Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

@shamanNS: prošlog leta sam uzeo 3D printer (Ender 3 Pro) i to mi je bila jedna od najboljih investicija u skorije vreme, isplatio je sam sebe više puta.

@kibicer: da ga planiram kao desktop replacement ili neki media centar i sl, onda bih išao na 4GB, ovako mi nije potrebno, a samo dodaje na cenu. Sve ovo gore me izašlo tačno 6800 din, samo ploča za 4GB verziju bi me izašla toliko. Ovo je doneto danss kolega, bio do Beča pa uzeo tamo.

Poručio sam još jednu ploču od 2GB preko Galagomarketa, videćemo kada će stići.

Jedna ploča će ići za OctoPrint server, druga za generalno igranje sa RPi4, da vidim šta može.

Uzeo sam juče i mini tastaturu sa touchpadom, Gembird GMB-i8, taman da vidim kako će da radi u kombinaciji s Pi-em.

Gembird GMB-i8.jpg
 
Poslednja izmena:
Mrzi me da čekam da odem na posao sutra po kućište, tamo mi je 3D štampač. Može to i bez kućišta :)

rpi-works.jpg

Instalirao, updateovao i podesio Raspbian, lepo radi, performanse su onako, očekivano za low power SBC.

Ova Kingston kartica prolazi PI Diagnostics test, rezultati su 16462 kb/s za sekvencijalni upis, 597 IOPS za random write i 1842 IOPS za random read.
Imam još jednu koju ću testirati na Win mašini, cenim da je Pi-jev sd card reader dosta spor.

Nisam overclockovao CPU tako da za sada ne treba ventilator, dva sata instalira update-ove, vrti YT, testove i hladnjak je topao, uglavnom oko 50-55C.
Pustio sam i stress test, došao je do 79C i tu stoji, frekvencija za CPU je i dalje 1.5GHz i ne ulazi u throttling čak ni posle 20 min.

Tastatura radi vrlo lepo s Pi-em, posle malo navikavanja sad mi je OK.
 
Poslednja izmena:
Inače, gde uzimate kućišta?
 
Ja sam uzeo zvanično kućište za RPi4 i takođe nalepio neki hladnjak koji sam imao mada je temperatura odmah posle instalacije HA bila 78 stepeni, pa sam ga ugasio i ostavio po strani dok ne rešim bolje hlađenje. Po svemu sudeći, moraće neko otvoreno kućište čak i sa boljim hladnjacima. Razmišljao sam ovaj hladnjak da poručim ali mi se ne čeka mesec, dva, pogotovo sad zbog korone.

Inače RPi4 radi primetno brže od RPi3, pogotovo transfer kroz mrežu. Imam neku Kingston 32GB Performance microSD karticu i izvlačio sam 70-80MB/s kopirajući sa RPi kroz mrežu. Iako je model sa 2GB, zauzeće memorije sa aktivnim HA je 15-16% (na RPi3 sa 1GB zauzeće je 28-30%), tako da mislim da nisam pogrešio što nisam uzeo dosta skuplji model sa 4GB (koštao je 60+ eura kada sam ovaj naručivao).
 
RAM pitanje zavisi od toga šta sve planiraš da staviš na RPi... ako kreneš da se igraš sa Docker kontejnerima lako se zauzme i 4GB.

Ja sam kupio Flirc case još polovinom decembra a tek večeras će mi ga konačno doneti brat iz Slovenije :D Više preko njega ne naručujem ništa...
 
Kao što rekoh, plan je samo Home Assistant, eventualno da podignem sekundarni Pi-Hole.
 
Kao što rekoh, plan je samo Home Assistant, eventualno da podignem sekundarni Pi-Hole.
Home Assistant na Pi je super, samo pripremi se da će često da ode mikro kartica. Najbolje ako moze na ssd da se instalira. Ja sam posle druge kartice instalirao na neki stari računar prox mox docker i tamo instalirao home assistant radi tako vec godinu dana bez restarta. Otišao sam u drugu temu već [emoji4]

Tapatalkkal küldve az én BAH2-L09 eszközömről
 
Već planiram da ga prebacim na SSD, samo da nađem povoljno neki manji.
 
Iz dosade prebacio hassio na X96 Max 4/32GB i radi stabilno, a hteo da uzmem Raspberry Pi 4.
ea83e0272f8435caef3fb76b8e820118.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nisam video da nemam boju koju sam zamislio (kraljevsko plava, kod kolege mi je taj filament), tako da sam ovaj zeleni poklopac odštampao na brzaka u draft modu. zbog testova.

Kućište bez ventilatora:

case.jpg

Kućište sa 60mm 12V ventilatorom povezanim na 5V - taman struji koliko treba, ne čuje se uopšte ni kada priđem glavom skroz blizu kućištu:

casewithfan2.jpg

Moram samo sutra da odem da kupim odgovarajuće šrafove da pričvrstim ventilator.

