Šta je novo?

Raspberry Pi - ideje, rešenja, problemi i sve ostalo...

Ja skoro pronasao moj Raspberry Pi 3. Stajao u kutiji. Razmisljao sta sa njim i resim da ga pretvorim u NAS. Stavio sam mu OpenMediaVault i to sljaka solidno. Nije bas bas brz, jer je 3jka, ali ok za kucne uslove. Nekad ali retko zaludi, pa mu treba restart. Inace sve se podesava preko web interfejsa kad instaliras OpenMediaVault.
Kodi cita filmove, radim sinhronizaciju slika za Androida. Sasvim zadovoljavajuce.
 
Ja isto razmisljam da uradim sa RPi 3B+, da li bi on mogao to da potera i da li moze na OMV torrent klijent da se instalira?
 
Možeš da instaliraš šta hoćeš. OMV je samo Debian Linux + XY dodatnih paketa. I to možeš da biraš da li želiš da instaliraš direktno programe ili da ih pokrećeš kao Docker kontejnere.

Naravno ako koristiš server/lite verziju OS bez desktop okruženja da ne možeš ni da koristiš standardne GUI verzije torrent klijenta već deemon / service + Web UI za kontrolu. Tipa qbittorrent-nox.

A što se tiče NAS funkcionalnosti i RPi 3B+: može ali si limitiran činjenicama da em ima USB 2.0 portove em ima fake "gigabit" ethernet koji max izvlači ~300 Mbps em ti ethernet i USB portovi svi dele bandwidth (sve ide kroz USB bus) tako da je file transfer kroz LAN ubedljivo najgori scenario kad se ti limiti najviše primećuju.

Za razliku od RPi 4 koji ima pravi Gigabit LAN koji ne deli bandwidth sa USB i plus ima USB 3.0 portove...
 
Poslednja izmena:
Moj je 3B, tako da sigurno moze OMV na 3B+ jer je cak i malo jaci od 3jke. Torent klient bi trebalo da moze preko Transmission plugina ali ja nisam isprobao, jer ne smem. Ili preko Linux paketa
 
Pa ono, nije mi bitna brzina prenosa ionako su to mali fajlovi, bitno je samo da moze da se pristupi sa svih uredjaja
 
Kako god, sa torrenta za koji pitaš pretpostavljam da nećeš skidati samo male fajlove :p
 
Kod mene je dietpi sa par servisa među kojima je i qbittorrent-nox. Oko 50 komada je na seed-u i koristi nekih 200-300MB RAM-a.
 
Meni je hdd prodisao otkako sam preformatiorao u exfat. Svakako preporuka na linuxu.
na rpi 3 i 3b+ se navodno mogu izvuci malo vece brzine za ethernet preko usb gigabit adaptera. Na 3b svakako jer je eth 100mbps, dok je 3b+ upitan, mada su neki korisnici rekli da je bolje.
 
Ja sam napravio dve particije. ext4 i NTFS. OMV vise 'voli' ext4 ali ja stavio vecinu na NTFS jer mi disk sluzi i da prebacujem i prenesem neke stvari na druge racunare. Radi OMV sa NTFS ali naravno permisije i slicno sto je samo 'Linux related' ne moze.
Nisam probao gigabitni adapter. Ne vidim kako uspeva da pomogne ako je sam uredjaj 'usko grlo' ali nije na odmet probati.
 
Adapter pomaže zato što usb može više od 100mbps na koliko je ograničen lan port.
U svakom slučaju za tu namenu RPi4 je prava stvar.
 
Videcu koliko kosta adapter, pa mozda i probam. Jeste 4ka najbolje za to, ali ne bih da kupujem kad vec ovo radi kako tako. Brzina je dovoljna da pusta film preko Kodija...
 
USB, ali da, trebalo bi da je NTFS.

Ispravka, ipak je u pitanju ext4. Setih se da je qbit imao problema sa permisijama kad je bio ntfs, pa nije mogao da seed-uje direkt sa usb-a. Mana ovoga je sto mora a se koristi Ext2explore ili ext2fsd za citanje fajlova na winu.
 
Koristim Libreelec na RPi4 sa SMSL DAC-om. Problem je muzika jer se apsempluje na 48kHz. Ima li nacina da se postavi nativ 44.1kHz?
 
Ja se sve bojim da vas neko ne prati kad torentujete i ne stigne koja prijava?
Moje je pitanje je, imam pi 4 2gb i ekran 3.5 inca, e sad, hocu da mu instaliram pi hole i sat stalno da mi stoji.
Da sat ide minut, i onda na deset sekundi da se pojavi prognoza sutra i prekosutra i opet minut sat da odkucava, moze li? I u pozadini da radi pi hole.
Nasao sam ovaj tutorial, ali nejasno mi je i dalje sta i kako da uradim?
link tutoriala
 
 
Ako je u EU, bogme pljuste prijave i kazne... i to ne male...
 
Prekinite da spamujte temu!
 
  • Like
Reagovanja: bit
 
Predlog za HAT da se spojim na sony str dn1080? DAC ili Digi? Nisam baš stručan za temu, a igrao bih se malo i hteo da svu muziku imam na jednom mestu. Neki balans između kvaliteta i cene. Imam već RPi 3 B+.
 
Sta koristite kao power supply? Meni je konkretno potreban za RPi 3B+, narucio sam par komada sa Aliexpressa ali nisam nesto uveren u njihov kvalitet.
 
Ja uglavnom preferiram originalna napajanja. Sa njima sam siguran da će raditi stabilno. RPi 3B+ zahteva napajanje od 5V 2.5A.

Za dobru alternativu, možda potražiti brendiran punjač od telefona (Samsung, recimo) sa takvim ili sličnim specifikacijama.
 
 
Za nas koji koristimo rpi za kodi media centar, zanimljiv projekat je dodavanje ambient light na TV.
Postoje kitovi da se kupe na aliexpressu, ali ako rpi vec radi kao kodi, onda je dovoljno kupiti samo traku (ws2812b). 5m je oko 10$. za 42" tv je dovoljno 3m trake. Na ovo treba dodati i odgovarajuci ispravljac za tu duzinu trake. 1m trake koja ima 60led po metru trosi 18W. Ima i 30led po metru, mada to treba testirati na preciznost prikaza. Dakle, za 42" tv treba ispravljac od 50W. Nije neophodno svih 54W jer ne trosi traka stvarno 18W konstantno. Ovo vazi za kvalitetno napajanje kao sto je meanwell, za kineze bih preporucio 75W. Ispravljac od 50W je 2000rsd.

Proces je jednostavan, traka se zalepi na tv i poveze se napajanje na nju. Jedan pin sa trake ide na RPI.
Na rpi se instalira hyperion server i to je otprilike to. Jos bih preporucio kodi control addon za kodi koji pali i gasi traku po potrebi, odnosno, traka radi samo dok ide neki video ili muzika.
Podesavanje hyperion servera je vrlo jednostavno (u 2.0 alpha verziji koja radi kao web server)
sa druge strane, gotov kit sa 3m trake i kineskim ispravljacem je 28$
https://www.aliexpress.com/item/329...121-0f18-42c2-b111-c7375de4e2d3-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66714321155"%7D

Postoje i razne varijacije, ako je potrebno da ambient light radi i za obican tv, dodaje se usb capture card. Hyperion dobija signal sa capture card i na osnovu toga kontrolise traku za bilo koji hdmi signal.
Evo i jednog takvog projekta
 
^ ako se koristi rpi kao kodi, da li je potreban capture card ili je dovoljno samo povezati traku na njega i instaliratio hyperion? ovo izgleda kao jednostavno resenje za ambient light
 
^ ako se koristi rpi kao kodi, da li je potreban capture card ili je dovoljno samo povezati traku na njega i instaliratio hyperion? ovo izgleda kao jednostavno resenje za ambient light
u tom slucaju ne treba nista dodatno od elektronike.
Ima razlike da li je u pitanju libreelec ili kodi na raspbianu. Imaju i uputstvo za libreelec, mada ja to ne koristim pa ne znam nista vise.
Za raspbian se stvarno instalira preko 3 linije teksta.
 
Nazad
Vrh Dno