Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Bg-u je start 170din i bukvalno deru kozu sa ledja i po danu, a kamoli nocu.

Pritom uvek se trude da te skrate, tj da ti naplate vise, zato koristim samo Car Go. Ne volim da placam taxi, ne zato sto ne mogu, vec iz principa. Imam kola, a Car Go koristim kada idem na neku zurku gde znam da cu da pijem.
 
Dve usputne informacije, znacice nekome.

1. Ko dopunjuje preko MTSa, najzad sam izvukao od nekoga u MTSu info zasto sa nekih brojeva ne radi (tj. jedan od cescih razloga). Broj mora biti na postpaidu vise od 3 meseca da bi CarGo placanja radila, iako sve ostale VAS usluge rade sa tog broja. Ovo mozda vazi i za prepaid, ali nisam probao broj koji se vratio na prepaid, za skroz nove ne vazi.
Ima granicnih situacija, recimo dan kada broj predje sa prepaida na postpaid se i dalje racuna kao prepaid dan izgleda, i tog dana radi :) Ali vec sledeceg ne.
Nije bitno koliko je broj u mrezi pre toga. Svaki prelazak na prepaid resetuje counter, dakle mora opet nova 3 meseca biti postpaid, ako se vrati na postpaid kasnije.

2. Nisam siguran od kada je ova, kozmeticka, izmena, ali je CarGo poceo da iskazuje PDV.
Koliko sam uspeo da proveirm, na rutama gde je naplacen PDV, nije dodatni trosak, ne znam kako. Da li je CarGo i ranije naplacivao u ime drugih uvek (pa je PDV uvek bio naplacivan) or what, ne znam.
Ali verovatno ce drugi biti jos vise zbunjeni nego ja, posto ima barem tri razlicita prikaza:
- bez ikakvog PDVa
- prikaz gde je prvo zbir, pa dodat 10% PDV
- prikaz gde je ukupno naplaceno, i onda koliko od toga je PDV (oko 9% od te cene)
Mislim da je imao jos jedan, ali ne mogu da nadjem taj mail. U svim slucajevima i dalje vazi da je ono sto se placa Start + Distance + Vreme, po istoj ceni, samo i mene zbunjuje, ko zna kako bi bilo ljudima koji ne proveravaju sve moguce svakog dana :)

Sve ovo je u okviru voznji u JEDNOJ nedelji :D

P.S. J***la ih dvotacka u imenu, pola pretrazivanja kada hocu da radim ne mogu da ih nadjem jer je cesto specilajni karakter :)
 
Da li neko zna kakvi su otprilike uslovi/popusti/mogucnosti za firme?
 
Nisu užasne ideje, užasne su realizacije. Svi ti servisi se mogu regulasati tako da se ispuno osnovna prava radnika. S druge strane, ima i gorih slučajeva o kojima se toliko ne priča
 
Па и идеја комунизма је одлична али су досадашње реализације биле нула. ;) Друга страна приче је капитализам где се прави баланс између што веће зараде газде и одвајања за оне који раде. Неко нађе баланс али многи (већина код нас) иду у ону другу крајност која се граничи са робовласничким системом. Који је по мени најбољи систем, под условом да си робовласник.
Нисам баш пратио причу и не знам како су ови сервиси организовани и да ли се поштује закон али ми делује да има довољно рупа у причи па све може да буде и другачује. Конкуренција тј такси има разне приче, од робовласничког приступа до криминала код неких. Тотални несређени хаос.
 
Da li neko zna kakvi su otprilike uslovi/popusti/mogucnosti za firme?
Ja sam im slao mail da se raspitam za opšte uslove i odmah su mi odgovorili, tako da ti preporučujem da nađeš mail na sajtu i tako ih kontaktiraš.

Sećam se da su pisali da može da se plaća fakturisanjem i da se dobija listing vožnji.
 
Nisu užasne ideje, užasne su realizacije. Svi ti servisi se mogu regulasati tako da se ispuno osnovna prava radnika. S druge strane, ima i gorih slučajeva o kojima se toliko ne priča
Nisi pogledao celu pricu, propustio si onaj bitan deo.
Ovde se radi o "Deliveroo" (tipa Potrcko kod nas), koji naplate RESTORANU 30% cene, za dostavu. A problem je u ovome: "Everyone is on it, so you have to be, or you are out of business. Doomed if you are, doomed if you don't."

Problem je sto je dostava prilicno skup deo posla vani, da restoran ima svoje radnike za to, kao kod nas. A MORAS omoguciti da se dostavlja kroz UberEats/Deliveroo/SkipTheDishes. Oni restoranu uzimaju citavih 25-35% od cene.
Sto znaci ili da restorani na kraju mnoooooogo manje zaradjuju (ako uopste i mogu ista da zarade, jer samo bas fensi restorani imaju >30% marze), ili da korisnici mnogo vise placaju hranu (vecina restorana ima vece cene za dostave preko aplikacija, naspram unutar restorana).

To je isto i kod Ubera/CarGo-a. Samo sto se ne vidi za sada kod nas. Ali u Njujorku je ocigledno. Pao mali snegic ove nedelje, OPA, 10km voznje preko 100$! A inace je sica i za nasw uslove. Da se ukine taksi, cemu Uber i slicni idu realno (tj. da oni kontrolisu taksi, a samim tim nemaju pravu konkurenciju), povecace cene, jer nema ko da ih spreci. Pod taksi mislim na nezavisne vozace, nebitno je da li je taksista ili ne, pa nemojte to vezivati za taksi lobi kod nas :) Poredimo kada ima alternative i kada nema.
U slucaju dostave hrane korisnici nemaju predstavu, vecina i ne gleda da je razlika u ceni, i da ih dostava kosta papreno.
Mislis moci ce da ne narucuju nego idu u restoran - nestace mnogo restorana, dok ljudi shvate. Za restorane je vec minus u poslovanju, za korisnike je lose za cene, a bice jos gore zbog izbora vremenom.

Kod nas te stvari ne izgledaju ni ocigledno, niti je realno da bi se desile pre nego sto ceo zapad shvati taj problem (premalo smo i siromasno trziste), ali oni uvidjaju probleme koje ce takvi servisi doneti. Samo sto zakonski ne mogu da zabrane sistem placanja kroz aplikacije i "zakonskog mafijasa" :)

Ovi servisi negde imaju ozbiljnog smisla (Uber van Menhetna, ako je tacno, kako Uber kaze, da taksiji nisu hteli ici), ali u globalu su neko ko se uvuce u postojece, razradjeno trziste, i samo zavuce sapu i uzme najveci deo zarade (najveci deo ZARADE, da) i na kraju su losi i za trziste i za potrosace.
Vozaci moraju ili da povecaju cene da bi imali istu zaradu, ili da izadju iz posla (a onda je manje vozaca). Mozda dodju novi, ali ti novi su neiskusni, znaci nije isto.


Izbor putnika? Ljudi su piglu ili nemaju vremena da razmisljaju o svemu. Ne znaci da previse zaradjuju pa im je to sitno, obicno oni koji najmanje zaradjuju nemaju vremena da razmisljaju o takvim stvarima.
App je lak - i ljudi ga koriste, ne gledajuci na duge staze.

Ja sam im slao mail da se raspitam za opšte uslove i odmah su mi odgovorili, tako da ti preporučujem da nađeš mail na sajtu i tako ih kontaktiraš.

Sećam se da su pisali da može da se plaća fakturisanjem i da se dobija listing vožnji.
Pitao sam, to su jedini "benefiti" za firme. Listing vec ima u aplikaciji i dobije se mail za svaku voznju, a fakturisanje mi nije bitno, sta vise jedno placanje ebankingom vise, naspram direktno kroz karticu da se plati :)
Nisu ni jeftiniji od taksija, desilo mi se da su voznje jeftinije taksijem za firme, jer nam koji taksista daje >20% popusta posto ih stalno koristimo. Plus i taksisti mogu karticom da naplate sada :)
 
Poslednja izmena:
Већи број таксиста може само мало да смањи гужву али цене сигурно неће да падају. Ако би се битно повећао број возила, аутоматски би се зарада делила на више њих и била мања па још и да се смање цене ... ето опет блокада улица.
Нисам читао текст.
 
"Usluge preskupe, pustite nas da smanjimo usluge, budemo monopolisti jer ce sve ici preko nas, uzimacemo 30%" - na kraju ce se povecati cene a taksisti ce manje zaradjivati, i jedini dobitnik ce biti Yandex.

Deja Vu.
 
Nešto slično u vezi sa povećanjem broja vozila i vozača 'ličnog' prevoza je pričao i osnivač Car:Go servisa. Povećanje broja vozača i vozila u okviru ovakvih servisa ne znači nužno još veće nezadovoljstvo samih vozača. Suština je u promeni načina korišćenja javnog prevoza i efikasnosti istog. Složićemo se da nije ekonomski isplativo da neko pola radnog vremena efektivno ne radi.
Pretpostavka je: ako se cene 'ličnog' prevoza smanje, smanjenjiće se potreba ljudi da koristi svoj automobil. Može se pretpostaviti i da će ovaj način prevoza u nekom procentu smanjiti i broj putnika koji putuju vozilima GSP-a. Sa smanjenjem broja vozila na ulici će se smanjiti i gužve u saobraćaju od čega svi građani imaju benefit.
Ove platforme igraju na kartu da svaki vozač bude maksimalno uposlen i da se tu stvori prostor za pojeftinjenje usluga. Pretpostavke su na osnovu dosadašnjih iskustava u poslovanju Uber-a. Naravno, nije poenta samo u smanjenju cene, treba razviti takvu uslugu da korisnik nema barijeru u korišćenju usluge i da njegov ugođaj bude približan onome kao kad bi koristio svoj automobil.
Rešenje trenutne situacije ćemo videti kroz neke buduće zakone koji će se ovim baviti, a možemo samo da se nadamo da će ti zakoni biti u korist samih građana i održivog rasta i razvoja samog grada.
 
Nešto slično u vezi sa povećanjem broja vozila i vozača 'ličnog' prevoza je pričao i osnivač Car:Go servisa. Povećanje broja vozača i vozila u okviru ovakvih servisa ne znači nužno još veće nezadovoljstvo samih vozača. Suština je u promeni načina korišćenja javnog prevoza i efikasnosti istog. Složićemo se da nije ekonomski isplativo da neko pola radnog vremena efektivno ne radi.
Necemo se sloziti da ubacen novi intermediary znaci bolji sistem ;) Taj isti sistem mogu da razviju i taksi prevoznici, ne mora neko da ubira >20% od toga, i plus da je 10% PDV (sto taksisti, po zakonu, ne placaju, pa samim tim ni gradjani).
Pitaj malo vozace CarGo-a koliko mogu da zive samo od toga. To je sve sto treba znati.

Pretpostavka je: ako se cene 'ličnog' prevoza smanje, smanjenjiće se potreba ljudi da koristi svoj automobil. Može se pretpostaviti i da će ovaj način prevoza u nekom procentu smanjiti i broj putnika koji putuju vozilima GSP-a. Sa smanjenjem broja vozila na ulici će se smanjiti i gužve u saobraćaju od čega svi građani imaju benefit.
?? Smanjenjem koriscenja GSP-a a povecanjem broja koriscenja automobila ce se smanjiti broj vozila?:)

Uber ne moze biti primer. Prvo, u nasoj zemlji niko nece vise koristiti taksi zato sto je pojeftinio, ionako vecina koristi iskljucivo kada mora.
U Americi ga svi koriste kada zele, i Uber nigde nije smanjio cene, ali jeste izneo novac iz zemlje.
Ujedno, kako se zna da je Uber povecao zaradu, kada se zarade ne prijavljuju? :D
 
@alfaunits
Hmmmm, imam baš jak osećaj da se nismo razumeli. Nisam advokat ni taksista ni Car:Go/Yandex.taxi usluga, ovo je samo moje viđenje sitacije.

Dobro je pitanje zašto taxi udruženja nisu razvili uslugu nalik na pomenute dve jer su postojali uslovi za tako nešto, podjednako dobro je i zašto se po gradu danas može videti da je barem 50% taxi vozila oblepljeno Yandex reklamama. Taxi udruženja nisu prepoznala potencijal tržišta koji jesu ove dve kompanije. Ne ulazim u to koliko su obe usluge u skladu sa zakonima, nisam stručnjak za pravo.

Nemam podatke koliko zarađuje prosečan taksista ni koliko zarađuje prosečan vozač koji koristi Car:Go aplikaciju. Mada nemam ni podatke koliko svaki od njih provede 'na terenu' ni koliko zapravo provede u vožnji putnika. Iz toga se da zaključiti da ne mogu da procenim da li neko može da živi samo od uslužnje vožnje putem Car:Go servisa. Ali ne vidim ni razlog zašto bi to moralo tako da ostane, da se od rađenja isključivo takve usluge može živeti, jer ćemo verovatno u narednih 20-30 godina imati gomilu vozila sa auto-pilotima sa kojima gotovo da nestaje potreba za takvim vidom usluge.

Ne znam koliko se često vozite Beogradom putem usuga spomenutog preduzeća, pogotovo u špicu, vrlo često se u autobuse jedva ulazi i stoji a u automobilima sa 4 sedeća mesta sede u 30% slučajeva najviše 2 osobe. Ako bi u tim automobilima bilo u 90% slučajeva barem 3 osobe, čak i da jedan deo ljudi pređe iz autobusa, tramvaja i trolejbusa u automobile imali bi iste gužve a svi bi se putnici pristojnije vozili. Ili da posmatramo sa druge strane bilo bi manje automobila na ulici ako se ljudi ne preraspodele. To možda nije originalna ideja ove aplikacije ali ne znači da ne bi tako mogla da se koristi.

