Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Kimins

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
20.10.2009
Poruke
5,661
Poena
365
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 5600 & AG400
Matična ploča
Gigabyte B550 Aorus Elite V2
RAM
Kingston Fury 32GB Renegade DDR4 3600MHz
GPU
Asus Dual 4070
Storage
Kingston SKC3000S1024G
PSU
SEASONIC Focus GX 650W
Kućište
Thermaltake S300
Monitor
Dell U2414H
Miš & tastatura
MX Vertical & K350
Ostale periferije
Epson EH-TW6700
Mobilni telefon
Xiaomi Mi8 9.6.27
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da ne pišemo više na sto strana o Rpi otvaram ovu temu sa opisom kako ja trenutno koristim ovaj mini računar.

Raspberry Pi2 + HDD za KODI + transmission + FTP

Kad je nedavno @6pack prijavio Popcorn Time dodatak za KODI to me je nateralo da dignem dupe i podesim instalaciju na HDD jer SD kartice su male i nisu za intenzivnije pisanje/brisanje.

- Da krenem redom od opreme koju koristim:
  • Raspberry Pi 2 Model B
  • Lenovo N5902
  • Micro SD kartica 8GB (nebitno koja klasa jer na njoj ostaje samo boot, a može i manja)
  • Samsung ispravljač 5V/2A (ostao od nekog tableta)
  • HDD 2.5” Hitachi 250GB (izvađen iz laptopa)
  • USB 2.0 Intex eksterna kutija za 2.5" hdd
  • Za kraj najbitnija stavka ako ne koristite zvanično napajanje ili neko slično, USB kabel.
    Sa njim sam se namučio pošteno par dana i skoro odustao od svega jer kupio sam i neki kvalitetan sa modmypi.com ali ne vredi kad se zakači hdd na Rpi više nema butovanja zbog pada napona ili slabe amperaže koja dolazi do Rpi. Krajnja opcija mi je bio kabel koji je došao sa Sony Xperia E4, bilo mi smešno što su uz telefon dali 15cm kablić ali se ispostavilo da od svih koje imam samo sa tim sistem radi stabilno.

- Operativni sistem se jako lako podesi i sem malo žongliranja sa SD karticom je poprilično pravolinijski.
Ima raznih distribucija ali meni je KODI trebao kao grafičko okruženje pa sam izabrao OSMC (ekipa koja je radila Raspbmc).

- Instalacija:
  • Skinite instaler za OSMC odavde https://osmc.tv/download/
  • SD kartica u računar i pokrenete instaler.
  • Setup je prilično jasan i jedino je bitno kad vas pita “where would you like to install OSMC” da izaberete opciju “on a USB stick”, ova opcija se koristi i za eksterni hdd i za USB stick da vas ime ne zbuni.
  • Kad se instalacija na SD karticu završi otvorite je iz fajl menadžera i u config.txt dodate red max_usb_current=1, ovo će povećati limit za struju na USB portovima što je potrebno da bi eksterni hdd radio direktno spojen na Rpi (ova mogućnost postoji samo na Rpi B+ i Rpi2 B).
  • Ubacite SD karticu u Rpi, spojite HDD i sve kablove.
  • Zatim upalite Rpi i kreće instalacija tj. formatiranje diska (sve sa njega će biti obrisano!) i kopiranje root partricije na isti.
    Ukoliko dobijete grešku “install failed: can´t mount root” to je najverovatnije znak da nema dovoljno struje za HDD.
  • Ako sve prođe kako treba po završetku kopiranja fajlova na HDD ide restart posle kog kod mene (radio sam instalaciju kad je aktuelna bila RC3 verzija, a pre par dana je izašla finalna pa je možda ovo sređeno ali ako nije da znate šta se dešava) ne dolazi do učitavanja OSMC-a jer u procesu instalacije se izgubi ona linija iz config.txt pa sam morao opet da ubacim SD karticu u računar i ponovo dodam max_usb_current=1.
  • Sad kad se SD vrati u Rpi OSMC se normalno učita i preostaje podešavanje KODI-ja po želji i instalacija transmission torrent klijenta i ftp servera što je izuzetno lako jer se nalaze u ponudi na App Store.
Dodaci:
  • Iz glavnog menija My OSMC -> App Store i tu izaberete šta vam treba.
  • Koristim FTP za kopiranje sa i na Rpi jer je tako transfer oko 8MB/s dok je preko SMB daleko sporije.
  • Pristup za SSH i FTP je osmc/osmc.
  • Ako treba pomoć oko podešavanja transmissiona javite, za njegovu kotrolu sa računara koristim Transmission Remote GUI i sa telefona Remote Transmission

Za desetak dana koliko je sve podešeno imao sam jedno zamrzavanje ali evo sad već osmi dan bez ikakvog problema.
Svi dodaci za KODI koje sam probao rade bez problema uključujući i Popcorn Time tako da imam sve što sam i planirao sa Rpi i PC koji je služio za download i kao file server je ugašen.

