Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Da, sad citam. Svakako ni da uzmem gigabit adapter, necu dobiti vise od 200 Mbps, zbog usb 2.0. A sa RPI3 B+, oko 300 Mbps. Moram probati fullHD da li ce raditi, ako i to radi onda mi je OK resenje za sada. Eventualno da uzmem gigabit adapter, bice duplo brze, osetice se.
Adapter će povećati brzinu na strani RPI, na (teoretskih) 480 Mbps koliko USB 2 daje. Tačna realna brzina zavisi od adaptera i niža je od te.
Pošto je USB 2.0 i na RPI3+, a stavili su Gbit LAN, onda je i brzina podignuta. Tih 300 Mbps deluje realno, verovatno ni sa adapterom ne dobiješ više.

Full HD će raditi, ako mislimo na video striming, samo da je bitrejt fajla niži od maksimalnog opsega (u teoriji < 100Mbps, tj. < 300 Mbps za 3+).
 
Napravih od malinice retropie konzolu.Iskoristio sam novu 3b+.
Nes, Snes, Game Boy, Sega Mega i Genesis, Atari, PS1....ovo sto odigrah radi ok, testiracu jos naravno, ali za sada je sve ok.

E sad, obicni kontrolori su prilicno krs..doduse za 4-5e i ne mogu ocekivati nista bolje...ali ok su za nes igre.
I treba obratiti paznju na komande s obzirom da kombo nekih dugmica nekad resetuje igru ili izbaci na pocetni meni.
Ima li neko predlog za neki bolji gaming kontroler?

Nabacio sam i nespi kutijicu(Nintendo Nes), koja je odlicna.Jedina mana je ventilator koji je bucan i koji cu diskonektovati jer ipak nema potrebe za njim, ne pregreva se a i kuleri su na malinici...ostalo je odlicno napravljeno, od power i reset dugmeta do vratanca kao na NES konzoli ispod kog se kriju jos dva usb ulaza i kabl za net, koji je doduse nepotreban..cak i na dnu postoji mesto za sklanjanje mikro sd kartice.
66f2dd226d1cf499a3dd9b8d07dbcaed.jpg
 
E kul, hvala.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Kupio sam Raspberry Pi 3 B+ Potrebna mi je pomoc oko instaliranja linuxa i podesavanja za retro igre, ako neko moze da mi pomogne oko toga castio bih ga nesto simbolicno...
 
Pa ako zelis da ga koristis samo za igre, a nemas ni vremena ni volje da se prckas oko linuxa, najbolje ti je da skines retropie(premade distro za retro gaming) i preko programa kao Etcher da zapises img na sd karticu.

Nakon toga samo upalis pi on ce sve odraditi. Sad sto se tice romova ja ih ubacujem preko samba share-a, verovatno ces morati to da upalis negde u opcijama ako nije setovao kao default, ali sve je sasvim prosto nema igranja sa terminalom.

Imas po youtube-u milion guideova ako zapnes negde, ali ako nisi potpuni laik trebalo bi da sve prodje glatko.
 
Instalio sam taj etcher i neke igre nece da mi prepozna kao sto je final fight i street fighter 2 ce , jel nisam dobro otpakovao ili sta? ubacio sam ih u sve foldere i nece da ih prepozna... :\
 
Snasao sam se nekako... :) , moze li neko da mi kaze kako da igram tekken 5(PS2) na raspberry pie 3? prepoznaje ga u meniju ali nece da ga pokrene, javlja gresku, jel mi trebaju neki emulatori, jel moze neko da mi da savet? bio bih mu zahvalan...
 
Da li je moguce dobiti lokaciju preko sim kartice iz Arduina?
 
Odakle da je najbolje poručiti pi 3 b+ ? Vidim ima ih i na kp za oko 50e... Vredi li se cimati sa poručivanjem iz inostranstva?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Sa alija naravno. Tridesetak evra je sama malina ili za cetrdesetak sa sve kutijicom, napajanjem, kulerima, neki cak i sd karticu daju.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
To je 49 funti

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
poštarina je besplatna sa farnela.
 
49 funti je već svakako veći iznos od 50 evra, dakle sledi pun iznos carinskoporeskih nameta od 32% na tu cenu. Oko 75 evra ukupno. Pa čekanje isporuke, pa pošta, pa da li su oštetili, pa da li su maznuli negde,...
 
Ne razumem se, a potrebna su mi dva saveta.
Ovo bih koristio kao non stop upaljen uređaj i to nekoliko meseci, te u skladu s tim

1. Da li da kupujem model sa ventilatorom, naročito što mi je stan neklimatizovan? Pitam iz razloga toga što mi onaj ventilatorčić deluje krhko i kvarljivo, a opet toliki sam laik...

2.
Model Pi3 B + za razliku od svoji prethodnika, ima podršku za Pover Over Ethernet (POE) mogućnost da se ploča napaja preko Ethernet kabla

Ako sam dobro razumeo umesto napajanja može da se koristi ethernet kabl sa rutera. Punjač je 1000 dinara. Da li bi bila mudra ušteda ne kupiti punjač, ako mi i tih 1000 din znači?
 
1. Zavisi za sta si planirao da koristis Pi. Ja sam kupio kuciste sa ventilatorom, ali je previse bucan, pa sam ga izvadio. Nabavi neki dobar heatsink i ne bi trebalo da imas problema.

2. To je individualno, sam odlucio sta ti je najbolje.
 
1. ne treba ti ventilator

2. PoE radi tako što ako RPi ili bilo koji drugi uređaj napajaš preko ethernet kabla onaj drugi kraj mora biti spojen ili na uređaj (ruter, svič...) koji ima PoE port za napajanje drugih uređaja ili koristiš PoE Injector. Dakle ne može da se spoji na bilo šta i uglavnom kućni ruteri kao oni koje dobiješ od provajdera nemaju tu mogućnost.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
1. Ako neće biti opterećen CPU sve vreme 100% nema potrebe za ventilatorom.

2. Raspberry pi 3 b+ podržava poe ali uz poe hat. Samo je urađena putanja od ethernet porta do 4 nova pina na koje se kači poe hat, ipak ne može sam raspberry da se izbori sa 37-57 volti.


Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Pozdrav, ovih dana treba da mi stigne rpi3b+ pa mi treba predlog sta je najbolje instalirati. Najbitniji mi kodi, potom youtube, browser eventualno neki share usb hdd-a. Čemu mu služi 4gb rom-a ako se sistem instalira na microsd? Da li postoji mogućnost nekog multi boot-a?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nema nikakvog 4GB roma, odakle ti to? Inače pored micro SD od verzije 2B revizija 1.2 može da butuje i sa USB.
Što se tiče Kodi najbolja je neka distribucija tipa Libreelec i mogao bi da se napravi dualboot libreelec i raspbian pa da imaš sve.
Sad već ima toliko toga dobro dokumentovanog da je teško smisliti nešto što neko već nije napravio :)
 
Ili OSMC, ako hoćeš pun debian iza Kodi-a.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Pozdrav, ovih dana treba da mi stigne rpi3b+ pa mi treba predlog sta je najbolje instalirati. Najbitniji mi kodi, potom youtube, browser eventualno neki share usb hdd-a. Čemu mu služi 4gb rom-a ako se sistem instalira na microsd? Da li postoji mogućnost nekog multi boot-a?

Sent from my MI 8 using Tapatalk

zbog browsera definitivno raspbian.
Inače i OSMC može sve to, samo nema pravo grafičko okruženje osim onog u kodiju.

Za hdd share koristi sambu. Jednu stvar moraš da znaš koja nigde nije dokumentovana. Default mount mesto za hdd je u pi folderu i kao takav vlasnik je pi. čak i pravilno podešena samba ne dozvojava pristup korisnicima koji nisu pi. Zbog ovoga je potrebno promeniti default lokaciju na mnt folder recimo. Takođe se ntfs instalira posebno.
Kada već ubaciš hdd share, onda možeš i neki torrent tipa deluge ili transmition kojem bi pristupao preko web browsera svog kompa. ovo je super za skidanje velikih stvari preko noći da ti ne radi komp, mada brzina nije rekordna čak i na šatro gigabitnom b+ modelu.

Još jedna zanimljiva stvar koja se može uraditi je steam link. Izgleda da funkcioniše prilično dobro na rpi.

I još jedna dobra stvar je rsync sa kojim se može podesiti neki cloud sync preko noći tipa na google.
 
A mogućnost nekog torrent client-a pošto sam izbacio desktop mašinu iz upotrebe, samo koristim dva laptopa pa reko ovaj pi bi stalno bio uključen?
Koju bi max brzinu uspeo da izvučem na share-u?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Postoje i full klinejti za raspbian, nije obavezno headless server rešenje.

Ja na b+ dobijam oko 7.5MBps download na torrentu. Kada prebacujem sa svog kompa na hdd na rpi, onda dobijam bolje brzine, tipa 15MBps. Dakle, rpi može da skida toliko preko mreže, ali na torrentu to ne dobijam.
Apsolutni teorijski max za skidanje na hdd je 30MBps. Neki to postižu na OMV koji je upeglao drajvere.
 
Nazad
Vrh Dno