Šta je novo?

Pomoc oko backup interneta

MatrixNeo

Slavan
Učlanjen(a)
29.10.2005
Poruke
35
Poena
305
Ovako treba mi pomoc oko podesavanja backup interneta. U firmu dolaze dve optike (od SBB i Telekoma), svaka od njih ima svoj ruter i po 9 public IP adresa. Jedne su od SBB-a druge od Telekoma. Trenutno nam je SBB primarni a Telekom sekundarni.
Postoje neki web servisi koji su hostovani kod nas i dostupni su preko public IP adresa od SBB-a i u njihovom ruteru forvardovane na lokalne IP.
Na telekom-ovom ruteru je podeseno forvardovanje isto kao i na SBB-ovom ali su u pitanju druge public IP.
Ono sto mene interesuje je kako podesiti da nam web servisi budu dostupni ako pukne SBB koji je primarni (recimo optiku neko presece ili sl.) i da sve preuzme sekundarni internet odnosno Telekom, ali da sve to ide automatski, da ne moram rucno da menjam gateway i sl.
Nadam se da sam dobro objasnio i hvala unapred na pomoci :)
 
Realno, nikako.

Treba ti ruter iza kog je cela lokalna mreza i koji ce klijentima govoriti gde da izlaze. Posto imas dve tudje kutije - tesko izvodljivo.

Mi imamo slicnu postavku, sa dva nasa rutera. Podeseno je tako da kada pukne GW na jednom linku automatikom prebaci na drugi ruter / link. Medjutim problem se javi jer ne pukne GW, vec ko zna sta izmedju - pa opet mora rucno :)
 
Da slicno je i kod mene podeseno tj dignut je HSRP na oba rutera i to radi kad je ruter skinut sa mreze, ali kad pukne optika ili sl. na primarnom, on ga i dalje vidi ali nema interneta :(
 
Jedino da se postavi neki watchdog koji ce povremeno pingovati sa rutera neki uredjaj na netu pa na osnovu toga gasiti def GW i prosledjivati saobracaj na drugi ruter.
 
Napravi da web servisi gađaju DNS ime pa kada pukne net do jednog provajdera tražiš promenu DNS zapisa i čekaš propagaciju (sporo rešenje).

Uzmeš redundantni net kod istog provajdera (optika i wireless recimo) i to je brzo rešenje, ali to onda moraš uraditi za oba provajdera da bi radilo s obzirom da su ti servisi zakucani svaki kod svog provajdera.


Za automatsko prebacivanje na cisku se može podesiti ip sla za monitoring mreže kroz oba provajdera

ip sla monitor 1
type echo protocol ipIcmpEcho 8.8.8.8 source-interface FastEthernet0/0.0
timeout 1000
frequency 15
ip sla monitor reaction-configuration 1 threshold-falling 15000
ip sla monitor schedule 1 life forever start-time now

ip sla monitor 2
type echo protocol ipIcmpEcho 8.8.8.8 source-interface FastEthernet0/1
timeout 1000
frequency 15
ip sla monitor reaction-configuration 2 threshold-falling 15000
ip sla monitor schedule 2 life forever start-time now

i na osnovu tih podataka podesiti automatsko prebacivanje default rute. Ne sećam kako sam to tačno radio ali može se naći na guglu (ip sla default route). Ali time se opet ne rešava problem iz prvog posta...
 
Sto se tice hostovanih web servisa postoji nekoliko opcija, ako hostujete i DNS server u lokalu, onda NS zapise treba podesiti na obe internet adrese,

domain.com IN NS dns1.domain.com
domain.com IN NS dns2.domain.com
dns1.domain.com IN A telekom_ip
dns2.domain.com IN A sbb_ip

Sto se tice pojedinacnih hostname-ova za servise, moze da se skriptuje automatska promena ip adrese sa kratkim TTL recimo 300 sekundi, ili da se unesu obe ip adrese za svaki hostname, takozvani multihomed hostname.

www.domain.com IN A telekom_ip
www.domain.com IN A sbb_ip
domain.com IN MX 0 mx.domain.com
mx.domain.com IN A telekom_ip
mx.domain.com IN A sbb_ip

Dalje zavisi od klijentskog softvera na koji nacin ce da koristi vise ip adresa za jedan hostname, konkretno mislim da web browseri koriste random IP adresu, a mail servisi probaju sve ip adrese redom dok ne uspostave konekciju.

Za automatsku promenu GW u lokalu, recimo da se postavi jos jedan router koji sluzi kao glavni lokalni GW i koji dalje ima izlaz na telekom i sbb ruter, i da se na njemu skriptuje automatska promena izlaznog GW-a.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno