Šta je novo?

Sony Xperia Z5, Z5 compact & Z5 Premium

Uc je u startu verovatno na 1.9mhz. Mada su mozda ubacili neki novi sistem hladjenja. Videcemo..
 
Kamere izgleda opet nemaju OIS.. da li ce se opametiti ikada.. ali postoji mala sansa da imaju sensor-shift stabilizaciju (iz glasina) mada je pitanje da li je ista uopste moguca u telefonima.

[YOUTUBE]PG2JLelx5qA[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]X8NO87Dl04Q[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Generalno sam zadovoljan inovacijama ako se autonomija pokaze vanserijskom kao i do sada u sta prilicno sumnjam obzirom na s810 i senzor za otisak, a bat samo 100mah veca (pricamo c modelu). Mane sam vec naveo pa da se ne ponavljam.
 
Bas me zanima koji je materijal tj kakva je zavrsna obrada.. izgled ovako sa neta lako moze da prevari ali bas taj sivi Z5c mi deluje vrhunski.

Sve u svemu veoma dobra ''linija'' premium telefona, od kompakta do phableta :)

Samo mi i dalje nije jasno kako je onaj iz Btekt-a uspeo da snimi cak 10 min 4k bez upozorenja o pregrevanju a raspali S810 je u pitanju? Da li je neka revizija ili bolji sistem hladjenja.. ko zna.
Koliko sam razumeo onaj klip na ruskom, poledjina je od keramike?
 
Verge u svom stilu :) http://www.theverge.com/2015/9/2/9231745/sonys-xperia-z5-premium-specs-4k

They're heavy, yes — 180 grams compared to the iPhone 6 Plus' 172 gram weight — but the design quality means they feel reassuringly solid, rather than a burden

8 grama razlike primetio covek :D

Nego kakav je ovo B/W UI? Promena softvera, nova tema ili je jednostavno PS za potrebe marketinga..

07.%252520Xperia_Z5_MDR_NC750.jpg

Prices: 800 Euro 700 Euro and 550 Euro (Premium, Z5, Compact).

Ali ovo mi nije jasno - Z5 debljina kucista (prema gsm areni) 7.3mm sto je potpuno isto kao kod Z3 a baterija 200 mAh manja.. glupost. Jedino ako paneli trose manje od ovih iz 2014. pa da to malo pomogne..
 
Poslednja izmena:
Kada ih mozemo ocekivati kod nas? :D
 
Ovi pominju OIS ili sensor-shift stabilizaciju - http://www.pocket-lint.com/news/135084-sony-xperia-z5-camera-sample-images-and-new-tech-explained

Of course one of the biggest factors in achieving better low light shots might be image stabilisation. In the new camera on the Xperia Z5, Sony has made a number of changes to the image stabilisation system.

There's a new closed-loop actuator in the camera that controls the lens position. Essentially, this is adding a feedback loop to the previous open-loop actuator, aiming to make it more accurate. Sony claims that the new unit deals much better with controlling motion.

SteadyShot is applied to video, this time using digital stabilisation to analyse the motion around frame edges and working in tandem with the gyro in the handset to keep things steady.

We've seen sample video captured on the Xperia Z5 attached to a bike, and it removed much more of the vibration and wobble that you'd get on the Xperia Z3+, so things are looking good.

Ako je stvarno tako onda je to odlican (a i logican) potez. Ako ne budu imali OIS.. opet ce zaostajati za G4/S6 i slicnim kamerama.
U slucaju da imaju OIS.. nije mi jasno zasto to ne reklamiraju malo vise, niko nista nije pomenuo. Vecina potencijalnih kupaca nece imati pojma o tome jer ne stoji u zvanicnim specifikacijama po raznim sajtovima.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da će konačno biti prvi u nečemu, prvo je Note 5 pričano da će dobiti 4K ekran, pa ništa. Ali Z5 Premium definitivno ima. Ultra brzi fokus je dobra stvar, jedino da ne kiksnu opet softver. A ako su popravili post processing, nadam se da će se spustiti i na predhodnike unapređen softver.
Pitanje je još da li su unapredili internu memoriju na UFS kao Samsung S6, ili je i dalje već spor eMMC?
 
Poslednja izmena:
Verge u svom stilu :) http://www.theverge.com/2015/9/2/9231745/sonys-xperia-z5-premium-specs-4k

They're heavy, yes — 180 grams compared to the iPhone 6 Plus' 172 gram weight — but the design quality means they feel reassuringly solid, rather than a burden

8 grama razlike primetio covek :D

Nego kakav je ovo B/W UI? Promena softvera, nova tema ili je jednostavno PS za potrebe marketinga..

07.%252520Xperia_Z5_MDR_NC750.jpg

Prices: 800 Euro 700 Euro and 550 Euro (Premium, Z5, Compact).

Ali ovo mi nije jasno - Z5 debljina kucista (prema gsm areni) 7.3mm sto je potpuno isto kao kod Z3 a baterija 200 mAh manja.. glupost. Jedino ako paneli trose manje od ovih iz 2014. pa da to malo pomogne..

Bitno da on svaki telefon poredi sa iP-om i gleda kako da ga pohvali. Toliko mi se Verge zgadio, to nije normalno.
 
Verge je high quality video editing. Tekstovi su prazni, a video još više.
 
Z5 Compact bombonica... ako ne bude problema sa S810, uzimam ga.
 
uzecu ga kad bude pao na 400+ evra :D
 
Mislim da treba čekati Z6 dodatno ispoliran S820, fingerprint sensor na ekranu, bez potrebe za dodatnim dugmetom, površinom. Ukoliko ne ispadne da ta funkcija ne bude u 820.
 
The Z5 and Z5 Compact are launching in October, with the Premium following a month later. Pricing remains to be seen.


http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z5-review-1293p5.php

Par slika licno uslikanih od strane gsmarene

When shooting in 16:9 aspect, the images come out at 5,984 x 3,366 pixels, or 20.1MP. The more squarish 4:3 ratio gives you the headline 23MP (22.8MP, actually), with precise dimensions of 5,520 x 4,140 pixels. So the actual effective area of the sensor is no less than 5,984 x 4,140 pixels, or 24.8MP.

A 24mm-equivalent wide angle lens sits in front of the imager and offers truly wide coverage, which would lend well to landscape photography. A 5x Clear Image Zoom feature aims to produce detailed, albeit lower-res 8MP images, through analyzing adjacent pixels and using the patterns discovered. As always, we're skeptical of features that claim to create data, which wasn't there in the first place.

Sony claims to have produced the fastest autofocus mechanism in a smartphone camera, going down to 0.03s, when the blinking of an eye takes a lengthy 0.1 to 0.4 seconds. That's the case when the system can gather accurate distance information and the phase detection mechanism can lock focus in a single precise step.

When the reliability of the distance information is lower, the lens is brought to the general vicinity of accurate focus, where contrast-detection kicks in and scans the now narrowed focusing range to acquire precise focus. Worst case scenario - there's no distance info and the entire focusing range from close-up to infinity must be examined with contrast detection.

The camera app has been thoroughly redesigned. Most notably, you can now switch camera modes with a simple swipe motion. When shooting in Superior Auto you now get the option to tweak Brightness and Color, or in other words exposure compensation and white balance. Manual mode sees the HDR toggle moved to a much more accessible position under a shortcut in the viewfinder, instead of being buried in the menu. Also, the sweep panorama mode now crops out the gray area, which used to be produced if you don't do a full 360-deggee circle.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se za novi post.

What we're not fans of, is the fact that you need to wake the smartphone up, before it can take a reading. You can't just place your finger on the button and have it unlock the phone directly. It could be a battery endurance consideration, perhaps an always-on sensor would take too big of a toll.

Another niggle is that with the power button/fingerprint sensor recessed into the frame, it's quite difficult to press, since you have to do it with the softest part of your finger. The combination of small area and limited travel doesn't give very positive feedback. Oddly enough, the Premium and the Compact fare better that the plain Z5 in this respect with a more solid clicking action.

Ijao koliko glupo resenje.. Niko kao huawei :)
 
Poslednja izmena:
Odlicno izgledaju. Dobar potez sto nisu u sve modele ubacili taj 4k display (takodje mislim da nema potrebe za tim) ali ko hoce ima premium verziju. ;)
Ja 'ocu compact. :)
 
Koliko je gotivan ovaj zuti kompakt! Mat ledja su pun pogodak. Cak mi je i ovaj premium sa sljastecim ledjima skroz lep, ne izgleda mi kicasto.
 
Z5 Compact bombonica... ako ne bude problema sa S810, uzimam ga.

Sad vidim da su ga unakaradili sa 16gb samo interne memorije; 2gb rama jos i mogu da podnesem ali ovo jok!! Bazeli identicno veliki kao i kod predhodnog modela, moglo je bolje. Sad gledam kod mene na z3c, volume taster je jedva upotrebljiv, kod ovog 5 morace da se okrece telefon naopacke kontam da bi mogli da se koriste dugmici normalno bez da se slomi palac i izvode kojekakve akrobacije.

Inace ono sto ja cekam pored testa autonomije je i da vidim da li su uradili ista po pitanju loudspeakera; ako isti nije bolji nego na z3c i baterija ne bude bar priblizna po autonomiji, ima se razocaram najstrasnije i nema sanse da cu predjem na isti ma koliko da sam ga cekao i nadao se!!

Inace ne znam o kakvoj stabilizaciji govore ljudi, onaj indus (ili sta je vec) dok je isao po ulici i snimao, umalo morsku bolest nisam dobio koliko sve talasa!! :S:
 
^ Izgleda da senzor (to jest dugme) mora da se stisne. Znaci prvo se stisne pokaze na pola sek lock screen i onda udje.. Hmm,mozda je tako odradjeno da se ne bi slucajno otkljucavao.

Svakako bi bilo bolje da se otkljucava bez stiskanja dugmeta
 
Poslednja izmena:
Inace ne znam o kakvoj stabilizaciji govore ljudi, onaj indus (ili sta je vec) dok je isao po ulici i snimao, umalo morsku bolest nisam dobio koliko sve talasa!!

Pa jesi video na prezentaciji da pominju jos bolju Steadyshot stabilizaciju od aktuelne kojoj inace moze da parira samo S6? (i to posle godinu i po dana cekanja na tako nesto) :) Ko garantuje da indus nije iskljucio stabilizaciju, isto to su radili i sa ostalim Z, prve semplove samo da sto pre postave na YT i da kupe preglede a SteadyShot im ostao na off.

I da, prema zvanicnim podacima sve verzije imaju 32Gb kao osnovnu. To je ono sto godinama pricam, sve ispod toga je vredjanje kupaca.

E sad to sto compact ima ''samo'' 2Gb rama.. pa i sa tih 2Gb ce uz Sony UI raditi odlicno, zna se vec. A i to je posledica toga sto konkurencija jos uvek, prakticno 2 godine kasnije, ne nudi odgovor ni na Z1c kao pravu mini verziju flagship-a. Trebali su da ugrade 3Gb rama i u kompakt ali ocigledno nemaju jak razlog da to urade, nije neka mana.

Kamera deluje odlicno, mozda po cropovima nije na LG G4 nivou ali ovako dok gledam prve fotke (bez veceg zumiranja) deluju kao da su sa RX100 mk1 (ostrina, boje, wb) :)

Sto je najjace ovo je bolji kvalitet fotografija u snapshot modu od hx300 sony kamere (1/2.3'') od 350e, zna Vojkan o cemu pricam :)
 
Poslednja izmena:
Ovaj z5 premium sa tom rez i tim cipsetom ima da se istopi. Ima da radi na 100% konstantno.
 
@hsv.stoned pa eno na onom zadnjem snimku z5c kazu da ide samo sa 16gb...mada negde kazu da ce i od podneblja zavisiti. Inace dosta kritika na senzor za otkljucavanje,dosta je nepristupacan.
 