Napomene:
  • Jednom sam uradio update OSMC-a i posle toga se sistem više nije učitavao tako da preporučujem da se to ne radi jer odu svi podaci sa HDD. Podesiti My OSMC -> Updates -> Schedule -> How often do you want to check for updates? = Never, kako ne bi slučajno izabrali yes kad vam ponudi novu verziju. Sa ovim nema problema kad se koristi samo SD kartica ali kad je sistem na HDD bolje se držati starije verzije nego ostati bez fajlova ako se taj HDD napuni.
  • Kad sve podesite napravite kopiju SD kartice sa ImageUSB u slučaju da ista pobrljavi vratite kopiju na drugu SD karticu.
 
Prvi RPi služi kao OSMC plejer i ništa drugo. Instaliran OSMC na microSD, "instaliran" drajver za WiFi, Piti dodeljena statična lokalna IP adresa. Podešeno gde da traži fajlove i sve ostalo kako je namereno. Kontrolišem ga preko W-Shark mini tastature.
Drugi RPi je NAS: OpenMediaVault stavljen na microSD, dok 3.5" disk od 2TB u USB kućištu čuva podatke. Instaliran OpenMediaVault, "instaliran" drajver za WiFi, Piti dodeljena statična lokalna IP adresa. OMV podešen kako je namereno. Nema torentovanja, niti bilo čega drugog, osim NAS funkcije
Ove dve Pite su u različitim prostorijama i kače se na ruter preko wlan. Protok je nevelik (najviše zato što je ruter 802.11G), ali dovoljan za reprodukciju i FHD fajlova na TV i desktopu, čak uporedo. Etar nije baš čist, ali uz malo podešavanja sam namestio najbolje što je moglo.
Treći RPi je 100% nečujna zamena za desktop i playground za testiranja. (trenutno) Instaliran Ubuntu 15.04, povezan na monitor, LAN kabl na ruter. Zvuk kroz analogni izlaz ne radi, testirano je sa nekoliko operativnih sistema i daje samo šum. Da li je do izostanka TRRS i korišćenja obične banane ili konkretan Pi ima falinku, još nisam utvrdio, ali to i teška reprodukcija video fajlova su jedine smetnje.
Namera je da se 3. pita konstantno pravi u nešto više, ali nedostatak vremena ozbiljno ruši sneška.

Svi su model B2.
 
Jel može još neka ideja kako bih mogao da iskoristim RPi, pošto ću dobiti jedan, pa sam gledao na netu šta bih mogao da uradim, ali nisam našao ništa pametno. Nešto mi palo na pamet, pošto sam programer, mislio sam da napravim neki programčić tipa kad neko u firmi ide u wc, da se svima upali lampica da je wc zauzet :d
Ako neko ima da podeli neke zanimljive ideje, koje su praktiče, a i one koje nisu, ali su zanimljive, bio bih zahvalan, pošto ja nisam nešto inspirativan.
 
Imaj u vidu da za male pare možeš uzeti i neke senzore pa tako proširiti mogućnosti (temperatura, pokret, kiša, dim...).
Nek ti stoji sa strane dok ti ne sine neka ideja i onda na net i traži ako je neko pravio sličnu stvar, a teško da nije jer nema čega nema po forumima.
 
Tvoja ideja je sasvim ok :) Samo sto ces morati da uzmes neke senzore da bi tu ideju sproveo u delo. Zavisi kakav vam je wc, ako ima vrata mogao bi da uzmes https://www.adafruit.com/products/375 , a sto se tice prikazivanja to sve zavisi od prostora, budzeta... Mogao bi da povezes obicnu LED, ili da uzmes 5110 displej ili OLED displej koji ce da prikazuje slobodno/zauzeto.

