvo popravka pa zamena u krajnjem slucaju
 
Nije to esencija mog pitanja, vec da li, nakon sest meseci, potrosac ima uz predlozenu popravku uredjaja pravo na zamenu kao drugu opciju. Odnosno, da li ima pravo da odbije popravku uredjaja i insistira na zameni?
U trenutku drugog kvara, da, ali ovo je prvi. Odatle i pitanje.
Zamolicu upucenije za odgovor.
Hvala.
U prvih 6 meseci dobijes nov uredjaj ako ti ne pristanes na popravku, posle 6 meseci se izvrsava popravka, ako ne moze da se popravi dobijas isti takav uredjaj ako ima na stanju ako nema mozes da biras hoces drugi ili povrat novca. Ako uredjaj 3 puta odneses na popravku i ako se opet pokvari 4 put se ne servisira utvrdjuje se kvar i ako postoji dobijas nov uredjaj, zamena za drugi ili povrat novca.Ovo je po zakonu.
U nekim slucajevima je stvar dogovora sa prodavcem, neki pristanu na zamenu za drugi, uglavnom doplata za skuplji a to moras da vidis sa njima, naravno mogu da odbiju.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
"...robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom"

Isto tako nigde ne pise tj nije precizirano da moze zamena nego prvo popravka pa zamena u krajnjem slucaju

Zašto si prvi deo rečenice obrisao, u koje jasno piše da kupac može da bira?

Potrošač ima pravo da bira da nesaobraznost robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom.
 
Joker, hvala na odgovoru, poslusao sam te i stupio u kontakt sa istima.
Hvala i ostalima.
Videcemo kako ce se dalje ovo "klupko" odvijati.
 
Što se tiče pitanja o zameni ili popravci uređaja i rokovima za otklanjanje nesaobraznosti na neki od tih načina, tumačenje trgovaca po kojima je zamena moguća samo u prvih šest meseci od prelaska rizika nije ispravno. Član 52. ZZP nije baš najsrećnije formulisan, ali ipak ne ostavlja mesta za takve ideje trgovaca.

Prekopiraću stavove 1, 2, 7. i 8:

Ako isporučena roba nije saobrazna ugovoru, potrošač koji je obavestio prodavca o nesaobraznosti, ima pravo da zahteva od prodavca da otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe.

Potrošač ima pravo da bira da nesaobraznost robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom.

...

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor.

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, otklanjanje nesaobraznosti moguće je opravkom uz izričitu saglasnost potrošača.





Stav 1. utvrđuje koji su sve načini otklanjanja nesaobraznosti mogući.
Stav 2. propisuje šta je ono što potrošač može da bira, odnosno šta potrošač može da zahteva od trgovca.

Stav 7. kaže da u roku od šest meseci potrošač može da se odluči i za umanjenje cene ili za raskid ugovora. Iz ove odredbe trgovci izvlače svoje nakaradno tumačenje, ali ova odredba u stvari da propisuje da potrošač u tom roku može da traži smanjenje cene ili da raskine ugovor, a tumačenjem odredbe iz stava 2. to znači da potrošač ne može to da traži i kad protekne šest meseci. Dakle, nakon, recimo, devet meseci od kupovine, ne možete da tražite da vam vrate novac u vrednosti umanjenja cene ili da raskinete ugovor i da tražite da vam vrate sav novac, a vi da vratite robu. Jedno od ta dva možete da tražite samo u prvih šest meseci, ne i nakon toga, osim u izuzetnim slučajevima iz stava 3, kada zamena ili popravka nisu mogući.

Stav 8. određuje da je u roku od 6 meseci od prelaska rizika moguće i otklanjanje nesaobraznosti popravkom, uz uzričitu saglasnost potrošača, ali ovaj stav je u suštini nepotreban i trebalo je samo navesti u stavu 7. da potrošač može da se odluči i za popravku. Ovako ispada da potrošač u prvih 6 meseci može da bira između zamene, raskida ugovora i umanjenja cene, a da tek ako mu trgovac ponudi popravku, potrošač može izričito da se saglasi sa tim, pa da nesaobraznost tako bude otklonjena. Potrošač svakako shodno stavu 2. uvek ima pravo da se odluči za popravku i takav njegov izbor predstavlja i izričitu saglanost, tako da je ova odredba višak. Siguran sam da je njeno postojanje posledica nakaradnog prevođenja evropskih propisa, u mnogim zakonima prave ovakve brljotine resavskom prepisivačinom i tarzanskim prevođenjem. Trgovci je tumače tako da nakon šest meseci roba može da se šalje na popravku i bez saglasnosti potrošača, što je potpuno iskrivljeno tumačenje protivno ostalim odredbama tog člana i svako čiju robu tako pošalju na popravku treba da odbije da preuzme robu i da zahteva zamenu.


Sve ovo potvrđuje i sudska praksa. Prema tome, uvek imate pravo na zamenu ili popravku, a u prvih šest meseci pored ta dva možete da tražite i umanjenje cene ili raskid ugovora i povraćaj novca, uz vraćanje robe trgovcu.
 
Poslednja izmena:
"...robe trgovac otkloni opravkom ili zamenom"

Isto tako nigde ne pise tj nije precizirano da moze zamena nego prvo popravka pa zamena u krajnjem slucaju
Nema prvo drugo, ima da moze kupac da bira. Ako je propisano da kupac bira ne postoji moze prvo pa onda moze drugo, nego kupac bira sta zeli.
 
Tako je.
To što naši trgovci to tumače kako njima odgovara je nešto sasvim drugo.
Ono što je ovde problem je da svoja prava možeš da ostvariš samo na sudu, ukoliko trgovac ostane pri svom tumačenju zakona.
 
Problem je samo vremena, za novac si pokriven i besplatno ti je do, koliko beše 500,000din sudskih troškova?
 
Ne, nego se ne plaća taksa na tužbu ako vrednost spora ne prelazi iznos od 500.000 dinara, ali se plaćaju veštačenja, takse na presudu i žalbu itd. Samo je tužba oslobođena takse.
 
Ono što je ovde problem je da svoja prava možeš da ostvariš samo na sudu, ukoliko trgovac ostane pri svom tumačenju zakona.

Iskljucivo.

Neki ljudi misle da trzisna inspekcija nesto tu moze. Ne moze. Kao sto neko rece neki trgovci zbog dugih stvari kad im pomenes trzisnu mozda promene stav, neki ne.

Nase sudstvo jeste jadno odnosno sporo, al opet kad tad dobijete sta vam sleduje. Mnogo bolje nego ziveti sa teorijom penzionera: Ma koga u ovoj drzavi da tuzim, to ce trajati 10 godina(nece), jel mislis da mozes da dobijes neku veliku firmu( mozes naravno bilo koga).
 
A ponašanje trgovaca može da promeni samo masovna borba potrošača za sopstvena prava, pa će, kad budu pritisnuti desetinama i stotinama tužbi, morati drugačije da se postavljaju u svim slučajevima reklamacija.
 
Kada bi vise gradjana znalo svoja prava i kada bi tuzili firme iako dosta dugo traje spor, verujem da bi manje muljali, tj. ozbiljnije bi shvatali potrosace kada zaprete tuzbom i postupili u skladu sa zakonom, ako nista drugo.
 
Meni sedmi dan od predaje hdd-a kazu da se odbija reklamacija jer je uoceno fizicko ostecenje?? Sta dalje?
 
Koliko znam, radnik pre primanja robe na reklamaciju mora da proveri da li je prozivod fizicki ostecen i ako nije, to se lepo napise na onom papiru i tek onda se salje na reklamaciju.

Tako da, ako imas papir gde pise da roba nije fizicki ostecena, idi u radnju i masim im tim papirom ispred face i reci da urade sta treba da urade, u suprotnom im zapreti inspekcijom i tuzbom.
 
^ to pod uslovom da HDD nije slao na reklamaciju postom ili kurirskom sluzbom :S:
 
Poslali su kurira sa pokupi. Ne znam videcu sutra na kakvo ostecenje misle.
 
Ja u tehnomaniju kad sam vratio uređaj, prodavac nije ni pogledao u kutiju šta sam vratio. Uzeo fiskalni, upisao podatke, moju primedbu na uređaj i doviđenja.
Oni kojima prosledi uređaj gledaju oštećenja pa onda odlučuju šta će dalje, tonje u onih prvih osam dana kad vam pošalju SMS dal je ili nije prihvaćena reklamacija.
E sad, treba insiatrirati na vizuelnom pregledu na lici mesta, ali prodavac u radnji nije za to tehnički potkovan ;)
 
Poslali su kurira sa pokupi. Ne znam videcu sutra na kakvo ostecenje misle.

Pa realno, kurir bi trebalo da pregleda ovakve stvari prilikom preuzimanja i zabelezi eventualna fizicka ostecenja. E sada, bojim se da ces osedeti dok ovo isteras na cistac :(
 
Nazad
Vrh Dno