Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Da, kao sto rekoh i meni je bilo previse zezanja sa svim tim. Izgubio sam poprilicno vremena, a jos nije bio karantin i vanredna situacija. Sad sam ostavio samo PiHole.
 
Bio je Unbound, ali se iz nekog razloga zaglupljivao povremeno, pa nestajao net. Imam u planu da stavim jos par stvari, ali se trenutno sredjuje oko kuce, pa se nema vremena. :)
 
@TwistedMind

Ako ti treba da samo dodeljuje IP adrese, pogledaj projekat Pi-Hole . Blokiranje reklama na nivou DNS-a (domain blacklisting), plus ima DHCP server.
 
@TwistedMind

Ako ti treba da samo dodeljuje IP adrese, pogledaj projekat Pi-Hole . Blokiranje reklama na nivou DNS-a (domain blacklisting), plus ima DHCP server.

Trebalo mi je kao komplet ruter resenje.
Na kraju sam samo hteo da napravim AP preko Alfa wifi antene, kao jaci signal i tako to... Uzas kako je to lose radilo. Jos je u pitanju rpi4.
Sada posle svog zezanja i podesavanja i sam raspbian uzasno radi i preko anydeska konstantno gubim konekciju... SSH jedva radi.

Sada cu da zbrisem celo to *****, dizem novi raspbian. Pihole svakako ide, ali dhcp i ostalo izbegavam :D
 
A što mu ne dodaš još jedan ethernet interfejs, jedan port za WAN, drugi za LAN koji ide na switch i na switch okačiš wifi access point?

https://www.waveshare.com/eth-usb-hub-hat.htm

Kod nas:
https://www.malina314.com/proizvod/...a-raspberry-pi-1x-rj45-3x-usb/?v=8cee5050eeb7

Ja nešto mislio da se igram sa ovom drugom Pi4 pločom, onboard LAN na Pi4 je Gigabit i to mi je OK, ali je ovaj HAT 100Mbps, što mi ne odgovara za WAN (kući mi je 200/20Mbps optika), ali za neku izdvojenu mrežu i sl. što da ne.
 
Poslednja izmena:
Jel nije bolje USB_3.0-to-Etherbet adapter nego taj Fast Ethernet HAT... Barem sa aspekta brzine neta, jest da se "jede" bandwidth na bus-u ( za external storage i slične upotrebe USB portova) ...
 
A što mu ne dodaš još jedan ethernet interfejs, jedan port za WAN, drugi za LAN koji ide na switch i na switch okačiš wifi access point?

https://www.waveshare.com/eth-usb-hub-hat.htm

Kod nas:
https://www.malina314.com/proizvod/...a-raspberry-pi-1x-rj45-3x-usb/?v=8cee5050eeb7

Ja nešto mislio da se igram sa ovom drugom Pi4 pločom, onboard LAN na Pi4 je Gigabit i to mi je OK, ali je ovaj HAT 100Mbps, što mi ne odgovara za WAN (kući mi je 200/20Mbps optika), ali za neku izdvojenu mrežu i sl. što da ne.

to sam i uradio.
potpuno je neverovatno, ali imam svu tu opremu koja skuplja prasinu, zato sam i hteo da se poigram.
problem je brzine koja ne prelazi 10Mbps (ne MBps) na wifi kada se bridzuje. wifi dongle je alfa onaj popularni stari na usb 2.0. Kad sam pored njega brzina malo skoci, ali opet jedva upotrebljivo.
Mozda na pi, alfa ne koristi puni potencijal, ne znam da li moze da se bustuje nekako
 
Htio sam da napravim VPN i pi hole.
E sad, kakva je razlika ako napravim besplatni, vidjeh tutoriale na netu, i ako se pretplatim na neki VPN?
Procitah da ako je free onda ne mogu da stavim adresu iz druge drzave, koja je onda svrha besplatnog?
I ako se mora kupiti vpn svejedno, zasto onda uopste praviti vpn preko pi-a?
 
Kad se pretplatiš, koristiš usluge VPN provajdera koji ima servere u više država i kroz te servere prolazi saobraćaj do tebe putem VPN, a izgled akao da je neki drugi računar (server provajdera) taj koji surfuje. To je i smisao VPN (dobro, jedan od).

Kad instaliraš VPN server softver na neki svoj uredjaj, tvoj RPi, onda on postaje server, a ti VPN provajder (samom sebi) i koristiš svoju kućnu internet vezu za surf.
Nakačiš se sa drugog uredjaja isto kao na nekog "javnog" VPN provajdera sa pretplatom. Kao što server VNPN provajdera surfuje za tebe, sada to radi RPi na internet vezi na koju je povezan.
Ovde si postigao da se nebezbednom internet vezom, npr. WiFi iz kafića, napravi bezbedan kanal koji sve zahteve šalje do tvog RPi, koji onda krstari internetom i vraća ti nazad rezultate tvojih zahteva.
Sa aspekta anonimnosti, nisi postigao ništa. Internet veza koju RPI koristi je i dalje kod tvog ISP prijavljena na tvoje ime i adresu, tako da...
 
Poslednja izmena:
I šta je ustvari na kraju tvoje pitanje? :D
Koliko vidim mešaš VPN client i VPN server i kanda i ne kapiraš kako radi Pi-Hole? Pošto dodirne tačke između Pi-Hole i VPN postoje tek u scenariju kada želiš da pristupaš Pi-Hole DNS serveru i van tvoje kućne/lokalne mreže jer je onda iz sigurnosnih razloga poželjniji i preporučeni pristup da se pravi VPN tunel koji rutira samo DNS query kroz tunel (= da tipa na mobilnom telefonu kad nisi kući se konektuješ na VPN server koji ti zvrnda kući i tako "u lokalu" pristupaš DNS serveru koji blokira reklame) umesto da otvaraš javno pristup sa internet strane tvom DNS serveru.
 
Molim pomoc. Na Rpi3 sam koristio OSMC i Transmission, ali posto OSMC ne podrzava Pi4 ova mogucnost otpada. Koristim Libreelec i nasao sam na forumima thoradia repository za Transmission ali je link mrtav. Ima li resenja da Transmission proradi na Rpi4 Libreelec?
 
Molim pomoc. Na Rpi3 sam koristio OSMC i Transmission, ali posto OSMC ne podrzava Pi4 ova mogucnost otpada. Koristim Libreelec i nasao sam na forumima thoradia repository za Transmission ali je link mrtav. Ima li resenja da Transmission proradi na Rpi4 Libreelec?

za zasto uopste libreelec? Ja sam isto koristio osmc, ali sam sada na obicnom raspbianu. instalirao raspbian lite i kodi posebno. Namestio da se kodi automatski ukljucuje po paljenju i dobio tehnicki isto to. Jeste osmc imao dosta nekih finih stvari, ali za klasican media centar, sve radi isto.
na to sam instairao webmin, adblock server, transmission, steam link, print server, podesio sambu.

anyway, ne znam sta ce ti poseban repo za to, trebalo bi da radi sudo apt install transmission-daemon
https://pimylifeup.com/raspberry-pi-transmission/
 
Da li neko ima iskustva sa postavljanjem nekog rudimentarnog sajta na rpi? Zakupio sam domen, treba mi bukvalno kad neko otvori da stoji under construction Ili tako nesto, mejl, broj telefona i to je to. Ništa više od toga. Ne predviđam više od 100 poseta mesečno u prvom nekom periodu, ako nešto i krene svakako ću naći neki hosting. Takođe, kakva je šansa napraviti mail server na rpi?

Nemam statičku adresu kod kuće ali je adresa ista već više od godinu dana. Namešten je duckdns na rpi. Da li mi još nešto treba za ovo što me zanima.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ako ti treba samo free hosting, mozes da iskoristis netlify za to. Ako hoces bas sa rpi onda ok.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Imam onaj nordic ski trenazer, stariji je ali radi posao. E sad on ima display koji pokazuje neke metrike. Interesuje me, da li bih ja to mogao da preradim nekako sa RPI ili necim slicnim, da nabacim neki veci display da prikazuje tipa sve odjednom, i da mogu na kraju vezbanja to da posaljem na neki server, prakitcno da napravim neku "smart" verziju, kao ovi moderni sto se prodaju? Evo slika kako izgleda ta kutija.
photo_2020-08-06_12-58-29.jpg

edit: pretpostavljam da moram da ga slikam kad ga rasklopim da bih dobio neki precizniji odgovor :)
edit2: ili da se drzim izreke "bolje vrabac u ruci nego golub na grani" (da ne pokvarim, pa da nemam ni ovo sto imam :) )
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Zamenio sam Rpi3 za Rpi4 na kojem ne radi OSMC. Vec sam pitao ovde u temi za predlog koje jednostavno resenje bi zamenilo OSMC? Dobio sam predlog za Raspbian + Kodi, ali meni treba neko all in one resenje, za web radio, muziku, filmove, multimediju. Probao sam Libreelec medjutim ne radi Transmission, koji mi je bitan. Postoji li nacin da Transmission proradi na Libreelec-u? Moze i neki drugi torrent klient, samo da radi.

Hvala!
 
Da li neko zna kako da maknem ove gornje opcije kad gledam neki video na Kodiju? Jer samo mi trebaju one donje napred, nazad i stop.
Takodje, uopste mi ne pronalazi serije za cover, zna li neko zasto? Za filmove da, fino pokaze omot. Ali serije ne. Serije stavim u folder, pa u jos jedan folder sezone i unutra epizode, i ne pokazuje nista?
kodivideo.jpg
 
Htio sam uzeti neki mali monitor (3ipo do 7inch) i da na njega nataknem pi i da instaliram:
ad blocker, da gledam sigurnosnu kameru i da pratim network performanse koliko je stabilna veza itd.
Moze li to sve odjednom?
Mislio sam da slajdujem kada hocu da gledam u kameru uzivo i da opet slajd kada hocu da gledam performanse.
 
Ma gde, meni je top :D Monitori sad imaju USB izlaze pa se može napajati iz monitora. Doduše onda se u monitor mogu bocnuti i miš i tastatura, ali opet, sviđa mi se koncept.
 
RPi4 traži 3A, teško da ćeš dobiti toliko iz bilo kog monitora.
 
Što kaže Twisted, praktičnije mi je da RPi bude u kućištu na poleđini monitora (VESA), pa da se koriste BT tastatura i miš, nego ovaj RPi 400.
 
Nazad
Vrh Dno