Šta je novo?

car:go - novi servis u Srbiji nalik uberu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mag radničkih prava. Ako se dobro sećam on se pitao kome to treba plaćen godišnji odmor i zdravstveno osiguranje.
 
Ali podrzava programere (gde su?) i mlade koji ne treba da voze taxi za sebe, nego za nekoliko njusaka. Bas im zeli dobro...

Vidim ovih dana da ih drzava toliko "juri" da su nakupovali vec ozbiljnu flotu. Golf 7 izmedju ostalog. Vrlo ozbiljna stvar je u pitanju, mnogo veca i opasnija od secikesa sa aerodroma i stajge.
Licno ne verujem da to moze na kraju da bude dobro i za nas krajnje korisnike, ali zivi bili pa videli.
 
Poslednja izmena:
Znaci podrzavas da se neko bogati na tome sto drugi mrcvare.

Ovo je već flejmovanje, ništa konstruktivno nisi napisao niti doprineo diskusiji. Pritom sam baš u vezi s tim "mrcvarenjem" već objasnio u prethodnoj poruci: https://forum.benchmark.rs/showthre...-nalik-uberu&p=5878983&viewfull=1#post5878983

I naravno nisi mi odgovorio na pitanje: da li bi ti radio neki posao ako nisi zadovoljan s tim koliko novca zarađuješ tu?

A ovo stvarno moram ponovo da podvučem: umesto te količine novca koju dobijaju vozači, druga opcija je da dobiju 0, tako što uopšte ne rade, pošto ne mogu da postanu taksisti u Beogradu nikako drugačije.

Mag radničkih prava. Ako se dobro sećam on se pitao kome to treba plaćen godišnji odmor i zdravstveno osiguranje.

Objasni mi koja je razlika između toga da imaš plaćen godišnji odmor i zdravstveno osiguranje i toga da nemaš, a da imaš platu povećanu tačno u onolikom iznosu koliko koštaju te stvari. Naravno, podrazumevam da svako ima izbor koliko slobodnih dana će da uzme, kao i da li će da se leči i gde.

Vidim ovih dana da ih drzava toliko "juri" da su nakupovali vec ozbiljnu flotu. Golf 7 izmedju ostalog. (...) Licno ne verujem da to moze na kraju da bude dobro i za nas krajnje korisnike, ali zivi bili pa videli.

Ne, nego je dobro da nas voze u krntijama starim 15 godina? Stvarno ne razumem kako možeš da kupovinu Golfova 7 izvrneš u nešto negativno. Zaradili su novac, uložili u bolja vozila što doprinosi boljoj usluzi za krajnje korisnike i tebi je to negativno? Šta rade druga taksi udruženja i kako unapređuju svoje usluge?
 
Poslednja izmena:
Ko je zaradio ? Njih nekoliko ?
Videces za par godina sta ce da voze ovi sto sada rade sa svojim automobilima.
I to je po tebi dobar i posten sistem ?
Nije, zbog toga je i zabranjen, nelegalan, van zakona. A cveta... Razumes?
 
Monty, naravno da bi radio sa nemam izbora.
Ljudi rade uzas e stvari kada nenaju izbora.

Ne znaci da treba pomagati da ima jos manje izbora ili da vise ljudi nema izbora i budu robovi.
 
Kolega forumaš mnt ili je povezan sa car go ili je jedan od onih biznismena čije je uzrečica "Ima onih koji bi radili za manje" i "Široka ti vrata ako ti se ne sviđa" :D

Pa se onda šokira kada mu biznis propadne i nije mu jasno zašto mu radnici samo otaljavaju posao i zašto su neprofesionalni i neprijatni prema klijentima/kolegama/okruženju. :d


Objasni mi koja je razlika između toga da imaš plaćen godišnji odmor i zdravstveno osiguranje i toga da nemaš, a da imaš platu povećanu tačno u onolikom iznosu koliko koštaju te stvari. Naravno, podrazumevam da svako ima izbor koliko slobodnih dana će da uzme, kao i da li će da se leči i gde.

Zato što bi bilo primeraka koji bi to prihvatili i onda bi vremenom postala to obaveza za sve. Postoji nešto što se zove ljudsko dostojanstvo.

Proveo sam jedno vreme u inostranstvu radeću u kompaniji gde se "strogo poštuju zakoni". Pa tako zakon predviđa da ako neko želi da radi praznicima ili prekovremeno to može jedino ako za svaki praznik/prekovremeno potpiše papir u kome potvrđuje da se slaže sa tim. Naravno ta satnica se plaćala duplo, opet u skladu sa zakonom, sve u minut, neko bi pomislio milina...

Ali šta se desilo, nakupilo se par primeraka koji su redovno prihvatili da rade kada su državni praznici, svakog dana ostajali po dva sata prekovremeno i na kraju je to nezvaničnim kanalima počelo da se zahteva od svih zaposlenih. Ko se nije pojavljivao na takvim "radnim akcijama" počeo je iz banalnih razloga da dobija otkaze ili teran na gore pozicije, ko je želeo da napreduje morao je da ostaje, da bi na kraju svi radili prekovremeno svakog dana.

Tako završi kada se da mogućnost da se gazi po pravima radnika, ta prava polako počnu da erodiraju. Što je najgore to se nije ni pozitivno prenelo na firmu jer su se pokvarili međuljudski odnosu, kvalitetni ljudi koji ne trpe sranja pobegli, a posao počeo da trpi.
 
Poslednja izmena:
Eh ti mislis da firme tipa Uber i slicni zele da budu dobri i fini?
Neeeee :)
Oni se skroz slazu da ljudi otaljavaju posao, da se gazi po pravima radnika, da je ogromam turnover rate radnika... sve dok to funkcionise i stizu planirane parice :)
 
A čak i da CarGo usluga nije bolja od taksija i čak i da je CarGo skuplji, opet bih ga koristio, jer želim da podržim borbu protiv monopola i zatvorenog tržišta. A i naravno da ću pre da podržim programere i mlade vozače nego klasu ljudi koji su taksisti (čast izuzecima).

Ako oni zajedno sa menadžmentom imaju ovakav pristup od dole, a moraju da imaju jer jedino tako je prekarizacijom ceo sistem kompetitivan spram običnih taksija, onda teško da je to za podršku. Naravno, cenu kompetitivnosti plaćaju CG vozači dok vlasnici kupe kajmak. Jel postoji možda statistička procena kolko su Guberinić & co. dobri mesečno? Cenim više desetina hiljada evra.

SEPTEMBER 2018

Of course, the threads of this disillusionment are woven into the very structure that has made these start-ups so successful. A few weeks into my tenure at Uber, where I started as a software developer just a year after graduating from college, still blindly convinced I could make the world a better place, a co-worker sat down next to my desk. “There’s something you need to know,” she said in a low voice, “and I don’t want you to forget it. When you’re writing code, you need to think of the drivers. Never forget that these are real people who have no benefits, who have to live in this city, who depend on us to write responsible code. Remember that.” I didn’t understand what she meant until several weeks later, when I overheard two other engineers in the cafeteria discussing driver bonuses—specifically, ways to manipulate bonuses so that drivers could be “tricked” into working longer hours. Laughing, they compared the drivers to animals: “You need to dangle the carrot right in front of their face.” Shortly thereafter, a wave of price cuts hit drivers in the Bay Area. When I talked to the drivers, they described how Uber kept fares in a perfectly engineered sweet spot: just high enough for them to justify driving, but just low enough that not much more than their gas and maintenance expenses were covered.

Those of us on the front lines of the gig economy were the first to spot and expose its flaws—two months after leaving Uber, I wrote a highly publicized account of my time there, describing the company’s toxic work environment in detail. Now, as Silicon Valley struggles to come to terms with its corrosive underpinnings, a new vein of disquiet has wormed its way into the Slack chats and happy-hour outings of low-level rank-and-file engineers, spurred by a question that seems to drown out everything else: What have we done? It’s a question that I, too, have been forced to grapple with as I notice how my job as a software engineer has changed the nature of work in general—and not necessarily for the better.

There’s a relatively low risk associated with launching gig-economy companies, start-ups that can engage in “a kind of contract arbitrage” because they “aren’t bearing the corporate or societal cost, even as they reap fractional or full-time value from workers,” explains Seattle-based tech journalist Glenn Fleishman. Thanks to this buffer, they’re almost guaranteed to multiply. As the gig economy grows, so too does the danger that engineers, in attempting to build the most efficient systems, will chop and dice jobs into pieces so dehumanized that our legal system will no longer recognize them.
https://www.vanityfair.com/news/2018/08/silicon-valley-engineers-fear-they-created-a-monster


Trka do vrha. Bolja usluga u svakom smislu. Osim uobičajenih prednosti koje svi znaju, da podsetim da Eko klasa ima sedišta za decu, a uskoro će biti i nova klasa za prevoz invalida.

Koliki iznos taj "vrh" kvantifikovano, tj. koliko može da se zaradi maksimalno u teoretski najboljim uslovima? Educated guess je da je daleko od onih tvojih 100k+.

Prema ovome, sa 56 sati nedeljno svaki dan u mesecu može 50k. Ako je paušalno registrovan, još 15-20k ode na poreze i doprinose, i onda to uopšte nije bajno kao što opisuješ.

Bez obzira na to što u ugovoru piše da je zarada 5.000 dinara mesečno, on kaže da zarada vozača zavisi od broja vožnji i da im se isplaćuje jednom nedeljno. Kako navodi, ovaj posao može biti samo dodatni izvor zarade.

„CarGo nam uzima 30% zarade od vožnje, od ostalih 70% što nam ostane plaćamo i gorivo i kvarove automobila. Start nam je jeftiniji nego kod taksi vozača, pa tako za svakodnevni rad sa vikendima, osam sati dnevno možemo da zaradimo oko 50.000 dinara mesečno, ali
 
Ko je zaradio ? Njih nekoliko ?

Nismo se razumeli, mislio sam na firmu CarGo. Samo ne znam da li su kupili ili rentiraju te Golfove, ali svejedno, ulažu u svoju uslugu, za razliku od drugih taksi udruženja. Zašto u Beogradu nema bar jedno taksi udruženje koje ima svoja vozila, nova, uniformna, kao što to postoji u drugim gradovima u Srbiji? I kako se isplati vlasnicima tih taksi udruženja da posluju i to još sa sopstvenim vozilima, a drastično su niže cene taksija...? Mislite o tome...

Videces za par godina sta ce da voze ovi sto sada rade sa svojim automobilima.

Ne znam na šta aludiraš, šta će da voze? Ako budu vozili novije automobile, to znači da im dobro ide i da im nisu potrebni dušebrižnici sa foruma, a zbog novih vozila biće bolje i korisnicima. A već sada su to noviji automobili nego u taksi udruženjima.

I to je po tebi dobar i posten sistem ?
Nije, zbog toga je i zabranjen, nelegalan, van zakona. A cveta... Razumes?

Ja stalno ovde iznosim činjenice koje svi svaki put zaobilaze. Nije to van zakona zbog čega god si ti mislio, nego je van zakona zato što su taksisti pisali zakon. Evo čak i sam Bjelić to kaže: https://youtu.be/QZJZQziQvdQ?t=817 (13:37)

Monty, naravno da bi radio sa nemam izbora.
Ljudi rade uzas e stvari kada nenaju izbora.

Ne znaci da treba pomagati da ima jos manje izbora ili da vise ljudi nema izbora i budu robovi.

Alfice, neverovatno da si sve naopako napisao - CarGo je upravo povećao izbor na tržištu rada, a ne smanjio. Pre CarGo-a, niko nije imao izbor da radi kao taksista, a sada postoji taj izbor. CarGo je doneo novi izvor zarade novca za ljude, koji ranije nije postojao.

Tvoja rečenica je u stvari toliko dobro konstruisana za argument protiv taksi kartela, a ne protiv CarGo-a:
"Ne treba pomagati da ima jos manje izbora ili da vise ljudi nema izbora i budu robovi."

Svako ko se bori protiv CarGo-a aktivno pomaže da u Beogradu ima još manje izbora za zaposlenje. Samo se štiti da mala grupa ljudi zarađuje 2000€ mesečno.

Kolega forumaš mnt ili je povezan sa car go ili je jedan od onih biznismena čije je uzrečica "Ima onih koji bi radili za manje" i "Široka ti vrata ako ti se ne sviđa" :D

A ti očigledno nemaš nikakav biznis. Hajde baš da te vidim da daš konkurs za posao, pa umesto da ponudiš minimalnu platu i povećavaš je ako nema zainteresovanih, ti ponudi maksimalnu moguću platu... Logike bez. Zašto bi davao radnicima 500€ koji su s tom platom zadovoljni i dobro rade, kada možeš i 2000€? Hajde budi džek pa otvori firmu gde će svi da imaju platu po 2000€, da ne bi "iskoristio" neke koji bi radili za manje od toga, a i da slučajno ne bi rekao "široka ti vrata ako ti se ne sviđa". Jer ako se radniku nešto ne sviđa, ti mu brže bolje dupliraj platu, to je sigurno najinteligentnija poslovna i finansijska odluka.

Uostalom, šta te sprečava da napraviš konkurentnu aplikaciju "GoCar" i da umesto 20-30% uzimaš 10% od vozača? U stvari, još bolje 0% i da ideš u minus. Hajde, uradi nešto u dobrotvorne svrhe, doprinesi ovom narodu dobro plaćene poslove i jeftinu uslugu za krajnje korisnike, sve preko svojih leđa, da vidimo koliki si dobrotvor i koliko se brineš za svoje sunarodnike.

Zato što bi bilo primeraka koji bi to prihvatili i onda bi vremenom postala to obaveza za sve. Postoji nešto što se zove ljudsko dostojanstvo.

Proveo sam jedno vreme u inostranstvu radeću u kompaniji gde se "strogo poštuju zakoni". Pa tako zakon predviđa da ako neko želi da radi praznicima ili prekovremeno to može jedino ako za svaki praznik/prekovremeno potpiše papir u kome potvrđuje da se slaže sa tim. Naravno ta satnica se plaćala duplo, opet u skladu sa zakonom, sve u minut, neko bi pomislio milina...

Ali šta se desilo, nakupilo se par primeraka koji su redovno prihvatili da rade kada su državni praznici, svakog dana ostajali po dva sata prekovremeno i na kraju je to nezvaničnim kanalima počelo da se zahteva od svih zaposlenih. Ko se nije pojavljivao na takvim "radnim akcijama" počeo je iz banalnih razloga da dobija otkaze ili teran na gore pozicije, ko je želeo da napreduje morao je da ostaje, da bi na kraju svi radili prekovremeno svakog dana.

Tako završi kada se da mogućnost da se gazi po pravima radnika, ta prava polako počnu da erodiraju. Što je najgore to se nije ni pozitivno prenelo na firmu jer su se pokvarili međuljudski odnosu, kvalitetni ljudi koji ne trpe sranja pobegli, a posao počeo da trpi.

OK, konstruktivan tekst. Međutim, da li iko u bilo kom trenutku sprečava nekog radnika da da otkaz? Ko god vredi, neće imati nikakav problem da se zaposli sutradan u drugoj firmi. Eh, ali u tome je kvaka, jer većina ljudi je nesposobna, bez veština, inteligencije itd. Mnogi čak i priznaju da na poslu ni sami ne znaju šta rade, da se samo prave da znaju. I tako prolaze kroz život, isto kao što prolaze i u srednjoj školi oni koji idu na popravni pa ih puste iako nisu znali. Ali kao što si napisao, "kvalitetni ljudi koji ne trpe sranja su pobegli". Time si sve rekao, da uopšte nije problem u firmi, nego u radnicima koji trpe, jer znaju da nisu za bolje.

Ali svakako to što si ispričao je pojedinačan slučaj i tako se desilo u toj firmi, ali očigledno sve zavisi od slučaja. Ja npr. nema šanse da bih počeo da zahtevam od zaposlenih da rade prekovremeno ako ne žele to. Pre svega jer nema mnogo smisla to, pošto ako je satnica dupla, verovatno će me slično koštati da prosto zaposlim još jednog čoveka koji će da radi normalne sate, nego da postojećeg radnika plaćam duplo u tim satima i pritom je on verovatno manje produktivan jer previše radi.