U idle je 35C, pustio sam test (stress-ng --cpu 0 --cpu-method fft) da radi, otišao u šetnju, posle 2 i po sata temperatura je bila 64C i CPU je radio na 1.5GHz, po prekidu testa za 10ak s pada ispod 50C i vrati se za minut na 35C, dakle solidno hladi, a teško da može da bude manje kućište. osim da ubacim neku 30mm zujalicu.
 
Poslednja izmena:
Ja sam zadovoljan svojim kućištem, OC na 1.8GHz, over_voltage=3, idle je i dalje 35C, stress test posle 1h, sva 4 cora fft, 73-74C max.

Stavljeni štafovi, sad može da radi 24/7.

pi.jpg
 
Kupio sam ovaj set sa slike i lomim se da li da pravim pravi kabinet za arkadne igre i stavim ga u ćošak sobe ili da napravim dva džojstika malo šira da sve stane i da se koristi iz krila na projektoru. :trust: Imam jedan RPi3 namenjen za to, a RPi4 bi ostao za LibreELEC.
23a2028227cffd506bb38cbdd464ae7d.jpg
 
^ I ja sam baš razmišljao da pravim tako nešto u neko dogledno vreme. S tim što više naginjem ka arkadnoj mašini kojoj bih odredio mesto, ali sa nezavisnim ekranom (monitorom).
Ovako nešto mi je baš zanimljivo:
https://imgur.com/a/PIvCpY5

Kod koga si kupio taj set i koliko si platio? Kakav je kvalitet?
 
Nije vam bolje esp32 za HA od ovoga?

Ako budem imao vremena na leto ili ne znam kada ali imam u planu da napravim komplet HA na esp32. Znaci da izradim PCB, backend, frontend, aplikaciju za android, koristilo bi 433mhz daljinski, updejt softvera direkt sa github.
 
Poslednja izmena:
^ I ja sam baš razmišljao da pravim tako nešto u neko dogledno vreme. S tim što više naginjem ka arkadnoj mašini kojoj bih odredio mesto, ali sa nezavisnim ekranom (monitorom).
Ovako nešto mi je baš zanimljivo:
https://imgur.com/a/PIvCpY5

Kod koga si kupio taj set i koliko si platio? Kakav je kvalitet?

Takve mašine i ja gledam, ako budeš pravio čućemo se da razmenimo ideje. [emoji3]

Platio sam 38€, tako da se sigurno može kupiti do 40€. Deluje izdržljivo, a po netu sam video da su ljudi zadovoljni kako radi.
#Aliexpress € 68,94 | New Arcade MAME DIY Kits Parts Zero Delay USB PC Encoder + 4/8 Way Joystick + 20 X LED silver Push Buttons For Raspberry Pi
https://a.aliexpress.com/_dUyYrWt
 
Kupio sam ovaj set sa slike i lomim se da li da pravim pravi kabinet za arkadne igre i stavim ga u ćošak sobe ili da napravim dva džojstika malo šira da sve stane i da se koristi iz krila na projektoru. :trust: Imam jedan RPi3 namenjen za to, a RPi4 bi ostao za LibreELEC.
23a2028227cffd506bb38cbdd464ae7d.jpg

Fenomenalna ideja. :D
 
Retropie na RPi 4 odlično radi, skinuo Damaso 64GB “Childhood Memories” image, povezao Pi na TV i na moj Gamesir G4S kontroler i uživancija.
 
Pozdrav svima i odmah molba za pomoć
Rešio sam da napravim raspberry pi hi-fi uređaj. Kupio sam 4 i kineski dac PCM5122 HIFI Audio DAC i piše da je RPI-HIFI-DAC. Instalirao sam Volumio i Volumio app na telefonu i odmah naišao na problem koji nema šanse da rešim sam. Mp3 fajlove koje puštam idu duplo brže nego što treba.
Molim vas za pomoć da rešim ovaj problem.
Unapred zahvalan
 
Ja sam sa Volumia presao na Moode, doduse nisam ima ne tamo avakvih problema. Samo da napomenem da na rpi zero w radi bt kao risiver i sender.
 
Preuzeo danas i drugi Pi 4 2GB, kupio ga preko Galago marketa još 11.3, stigao u moju poštu još 17.3 ali nisam dobio obaveštenje o pristigloj pošiljci.
Danas se žalio Galagu kako mi nije stigao paket, oni mi poslali tracking broj, pogledao na sajtu naše Pošte, tu je. Jednostavno nema poštara da donese ili ostavi obaveštenje, ali srećom paket nije bio vraćen :)

Sad mogu dalje da pravim Octoprint, ona prva ploča ostala trajno kao Retropie :)
 
Da li je neko napravio ruter od rpi? Ja bih da iskoristim 3b+. Povezao bih ga na gigabitni switch i na rpi bih jos povezao neki wifi dongle sa eksernom antenom, po mogucstvu dual band.
Imam rpi i igrom slucaja imam gigabitni 8port switch. Dojadio mi je sbb wifi domet i brzina i vec sam isplanirao da uzmem asus rt-ac68, ali reko da prvo probam ovo. Nije da mi treba neka suluda kolicina opcija.
Samo AP mi nije resenje jer za malo vise para dobijam full ruter sa mnogo opcija.

Sta koristiti? mislio sam openwrt.
Da li ja to uopste dobro zamisljam? 3b+ ima 100mbps ethernet, ali bi isao preko gigabit switcha tako da ne bi sav protok isao preko njega nego samo wifi. sbb modem i ostali uredjaji bi bili takodje na switchu pa bi to bilo gbit?
 
Ako uspes i ne bude ti tesko, napisi ovde postupak. Ja sam pokusao, ali nisam imao vremena da se zezam sa iptables, jer sam hteo da DNS bude lokalni PiHole, plus da konstantno bude povezan na VPN.
 
Ako uspes i ne bude ti tesko, napisi ovde postupak. Ja sam pokusao, ali nisam imao vremena da se zezam sa iptables, jer sam hteo da DNS bude lokalni PiHole, plus da konstantno bude povezan na VPN.

uspeo sam da podignem openwrt na rpi, ali za sada je to to jer switch nije kod mene. od ponedeljka cu valjda imati kuci pa cu probati
Za sada sam uspeo da podignem, povezem komp direktno na rpi i podignem wifi AP na koji sam nakacio telefon. Poceo sam transfer podataka sa kompa na telefon i to je islo nekom brzinom oko 4-5.5MBps, sto sam i ocekivao. Isti taj dongle povezan na komp na speed test ima max 36Mbps, dakle isto toliko.
Povezao sam wifi dongle, ali ne mogu da ga iskoristim jer u softveru nema izbora wlan0, wlan1. Mozda uz neki driver, ali to tek treba da istrazim.

Fora je sto nemam internet modem nego ruter i necu imati pravi test sa sve internetom. Nakacicu par uredjaja i probati interne transfere. SBB ruter nema bridge mode, a ne znam sta bi bilo kada bih samo iskljucio dhcp na njemu i povezao ga na switch.
 
Kako misliš šta bi bilo? Ako ga ugasiš na SBB ruteru moraš ga negde drugde podesiti sem ako ne planiraš svuda ručno da upisuješ parametre za mrežu.
 
nije to dovoljno, na to sam mislio. idealno, sbb HG bi bio prebacen u bridge.
Alternativa je da sbb hg ip namestim na istu mrezu kao rpi dhcp, hg dhcp se iskljucuje, kao i wifi, firewall i verovatno sve ostalo sto moze.
 
Ako uspes i ne bude ti tesko, napisi ovde postupak. Ja sam pokusao, ali nisam imao vremena da se zezam sa iptables, jer sam hteo da DNS bude lokalni PiHole, plus da konstantno bude povezan na VPN.

Ok, ja odustajem. Ovo je sve toliko glupo da to nema smisla.
Da li je problem u linuxu ili gde, nije me briga, ali iako sam sreman da se malo pogiram i setujem mrezu, nisam spreman da izgubim pola zivota na to.
Ovaj baja je napravio super uputstvo, tacno ono sto sam ja planirao
https://jan.newmarch.name/IoT/Home/OpenWrtRPi/

Ono sto nikako nisam uspeo da uradim, dok nisam skapirao uz ovo upustvo, je wan i lan odvajanje. Fora je dodavanje jos jednog lan porta preko adaptera. Tu je zackoljica jer su neophodni wan i lan.
I na kraju ono sto je razlog cele price je koriscenje wlan1, odnosno usb wifi dongle. Posto je ovo osakacena verzija raspbiana nista od drajvera ne postoji i mora da se doda naknadno.
Mozda se u nekom trenutku i odlucim da probam, duga je izolacija, ali nisam siguran da je vredno cimanja, pogotovo sto je ovo samo za prelazni period do stizanja pravog mocnog rutera.

edit: zapravo, cela stvar totalno pada u vodu kada se koristi eth1, odnosno ethernet usb adapter za lan. U ovm slucaju, komplet internet ide sa modema na rpi eth port pa onda na eternet adapter pa na uredjae preko switcha. ovako ni na kablu ne bih postigao full brzinu interneta. nadao sam se da bi rpi mogao samo da dodeljuje adrese, a da sva komuniakcija ide preko switcha, ali to nije moguce.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno