Šta je novo?

Boot problem posle zamene diska

Jericho

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
14.06.2011
Poruke
9,723
Poena
1,695
Dok je stari hard bio na izdisaju (i na njemu Win 7), ubacio sam na novi hard Win 10. Dual boot takoreci nisam ni koristio, a prioritet u boot-u imao je Win 10. Danas sam resio da izbacim stari hard (0% health), ali mi ne dize sistem bez njega.
reboot-and-select-proper-boot-device.jpg


Sta sam zaboravio da uradim?
 
Kakve su postavke u biosu za boot priority ?
 
Verovatno ti je boot loader bio na starom hardu. Pokreni Win 10 sa USB-a ili DVD diska i vidi da nadješ recovery opcije.
 
Moras da vratis taj hard, podigni windows sa tom win10 idi u boot meni.
I izbrisi taj koji hoces da odstranis, a ovaj drugi stavi na default.
 
Nije to dovoljno Vuce.
- Mozda particija sa win 10 nije ni aktivirana - aktivirati je ako je tako bilo,
- skriveni folder "boot" treba prekopirati u root particije desetke a isto treba uraditi i sa fajlom "bootmgr" ...ovo moze ili sa tog prslog hdd ili sa instalacionog medija,
- pomocu easybcd ili bootIce editovati fajl BCD koji se nalazi u folderu "boot" i to tako da bude ukazana putanja na pravu particiju desetke i tako da bude pozvan fajl "winload"
 
Evo nasao sam (nadam se) jednostavno resenje - Easy BCD moze da promeni boot drive, jedino sto je problem sto najpre moram (EaseUS Partition Masterom) konvertovati primarni (pokvareni) disk u logicki, da bih ispravni disk mogao konvertovati u primarni i prebaciti boot na njega - bez toga ne moze. Problem je ako ovaj pokvareni disk zabrlja, i uopste ako nesto krene po zlu, necu imati odakle da pristupim. Sad oklevam i mozgam :D Ne vidim nigde boot folder u W7, zato sam se i dao u potragu za alternativama.

Edit: probao sam, ali pise da sistemska ili boot particija ne moze da se menja u primarnu, i vidim da je oznacena particija novog diska kao boot. Moguce da je EasyBCD ipak odradio posao, sad cu proveriti.
b.jpg

Edit 2: nista, naravno. Ne mogu da promenim drive u primarni da bih na njega prebacio boot, a bez toga Easy BCD ne moze da odradi prebacivanje.

Evo sta kaze Easy BCD:
There are a total of 2 entries listed in the bootloader.

Default: Windows 10
Timeout: 5 seconds
EasyBCD Boot Device: C:\

Entry #1
Name: Windows 10
BCD ID: {current}
Drive: C:\
Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe

Entry #2
Name: Windows 7
BCD ID: {1b413ca0-aa88-11e0-ac4f-96d852294b29}
Drive: E:\
Bootloader Path: \Windows\system32\winload.exe

Kako da dodjem do foldera "boot" i "bootmgr" fajla, ako su na skrivenoj sistemskoj particiji, koja nije dostupna?
 
Poslednja izmena:
Najbolje ti je da se butnes sa hirensa, onda partition home wizard i u njemu konvertujes logicku particiju desetke u primarnu i obavezno flag active na nju!

Po otkacinjanju starog diska vec ovo bi moglo da ti digne desetku (ako sam dobro razumeo da je ovo BCD fajl sa particije desetke).
Uopste ne moras da na starom disku konveetujes particiju a sudeci po svemu ti vec imas bootmgr i folder boot na desetkinoj particiji ...ako nisam u pravu slobodno ih iskopiraj sa system reserved particije ...ona ce biti vidljiva iz hirensa a i ako ne bude dodeli joj slovo iz disk managementa dok ne pristupis potrebnim fajlovima. Onda iz easybcd u BCD fajlu slobodno obrisi deonicu koja se odnosi na sedmicu a uveri se da je pokazana desetkina particija kao butabilna ...winload je vec ok pozvan pa tu nista ne cackas.
 
Ili je mozda jednostavnije da otkacim stari hard i ubacim instalacioni disk Win10 da mi iskopira bootloader odatle?

Edit: pisali smo u isto vreme, jeste ovo je BCD sa desetke, u sedmicu jedva da mogu da udjem koliko se "ljulja" disk, zato mi se i zuri :D
 
Poslednja izmena:
Imas folder "boot" na desetki i ako imas i fajl bootmgr onda zaboravi na kopiranje tih fajlova sa sedmicine system reserved particije. Dovoljno je da iz hirens/minixp/partition home wizard konvertujes desetkinu particiju u primarnu, postavis joj flag active i editujes BCD. Cak ne moras da otkacinjes stari disk ako u BIOS-u napravis pravi izbor boot device-a.
 
Odradio sve, uspelo je. Jedino nije bilo boot foldera na desetki, pa sam ga iz Hirensa prebacio. Hvala na pomoci, ne bih ja ovo sam ubo.
 
Pozdrav crkao mi je hdd na kojem je bio boot, a sistem je na ssd e sada zanima me ima li mu spasa probao sam ovo preko hirensa ali meni nesto ne fercera... da napomenem racinar ne vidi uopste taj hdd...
 

Prilozi

  • IMG_0009.jpg
    IMG_0009.jpg
    999.6 KB · Pregleda: 53
Poslednja izmena:
Pa nije baš sasvim crkao, očigledno ga barem BIOS vidi. Ako ga ima u device manager-u i/ili disk management-u, dobre su šanse da če moći bar podatci da se povade.
 
Crkao je ne vidi ga racunar... to je sistemski ssd a boot je bio na hdd :-(
 
Jel ti previse bitno da ne radis reinstal windowsa, mislim da si do sada odavno to mogao da uradis, sem ako imas neke bitne razloge zbog kojih to ne radis? :)
 
Previse ps pluginova, opera sa previse urlova izbekapovao sam ali ranije nije pomagalo... ostalo mi nije vazno koliko te 2 app... i dal ce licenca sa w7 da vazi sad za w10 na koji sam se nadogradio unposlednji cas :) pitanje je
 
Nazad
Vrh Dno