Inače, mrzim državne praznike jer tad skoro ništa ne radi i ne mogu ništa da obavim. Pre nego što se jave borci za pravdu, uopšte ne mislim na to da radnici treba više da rade, nego prosto da smene budu raspoređene tako da rade isto dana kao i pre, samo što će neko raditi za praznik, ali zato neće raditi npr. nekog tamo ponedeljka, ili će raditi, ali će dobiti da iskoristi jedan više dan odmora i sl. Štaviše, ja sam za to da se radi samo 4 dana nedeljno (dva dana rada, pa dan pauze, pa dva dana rada, pa dva dana pauze), više studija u poslednje vreme je pokazalo da su ljudi tako najproduktivniji i najsrećniji. Čak toliko dobro rade da maltene pokriju taj jedan dodatni neradni dan, tako da i nije potrebno dodatno zaposliti nekog da bi se pokrio smanjen obim rada. Osim naravno kada su u pitanju prodavnice i to, one bi trebalo da rade svih 7 dana, ali opet po smenama samo 4 dana nedeljno.

Naravno, cenu kompetitivnosti plaćaju CG vozači dok vlasnici kupe kajmak.

Err, pa to je... logično. Daj mi primer gde cenu kompetitivnosti ne plaćaju radnici firme. Znači da firma ima najjeftiniji proizvod ili uslugu na tržištu, a da radnici imaju visoke plate. Inače, CarGo je kompetitivan i po kvalitetu usluge (zbog čega sam ja korisnik), ne samo po ceni... Objasni mi kako je bolja i jeftinija usluga loša za krajnje korisnike? Jel ti nisi krajnji korisnik? Svi vi borci protiv vetrenjača slobodno koristite i dalje klasičan taksi, niko vam ne brani, podržavajte monopol, zatvoreno tržište, skuplju i lošiju uslugu. Ali tehnologija i napredak će pobediti na kraju, kao što je i uvek do sada. Tako će i samovozeći taksi pobediti za par decenija.

Jel postoji možda statistička procena kolko su Guberinić & co. dobri mesečno? Cenim više desetina hiljada evra.

Verovatno tako nešto, možda 10-20k. A još više od toga zarađuju vlasnici taksi udruženja. ;) Računali smo na nekoj prethodnoj strani, pa pogledaj. A šta oni rade da bi poboljšali svoju uslugu građanima?

Plus, to na šta ti pitanje implicira nema nikakvog smisla, jer to je kao kad bih napisao "koliko je Telenor dobar mesečno?" ili "koliko je Imlek dobar mesečno?", pa čekaj, ako su to firme koje pružaju usluge ili prave proizvode koji ljudima trebaju, zašto ne bi poslovali u plusu? Jel ćeš ti da određuješ koliko oni smeju da zarade? Tako arbitrarno ćeš da odrediš šta im je "previše".

When I talked to the drivers, they described how Uber kept fares in a perfectly engineered sweet spot: just high enough for them to justify driving, but just low enough that not much more than their gas and maintenance expenses were covered.

Savršeno! To se zove optimizacija. Koji god dušebrižnik se trigeruje sada, neka slobodno napravi svoj biznis i neka plaća radnike mnogo više nego što je dovoljno. Kako ne kapirate da su isključivo radnici krivi za takvo stanje. Kada niko ne bi hteo da im radi pod tim uslovima, naravno da bi bili prinuđeni da povećaju plate i/ili poboljšaju uslove. A ako već plaćaju previše dobre plate, prijaviće im se neko ko će želeti da radi za nižu platu, samo da dobije posao. Firma bukvalno nema izbora osim da ga zaposli, jer jedino to ima finansijskog smisla. Isto tako ako neko nije zadovoljan platom, može u bilo kom trenutku da da otkaz, ali mnogi ne daju i nastavljaju to da rade iako nisu zadovoljni, što nema nikakve logike. Dakle, o svemu odlučuju isključivo radnici i imaju apsolutnu moć u svojim rukama, ali velika većina ne ume iskoristi tu moć. Pojedinci koji umeju, najbolje i prolaze u životu, imaju mnogo više novca, imaju bolje mišljenje o sebi i tako sve redom...

Koliki iznos taj "vrh" kvantifikovano, tj. koliko može da se zaradi maksimalno u teoretski najboljim uslovima?

Nisam na to mislio, nego da se CarGo usluga poboljšava vremenom, za razliku od klasičnih taksi udruženja. Fer tržišna utakmica je uvek trka do vrha za korisnike, a ne do dna (primer: Vip NEO paketi), a ovakvo "dno" u kom se nalazimo je upravo moguće zato što su taksisti zakonom zabranili konkurenciju tj. nije postojala fer tržišna utakmica.
 
smorio si za medalju...

Ne znam cemu samo ta idealizacija firme, jer je jako daleko od toga.
 
Ja ne mislim da on uopste navija za CarGo...
Cim vidim ljude koji se toliko trude da nekoga HVALE, nista mi vise ne da motivacije da ne koristim to nesto :D
 
Čitam ovu temu već dva meseca i svaki put se vratim na isto pitanje: Ako neki ovde tvrde da će vozači koji rade za CarGo samo upropastiti svoja vozila i na kraju u biti u minusu, kako je moguće da ima dovoljno vozača da firma radi? Jer ja iskreno još nisam sreo nekog vozača koji u "sitna crevca" nije znao da mi ispriča isplativost njegovog automobila i za koliko ga je kupio, koliko ga košta održavanje i za koliko bi ga u tom trenutku prodao. Bukvalno me podsećaju na način na koji ja razmišljam o mom PC-u poslednjih par decenija i znam u svakom trenutku koliko me košta, koliko vredi itd.
 
Ja ne mogu da verujem da ljudi na ovoj temi podržavaju monopol koji taksisti drže u Beogradu.
Car:Go je unapredio uslugu, otvorena su nova radna mesta i tu bi svaka rasprava trebalo da se završi.

Neka zarađuju i 100 hiljada evra mesečno, zaslužili su.
Nova radna mesta mogu samo da utiču na povećanje plata, jer se povećava ponuda poslova. Znam par vozača koji su napustili prethodne poslove i prešli u cargo, jer su im tu bolji uslovi rada.
 
Poslednja izmena:
Ttumpism je bas jak izgleda...
Ne secam se da iko brani taksiste u temi, ne mesaj to sa kritikom CarGoa
 
..Samo se štiti da mala grupa ljudi zarađuje 2000€ mesečno...

Znaci treba da se uzme maloj grupi od 10000 ljudi (taksista u beogradu) po 2000€, zato sto im je to previse, i da se to da jos manjoj grupi od nekoliko ljudi po 20000€, jer im je to taman :)
Ono sto ostane da se dodeli drugoj, boljoj maloj grupi ljudi koja ce da zameni prvu malu grupu... mislim sta reci

Ti stvarno ili botujes ili si Superhik licno.

Komunikacija sa tobom je besmislena pa se odjavljujem dok si ti prisutan
 
Ja sam jos davno rekao da je krajnje vreme da drzava mora da uredi ovakav nacin "zaposljavanja" gde radnik placa sve i se nesto dogodi prakticno nema vise nista.
 
Poslednja izmena od urednika:
...CarGo nikog ne zapošljava, i nema bilo kakvu odgovornost...
 
Poslednja izmena od urednika:
No.
Vozili su nas bahati ljudi, koji gledaju da te zajebu posebno ako nisi iz BGa sa kruzenjem, koji se ne javljaju na voznju ako je kisa, jako sunce, guzva, sneg, koji nece da voze na taksi blok, ako Jeleni Karleusi nije dobar dan i koji nisu culi da auto ne treba da smrdi na pikslu i da klima postoji.

Cast izuzecima ( u mojim slucajevima oko 30% voznji).

Jedan mali edit: Sve gore navedeno je za BG.
U ostalim gradovima nikad nikakvih problema sa taksistima.

Ja se slažem sa Mikijem. Sada se isti ti ljudi bore protiv Car Go a i ostalih, jer im se usladio monopol a ponekima i "divlja vožnja". Mere koje primenjuju u toj "borbi" su blago rečeno kriminalne. Iznosio sam ih u predhodnim postovima. Treba da postoji konkurencija, bez straha za ličnu bezbednost.
 
Pročtaj prethodni odgovor koji si dobio od Bakare, CarGo nikog ne zapošljava, i nema bilo kakvu odgovornost. Ako želiš smislenu raspravu prvo se pripremi za istu.

Ma nisam mislio konkretno na sebe, ja skoro da i nisam učestvovao u raspravi, nego mi je takav celokupni utisak na osnovu iščitane teme.

Mada evo upravo o ovome i pričam, hvatate se za nebitne stvari i obesmišljavate raspravu. Nisam ni rekao da cargo nekog zapošljava.
 
Poslednja izmena:
Vas par ovde očigledno botuje za taksiste, nemam drugo objašnjenje.
Isto se ponašate kao oni politički botovi, bukvalno se ni ne trudite da vodite smislenu raspravu.
Vec ti je receno, niko ne brani taksiste.

Nego kritikuje neke strane CarGo-a, po meni jos gore od trenutnih taksista.


Inace, gro taksista ne zanima uopste CarGo, niti se brinu. To je neka mala grupa ljudi koji se bune.
Da nisam video licno kada ljude placa strana da se bune protiv nje same, pomislio bi da to samo neki taksisti rade, ali ovde cak i mislim da mozda CarGo placa taksiste da se malo po malo bune, ali nista previse da se promeni.
(da, neke znaju na sta mislim pod boldovanim)
 
Mali dodatak diskusiji ako vam to nešto znači. Pozovem taxi da mojima odnesem 32" LCD TV...stigne taksista i počne da divlja jer me je čekao dole 5 sekundi ( sorry, nisam ja projektovao grad...), trube mu nema gde da stane...moja žena krene da sedne napred a ja pozadi sa TV koji onako nosim pod miškom jer je težak kilo i po nije baš veliki...šta je to, televizor, 300 dinara preko vožnje...tek sam zaustio da negodujem kad će on dobro 200 dinara...izađemo i pozovemo drugi taxi drugog udruženja i bez problema stignemo na odredište bez parafiskalnih nameta [emoji3]

svako ko je konkurencija takvima ima moj glas...
 
Poslednja izmena:
Protiv takvih se najbolje boris tako sto izadjes.
A ne tako sto nekome ko uzima vecu zaradu nego radnici dajes "pravo" da radi.


Ja izlazim iz takvih taksija, kazem da zovem isto udruzenje i da se ne javlja slucajno da dodje on.
Isto i za taksije gde se oseti cigareta - zavrsio je, neka zovu drugu taksi (iskreno vecina ih se i plasi izgleda, jer jeste zabranjeno i neka udruzenja stvarno izbace taksiste ako se nekoliko ljudi zali da se oseti dim).
 
Poslednja izmena:
Mislim da je problem ove diskusije selektivna briga za radnike i selektivan fokus...svi ovde naručuju sa Amazona gde radnici magacina malu nuždu vrše u plastične flaše, jer je eto jeftinije nego u radnji...mogu tek da zamislim kako je na AliExpress-u...to što Amazon i slični uništavaju retail biznis i male porodične radnje nema veze...a na kraju godine plate porez od 50.000 evra...svi ovde hoće da prođu jeftinije bilo da je reč o robi ili uslugama, tako da ne znam koliko ima smisla da se briga za socijalna prava radnika i kapitalizam sa ljudskim licem prelomi baš na primeru car go servisa u Srbiji...
 
Pricaj u svoje ime :) Ja sa Amazona sam porucio do sada za sebe toliko malo da je to neopisivo, i to samo zato sto nisam drugde nikako mogao naci.

Ja sam isto mislio i za Uber pre nego je Uber poceo kod nas. I isto pricam za druge servise, tipa AirBnB, dostave...
(ne, nisam napisao pogresno - kada je CarGo poceo, pola UIa je bilo i dalje Uber koda, ljudi su radili u Uberu - kladim se da je samo ime drugo, ali da svejedno Uber stoji iza CarGo-a, samo je drugi brend)
 
Ovo za Amazon nije tačno. Igram COH 2 sa jednim likom koji radi u Britanskom i kaže da je sve o.k., a baš sam se našalio na račun "flašica", zapravo cela ekipa. To je ista priča da kao radnici Jure nose pamperse, ili kada Čeha iz partije ložimo da vozi "taxi" :D. Retail biznis je uništen u svetu još pre 20-30 godina. Kod nas dolaskom supermarketa, velikih lanaca prodavnica komjuterske opreme koje prodaju sada sve i svašta.
 
Kada gledas hotel, da li pogledas samo ptvu recenziju i ako kaze da je ok to je to?
Ili sortiras od najgorih, da vidis da li ima slicnosti medju losim?

Amazon def.radi kao Uber/CarGo po tom pitanju. Za vozace cak identicni problemi :D
 
Nema recezije, samo neobavezan razgovor. Uglavnom smo starija ekipa. Ima nas sa svih krajeva sveta :).
 
Znaci treba da se uzme maloj grupi od 10000 ljudi (taksista u beogradu) po 2000€, zato sto im je to previse, i da se to da jos manjoj grupi od nekoliko ljudi po 20000€, jer im je to taman :)
Ono sto ostane da se dodeli drugoj, boljoj maloj grupi ljudi koja ce da zameni prvu malu grupu... mislim sta reci

Ti stvarno ili botujes ili si Superhik licno.

Komunikacija sa tobom je besmislena pa se odjavljujem dok si ti prisutan

Priznaj da ti je ćale taksista. :) Kao prvo, potpuno besmisleno porediš zaradu taksista i zaradu vlasnika udruženja tj. porediš babe i žabe. Vlasnici klasičnih taksi udruženja zarađuju još više para nego vlasnici CarGo-a, ako već hoćeš da pričamo o toj maloj grupi ljudi. A ti si uspeo nekako da izjednačiš taksiste i vlasnike CarGo-a. To bi bilo kao kada bih ja rekao - vlasnik Pink taksija zarađuje 50.000€ mesečno, a vozač CarGo-a zarađuje 500€ mesečno, strašno.

Drugo, naravno da ne treba da ide CarGo-u sav profit od celokupne taksi usluge u Beogradu, nego kada kažem da ne treba da se štiti mala grupa ljudi, naravno da mislim na to da treba da se otvori tržište za sve potencijalne učesnike, neka dođe još 10 firmi kao CarGo, u tome je poenta. I neka postoje i sva trenutna taksi udruženja, pa neka se svi takmiče. Zarade će onda biti onolike koliko tržište odredi, a rekao bih da je to realno oko 400-500€ (za full time), a ne 2000€, prosto gledajući druge vrste poslova u Beogradu i plate istih. Samo najveći stručnjaci i direktori zarađuju u Beogradu koliko i taksisti. Da li je to normalno?

Vec ti je receno, niko ne brani taksiste.

Niko, osim jedno 4-5 korisnika u temi, evo kreni od sivuka, koji baš eksplicitno brani taksiste. A ima više vas koji ne branite taksiste eksplicitno, ali ste protiv toga da se taksiju uvede konkurencija u Beogradu, navodno zbog radničkih prava, jer vi ste veliki dušebrižnici i altruisti, pa toliko brinete kako će Pera da bude zadovoljan kad mu gazda uzme 25%, iako je Pera u stvari veoma zadovoljan što dobija 75% umesto 0, jer ne može nikako drugačije da bude taksista. Znači, vozači zadovoljni, korisnici zadovoljni, nigde nema frke, već je samo vi veštački pravite.

I uvek sam imao utisak da su mnogi ovde freelanceri, pa me mnogo čudi odakle toliko boraca za radnička prava, kada jedan freelancer nema nikakva prava, a zadovoljan je da tako radi i zarađuje. I to je sve OK, za njih ne brinete što nemaju plaćen godišnji odmor i zdravstveno osiguranje.

I kako to da nikom ne smeta npr. Wolt (što je kao Uber Eats), koji je nedavno došao u Beograd i tako povećao konkurenciju u usluzi dostave hrane? A radi po sličnom principu kao CarGo. I slično kao Yandex.Taxi sada na početku nudi promo kodove za čak 500 dinara popusta na iznos prve porudžbine. Ne mislim samo na Wolt (mnogi nisu ni čuli za njega), nego na razne takve vrste usluga, sve su vam one OK, samo za taksi uslugu smeta kad dođe novi igrač.

Svi koji ste protiv CarGo-a i budućih takvih firmi, očigledno imate neki dubok interes u tome, jer kao krajnji korisnik, nema nikakvog smisla da neko brani taksiste i/ili napada CarGo. A krajnjih korisnika je najviše, a vi očigledno niste (samo) to. Zašto bi neko kome danas treba da se preveze od tačke A do tačke B napadao CarGo kao da je to nešto loše za njega lično? A valjda je cilj da nam svima bude bolje u smislu da se društvo tehnološki razvija i da ima sve bolje i jeftinije usluge, kao što je i oduvek bilo do sada u istoriji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno