Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Baš je retro :D Za to je očigledno primarno zamišljen use case gde je bitnija portabilnost / pre-nosivost uređaja (tipa klinci nosaju na relaciji kuća / škola )...
 
Pa i nije bas dobro, jer i dalje tesko pusta obicni 1080p video sa YT.
Imam pitanje:
Uzeh 3.5 inch screen za pi, ali kad povezem, samo mi bijelo svijetli, saveti?
1604751816378.jpg
 
Uspeo sam da instaliram, ali ekran laguje bas dosta, kao da je 5 fps-a i presvetlo je, tesko je da se gleda uzivo, saveti?
 
I presvetao je bljesti jedva gledam, kako da smanjim brightness?
 
Siguran sam da je rezolucija problem, jer kad pustim film preko fleske, i stavim ga na mali dio ekrana, radi dobro bez seckanja, cim stavim preko pola, pomalo secka, a preko cijelog, nece da pusti, crna slika.
Na config sam stavio 480x320, ali kada udjem na raspberry pi configuration, i dalje stoji 720x480, kako da to sredim?
 
Jel ima neko iskustva sa piCorePlayer-om? Pokusavam da ga podesim da cita muziku sa lokalne mreze, ali sta god uradim dobijem gresku [ERROR] Disk Mount Error, Try to Reboot.
 
Izgleda da je sve zamrlo.
Ja sam naručio Pi 4 2GB.
Jedina funkcija će mu biti stream FULLHD (nadam se) ili HD videa na 8 televizora preko HDMI splitera. To je i razlog što nisam išao na 4GB jer je overkill.

Može li neko uputstvo kako da podesim share folder na njemu kako bi fajlove postavljao preko mreže i čime vi pristupate uređaju? Anydesk, VNC?

Ili da mu bucnem Windows 10 i sa njim bi se uklopio u ovu gomilu računara što održavam [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ako treba da služi kao video plejer onda bih stavio https://libreelec.tv/ i preko samba share kopirao fajlove. Jel treba da radi još nešto sem toga?
 
Čim spominješ "da mu bućnem Windows 10" čini mi se da si sw slabo informisao šta to kupuješ tj koji su limiti takvog uređaja...
 
Čim spominješ "da mu bućnem Windows 10" čini mi se da si sw slabo informisao šta to kupuješ tj koji su limiti takvog uređaja...
Pazi, svaki OS će da radi i na svakom ću pustiti jedan HD ready film. Samo treba da objasnim korisnicima da to kopiraju i pale. Zato mi je Windows krajnje rješenje.. Meni bi i Putty dovoljan bio.
Ako treba da služi kao video plejer onda bih stavio https://libreelec.tv/ i preko samba share kopirao fajlove. Jel treba da radi još nešto sem toga?
Ovako je to zamišljeno.
Postoji 20 objekata.
Osoba kreira video i spušta ga direktno na uređaje (VPN). Obavješteva objekte o završenom procesu.
Objekat se kači na uređaj i pušta video.
Nešto slično smo probali sa Windows mini PC i jedva sam naučio ljude ko šta radi.

Ako postoji mogućnosti da uklonimo nekoga iz priče to bi bilo još bolje. Što manje ljudi učestvuje bolje će posao raditi.

Postoji li mogućnost da se otvori adresa u browseru i dobije neki remote pristup, gdje se fajl može dropnuti i pustiti. Znam da može preko AnyDesk ili ultraVNC ali to sve zahtijeva nove obuke ljudi koji nijesu baš informaticki pismeni.
Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Full (dakle ne IoT verzija Windows 10 koja zvanično podržava i RPi) Windows 10 OS na RPi je budževina koja "radi". A naročito je neupotrebljivo u kombinaciji sa 2 GB ram + OS da je na memorijskoj kartici.

A u browser-u reprodukovati FullHd video na RPi ne radi kako treba ni na Linux-u a kamo li na štap + kanap budž Windows + browser.


Meni nije sasvim jasno jel tebi RPi treba da služi kao server video fajlova ili kao klijent/player video fajlova, ili istovremeno i jedno i drugo. I koji je nivo tehničke pismenosti te osobe koja treba da radi upload novog videa?
 
Poslednja izmena:
Pazi, svaki OS će da radi i na svakom ću pustiti jedan HD ready film. Samo treba da objasnim korisnicima da to kopiraju i pale. Zato mi je Windows krajnje rješenje.. Meni bi i Putty dovoljan bio. Ovako je to zamišljeno.
Postoji 20 objekata.
Osoba kreira video i spušta ga direktno na uređaje (VPN). Obavješteva objekte o završenom procesu.
Objekat se kači na uređaj i pušta video.
Nešto slično smo probali sa Windows mini PC i jedva sam naučio ljude ko šta radi.

Ako postoji mogućnosti da uklonimo nekoga iz priče to bi bilo još bolje. Što manje ljudi učestvuje bolje će posao raditi.

Postoji li mogućnost da se otvori adresa u browseru i dobije neki remote pristup, gdje se fajl može dropnuti i pustiti. Znam da može preko AnyDesk ili ultraVNC ali to sve zahtijeva nove obuke ljudi koji nijesu baš informaticki pismeni.
Sent from my SM-N9700 using Tapatalk

Ja radim nešto slično za neke druge ljude. Ne mogu ti pomoći do detalja (ja sam svoje istraživanje i podešavanje naplatio pa ne bi bilo fer da delim za dž).
Moj setup je
raspbian (insistirao sam na lite, ali su drugi ljudi u projektu hteli da učestvuju, a da ne uče komandnu liniju) dekstop.
kodi. ima opciju za automatsko puštanje svih fajlova iz foldera prilikom starta. takodje se može namestiti servis koji pokreće kodi prilikom boota (može i cron, ali je bolje kao servis)
rclone. služi da poveže neki cloud (skro bilo koji, onedrive, gdrive, dropbox... baš ima dosta cloud servisa) sa rpi. ima copy i sync opcije ze prevljačenje. Cron to radi svako jutro. Može i sa lokalnog servera i sa ftp ako treba.
ffdmpg je bio potreban jer su neki televizori uspravni pa je bilo potrebno rotirati video u nekim situacijama.
Sve u svemu, potrebno je samo prebaciti video u gdrive folder i to je to. Sam rpi na lokaciji je totalno autonoman i ne zahteva od radnika ništa da klikću (nedobog :D ). Nakon jutarnjeg downloada, nastavlja da pušta lokalno. Ako nestane net na 2 dana, i dalje ide neki materijal.
Dodatno je postavljen hardverski watchdog jer ume da zabode rpi. on resetuje rpi ukoliko isti zabode. Neko je na netu napravio jednu skriptu za ovo jer je watchdog predviđen za windows. Jedan kolega sa foruma je takođe napravio svoju skriptu (svaka čast još jednom, pokido lovek)
Ja sam još postavio da se screenshot uploaduje na svakih 15min kako bih mogo da gledam da li je crn ekran ili ide video.
Postoji anydesk za svaki slučaj naravno. VNC takođe lepo radi, mada se na kompu mora aktivirati licenca.
 
Otprilike mi je jasno.
Dovoljno si mi pomogao jer sada znam šta može da radi, a to je već 60% posla.
Samo ja ću izbjeći Google Drive, jer sam blokirao izlaz na net iz objekata, pa da propuštam sada nešto bezveze, nego ću napraviti skriptu da kopira sa centralnog NAS zadnji modifikovan fajl jednom u 7 dana.

Ako je isti kao i zadnji iskopran, ne diraj ništa, teraj dalje, ako nije copy i delete old.
Treba neki player koji će da pusti prilikom paljenja uvjek sve iz istog foldera (u ovom slučaju samo taj jedan fajl).
Ideja OK, realzijacije moguća, sviđa mi se.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ja trenutno testiram qbittorrent, dobro šljaka za sada.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Otprilike mi je jasno.
Dovoljno si mi pomogao jer sada znam šta može da radi, a to je već 60% posla.
Samo ja ću izbjeći Google Drive, jer sam blokirao izlaz na net iz objekata, pa da propuštam sada nešto bezveze, nego ću napraviti skriptu da kopira sa centralnog NAS zadnji modifikovan fajl jednom u 7 dana.

Ako je isti kao i zadnji iskopran, ne diraj ništa, teraj dalje, ako nije copy i delete old.
Treba neki player koji će da pusti prilikom paljenja uvjek sve iz istog foldera (u ovom slučaju samo taj jedan fajl).
Ideja OK, realzijacije moguća, sviđa mi se.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk

moze to vlc. pusta ceo folder, auto full screen.
meni nije odgovarao jer je lose prikazivao rotirane fajlove u portrait modu. ako su svi landscape standardni onda mozes njega.
 
Zdravo svima,
Nemam nikakvog iskustva sa Roseberry Pi.
Želeo bih da na njemu radi najosnovnija verzija windows-a i samo jedna aplikacija bez gašenja (poenta je u aplikaciji koja bi trebalo da nije zahtevna).

Za ver. 4 piše:
"Windows 10 IoT Core – a zero-price edition of Windows 10 offered by Microsoft that runs natively on the Raspberry Pi 2."

Da li je to to?

Ako ne, ne znam koliko ima smisla podići Linux i na njemu virtualbox, i u njemu Windows pa startovati tu win aplikaciju? Možda Windows ne bi ni radio...
Hvala veliko! ;)
 
Nije ti RPi uređaj za klasičan Windows operativni sistem. Windows IoT =/= regularan Windows.


https://www.google.com/search?q=Windows+IoT+Core+demo

Moooože kao da se nabudži "pravi" Windows 10 (for ARM) ali ne radi zvuk, ne rade built-in WiFi i Bluetooth, ne radi hardverska akceleracija videa u browser-u...

Objektivno RPi je hardverski preslab i za minimalno zahtevne Linux desktop distribucije (za svakog ko će da koristi išta više od digitrona i Office-a da kucka text) a kamo li za Windows desktop varijantu.

RPi je primarno uređaj za razne serverćiće, da bude tipa "smart hub" koji kontroliše "smart things" (utičnice, sijalice, senzore...) po kući, da skida i seed-uje torrente... i da se obično koristi u "headless" maniru gde mu ni ne treba desktop okruženje već "programima" tj servisima pristupaš ili kroz neki web interfejs ili sa SSH.
 
Hvala, jasno mi je čemu RPi služi, ovo je nezahtevna mala Win app, ali postoji samo za Win.
Videću onda da uzmem VPS na netu (neki sa malom mesečnom pretplatom) i da aplikacija tamo radi. ;)
 
A koja je aplikacija u pitanju? Pretpostavljam da se jesi raspitao za alternative, ali mozda dobijes iznenadjujuc savet.
 
MetaTrader 4, za trgovanje na berzi.
Uključujući indikatore i robote.
Treba da radi 24/7.

Postoje VPS koji to nude. Sam MetaTrader za 10 evra mesečno, verujem da bih našao i za manje a možda čak i besplatno (što često nije dobra odluka jer ima ograničenja).
 
Vps sa windowsom ili sa linuxom sposobnim da tera win kao vm kosta vise od 10e, ja bi batalio to i uzeo ako vec MetaTrader nudi to za 10e

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
moze to vlc. pusta ceo folder, auto full screen.
meni nije odgovarao jer je lose prikazivao rotirane fajlove u portrait modu. ako su svi landscape standardni onda mozes njega.
Da ne znaš đe je ova opcija sa se automatski pali VLC prilikom paljenje Raspberry?


Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Da ne znaš đe je ova opcija sa se automatski pali VLC prilikom paljenje Raspberry?


Sent from my SM-N9700 using Tapatalk

nije to opcija u vlc. to se u linuxu radi preko skripta ili cron ili cak i servisa.
ne mogu sada da proveravam, ali postoji sansa da je dovoljno da ubacis komandu za pustanje playliste u cron
Kod:
vlc /home/pi/playlist.m3u
Naravno, adresu liste treba da izmenis.
Playlista je samo lista lokacija i fajlova (tacna putanja do fajla ukljucujuci i ekstenziju)

komplikacija nastaje ako zelis da se fajlovi stalno menjaju. Onda ti treba dinamicka lista koja se azurira... ili da sam kreiras listu prilikom svake promene fajlova.

Ja sam zato izabrao kodi. Postoji mogucnost da kodi pusta sve fajlove iz foldera i moguce je ukljuciti shuffle i repeat
 
Nazad
Vrh Dno