Slažem se da se tržište SAD-a i Uber ne mogu porediti sa ovom situacijom. Mnogo je tu razlika između naše i spomenute države, pogotovo u segmentu javnog prevoza, međutim to su dosadašnja iskustva a na osnovu nečega se mora predviđati poslovanje. Na kraju krajeva to su samo pretpostavke i predlozi.

Kakve veze ima Car:Go sa iznošenjem novca iz zemlje? Domaća firma, za razliku od Yandex-a koji to nije, Uber neću ni da spominjem pošto on ni ne posluje kod nas.

A što se tiče obima usluga, čudan smo mi mentalitet, ali verujem da za svako tržište postoji rešenje koje je dobro i za vlasnika preduzeća i za korisnika.
 
I ja sam ubeđen da kad bi spustili cene, imali bi više posla, i zarađivali bi više novca. Taksi u Beogradu realno važi za luksuz.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Mi svi gledamo iz svog ugla, a guzhvu bi resio jedino NORMALAN GRADSKI PREVOZ, mislim na metro i tramvaje na prvom mestu....zamena buseva za elektro buseve .....
Uvesti da od 2020 u centar beograda moze da udje samo hibrid ili elektro vozili besplatno inace mora nalepnica na autu mesecna nesto tipa 2000/mesec.....

Tako se resavaju guzhve...Vi mislite da bi se taksijem vozilo vise od 1-2 osobe ?
 
Svakako ćemo se složiti da je jedino pravo rešenje bolje uređivanje gradskog prevoza, međutim sve mi se nekako čini da se niko ozbljno ne bavi time. A dok takvo rešenje ne stigne možemo da pokušamo da poboljšamo postojeći sistem. Tačnije neke kompanije su pokušale da za profit poboljšaju efikanost.

Ideja o vožnji više ljudi se oslanja na to da recimo baš u špicu ima dvoje-troje ljudi koji putuju relativno sličnom rutom a jedan od njih može da poveze ostale uz naknadu za takvu uslugu. Što bi bilo maksimalno olakšano elektronskim poručivanjem vožnje i elektronskom naplatom. Ova ideja jeste nategnuta ali ne mislim i da je nemoguće sprovesti je u delo.

Ideja o naplaćivanju ulaska u centar grada ukoliko vozite vozilo koje ima samo motor sa unutrašnjim sagorevanjem ima poentu, ali isključivo kad bi se taj prikupljeni novac investirao u popravljanje puteva, poboljšanje gradskog prevoza, za subvencije na kupovinu električnih vozila i izgradnju električnih stanica za punjenje; suštinski na nešto što će poboljšati situaciju u saobraćaju.
 
Kakva vam je situacija sa metroom/tjubom/podzemnom?
Jel jos uvijek samo ona dionica sa vozom aktivna?
Slobo za vrijeme sankcija otvorio dve tri stanice, a vi posle sve gangule niste u stanju da pustite u pogon.
Gdje lezi problem?
Jel tuneli nisu iskopani?
Stanice nisu spojene?
Shine i elektrika nisu postavljene?
.....
 
Ma kakav crni metro. Ima te 2-3 stanice i dan danas.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Nepoznate ljude zbog spica niko nece voziti.
Samo ce vise biti vozila puna ljudi koji ne moraju da putuju, tipa penzosi, koji bi nazad zauzimali javni prevoz.
Treba da se zabrani da vozila bez 3 ili 4 putnika smeju u spicevima kroz prometne ul8ce. To bi ucinilo da ne dodje 20 95ca u isto vreme pa ih nema ceo sat :)

Broz taksi u Nisu vec duze ima dobar app :)
 
A jel moze neko resenje bez svih tih zabrana i diskriminacija?
 
Ne, naravno.
 
Ako ga osmislis, javi, i mnogo uspesnije drzave ce ga prihvatiti :) Koje jesu takve stvari uvele i pre danasnjih kolapsa ;)
 
Možda se neće danas odlučiti za tako nešto, iz sasvim logičnih razloga. Međutim zašto se takav način prevoza ne bi promovisao i stimulisao, naravno ako želimo čistiji grad, manje zagađenje i gužve. Recimo na primer da takvi vozači imaju beneficije: na primer ako se uvedu neke takse za vožnju po centru da takvi vozači ne plaćaju iste jer obavljaju uslugu od javnog značaja.

Kako uopšte kontrolisati broj ljudi u vozilu ako ćemo već da zabranimo pristup vozilima bez 3-4 lica pristup na primer centru? Mora se uzeti u obzir i da ljudi neće blagonaklono gledati ni na kakvu nasilnu promenu. Nama zapravo treba dugoročni plan za rešavanje problema prevoza u Beogradu.

Nisam znao da postoji takva aplikacija kod nas (Bros), pozdravljam inicijativu. Onda još više bode oči što bilo koje taxi udruženje u Beogradu nema svoj pandan. A pritom imaju veće cene od kolega iz Niša.

Sve u svemu ovo 'moderne' usluge nam skreću pažnju na neefiksnost postojećeg sistema prevoza koji može i mora da se menja a sa njim će se neminovno menjati i neke naše navike vezano za isti.
 
carbusbike.jpg

Automobil ne može nikako biti rešenje za gužvu.

Da nije Srbija u pitanju verovatno bih napisao da treba uvesti naplatne stanice i sl. a novac od toga preusmeriti na projekte za poboljšanje javnog prevoza, ali pošto je Srbija u pitanju pare mogu samo da 'ispare', tako da takve mere svakako nemaju neku poentu.
 
Dugoročno, trajno i najbolje rešenje svakako nije. Ali poenta je ako već toliko koristimo automobile da ih koristimo maksimalno efikasno. Kao vid hibridnog rešenja, to je neki maksimum koji sami građani odnosno tržište može da utiče na samu situaciju.
 
u uredjenje saobracaja mora drzava i samo drzava da se umesa. ali nasa drzava suvise voli akcize od goriva.
 
Broz taksi u Nisu vec duze ima dobar app :)
Овде многа такси удружења имају неку апликацију са мапама на којима си већ лоциран и тако можеш да позовеш а мислим да неки имају и опцију да се види где је тренутно возило које је кренуло. Чак сам инсталирао неке од њих јер често имају детаљне мапе са бројевима зграда па кад некога тражим, лакше ми него редовном навигацијом. ;) Све више удружења прелази на таблете као основ рада и то је повезано, једноставно наручиш вожњу преко апликације, смс-ом или како год а возач добије твоју локацију и најближи пут до тебе. Када кажеш где би хтео, возач то убаци у навигацију и одмах се види најкраћи пут до циља па ако ти не одговара, лако објасниш који ти се пут више свиђа. Зато и нема лутања а овако се избегава и кружење, мада овде не возе Египћане два сата за 200м раздаљине. ;)

И није Броз него Брос, по два буразера који су газде тог таксија али и гомиле бакалница по граду.
 
Taksi prevoz u Nisu je verovatno jedna od retkih "javnih stvari" koja ne izgleda kao da je iz neke Tunguzije izasla, prosto sam zaprepascen :D . Mozda je to monopol/duopol, mozda zato sto su u poslednje vreme sve samostalne prevoznike pojele vece kompanije (Bros, Eko, Nais), ali prosto funkcionise dobro. Ove Beogradjane sram treba da pojede, i taksiste i ljude koji im placaj usluge. Najveca zamerka u Nisu nedostatak placanja karticom i izdavanja racuna (ako ne trazis) ali su taksisti pristojni, automobili novi :) . Kako god, na temu Car:go-a, u ovom sistemu, osim ako ne dampuje cene, ce tesko proci.

@calexx
Koje su to aplikacije? Poslednji put kada sam proverio, Eko je imao, ali nije funkcionisala?
 
Poslednja izmena:
Па нисам користио и не знам да ли раде, тражио сам шта од тога постоји и нашао и Брос и Еко и Лух и Сити и 500л а сигуран сам да и Први такси има јер они раде све више (мој зет вози тамо) али сам написао да су ми биле потребне као оријентир због неких адреса, нисам их користио. Али сам чуо да их користе. Бар тако и пише у њиховим описима. Погледаћу до вечерас, имао сам више у мобилном али сам оставио само пар са детаљнијим мапама.
Писао сам да овде сада већина таксија припада неком удружењу и ту су таксисти црнци који раде за сићу и не смеју да се понашају тек тако. Они који раде својим аутомобилима већ могу, њих нема ко да јури због понашања. Већина сада набавља хибриде (2-3 удружења имају само такве) и то углавном Тојоте и уопште су такси возила у Нишу одлична. За возаче то понекад ипак не важи.
Уз ове цене (беше неко помињао 300+) car:go у Нишу нема шта да тражи. Плус што овде нека удружења и на то дају попусте па углавном за ~3 путника испадне као вожња градским превозом.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno