Šta je novo?

Zivotno Osiguranje - rasprava

Nijedno od pomenutih nema prave garancije. Osiguranje ima najvise, ali opet moze da se desi da ne bude nista (da propadne). Penziono isto, tesko da bi propalo, previse je konzervativno ulaganje, ali na 20+ godina, ko zna. Oba ova uglavnom ulazu u drzavne obveznice a ne u Apple i slicne riskantne stvari.
Investicioni fond moze olako da propadne, tu ne postoji bukvalno nikakva garancija icega.

Sve preko 5 godina u Srbiji racunam da je daleko :( Moze se zakon promeniti do tada, cak i retroaktivno.
 
Imao sam povredu u Italiji,radio preglede terapije i sve platio. Dostavio sam sve racune i preglede winner-u(kod njih sam osiguran) a oni mi traze prevod dijagnoze??? Jel moram ja da im prevodim to ili oni tu nesto muvaju?
 
Moras nazalost. Kod svih..
 
Планирам да уплаћујем неко пензионо / животно осигурање. Већ неко вријеме ме врбују из Grawe-а. Прочитах све постове из теме али и даље нисам сигуран шта ми је најпаметније чинити. Агенцијаш сам, радим као QA, уплаћујем минималне доприносе јер од наше пензије леба нема па хоћу на неки начин да се осигурам да кад дође вријеме за пензију да ипак могу на нешто да се ослоним.
 
Poslednja izmena:
Zivotno osiguranje mozes preskociti slobodno sada, kada je u pitanju zarada :( Ja imam nesto u zivotnom od pre koju godinu, nije lose, ali nije ni blizu dobro kao penziono proslo.
A sada ko udje, mnogo su manje osigurane sume za zivotna (pritisli ih od negde da ne budu vid stednje).

Penziona su po meni skroz OK, i sada i ranije. Imala je jedna jedina godina od kako su kod nas privatni penzijski fondovi (od ~2006. cini mi se) da su bili NEGATIVNI, ali to je ono ~2008. pa su cak i najkonzervativnije deonice pale.
Ali na 10 godina gledano, bolje su prosli nego investicioni fondovi. Sto nije cudno tokom depresija, ali ne bi smelo da na 10 godina imas toliko bolji bilans u penzionom.


Uzjedno imaj na umu da postoje razlicita ogranicenja za zivotno i penzijski fond:
- zivotno osiguranje mozes otkupiti kad god zelis. Izgubices deo vrednosti, pogotovu prvu polovinu bices u minusu nekom, ali mozes dobiti otprilike sumu koju si ulozio.
- osiguranja imaju porez (20%)
- penzijsko nema porez
- penzijski fond mozes povuci TEK sa 58 godina zivota (ne znam koja je godina za muskarce, ako se razlikuje..), nikako ranije.
- penzijsko mozes povuci iskljucivo kroz rate, tj. kao penziju bas
- jednokratno mozes povuci najvise 30% sredstava godisnje iz penzijskog ako ti treba. Ovo vazi za clanove koju su posle 2011. usli u penzijske fondove. Ko je clan od ranije u nekom fondu, nema pomenuta ogranicenja.


Da budem iskren, ja ne znam da dugorocnije ima nesto bolje od penzijskih fondova trenutno :( Naravno, berze razne i slicno, ko ima visak zivaca :)
Ali ovo vazi ako uplatis vecu sumu odjednom, pa nemas provizije za uplatu u fond. Ako uplacujes ono po 5-10K (pa i 50K) mesecno, vise od pola trenutne zarade izgubis na proviziji.


Naravno, trenutno je pravo vreme da ljudi shvate osnovno pravilo ulaganja: diversifikacija.
Iako su penzijski fondovi drugo najstabilnije ulaganje (posle drzavnih zapisa, pa vi shvatite koliko je kod nas to stabilno :D), jer su to najkonzervativnija ulaganja, i u penzijskom fondu, i uz najbolje namere, moze da se desi gubitak. I nema garancije.
 
To ako si u nekoj normalnoj firmi koja CE da iskoristi povoljnost neoporezivanja do nekih 5000 I nesto, pa da to sve uplacuje (I ono sto bi inace otislo na porez, sigurno bar Jo's 1000)

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Nije to bas tako.
Tih 5000 (u stvari vise ove godine) je samo marketing fora. To isto kosta firmu, znaci dala ih ona tebi na platu+doprinose ili samo na taj penzijski. Ne moze firma da odluci da na 50000 doprinosa da li ce da ide sve u doprinose (drzavni PIO) ili 45000 u drzavne a 5000 u privatni penzijski.
Ako hoces 5000 u privatni penzijski, ti dobijas manji neto od firme. Finansijski gledano to jeste isplativo, jer maltene odmah dobijes 60% na "investiciju" ;)
 
A da li je moguće uplatiti retroaktivno, tj recimo nekoliko godina unazad?

Takodje, da li je moguće uplatiti unapred uz neke povoljnije uslove?
Recimo (hipotetički) imaš 38 godina, hoces mesečno da uplaćuješ 5000 din za penziju (40 evra), i od 58-e godine dobijas neku penziju, recimo 100 evra.
Znači, 20 godina si uplacivao po 40 evra mesečno, što je oko 10.000 evra.
Da li je tehnički izvodljivo da ti na primer njima odmah iskeširaš 10.000 evra, sačekaš 20 godina, ali da uslovi budu bolji, tj da ti penzija od 58-e godine umesto 100 evra (koliko bi dobijao da si regularno plaćao 40 evra mesečno), bude recimo 150 evra, posto oni onda obrću tvojih 10.000 evra od prvog dana?
 
To sto pitas bas nema smisla :)
Ako vise uplatis odjednom imas bolje uslove automatski (tako sto duze vremena se ulaze novac) i manje placas proviziju.

Ali ne verujem da mozes ista preko toga dogovoriti sa fondovima.
 
Планирам да уплаћујем неко пензионо / животно осигурање. Већ неко вријеме ме врбују из Grawe-а. Прочитах све постове из теме али и даље нисам сигуран шта ми је најпаметније чинити. Агенцијаш сам, радим као QA, уплаћујем минималне доприносе јер од наше пензије леба нема па хоћу на неки начин да се осигурам да кад дође вријеме за пензију да ипак могу на нешто да се ослоним.

Не знам за Grawe, што се тиче Дунав осигурања, обећавају зараду, а добијеш ништа од тога.
Не знам какве су те фирме што нуде осигурање живота, мени то изгледа као кредит на 5 година - крпиш се да то све исплатиш, и на крају да ти дају твоје паре.
Пардон, барем у Дунав осигурању, зараде нема, тако да је и сламарица повољнија варијанта, барем што се тиче крајње цифре.
 
Nazad
Vrh Dno