Šta je novo?

i5-3570K Overclocking

Jao bre samo mi pravis posao, posle moram da skidam CLU sta ti je to trebalo :d
 
Setio sam se da odavno imam EK Naked Ivy kit, ne znam da li da probam bez IHS-a? Čisto iz radoznalosti... :)
 
Nista neces dobiti cak i losiji rez ima da bude,probaj mozda kod tebe bude drugacije :)
 
Voleo bih da probam, razmisliću...
 
Mislim da je sat vremena pod LinX-om dovoljno, hteo sam da ga pustim da izvrti 100 krugova, ali mrzi me da čekam još tri sata da završi. :)

Untitled.png

Taman će ovaj rez da posluži ako budem probao bez IHS-a, odmah će se videti da li ima dobitka ili ne. Ventilatori su bili na 100%, sobna oko 24-25°C, zatvoreno kućište.
 
Evo resio sam i ja da odsecem glavu ovom mom 3570K :) Rezultat se vidi u prilogu. E sad, u realnom radu se intel burn in testom grejao do 82c (4 GHz, 1.3 V), posle tretmana (ocistio sve alkoholom, stavio sam pastu Noctua NT-H1) greje se do oko 75c :( sto znaci da nista konkretno nisam dobio (eventualno da sacekam par dana da se pasta 'slegne').
Drugo, probao sam da stavim 4.3 GHz, odmah cim pokrenem Intel Burn In pukne, tako da sam ga vratio na 4 GHz gde godinama radi dobro, ocigledno nije dobar primerak.
Jedino sam sad stavio napon 1.25 V, pa da vidim da li ce barem biti malo hladniji (Intel Burn In tu greje do oko 72c).

Sve u svemu, nista. krastavac :(

Edit: I izmedju jezgara u full loadu postoji razlika od oko 5 stepeni. Koje temperature su validne, LinX, Intel Burn In ili Prime 95 blend?
 

Prilozi

  • 20180125_175709.jpg
    20180125_175709.jpg
    667 KB · Pregleda: 104
  • 20180125_175726.jpg
    20180125_175726.jpg
    712.7 KB · Pregleda: 98
Poslednja izmena:
Kako bre nisi ništa dobio?! Nekad se borili za 1-2 stepena manje, sad dobiješ 7 i ništa ti ne znači ;)

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
 
Pa obicno se delidovanjem dobije 20ak stepeni, barem su takva iskustva ovde na forumu :)
 
Izlgeda da mi da nije nesto dobro leglo posto si ti bas velike temp za tako malu frekvenciju i da je CPU bas toliki les. Koristi Prime 95 ili linx bez AVX instrukcija. 7C nije malo 20c je bilo kada su bas bile lose temp.

@Proday
E moj Proday nekad je bilo nekad danas entuzijazma ima samo u tragovima svi trpaju vodena na sisteme koji se drza na difoltu ili nekom mizernom OC ali krastavac vremena se menjaju
 
Poslednja izmena:
Pa to i mene cudi. Da li je ova Noctua uopste dobra pasta za ispod IHS ili bas mora da ide tecni metal?
Inace, do koliko stepeni je bezbedno u real tempu da radim oc? Da li je core temp precizniji tj tacniji od real tempa, ili je to sve isto?
 
Pa obicno se delidovanjem dobije 20ak stepeni, barem su takva iskustva ovde na forumu :)

Ti si koristio obicnu pastu a ne tecni metal tako da i tih 7c sto si dobio je odlican rezultat.
Samo gresku si napravio na samom pocetku, ako vec procesor delidujes onda se stavlja prava pasta odnosno vec pomenuti tecni metal
tj. tacnije i preciznije Thermal Grizzly Conductonaut pa bi tih 20c nize mozda i video ;)
 
Nosio sam se mislju da je bolje da stavim bilo koju pastu u odnosu na onu skorenu pastu koja je tu vise od 5-6 godina, i ponadao sam se da ce da skine barem 12-15 stepeni, ali dobro... Nemam taj tecni metal, ali nema veze, i ovako je dobro.
Samo mi je zao sto je cpu los za klokovanje, preko 4.0 GHz sa 1.3 V nece da ide cak i sa stavljenom ovom pastom.
 
Probaj da testiras sa Prime95:

http://www.guru3d.com/files-details/prime95-download.html

Ako neces hard core stabilnost tj. smallfft pokreni blend stress.
Temperature prati preko HW Monitor, Core Temp, nije ni Real Temp los mada se nekad ne podudara sa Core Temp.

Sto se tice samih temperatura, ja bas nisam siguran kakav potencijal ima taj tvoj cooler tako da i tu treba da obratis paznju.
 
Okej, hvala :) Do koliko stepeni mogu da teram small fft? Da li je do 80c okej? Mislim da intel burn in greje cpu 10ak stepeni vise nego Prime95, samo ne znam koji je pouzdaniji na duze staze. Sada upravo testiram small fft i max temperatura je 72c (1.3V, 4 GHz).
Drugo, imao sam 7970 graficku koja je imala taj tecni metal - posle par meseci, kada sam je otvorio da je ocistim, video sam da je taj metal maltene nestao, bilo ga je samo na recimo 1/5 povrsine gpu (zato se i grejala u prvih par minuta testiranja). Umesto metala sam stavio ovu Noctuu i sve je radilo kako treba, zato mi je to ostalo u glavi da ce posle nekoliko meseci da se to sve ponovi, dok obicna pasta moze da traje i par godina bez problema.
 
Pa to i mene cudi. Da li je ova Noctua uopste dobra pasta za ispod IHS ili bas mora da ide tecni metal?
Inace, do koliko stepeni je bezbedno u real tempu da radim oc? Da li je core temp precizniji tj tacniji od real tempa, ili je to sve isto?

NE znam to sta je tacnije zato sto odavno nisam testirao za svaki dan ali tipa da sam koristio poslednji put real temp da proveravam temp da da li doslo do pucanja paste jer tima kaby lake na 5500Mhz na -100 dolazi do nule to je ok preko toga znaci da pasta ne valja. Ja sam stavio na 3770k nth 1 koji je teammate koristio za svaki dan i temp su bile 15 20 manje nego pre delida tako je NTH dobra nego ka da tebi IHS nesto nije legao kako treba probaj jos jednom da skines pastu i stavis pastu i pri vracanju u soceket da se potrudis da se IHS sto manje tj ako je muce da se ne pomeri. Cime hladis cpu?
 
Kada sam vracao IHC na cpu lepo je leglo, pomerio sam ga cisto 1 mm da bolje razmazem pastu. Kuler je matori Vendetta 2 koji je na dodir jedva mlak (evo sad prilikom prime 95 fft), kao i heatpipe-ovi, tako da pretpostavljam da je on problem, tj ne naleze lepo na sam cpu.
Prime 95 radi vec 20 minuta, max temp je 73, 73, 70, 69, tako da je ovo malo bolje nego sto je ranije bilo, tj temperature su vise ujednacene nego sto je bilo.
 
Poslednja izmena:
Prime95 se koristi za ozbiljnije testiranje jer ima kompletniji set instrukcija.
Intel burn test nisam godinama koristio, ako sam hteo da probam cisto iz znatizelje zbog maksimalne temperature za to je bio zaduzen LinX.

Prime95 pogotovu smallfft kida procesor i tu ce ti pokazati maksimalne temperature, do 10c vece od blend stress-a i svih ostalih stress programa sa kojim u realnim uslovima mozes
da dobijes pouzdane rezultate jer za svaki dan ukoliko ne koristis render, neces nikad doci do tolikog zauzeca CPU-a i samog iskoriscenja resursa.

Opet kazem, sumnjicav sam prema tvom cooler-u a sto se tice tecnog metala vidim da pravis istu gresku kao i mnogi.
Napomenuo sam ti da ako ides na tecni metal uzmes Grizzly jer se ipak pokazao drugacije i bolje od CLU i o tim isparenjima nema ni reci.

Takodje radio test koji cu dalje update-ovati:

https://forum.benchmark.rs/showthre...-paste-i-stavljanje-tecnog-metala-i-rezultati

P.S. Koristim isto NT-H1, dobra pasta.
 
Poslednja izmena:
Bas tako, kao sto je demios pricao, verovatno je na 7970 bila ta CLP, pa se osusila posle nekog vremena, i jedva sam je skinuo, morao sam da malo smirglam i gpu i kuler da bi mogla lepo da nalegne obicna pasta, tako da se time ne bih baktao. Mislio sam da je Noctua kudikamo bolja od obicne skorene 5-ogodisnje zvake ispod ISH, a da li jeste, videcu kada proverim kakvo je dno ove Vendette, mislim da joj malo vodenog smirglanja nece skoditi :)
 
Ne znam, ja sam na 3770K dobio dosta delidovanjem. Mozda ti jednostavno nisi dobio toliko losu zvaku ispod IHS-a. Probaj sto ti je rekao d0minat0r da vidis da mozda bolje legne, cudno mi je ovako. Meni je isto 7 stepeni malo. Ja sam sigurno dobio bar 15 stepeni.
 
Ja sam moj 3570K skalpirao ali problem je pasta. Ta Noctuina H1 imam je i ja će ti za mesec dana izgoreti i biće kao da ga nisi skalpirao. Probao sam više njih ali isto tek kada sam mu stavio pastu što dolazi na jedan stari amd kuler(izgrebao je pažljivo) tek onda je počeo bolje da drži. Ako nemaš tečni metal skalpiranje je uzaludno. Voltaža je malo viša zbog LLC-a..za 4.5Ghz mom treba 1.29V. Probao sam više ali nemere nije stabilan bez obzira na lađenje ili voltažu.
 
Delidovanje bez tecnog metala je uzaludno? Totalna glupost...
 
Drugo, probao sam da stavim 4.3 GHz, odmah cim pokrenem Intel Burn In pukne, tako da sam ga vratio na 4 GHz

Edit: I izmedju jezgara u full loadu postoji razlika od oko 5 stepeni. Koje temperature su validne, LinX, Intel Burn In ili Prime 95 blend?

Kod mene ista stvar, puca odmah na 4.3. Temperature idu u nebesa, al me mrzi da se
Cimam sa delidom...


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Totalna glupost!!??? Preće biti iskustvo. Probaj ti sada ove najnovije jake Intelove izgoreće za sahat sa običnom pastom.
 
Da li mozda oc procesora zavisi od količine memorije, tj kod mene su popunjena sva 4 slota? Možda imc traži veći napon? Ako je tako, da prodam ova 4 x 4 GB pa da tražim negde 2x8 GB?
 
Poslednja izmena:
Totalna glupost!!??? Preće biti iskustvo. Probaj ti sada ove najnovije jake Intelove izgoreće za sahat sa običnom pastom.

Care, od Ivy Bridge procesora, pa sve do Kaby-a smo delidovali procesore po mnogo puta, pogotovu Skylake i Kaby. Skoro posle svake sesije na tecnom azotu, stavljana je Thermal Grizzly. Probano je i na vodi, tako da nista nece izgoreti. Nemoj siriti dezinformacije leba ti. Ko zna da deliduje lepo, nece nista uraditi procesoru.

@Stormbringer_bg, pre ce biti da je OC rama tezi kada je popunjeno vise slotova za ram. Sto se OC-a procesora tice, ne mora da bude povezano, IMC ce ogranicavati overklok rama. Mozda na nekim krajnjim granicama, ali tesko.
 
Evo opet da se vratim na temu delid 3570K. Onim delidom mog 3570K sam jako malo dobio,4-5 stepeni, jedino sto sada umesto na 1.3 V radi stabilno na 1.21 V i u realnom radu ne prelazi 68 c (real temp mi je u tray danima, i tu vidim koliko je bio high). Drzim ga i dalje na 4.0 GHz, posto nece vise. Sve u svemu, gluposti. Pasta je NH1 i ispod i iznad IHS :) Da li bi mozda bio neki boljitak ako bih stavio Grizzly kryonaut? Da li je ova Vendetta bas toliko losa da 4 GHz na 1.21 V drzi jedva ispod 70c, da ne pricam o Intel burnIn testu?
 
Poslednja izmena:
Moj 3570k radi na 4,2 na ploci GA Z77N-wifi, koja nema podesavanje napona... Preko toga (4,4 udje u win, ali odmah zabode).
 
4.3 je najvise sto mi je radilo stabilno. Ne znam sta nisam probao preko toga nece ni da pipne. Ista prica u sustini. Da ne pricam o temepraturama i sa Noctuom nh 14 idu preko 70. Ja bih probao grizlija.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno