Šta je novo?

UHD TV kao monitor

filipos

Slavan
Učlanjen(a)
02.02.2005
Poruke
2,153
Poena
405
Zanima me da li neko mozda ima neko iskustvo sa kombinacijom racunar i UHD TV? Sta gledati kod TV da bi se dobila slika kao na monitoru? Pretezno bi se TV koristio za rad u adobe programima, a manje za igranje.

Ako sam omasio podforum neka moderatori prebace temu. Hvala
 
Gledati da postoji 4:4:4 Chroma Subsampling kompatibilnost, takođe i 1:1 pixel mapping, kako bi imao sliku koja izgleda isto kao da si prikačio regularni monitor. Takođe, obavezno da gledaš da podržava 60Hz kroz HDMI, na 30Hz nećeš baš da se usrećiš sa glatkoćom u radu. E sad, koji model 4K televizora ispunjava sva tri uslova, to ćeš morati da provrtiš malo po netu, obično je Samsung dobar po ovom pitanju.

Baš ujutru na Benchmarku izlazi test 65JS9580 modela koji podržava sve što sam napomenuo, ali verovatno ćete blago odbiti cena od tričavih 6800 evra :) Evo u atačmentu jedan spoiler da se vidi kako izgleda LR u 4K na ovom monstrumu, a evo i full rezolucije za DL ko hoće da zumira detalje https://drive.google.com/file/d/0B1M7yMxBkHmYWU1Oci1qb0FGRkk/view?usp=sharing . Eh da mi je jedna 65-ica 4K kao monitor, treba imati prostora za tako nešto i pravilno odstojanje, inače oslepiš hehe. Koristio sam ja pre tri godine 40" Samsung tv kao monitor, pre nego što sam prešao na ovaj 27" 1440p Dell, kad se samo setim tih dana hehe http://forum.benchmark.rs/showthrea...-komp-(2012)&p=2771485&viewfull=1#post2771485
 

Prilozi

  • samsung_suhd-31.jpg
    samsung_suhd-31.jpg
    938 KB · Pregleda: 296
Treba ti tv sa mogucnostima sto je gizmo rekao (4:4:4 60hz pri 4k). Novi televizori nemaju DP ulaz vec samo HDMI zato ti treba graficka karta koja ima HDMI 2.0 a to je trenutno jedino nvidia 9xx serija, znaci dodatnih 200€ troska preko cene monitora. Adapter DP>HDMI ne postoji.
TV koji ima sve je samsung 40JU6500 tj. kod nas je 40JU6472
a vise informacija i iskustva imas http://hardforum.com/showthread.php?t=1853884 , ako te mrzi da citas ne moras da gledas dalje od samsung JU6500.
 
.

Mislim da treba odabrati dobar TV koji obavezno ima DisplayPort, a to moze da bude prilicno skupo, kao npr:

Panasonic TC-L65WT600

Ozbiljnije video kartice mogu da rade sa cetiri i vise monitora ili TV-a na 4K rezoluciji i 60Hz, ali obicno imaju Mini DisplayPort izlaze.

Mini DisplayPort > HDMI adapter se lako nalazi, ali ne znam da li je tako moguce preneti signal sa preko 30Hz.
 
dp ili mini dp>HDMI 2.0 ne postoji....
4k tv koji su pristupacni novcano nemaju dp, samo hdmi 2.0
jedini uredjaj sa dp koji moze da se nabavi je Philips bdm40
 
Postavih pitanje u pogresnoj temi pa da uradim c/p ovde :)

40 ili malo vise incha, 4k, koriscenje kao monitor, iskustva?
Razmisljao sam se da uzmem neki TV koji cu u pocetnom prelaznom periodu (godinu-dve) koristiti kao tv/monitor, kasnije da ga uposlim samo kao monitor. Samo ne znam na duge staze koliko je to realna solucija - najvise zbog udobnosti rada, da bih eliminisao potrebu za vise monitora. Medjutim plasim se da ce radna povrsina, pogotovo za windows, biti prevelika tj previse sitno za udobno koriscenje, zato pitam za vise iskustva ako neko koristi taj setup. Kao monitor bi se pretezno koristio za tekst (programiranje).

Samsung 40JU6072... Drugar ga je uzeo pre neki mesec, za ovo kratko sto ga koristi je sasvim zadovoljan. Uz napomenu da ga jos uvek koristi kao 1080p dok ne upgrade-uje racunar, posto mu je zakacen na isti. Vidim na benchmark testu da je stajala primedba za 40JU6000W da ne moze da se gura u 60Hz na 4k, ne znam da li to vazi i za ovaj model...

Drugi drugar ima LG UF695V isto 40, koristi ga kao monitor u 4k i 60Hz. Bio kod njega, vec sa metar ne vidim neke stvari koje nisu skalirane tj uvecane (mac os). On ga koristi sa 0.5-0.6m i kaze da mu je ok, u pocetku je mislio da je prevelik ali se navikao. Moracu opet da idem do njega i probam, sumnjicav sam na celu ideju...
 
U kom smislu će spržiti oči? Ja na primer kod kuće koristim 32" LG LA660s i daleko je prijatniji od poslovnog TFT-a 17" 4:3, kao i od 17" 16:9 koji imam na laptopu. Koristim kući TV kao monitor satima i nikada nikakav bol u očima, ili bilo šta slično. Naravno da imam u planu 4K ali čekam da skupim keš.
 
...Samsung 40JU6072... Drugar ga je uzeo pre neki mesec, za ovo kratko sto ga koristi je sasvim zadovoljan. Uz napomenu da ga jos uvek koristi kao 1080p dok ne upgrade-uje racunar, posto mu je zakacen na isti. Vidim na benchmark testu da je stajala primedba za 40JU6000W da ne moze da se gura u 60Hz na 4k, ne znam da li to vazi i za ovaj model...

JU6072 ne moze 4k@60hz, tek JU6400 i veci brojevi
 
Na 40" gustina piksela je ista kao da se stave 4 x 20" monitora sa 1080 rezolucijom jedan pored drugog u dva reda. Ne vidim nikakav problem sa sitnoćom, mnogi koriste 20" monitore sa 1080 zar ne.
Što se mene tiče trebala bi dosta viša rezolucija na tu dijagonalu, za korišćenje iz blizine.

Takođe nema šta da prži oči ako se backlight i brightness podese kako treba, mnogi samo zakače hdmi a monitor tj tv je u onom demo modu iz prodavnice, ništa ne podese, piksel maping i sve to i onda kao ne valja. Ništa drugačije nije 40" uhd ili 20" multimonitor setup i što se tiče udaljenosti i prženja očiju
 
cena je znacajno pala za svercovani tv....ali i dalje treba hdmi 2.0 tj. najmanje gtx 950, pa eto dodatnog troska za vlasnike ati kartica
pojavio se dp->hdmi adapter (converter zapravo), koji zbog prirode ulaza i obrade signala dodaje input lag, pa za gaming i nije upotrebljiv...a i nije bas jeftin, nesto oko 30$ na amazonu
 
cena je znacajno pala za svercovani tv....ali i dalje treba hdmi 2.0 tj. najmanje gtx 950, pa eto dodatnog troska za vlasnike ati kartica
pojavio se dp->hdmi adapter (converter zapravo), koji zbog prirode ulaza i obrade signala dodaje input lag, pa za gaming i nije upotrebljiv...a i nije bas jeftin, nesto oko 30$ na amazonu
Šta je sada bang for buck od 40-55".
Jedino što mi je bitno:
- kvalitet prikaza (hd filmovi)
- veličina ekrana
- dts podrška za interni plejer, da vidi 2tb drive
- dvbt2 tjuner (nije neophodno ali je poželjno)
 
ovde se prica o tv-u umesto monitora, to sto tebi treba moze vecina tv-a....odresis novcanik i kupis najvecu dijagonalu za pare koje imas
 
Znam to. Pomenuo si da su pale cene pa sam pomislio da pratiš tržište i da možeš da preporučiš neki poseban model.
 
pa pratim cene....40ju6400 ima za 530€ svercovan na jednom mestu....48ju6400 je 780€, 48JU6500 je 880€ (zakrivljen model)
to su osnovni 4k modeli koji mogu da isporuce 4:4:4 na 60hz preko hdmi 2.0
 
Hvala na odgovorima :)
Znao sam da ne moze najjeftiniji da radi posao tj da ima neka zackoljica, tako da ce u mom slucaju da saceka malo.

Problem sa svercovanim Samsungom je garancija koja nije ostvariva u Srbiji, tako da licno ne bih isao na tu varijantu, bolje da sacekam da skupim jos novca, a mozda taman izadje nesto jeftinije/bolje. Lg je ostvariv i kod nas, samo ne znam da li ima nesto slicno u tom cenovnom rangu...
 
pa pratim cene....40ju6400 ima za 530€ svercovan na jednom mestu....48ju6400 je 780€, 48JU6500 je 880€ (zakrivljen model)
to su osnovni 4k modeli koji mogu da isporuce 4:4:4 na 60hz preko hdmi 2.0

Da li mozda znas sta moze da se nadje kod nas po radnjama (velicina 40''), sem ovog modelaSamsung UE-40JU6472UXXH?
 
jok...mozda ima ju7000 serija, ali nisam gledao. ju6400 je odlican, nema potrebe juriti skuplje modele
 
40 ili malo vise incha, 4k, koriscenje kao monitor, iskustva?
Razmisljao sam se da uzmem neki TV koji cu u pocetnom prelaznom periodu (godinu-dve) koristiti kao tv/monitor, kasnije da ga uposlim samo kao monitor. Samo ne znam na duge staze koliko je to realna solucija - najvise zbog udobnosti rada, da bih eliminisao potrebu za vise monitora. Medjutim plasim se da ce radna povrsina, pogotovo za windows, biti prevelika tj previse sitno za udobno koriscenje, zato pitam za vise iskustva ako neko koristi taj setup. Kao monitor bi se pretezno koristio za tekst (programiranje).

Ljudi stalno imaju neku sumnju da će im 40" biti preveliko, kao da kompjuterski monitori moraju da budu 19-24". :d Jedini problem tu može da bude ako imaš baš plitak sto, pa sediš preblizu. Ja koristim dva 32" 1440p monitora na stolu dubine 80cm, i ne da nemam nikakvih problema, nego se smorim svaki dan kada na poslu moram gledam u par 24" monitora. Iskreno rečeno, da sam imao para da kupim dva 40" 4K monitora/televizora i grafičke koje mogu da isprate takav setap, obavezno bih to i učinio.

Doduše nisam siguran da li ćeš jednim televizorom uspeti da eliminišeš potrebu za dva monitora. U mom slučaju je to nemoguće, jer dve diskretne radne površine pobeđuju jednu, ma kakva ona bila. Na primer, poredio sam 28" 4K monitor i dve 1080p 24", i komfornije mi je da radim na dve 24".

Što se tiče sitnoće, verovatno ćeš tu i tamo naići na probleme sa 4K rezolucijom, mada je cela priča oko problema sa skaliranjem prenaduvana. Osim toga, imaj u vidu da nije isto 4K na 40" TV-u i npr. 3200x1800 na 13.3" laptopu...
 
Ljudi stalno imaju neku sumnju da će im 40" biti preveliko, kao da kompjuterski monitori moraju da budu 19-24". :d Jedini problem tu može da bude ako imaš baš plitak sto, pa sediš preblizu. Ja koristim dva 32" 1440p monitora na stolu dubine 80cm, i ne da nemam nikakvih problema..
Ali se na tome sigurno ne igras?
 
Što se ne bih igrao? Nisam neki veliki gejmer, ali igram strategije, igrao sam Fallout 4 (sa 970 GTX imao sam 60fps, uz neznatno smanjenje detalja), odigram šta me zanima... Naravno, da ne bude zabune, igram samo na jednom monitoru.
 
igram ja gtaV na dva 1080p 24" displeja,ionako se samo vozam pasifik hajvejem uz mjuzu i znam ga napamet,pa mi i ne smetaju bezeli.i kontemplatiram treci monitor ne zbog bezela,vec zato sto su ugodjaj i imerzija neprevazidjeni.
 
Ma okej je to, bezeli ne smetaju; ja sam samo govorio o performansama...
 
moja 270x (doduse sa 4gb VRAM-a) nema preteranih problema sa 2x1080p u gtaV,u stvari,jedina igra koja moze da se potera u toj konfiguraciji a koja ima problema sa performansama je KC:D ali to je teska alpha svakako,svejedno,bilo bi prekul tumarati onim sumama u 3x1080p. :)
 
Pozz svima
Nakon duzeg istrazivanja i neverovatnih komplikacija oko nabavke uzeo sam 48" JU7500 i naravno 970 karticu.

Koristim dve nedelje ovaj TV kao monitor i evo utisaka:
1. TV bez ikakvih problema ili stucanja podrzava sve PC rezolucije, od biosa pa do 2180 60HZ 4:4:4.
2. Zbog posla sam uvek uzimao kvalitetne monitore ali mogu reci da slika ona ovom TVu, kada se koristi kao mon, bolja u odnosu na sve sto sam imao ranije.
3. Zahvaljujuci zakrivljenosti ne predstavlja problem kada je glava na 50-60cm, tj uglovi se vide dobro.
4. Bela boja nije previse osvetljena, sto meni smeta a i nervira me.
5. Refleksija pozadine u dobro osvetljenoj sobi je vrlo mala.

Sto se tice igara, input lag u PC modu je 37ms a u Gaming mode 21ms. Zbog velicine i blizine sedenja, po meni je neprakticno da se koristi full screen tako da igre staljam da budu u prozoru 2560x1440. Nazalost, nemam vremena da se igram mnogo.

Filmovi. Za par klasa iznad bilo cega sto sam ja do sada video. Interesantno je da filmovi izgledaju mnogo bolje kada se pustaju prek TVa (usb) nego kada idu sa PCa.

Kao TV nema mogucnost da detektuje signal, tako da se pali i gasi rucno (gasi se sam doduse ako nema signala 15m).

Da bih mogao da ga okrecem na drugu stranu za gledanje filmova montirao sam ga na zid, vesa montaza sa 3 zgloba. Evo, lose, slike.

Ideja zbog koje sam uzeo 48" TV mesto monitora je sto meni za posao treba velika povrsina. Ne mogu sada da dam tacnu procenu ali mi se produktivnost bez sumnje povecala za nekoliko % a i lakse se radi kada vise paleta mogu da budu non stop otvorene.
 

Prilozi

  • VesaMontaza.jpg
    VesaMontaza.jpg
    898.4 KB · Pregleda: 183
Nazad
Vrh Dno