Sto se tice nekakvih zanimljivih ideja, kad si spomenuo firmu odmah mi pade na pamet npr. nekakav Dashboard http://rigor.com/blog/2014/08/internal-dashboard-kpis-apis-raspberry-pis
 
Hm, kad sam mislio na prikaz mislio sam više na foru, gde bi svima na računare instalirao taj neki programčić, i onda kad se tamo upali senzor preko neta poslao signal i svima se upali crveno, i onda ni ne ustaješ ako je zauzeto :)
A sad kad si spomenuo ovo za dashboard, palo mi na pamet, pošto koristimo trello (aplikacija za project management) u firmi, moglo bi se možda u toj prostoriji za sastanke staviti neki monitor i nakačiti na njega RPi i da služi za dnevna planiranja, pošto koliko sam video na njega može da se instalira windows i neki browser. (još smo mala firma, pa ne nismo u velikom kešu da kupujemo skupu opremu).
Elem, ovo je sve za firmu, to će biti moj RPi, 'oću nešto za ličnu upotrebu :)
 
Na raspberry pi moze Windows, ali Windows 10 IoT. Znaci ne klasican windows. Ali definitivno moze linux + chrome.

Hm, za licnu upotrebu, pada mi milion ideja napamet, ali ne znam sta te interesuje, koliko si spreman da ulozis, da li vec imas iskustva sa elektronikom? Npr. Airplay, ili kupis senzore za vlaznost/temp/pritisak pa prikazes na displeju, ili home automation pomocu releja ili RF uticnica na 433MHz, digitalni ram...
 
Poslednja izmena:
Jel može još neka ideja kako bih mogao da iskoristim RPi, pošto ću dobiti jedan, pa sam gledao na netu šta bih mogao da uradim, ali nisam našao ništa pametno. Nešto mi palo na pamet, pošto sam programer, mislio sam da napravim neki programčić tipa kad neko u firmi ide u wc, da se svima upali lampica da je wc zauzet :d
Ako neko ima da podeli neke zanimljive ideje, koje su praktiče, a i one koje nisu, ali su zanimljive, bio bih zahvalan, pošto ja nisam nešto inspirativan.
To već postoji.
 
Na raspberry pi moze Windows, ali Windows 10 IoT. Znaci ne klasican windows. Ali definitivno moze linux + chrome.

Hm, za licnu upotrebu, pada mi milion ideja napamet, ali ne znam sta te interesuje, koliko si spreman da ulozis, da li vec imas iskustva sa elektronikom? Npr. Airplay, ili kupis senzore za vlaznost/temp/pritisak pa prikazes na displeju, ili home automation pomocu releja ili RF uticnica na 433MHz, digitalni ram...
Ovo za home automation mi je interesantno. Pogledaću na netu kakvih tutorijala ima.
 
Upogonjen Raspberry Pi 2. Instaliran osmc, kodi i transmission.
Probao sam ga i kao media plejer na TV-u. Radi ali nema zvuka ni preko HDMI ni preko audio izlaza. Nisam se bavio ovom problematikom oko zvuka, jer sluzi svrsi zbog koje sam uzeo. :)

Ono sto nisam uspeo da ga prepozna PS3. Hteo bih da gledamo filmove na PS3 Showtime media plejeru sa Raspberry PI 2 HDD-a, preko mreze.

PS:
Hvala clanovima kimins i accko na savetima oko podesavanja. :)
 
Poslednja izmena:
Postoji li aplikacija za online radio, koji se moze pokrenuti preko android telefona ili racunara?
Prikljucio bih zvucnike na headless Pi2 radi slusanja online radija. Imam instaliran osmc.
 
Pa ima vise nacina:

1. Mozda i najtezi, najkomplikovaniji. MPD/MPC, posle preko terminala sa telefona/racunara startujes server. Ili ima aplikacija za Android slicnih ovoj: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.namelessdev.mpdroid

2. Ukljucis na OSMC dlna, i onda sa telefona streamujes muziku na Pi

3. Na OSMC instaliras neki online radio addon (npr. Radio, dostupan u okviru Music addons) ima ih nekoliko, i nabacis na telefon neku od aplikacija kao sto su Kore ili Yatse, i preko njih onda upravljas OSMC.
 
mozes i na OSMC da aktiviras 'Airplay'...a na komp instaliras AirFoil,i preko njega mozes da saljes bukvalno svaki Audio izvor sa kompa
 
Hvala vam! Probacu prvo trecu metodu sto je predlozio iMilan, pa i Airplay. :)
 
Nema na cemu! I samo da ispravim gresku koju sam napravio, nije moguce preko Kore (official remote), ali moze preko Yatse.
 
Uzeo sam WD Red 3TB i eksterni rack LC Power USB3.0. Zelim da uradim instalaciju OSMC na USB HDD ali uvek dobijem poruku Can't mount root.
Rack naravno ima svoje napajanje. Kada ga formatiram u NTFS/GPT Raspberry Pi2 ga bez problema vidi i pristupa mu.

Sa prethodnim WD Elements 3.5" eksternim diskom sve je islo ko podmazano. Pocev od instalacije pa do rada samog sistema.
 
Evo me opet, uzeo sam eksterni Transcend 2Tb, pa hocu da napravim home media u kombinaciji sa RPI3.
Znaci ideja je da to koristim kao neki storage, kojem cemo svi u kuci moci da pristupamo fajlovima, i da smestamo fajlove na isti. Takodje bih hteo da mogu da gledam filmove sa njega na LG smart tv-u.

Za pocetak sam instlairao na njega Raspbian dekstop preko NOOBS-a, i onda sam instalirao MiniDLNA, i TV, ga je prepoznao (ali to sam samo probao da vidim oce ga videti, znaci video je SD karticu, nisam prikacio HDD na njega).

E sad danas hocu da nastavim (zavrsim) setupovanje, pa me zanima cisto da li neko ima neki savet, da li ce to raditi kako treba i slicno.
Ako prikacim hdd i tv bude video sadrzaj i citao sa njega onda sam taj deo resio. E sad za ovo drugo (prisptup i smestanje fajlova) ce mi trebati verovatno jos nesto, tipa openmediavault ili nesto slicno.

edit: Imam napajanje 5V, 2.5A. Nadam se da ce to biti dovoljno za taj hdd. Mada sam nesto citao da mozda nece raditi as usb 2.0, jer on generise 0.5A, vec mora na 3.0 koji generise 0.9A. To ce me prilicno zeznuti ako je tako.
 
Poslednja izmena:
Sa komandom max_usb_current=1 u config.txt RPi će dati dovoljno struje za USB hdd tako da ne bi trebalo da imaš problem sa time.
 
Ja sam stavio osmc distro, digneš samba server i to bi bilo to.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
+1 za osmc sa sambom. dobra stvar kod osmc je sto automatski mountuje svaki disk (neophodno zbog prikljucivanja usb flasheva na media centar) pa nema zezanja sa pola podesavanja.
prebacivanje sa racunara na rpi hdd je relativno sporo, ali to je problem samog rpi i sumnjam da bilo koja kombinacija moze bolje.
 
Kod najnovije verzije (RPi3 B+) bi trebalo da je primetno brže.
Note about model 3 B+: The Raspberry Pi model 3 B+ includes a Gigabit wired LAN adapter onboard—though it's still hampered by the USB 2.0 bus speed (so in real world use you get ~224 Mbps instead of ~950 Mbps). So if you have a 3 B+, there's no need to buy an external USB Gigabit adapter if you want to max out the wired networking speed!


Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Da, ja imam 3 B+. Probacu veceras osmc i sambu, pa javljam rezultate.
 
A fuck, u pravu si imam ipak B[emoji4]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Instalirao osmc i sambu. Radi posao, imam pristup sa svih uredjaja u kuci (telefoni, racunari) i na tv-u mogu da pustam filmove i sl. Instalirao sam aplikaciju na telefon, tako da lako mogu da upravljam sa njim. U svakom slucaju to je ono sto sam zamislio. E sad brzina kopiranja sa njega i na njega je ~11MB/s, jeste sporo, ali posluzice :) Ne znam da li je usko grlo usb 2.0 ili nesto drugo?
 
Poslednja izmena:
Da, sad citam. Svakako ni da uzmem gigabit adapter, necu dobiti vise od 200 Mbps, zbog usb 2.0. A sa RPI3 B+, oko 300 Mbps. Moram probati fullHD da li ce raditi, ako i to radi onda mi je OK resenje za sada. Eventualno da uzmem gigabit adapter, bice duplo brze, osetice se.
 
Nazad
Vrh Dno