Šta je novo?

Zivotno Osiguranje - rasprava

Sigurno grofe, to je i nikako drugacije .

Koja gorcina , koja uopstavanja ? Dao sam realan primer Maksija ,a mozda u tvom zaseoku i pune rafove tonama novih proizvoda ...nas u gradu ne fermaju .

Ja kao prvo NEMAM negativnih iskustva sa njima ,zaobisao sam ih... prateci godinama iskustva mnogih drugih .
A da ne bi bila samo seljacka raspredanja , onog trenutka kada Osiguravajuca kuca tebi garantuje svojim kapitalom i to maticne kuce iz Austrije ili odakle vec a ne samo kapitalom cerke firme ovde u zemlji..e tada ih se moze shvatiti ozbiljno .

A da smo banana drzava nismo , one su ispred nas ....


Ilija Čvoroviću,
Osiguranje ima garantni capital kojim garantuje svoje obaveze, koji je položen u keshu ovde u narodnoij banci I iza kojeg ne stoje obecanja da ce garantovati tamo neko vec kesh ovde sad I odmah. To je daleko bolja varijanta jer su time majke firme iz inostranstva dužne da donesu žive pare ovde I da time garantuju.
Ne bih dalje da ti objašnjavam šta su garantne reserve I tehničke reserve osiguranja jer nije tvoj problem što nemaš pojma o osiguranju već što misliš da su svi " mahinatori raznih fela i to od obicnish jajara do svetski poznatih firmi".
 
Jeste, sve si u pravu . Sta mi neuki (bre) znamo o visim matematikama i osiguranjima . Sto ti kazes, sve je to lepo na papiru napisano, pa ti jos daju da procitas i jos ti usmeno objasne sve,zasticen si sa svojim paramo ko mala ,slatka pandica... ja se ponekad i upiskim od srece dok ih slusam . Ziv stvor, emotivan, sta cu .
 
Jeste, sve si u pravu . Sta mi neuki (bre) znamo o visim matematikama i osiguranjima . Sto ti kazes, sve je to lepo na papiru napisano, pa ti jos daju da procitas i jos ti usmeno objasne sve,zasticen si sa svojim paramo ko mala ,slatka pandica... ja se ponekad i upiskim od srece dok ih slusam . Ziv stvor, emotivan, sta cu .

Prevarant je univerzalna kategorija, toga ima svugde...glupo je prozivati nešto lošim kada je to nešto dobro...a na lopova možeš da naletiš i u prevozu i na ulici pa čak i u osiguranju.
AKo hoćemo da budemo realni, sada na tržištu postoji ogroman broj advokata i kancelarija koje zastupaju klijente protiv osiguranja. Toga nikada nije bilo toliko kao što ga ima sada. Kancelarije se nude za naplatu šteta i druge usluge. Dakle čemu briga? Ti ljudi žive od toga i jedva čekaju nekog kao što si ti ili nekog koga je osiguranje htelo da prevari. Rade za proviziju ne plaćaš im ništa ako postoji slučaj. Zato napred dobro je da sva ta prevarantska osiguranja neko razreže kako mu pripada...međutim istina je drugačija...vise ljudi varaju osiguranje nego obrnuto...
 
Taj kapital koji je garant nece sluziti nicemu osim partijskim kolegama ako dodje do kolapsa cerke firme ovde. Vredi isto koliko i fond za osiguranje depozita trenutno - samo prica.
 
Svojevremeno je postojala država od 22 miliona stanovnika koja je garantovala za sve depozite u bankama i to bez limita.
Znamo šta je onda bilo...
 
Da, sigurno je zbog toga................................
 
Taj kapital koji je garant nece sluziti nicemu osim partijskim kolegama ako dodje do kolapsa cerke firme ovde. Vredi isto koliko i fond za osiguranje depozita trenutno - samo prica.

Odustajem od ozbiljne price...
 
