Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Mislim da ću i ja uzeti taj bez ventilatora, za ono što mi treba ne moram ni dodavati vent...
 
Ja sam izbušio otvor sa gornje strane na originalnom RPi4 Case-u, stavio kuler sa heatsinkom na CPU, dodatne headsinkove na čipove desno i to je to. Prvi utisak je da lepo radi, do ~50C je temperatura.
 
Ja sam izbušio otvor sa gornje strane na originalnom RPi4 Case-u, stavio kuler sa heatsinkom na CPU, dodatne headsinkove na čipove desno i to je to. Prvi utisak je da lepo radi, do ~50C je temperatura.

to sam i ja orginalno uradio, ali ipak ovako izgleda malo kulturnije. Ja sam cak nakaradno iskasapio 3b+ kuciste kako bi pasovalo. ma uzas, ali radilo je super.
 
Ljudi gde kupiti Raspberry Pi Zero v1.3?

Na The PiHut ima, cena mu je oko 5,5€, a poštarina 6£ i ograničen sam na kupovinu jednog komada... ajde da mogu da kupim 2-3 komada, ali za jedan plaćati toliku poštarinu deluje bezveze.

Ima li neki bolji načina za nabavku?

Da napomenem da mi treba obična, najjeftinija verzija (ne treba mi W model), bez napajanja.

Ako neko od forumaša ima na prodaju, neka me kontaktira na PM.
 
koliko ste zadovoljni sa Raspberry Pi 4?
mozda bi kupio,pa me zanima kako se ponasa sa 4K videom....koji OS stavljate..sta je sad aktuelno?
 
Ja sam sa mojom cetvorkom prezadovoljan. Vrtim OMV na njemu, prikopcao sam 3 eksterna hdd-a na njega sve spojeno na moju gigabitnu ethernet kucnu mrezu i svi uredjaji u kuci vuku fajlove sa njih. Sve tO radi evo par mjeseci bez greske non stop 24/7.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ja sam sa mojom cetvorkom prezadovoljan. Vrtim OMV na njemu, prikopcao sam 3 eksterna hdd-a na njega sve spojeno na moju gigabitnu ethernet kucnu mrezu i svi uredjaji u kuci vuku fajlove sa njih. Sve tO radi evo par mjeseci bez greske non stop 24/7.


Sent from my iPad using Tapatalk

sta je OMV?
da li ti sluzi samo kao server....?
 
https://www.openmediavault.org/

Dakle primarno NAS orijentisan Linux distro ali pošto podržava Docker kontejnere može da dodaš svašta još (Plex server, razne downloader programe, PiHole...)
Hvala za Info
Verujem da za to i ne mora 4k...mislio sam kako se ponaša kao Media Player sa jačim i većim formatima
Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala za Info
Verujem da za to i ne mora 4k...mislio sam kako se ponaša kao Media Player sa jačim i većim formatima
Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

potreban je rpi 4 jer on konačno ima ljudski ethernet. Inače je sistem uglavnom headless.
u odnosu na 3b+ i media playback, deo je isti ili bolji, ali ima nekih ograničenja gde ne radi uopšte. Ima detaljno na librelec
In this initial release 1080p playback behaviour and performance on the 4B are broadly on-par with the previous 3B/3B+ model, except for HEVC media which is now hardware decoded and massively improved. New 4K video capabilities still have plenty of rough edges to be smoothed out, but the Pi Foundation developers have been pushing fixes to the test team at a phenomenal rate over the last month and that will continue as the userbase expands.

The 4B now uses SPI flash for the bootloader. Current firmware supports SD card boot only – Network and USB booting are still on the Pi Foundation to-do list. Also on the list is HBR audio (current audio capabilities are the same as the 3B) and 3D video. The 4B hardware is HDR capable, but software support has a dependency on the new Linux kernel frameworks merged by Intel developers (with help from Team LibreELEC/Kodi) in Linux 5.2 and a kernel bump will be needed to use them. Once the initial excitement and activity from the 4B launch calms down, serious work on HDR and transitioning Raspberry Pi over to the new GBM/V4L2 video pipeline can start.

Ja lično čekam da osmc izbaci nešto zvanično pa onda prelazim na to za media player. do tada 3b+.
 
koliko ste zadovoljni sa Raspberry Pi 4?
mozda bi kupio,pa me zanima kako se ponasa sa 4K videom....koji OS stavljate..sta je sad aktuelno?
Koristim LibreELEC, radi dobro s tim da HDR još uvek nije podržan. Na slici se vidi zauzeće procesora dok pušta 4k. Ako te zanima nešto specifično javi da probam...
f0fe6bef4121d86768dcc39f71642e30.jpg
 
Mislio sam se da uzmem Raspberry Pi, ubacim hdd od 1tb i napravim 500 gb da mi za NAS, a 500 da je ftp server za kameru, moze li?
 
Može.
 
Kod mene je dual boot raspbian i libreelec (9.1.002 alpha).

Kako si odradio dual boot? Koliko sam pročitao na brzinu po netu BerryBoot još uvek ne podržava RPI 4...

Ja sam sa mojom cetvorkom prezadovoljan. Vrtim OMV na njemu, prikopcao sam 3 eksterna hdd-a na njega sve spojeno na moju gigabitnu ethernet kucnu mrezu i svi uredjaji u kuci vuku fajlove sa njih. Sve tO radi evo par mjeseci bez greske non stop 24/7.


Sent from my iPad using Tapatalk

Da li ti radi podešavanje iz OMV interfejsa (iz Storage > Disks) za spindown vreme (posle koliko vremena bez IO da zaustavi HDD)?
Ako radi koje HDD-ove koristiš u i koji/čiji HDD rack si ih stavio (konkretnije koji sata <> usb bridge kontroller koristi rack / enclosure)?

Kod mene to NE radi u kombinaciji WD Green HDD i neki matori enclosure (Chieftec Black Box ) sa USB 2.0 (i eSata). Sve što mogu je da kroz SSH ručno zaustavljam hard koristeći "hdparm -Y /dev/sdX".

Pošto su mi komp i RPi u sobi u kojoj spavam nervira me zujanje i krkljanje pa kad krenem na spavanje gasim qbittorrent-nox (= zaustavi Docker kontejner) i ručno spindown-ujem HDD sa hdparm.

Razmišljam da RPi + HDD eventualno premestim u dnevnu sobu iza TV-a da stoje... iako RPi za sad ne koristim u "HTPC" namenu (ali ću verovatno početi u budućnosti jer me extremno iritira što b*đavi Eon box ne radi refresh rate matching u Kodi pa ručno prebacujem na 1080p24 za Kodi i 1080p50 za TV kanale / za Eon TV app).
Iako je LibreELEC + Docker kontejneri lošiji setup od Debian + OMV + Docker kontejneri...
 
Gde moze da se kupi za ove pare? Imam u par zemalja u EU gde mogu da primim paket.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Realno - nigde. Ne sećam se da je ijedan goli RPI bio prodavan igde van SAD za naširoko i nadaleko oglašavanu cenu od 35 američkih dolara, ne računajući akcije i popuste. Uvek je bilo više.
 
U Austriji je koliko vidim 38€(sa VAT) za 2gb model, daću kolegi da mi donese sada kad bude išao za Beč.

Opet mnogo povoljnije nego kod nas. A isto važi i za dodatne komponente.
 
Jel neko naručivao sa Aliexpressa? Ako da, od kog prodavca?
 
RPi 4 2GB za 32.95€ (~36.14 USD) na GalagoMarket, shipping do Srbije još 5€.
 
Ja sam kupio 4GB model na Galago, ali nisu ga slali za Srbiju već u Ljubljanu (pa mi doneo brat u Srbiju).

RPi 4 4GB + zvanično napajanje + zvanični HDMI kabl + 3€ slanje u Ljubljanu (sve to sa Galago Market-a)

+

FLIRC case sa ThePiHut + slanje (iz UK za Ljubljanu)

= ukupno koji evro manje od 100 evra.
 
Da li je realno da prodavci na KP za RPi 3 B+ traže 6000din, a za RPi 4 1GB 5400din?
Čemu tolika razlika u ceni?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
3b+ vise nigde nije dostupan. izgleda da nece biti proizvodnje, a skoro sve zalihe su rasprodate. bukvalno je ostalo po tim coskovima jos da se kupi.
fora je sto 4 jos nije upeglan skroz softverski i dosta firmi ga za sada izbegava za implementaciju, tako da je 3b+ najstabilnija i najmocnija opcija.
 
RPi 4 2GB za 32.95€ (~36.14 USD) na GalagoMarket, shipping do Srbije još 5€.

Da odgovorim na svoju poruku, poručio sam RPi4 baš sa ovog linka 28.02., juče (05.03.) mi je stigao paket (posle samo 7 dana), bez dodatnih troškova sa carine. Testiranje i poređenje sa RPi3 koje imam od vikenda.
 
Jeftin je [emoji16] gledam i 4gb je 53e, nije mnogo.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Stiglo danas sve, još da sačekam da mi se kućište odštampa pa da sklapam:

rpi4.jpg

Pi 4 je 2GB verzija, nalepio neki hladnjak koji sam imao od ranije.

Štampam ovo kućište:

https://www.thingiverse.com/thing:3712178
 
Poslednja izmena:
Štampa sam, štampao je dosta egzotičnih stvari, ako ga pratiš.
@mighty78 vidim, uzeo si 2GB model. Misliš da je 4GB nepotreban overkill?
Ja nameravam da kupim jedan, prvenstveno za HA. Ako bude moguće (nisam istraživao detaljno), vrteo bih na njemu i torrent klijent.
 
Nazad
Vrh Dno