Сад сам пробао гугл мапе, неколико праваца и путања је увек била тачна, свако скретање исправно, испоштован смер у свакој једносмерној улици.
Je l' si to u Nišu probao? Sigurno Niš ima mnogo manje komplikovanih raskrsnica i uopšte situacija. Evo daću nekoliko primera šta se često dešava na Google Maps:
1. Navigacija misli da može da se skrene levo tamo gde ne može:
https://www.google.com/maps/dir/44....0575,20.4583459,59m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Namerno sam stavio satelitski snimak, da i ko ne poznaje raskrsnicu može da vidi da je pogrešno. Ovakvih pogrešnih skretanja levo u Google Maps mislim da ima na stotine samo u Beogradu, ja sam sigurno video preko 50 primera. Koga ne mrzi može da istražuje. Evo još jedan primer: https://www.google.com/maps/dir/44....554,20.4622282,102m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
2. Navigacija misli da ne može da se skrene levo tamo gde može:
https://www.google.com/maps/dir/44....1316,20.4240355,71m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Ovakvih primera mislim da nema mnogo, pošto sam ukupno naišao na možda 10. Mislim da se ovo dešava jer nacrtana ulica nije dobro spojena sa ulicom u koju treba da se uđe.
3. Navigacija misli da može da prođe kroz barijere:
https://www.google.com/maps/dir/44....597,20.3693984,105m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Obavezno videti street view ovde (barijera): https://www.google.com/maps/@44.843...4!1sGAdwkTvWRT1BDHP77jSJfQ!2e0!7i13312!8i6656
Ovakvih primera mislim da ima preko 100 u Beogradu, desilo mi se bar 20-30 puta da me navigacija vodi kroz barijeru, jer je na mapi nacrtana ulica bez prekida, a u praksi je ili neka ograda (komšija zagradio sebi ), ili veća promena u visini pa se prekida ulica, ili neke stepenice i sl. A najgore je što nisu te barijere nastale nakon datuma kada je napravljen poslednji street view, što znači da je vozač Google auta došao do barijere, stao, morao da se okrene, a nije zabeleženo to. Verujem da bi softver mogao i automatski da zabeleži da tu nema dalje i ispravi na mapi.
4. Kombo prolazak kroz barijeru + u pogrešnom smeru
https://www.google.com/maps/dir/44....44.795904,20.4876264,18.75z/data=!4m2!4m1!3e0
Street view barijere: https://www.google.com/maps/@44.795...248.64677&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656
A na početku ove uličice u koju ulazi u pogrešnom smeru, vidi se znak za jednosmernu ulicu: https://www.google.com/maps/@44.796...340.58203&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656
Primera sa pogrešnim smerom ima isto baš dosta u Beogradu, u suštini gde god nije upisana strelica na mapi, a manja je ulica, dobre su šanse da je jednosmerna, ali iz nekog razloga nije upisana strelica.
5. Navigacija vodi preko neasfaltiranih puteva iako može preko asfaltiranih:
https://www.google.com/maps/dir/44....409,20.5095061,321m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0
Претпостављам да се то редовно ажурира а мислим да и гугл мапе имају могућност да пријавиш грешку.
Nažalost, već duže vreme nema načina da korisnici prijave ili izmene nešto na mapi u našem regionu, ne znam zašto. Inače se ide na tri crtice gore-levo, pa Send feedback, pa onda tu ima raznih opcija za editovanje mape, ali ništa ne radi kod nas.
Ali bez obzira na to, nije mi jasno zašto Google Maps ne može automatski vremenom da vidi da negde ne prolazi niko, pa da ne nudi to. Ali kao 'ajde, možda je mali broj korisnika u nekoj oblasti i eto niko ne ide nekim putem, a možda bi se uštedelo vreme jer se izbegne gužva. Ali definitivno mi nije jasno za onaj moj slučaj br. 2 gore, jer ne samo da je po propisu tu skenuti levo, nego 90% automobila tu skreće upravo levo (ka uključenju na autoput) i onda ne razumem kako Google Maps ne vidi da mnogo vozača tu skreće levo, pa da ispravi navigaciju automatski.
Međutim, primetio sam da je ranije navigacija pokazivala da može da se skrene levo iz Dečanske u Nušićevu, što je zabranjeno, a sada to više ne predlaže, ne znam da li na osnovu tog machine learning-a ili kako:
https://www.google.com/maps/dir/44....4.8146001,20.4625494,18.57z/data=!4m2!4m1!3e0
(inače, ko je snalažljiv, neka proba kolima da dođe iz tog dela Dečanske u prvi deo Kosovske )
Neki vozači koriste CarGo aplikaciju za navigaciju, ali ona ima neke bubice i ne uzima u obzir gužve, koje Google Maps računa. Neki vozači koriste Google Maps.
E da, samo da pojasnim, kad sam rekao Here Maps, mislio sam na tu navigaciju u CarGo aplikaciji, jer su oni u pozadini iskoristili Here endžin, tako mi je bar rekao jedan vozač, a i onaj glas na srpskom koji čujem za navigaciju, znam da nije Google Maps. Ali da, neki koriste i Google Maps, koja je po meni ipak bolja baš zbog toga što planira optimalnu putanju na osnovu trenutnih gužvi.