Sta, hoces reci da je taj kapital dovoljan da pokrije i 30% osiguranih suma? How yes no :)
 
Sta, hoces reci da je taj kapital dovoljan da pokrije i 30% osiguranih suma? How yes no :)

Pa i ne treba da pokrije sve osigurane sume, koji je to slucaj kad bi se ostvarili svi rizici odjednom, kometa, aramgerdon...ah da to nije pokriveno....to uopste tako ne funkcionise, zaista ne mogu da krenem iz pocetka - ovo nije kurs o osiguranju, trajalo bi previse. Kapitala je potrebno u svakom momentu da bude dovoljno za pokrice obaveza a ne osiguranih suma. Osigurane sume kod zivotnog se aktiviraju kad covek ne daj boze umre, osiguranje ne treba da ima para za sve osigurane sume JER NECE SVI DA RIKNU U ISTOM MOMENTU! Osim naravno ako ne dodje do nesrecnog slucajja u kojima pogine desetine hilhada ljudi i gle cuda bas tacno oni osigurani kod jedne kuce...DA bise oderedilo da li kuca ima dovoljno kapitala ili ne kalkulise se margina soleventnosti na bazi steta i premija, zatim garantna rezerva a onda se odredjuje adelvatnost kapitala osiguranja visestrukim kriterijumima koji uporedjuju imovinu i obaveze sa potrebnim uslovima adekvatnosti kapitala. Ako je uslov adekvatnosti zadovoljen onda osiguranje u najnepovoljnijem slucaju i jos malo gorem od toga ima dovoljno likvidnih sredstava da pokrije sve stete. To se proverava svaka 3 meseca i cak i najmanja indicija da kapital nema dovoljno ili da cak nije u propisanm oblicima onda sledi kljuc u bravu...od 2006 do sada je zatvoreno preko 16 divljih osiguranja a u poslednjih par godina jos nekoliko, tolik o tome ne smarajte vise koga zanima i ko je u stanju da skapira neka pogleda ovde
 
Poslednja izmena:
Netacno. Mora imati dovoljno za slucaj da sva osiguranja koja se isplacuju bez obzira na dozviljenje se isplate. Npr. stedna osiguranja i zivotna osiguranja koja se isplacuju u iznosu osigurane sume u slucaju smrti, a osiguranje sume+dobit u slucaju dozviljenja. Dakle, mora pokriti te oigurane sume, plus neki procenat od ostalih osiguranja koja se mozda trebaju isplatiti, a mozda ne.

Slozices se, verovatno znas i cifre ako si upucen, da kapital kojim garantuju osiguravajuce kuce kod nas, ne pokriva ni 30% ovih prvih suma.
 
U principu priča, u najboljim uslovima ide ovako. Za 25 godina ti uplatio ukupno npr. 150 dinara. Posle 25 godina moćeš odjenom da podigneš 80 do 100 dinara, ili da ti isplaćuju neku crkavicu mesečno. Cela priča se satoji u tome da smo mi budale i da ne umemo da čuvamo i štedimo pare :)
Ko je skupio malo para, mnogo je boje da investira kod sebe taj novac u poljoprivredu.
 
To je neka fora sa riziko osiguranjem, ja primarno gledam osiguranja koja vrlo malo rizika pokrivaju, i u njima se dobija vise od ulozenog, jednokratno.
Ovo iz nekoliko delova je za penzije, atipicno je za osiguravajuce kuce.


Ne slazem se za poljoprivredu, jer nazalost, to mozes samo za sebe da stvoris, nemas sansi da nesto ozbiljnije napravis za prodaju, jer bez ogromnih investicija ne mozes biti konkurentan.
 
ne znam zasto se ljudi tripuju da se od poljoprivrede mozes obogatiti...
 
Netacno. Mora imati dovoljno za slucaj da sva osiguranja koja se isplacuju bez obzira na dozviljenje se isplate. Npr. stedna osiguranja i zivotna osiguranja koja se isplacuju u iznosu osigurane sume u slucaju smrti, a osiguranje sume+dobit u slucaju dozviljenja. Dakle, mora pokriti te oigurane sume, plus neki procenat od ostalih osiguranja koja se mozda trebaju isplatiti, a mozda ne.

Slozices se, verovatno znas i cifre ako si upucen, da kapital kojim garantuju osiguravajuce kuce kod nas, ne pokriva ni 30% ovih prvih suma.

Neko je uložio 30000eur i očekuje da mu se vrati (+ neka kamatica), znači za očekivati je da postoje približni iznosi u banci
kod osiguranja neko kupi polisu od 30000eur za 3000din, i sad bi osiguranje trebalo da ima 1000x veću sumu novca da ih sve isplati.
 
osiguranje kida lovu, znaci kida. i treba da ima dovoljno da isplati ljude. ako vec oce da mlate masne pare.
 
ne znam zasto se ljudi tripuju da se od poljoprivrede mozes obogatiti...

:D Ko je napisao u ovoj temi da od poljoprivrede možeš da se obogatiš. Od poljoprivrede možeš da preživiš, to je sigurno. Da ne rasplinjem priču o zdravoj, normalnoj hrani (kakvu svi treba da jedemo), i uštedi na mesečnom nivou na stavkama za hranu. Koliko je velika korist godišnje od 2 svinje, 2 jagnjeta, 6 ćurki i 20 pilića ? Ko je probao domaći krastavac i paradaiz i onaj sa pijace zna o čemu pričam. Voće i med su posebna tema.
Suština ovog mog posta je ta, da dolazi poslenje vreme. Čovek, normalno, se trudi, mora i treba da preživi. Tek kada se ispune gornji uslovi, i obezbedi sigurna egzistenija porodice, koja ne zavisi od političara Pal Mal a i ostalih ******, već samo od vremenskih uslova, može da se počne sa investicijama u budućnost. U šta je najbolje da se investira, nisam sasvim siguran. Smatram samo da je rizično zarobiti se, i rizikovati kod nekog našeg osiguravajućeg društva.
Da li neko zna, da li u Evropi, pre svega u Austriji može da se čovek životno osigura, a da nije njihov državaljanin ?
 
Ne mozes u Austriji i Nemackoj da napravis osiguranje ( zivotno ili penziono ) ako nisi rezident. Provereno . Supruga i ja imamo nji´ove papire , dete i pasos , ali ne boravimo i radimo tamo tako da nista od toga .Ja sam se tamo konkretno interesovao za Uniqua osiguranje , opcija zivotnog pa po isteku 25 god se prebacuje na rentno... i ne moze . Plus sto sam bio dosadan da mi objasne da li Uniqua u Srbiji je ISTA firma i da li oni ( iz Austrije) garantuju za svoju cerku firmu novcem,ako se desi nesto u ovoj nasoj dragoj nestabilnoj zemlji , posto imamo iskustva sa muntanjem tipa stara devizna stednja,opustosen penzioni fond...

Odgovor mozes i sam da predpostavis ;-) .

Ja ne mogu kao moj prijatelj , malo bolji privatnik , koji stedi na 4 razlicita mesta i sam kaze : ako jedno pukne onda jebga,drzava ako mi pokrije-pokrije...ostaju mi 3 . Ja nisam u toj mogucnosti , vec sam hteo kod jedne kuce da uplatim malo vecu sumu odjednom i da po 100 eur max uplacujem mesecno narednih 25 god.

Citajuci i slusajuci ljude koji su imali po raznim osnovama "poslove" sa nekim osiguravajucim kucama , ja jos nisam cuo da je neka od njih ispostovala 100 % ono sto je potpisano . Tipa zena isplatila poslednju ratu, desilo se nesto i od zagarantovane sume umesto 100 din raznim egzibicijama ispalate joj 80 din. Karikiram stvari ali takvih slucajeva ima puno, ne svode se samo na one koji se pojave u novinama ponekada .
 
Vrlo je teško biti pametan. Ne možemo ni toliko osuđivati strane osiguravajuće kuće što centrala ne tvrdi da može da garantuje za njihovo lokalno osiguranje, jer oni ne mogu znati šta se može desiti u nekoj banana državi tipa Srbije. Da, sadašnji sistem u Srbiji drži osiguranja koliko toliko pod kontrolom, ali uvek se može pojaviti neki ultra "revolucionar" koji će da se pos're na sve međunarodne ugovore i dogovore, te da mu dođe da sve nacionalizuje, da reši da kontrolu nad fondovima preuzme njegov kum, da reši da državi treba para a da para ima kod zlih stranih kompanija i bla.bla.bla, imali smo takav slučaj '90-ih, slučaj bez presedana ikada igde u svetu. I prošlo mu je.

Šešelj je još početkom '90-ih otvoreno pričao da bi on, ako dođe na vlast, oduzeo sve što stranci imaju kod nas, da bi objavio da ne priznaje nikakve dugove bilo kome van Jugoslavije, obustavio bi bilo kakva plaćanja inostranim poveriocima. U sredini u kojoj postoji, pa se čak i neguje takva ideja, ne možemo bezuslovno očekivati da će neko spolja pokriti sve što se ovde može desiti.
 
Sad nabasah na ovu temu... Nakon 5 godina i 2 osiguravajuce kuce u kojima sam radio na vise pozicija u bas zivotnom osiguranju, mozda mogu da Vam odgovorim na neka vazna pitanja objektivno. Zelim da kazem da je @exste skoro sve sto je bitno vec tacno rekao.

Ukratko ukolliko zelite da ostavite porodici neku sumu za slucaj ne daj boze ili da vi dobijete neku sumu za slucaj invaliditeta ili preloma onda je zivotno osiguranje dobra stvar. Ne nadajte se nekoj dobiti. Osiguranje napravi dobar profit svake godine ali samo deo pripisuje klijentima. U praksi ce novac vise izgubiti kupovnu moc nego sto ce dobit biti. Neke osiguravajuce kuce zaista gledaju da ustede pri isplatama osiguranih slucaja, licno sam se uverio , a neke ne. Generalno kod zivotnog osiguranja je 90% slucajeva vrlo jasno i tesko je tu da vas ostete. Najvise je zakidanja na zdravstvenim i nezivotnim osiguranjima.

Ukoliko vam je cilj da ustedite za sebe i svoju starost ulozite u priv. penzioni fond . Tu se novac daleko brze uvecava i niste fiksirani za mesecni iznos kao u osiguranju. Dinarske je prirode i dosta je fleksibilnija varjanta od zivotnog osiguranja.

Ja licno imam samo riziko zivotno osiguranje jer smatram da su stedna osiguranja nepravedna i nepovoljna po klijenta kod nas u Srbiji. Dok ne bude bilo jace konkurencije bice tako. Riziko osiguranje nije stednog karaktera i nema povrat novca, znaci kao registracija kola se placa :) . Ali su u njemu osigurane sume daleko vece a uplate mnogo manje nego kod stednog. Za 200eur godisnje u bilo kom trenutku da me nema porodica dobija 39999eur minimum.
 
Mnogo je to, 200e za 20 godina bacis 40.000 evra a ti i dalje ziv, bolje odmah stedi bice i za njih i za tebe.
 
20*200=4.000
 
vreme je da spavam, vise ne umem ni da racunam
 
Ukoliko vam je cilj da ustedite za sebe i svoju starost ulozite u priv. penzioni fond . Tu se novac daleko brze uvecava i niste fiksirani za mesecni iznos kao u osiguranju. Dinarske je prirode i dosta je fleksibilnija varjanta od zivotnog osiguranja.
Kako koja, gledao sam neka nasa penziona osiguranja, i vecina je jedva ispratila samo EUR/RSD od kada posluju, samo ove godine su sva presla to.
Postoje sada i EUR penzioni fondoni, RF recimo.
 
Priv. penzioni fond je isplativiji od zivotnog osiguranja na duzi period, recimo 20 godina, ali daleko od toga da je idealno. Raiff futura je ozbiljan igrac, da ja biram kod njih bi pokrenuo pricu definitivno. Sam monetarni sistem u Evropi i svetu je u rasulu, iskreno nisam optimista po pitanju bilo kojih dugorocnih stednji, ali to je neka druga tema...
 
Netacno. Mora imati dovoljno za slucaj da sva osiguranja koja se isplacuju bez obzira na dozviljenje se isplate. Npr. stedna osiguranja i zivotna osiguranja koja se isplacuju u iznosu osigurane sume u slucaju smrti, a osiguranje sume+dobit u slucaju dozviljenja. Dakle, mora pokriti te oigurane sume, plus neki procenat od ostalih osiguranja koja se mozda trebaju isplatiti, a mozda ne.

Slozices se, verovatno znas i cifre ako si upucen, da kapital kojim garantuju osiguravajuce kuce kod nas, ne pokriva ni 30% ovih prvih suma.

Edukuj se malo ;) postoji nesto sto se zove reosiguranje (glavni razlog zasto banka npr. moze ali osiguranje verovatno nikada nece propasti ;))
 
Postoji razlika izmedju depozitne garancije i reosiguranja u tome koliko vredi koja. Depozitom garantujes, i ne mozes da ga vratis. Reosiguranje moze da kaze da nece, ili da nema para. (dzaba nama da tuzimo neko reosiguranje)
 
Vece osiguravajuce kuce koriste vise reosiguravajucih kuca, koje dele rizik u iste. Pucanje osiguravajuce kuce je "osigurani slucaj" za reosiguranja, isto kao sto je smrt "osigurani slucaj" za osiguravajucu kucu. Jedino na taj nacin disperzije rizika moze da se opstane preko 100 godina...
 
pazi da im ne treba to da opstanu, kao da ne uzimaju gomilu kesa ovako, plus sto zaebu musterije sto im ne isplate... lopurde su to, ima tu love kolko oces, ne bi radili to da se ne isplati.
 
Nazad
Vrh Dno