Mogu da zamislim kakvi bi postovi bili da je neka druga kompanija nabila 4K na 5". Ali ovo je hit 4K pa jos uz S810, apsolutni win.

Z5 i Compact deluju skroz ok, steta samo sto Compact ima plasticni ram, bas los potez. Kome treba manji telefon Compact ce biti odlicna kupovina.
 
Mogu da zamislim kakvi bi postovi bili da je neka druga kompanija nabila 4K na 5". Ali ovo je hit 4K pa jos uz S810, apsolutni win.

Z5 i Compact deluju skroz ok, steta samo sto Compact ima plasticni ram, bas los potez. Kome treba manji telefon Compact ce biti odlicna kupovina.
+1
Za oba pasusa, naročito prvi.
Koristim Sony i zadovoljan sam, ali 800 ppi je *****arija i čista trka u naoružanju nauštrb performansi, baterije i zagrevanja.
Tih par promila koji redovno koriste google cardboard imaju realne koristi od 4K i to je sve.
 
Power key ocaj zivi, svidja mi se sto je xperia brand na okviru, eto male promene :p
Ako mi dosadi Z2 do sledece god onda ce pasti z5 :p samo mi nije jasno koja magija ce omoguciti dva dana bateriju da traje, usavrsena Stamina?
 
Bas me zanima kako su resili problem pregrevanja 810 ako znamo kakva je konstrukcija jednog Z flegship modela, znam da je big little arhitektura, ali opet 4K kada snima i koliko ce to da traje? Valjda su sada upacili 4K pri 60fps :-D
 
Mogu da zamislim kakvi bi postovi bili da je neka druga kompanija nabila 4K na 5". Ali ovo je hit 4K pa jos uz S810, apsolutni win.

Z5 i Compact deluju skroz ok, steta samo sto Compact ima plasticni ram, bas los potez. Kome treba manji telefon Compact ce biti odlicna kupovina.

Aj nadji post koji hvali 4k u ovom thread-u? Svi su se ishejtovali tu rez, jos nigde nisam video da neko hvali istu.

Ista prica je bila oko 2k (hejt i samo hejt LG-a i G3) pa je onda ta rezolucija dobila smisao jer je na nekim drugim telefonima :d Neki su cak poceli da primecuju razliku izmedju full hd i 2k na 5.1'' dijagonali, valjda im se poboljsao vid vremenom :d :d

Ta rez. na telefonu je glupost ali je ocigledno da ce ta glupost zaziveti vec sledece godine, onda ce naravno nekima biti vrh. U praksi moze da bude korisna samo za VR koji cemo mi u Srb. videti i koristiti sa dobrih par godina zakaznjenja za ostatkom planete (znaci ko zna kada). Tako da Z5 premium rezolucija displeja nikome od nas ama bas nista ne znaci.

Inace Qualcomm tvrdi da raspala 4k rezolucija samo malo vise opterecuje cipset/bateriju od 2k. To oni kazu a kako je u praksi videce se veoma brzo, ja im bas nesto i ne verujem.

4K-display-power-consumption.jpg


Mene samo zanima kako su uspeli da postignu da Z5 serija snima 4k duze od 10 min bez gasenja aplikacije pa jos sa S810. Z3+ tu ima velike probleme a isti cipset.

Ako mi dosadi Z2 do sledece god onda ce pasti z5 :p samo mi nije jasno koja magija ce omoguciti dva dana bateriju da traje, usavrsena Stamina?

Autonomija od 2 dana ne postoji bukvalno ni na jednom androidu - ako ga koristis u hardcore modu :) Znas i sam na osnovu Z2, kakva crna 2 dana uz hc koriscenje. Te fore sa staminama me ne zanimaju, nikada necu koristiti te opcije.

Inace tek Z6 (S820) moze da donese velika poboljsanja u odnosu na Z2 i to pre svega ako ne bude imao osakacenu autonomiju, do tada nema menjanja telefona, bar ne za novi sony.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno